Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Rozpojené království se nekoná, Skotové odmítli nezávislost!

| 19. 9. 2014

Nemáme ještě definitivně sečteno, zatím víme, že v 31 z 32 skotských volebních okrsků je výsledek 1 914 187 ku 1 539 920 hlasů. Ministerský předseda Skotska a šéf Skotské národní strany Alex Salmond uznal porážku. My ale na chvíli vraťme předvolební atmosféru, jak ji zachytil objektiv studenta žurnalistiky Dominika Hejbala.

Rozpojené království se nekoná, Skotové odmítli nezávislost!

Ve čtvrtek 18. září, tedy včera se ve Skotsku konalo referendum. Otázka, na kterou skotští voliči vybírali odpověď, byla jednoduchá – chtějí pro svou zemi nezávislost? YES znamená odtržení Skotska od Spojeného království, NO setrvání. Hledání odpovědi nebylo jednoduché. Nakonec zněla NE a jeden ze symbolů starých časů, britská monarchie, zůstal zachován. Šéf separatistů ovšem v projevu, ve kterém se před výsledky lidového hlasování sklonil, také podotkl, že politika se podle něj už nikdy nevrátí do starých kolejí...

Předvolební průzkumy hlásily velmi vyrovnaný stav, zároveň v nich ale figuroval vysoký počet nerozhodnutých – kteří snadno mohli zvrátit výsledek na tu či onu stranu. A jakkoli se z debat i komentářů mohlo zdát, že rozhodující jsou ekonomické otázky – na Finmagu o nich referovali v komentářích Pavel Jégl a Pavel Kohout – snímky Dominika Hejbala (zvětšíte je kliknutím) vypovídají o silných emocích, kterými Skotsko ve dnech před referendem žilo.


Referendum je logicky v popředí zájmu místních médií. Zabírá titulní stránky novin...

... obsadilo většinu vysílacího času v rozhlase. Jen v posledních dnech jejich pozornost částečně odpoutala pozornost poprava skotského humanitárního pracovníka Davida Hainese islamisty.


Přestože podle průzkumů mělo být referendum velmi vyrovnané, fasády skotských domů mnohem častěji opanovala výzdoba pro odtržení. Jak v hlavním městě Edinburghu...

... tak také v městě největším, tedy v Glasgow. Tři největší města – Glasgow, Edinburgh a Aberdeen – měla být podle expertů pro výsledek rozhodující, žije v nich ostatně čtvrtina obyvatel Skotska.


Nejen domy se zdobí. K dispozici jsou samozřejmě i klasické placky...

... i samolepky. Ty s nápisem Unie potřebuje TEBE jsou pochopitelně pro nepůlenou Velkou Británii. Kromě Královny Alžběty II. existuje také například verze s hercem Danielem Radcliffem v roli Harryho Pottera.


„Britská vláda chce pomocí lsti privatizovat NHS, Národní zdravotnickou službu. Volím ANO, protože chci, aby Skotsko mělo své zdravotnictví pod svou kontrolou,“ vysvětluje muž u stánku s propagačními předměty.


Glasgow, Charlesovo náměstí. Shromáždění zastánců odchodu z unie.


A druhá strana mince – patnáct tisíc lidí v pochodu za setrvání Skotska pod Union Jackem, vlajkou Spojeného království – která je mimochodem nejen graficky vyváženou koláží vlajky anglické, irské a skotské.


Edinburgh, hlavní město Skotska, je v popředí zájmů médií.

Veřejnoprávní BBC ale skotští separatisté nemůžou přijít na jméno...

...je podle jejich názoru neobjektivní a kope za unionisty.


Názor mají i pouliční umělci...

... otevřené kytarové pouzdro snad tentokrát ani neznamená prosbu o drobný příspěvek, ale svého druhu plakátovací plochu.


Volily by i děti – jen na to mít roky. Volit se ovšem ve Skotsku mohlo už od patnácti let, prosadili to separatisté, kteří zřejmě počítali, že u mladých najde jejich myšlenka pochopení. Propočet to byl ostatně dobrý, přesto ani vysoká účast prvovoličů hlasujících YES nakonec misku nepřevážila.


Yes: Skotská budoucnost ve skotských rukou.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Tomáš Macháček | 19. 9. 2014 11:52

Zřejmě tak aspoň získali další pravomoci. To není špatné. Jsem vždy pro decentralizaci. Ale vzhledem k relativně nízkému rozdílu a jasně převažujícímu názoru mladších ročníků se zřejmě bude hlasování opakovat za 10, 15 let...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 19. 9. 2014 10:04

Jak se určí, jak velký celek má právo na odtržení, sebeurčení?
Proč ano Kosovo, Slovensko, Skotsko a proč ne Katalánsko, Baskicko, Středočeský kraj, Klánovice, nebo já?
A hlavně: řešil by nějaký Skot odtržení, kdyby bylo jen na něm, jakou měnu bude používat, s kým bude solidární, co se budou učit jeho děti ve škole a jak výkonný si pořídí vysavač?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Kratochvíl | 19. 9. 2014 17:07
reakce na Jan Altman | 19. 9. 2014 10:04

Vzhledem k tomu, že v Británii je právě Skotsko silně proevropské, tak Vaší poslední větu moc nechápu. Mnoho komentářů se shodovalo, že by se odtržením Skotska nová "Oněcomenšívelká Británie" stala silně konzervativní a bylo by reálné, že by si dokonce odhlasovala vystoupení z EU...

Navíc separatisté v podstatě vyhráli i tímto výsledkem, dokonce to pro ně dopadlo mnohem lépe, než kdyby uspěli v referendu. Vítězstvím "ano" by separatisté museli možná velice obtížně plnit své sliby, ale teď je míč na straně "ne", kde centrální vláda musí zařídit slibovanou širokou autonomii a separatisté zůstanou v bezpečné pozici kritiků...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Novák | 19. 9. 2014 11:06
reakce na Jan Altman | 19. 9. 2014 10:04

Silou se to určí. Kosovo mělo na své straně NATO, Krym a východní ukrajina má na své straně Rusko. Gaza má na své straně OSN a Arabské státy. Sudety měli na své straně Nacistické německo. Skotům v tom nikdo nebránil.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Dominik Hejbal
Student oborů mediální studia a žurnalistika (se zaměřením na fotografii) na Fakultě sociálních studií Univerzity Karlovy.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!