Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Su pragocentrista

| 19. 9. 2014

Moraváci můžou Hudečkovi hrozit Věstonickou venuší, ale jiný recept na národní úspěch, než je úspěšná Praha, nemají.

Su pragocentrista

Pokud si prý kdokoliv myslí, že se Česko „může dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu. Pouze podpora centra, pouze podpora hlavního města a pouze samotná aktivita nás, obyvatel Prahy, může být tím jediným nástrojem pro to, dostat se na evropskou úroveň,“ odstartoval pražský primátor Tomáš Hudeček svou kampaň. Hned dostal přes pusu špalíkem emocionálních argumentů z ČSSD a KDU-ČSL (nejvíc: „bez okolí Břeclavi bychom neměli světoznámou Věstonickou venuši“), a tak se omluvil. Neměl za co.

I když z jeho vět dýchala snaha jedné náplavy zalíbit se jiným náplavám i řepácké snění o „evropské úrovni“ ve stylu Slunce, sena, erotiky („Tři auta tady budou stát, bazén s klimatizací a telefon si necháme zavíst až do maštale!“), nebyly urážlivé. Hudeček přece neříkal, že si Brno nebo Krnov nezaslouží podporu. Jenom to, že je pro úspěch celého Česka nejdůležitější rozvoj centra.

Přestože jsem obecně pro decentralizaci a navíc sám žiju Brno, s Hudečkem projednou souhlasím. Su lokálpatriot, a proto su pragocentrista.

Do dvou hodin v Praze. Zvětšíte klikem
Zdroj: cartoo.dyndns.org

Příští zastávka: Pardubice u Prahy

Nejdřív si upravíme měřítka: kdybychom celé Česko považovali za jednu metropolitní oblast, byla by počtem obyvatel pořád až pětadvacátá na světě. Pokud ve světě vznikají kompaktní dvacetimilionová střediska byznysu, kultury a vzdělanosti, je na místě otázka, jestli je v desetimilionovém Česku dost lidského a jiného kapitálu na to, aby podobných středisek mohlo utáhnout několik, navíc hned vedle sebe. Z půlky státu se i přes jeho tragickou infrastrukturu dostanete do Prahy za dvě hodiny autem (viz obrázek vpravo) a z nevzdálenějšího krajského města za tři a čtvrt hodiny vlakem, čímž se výrazně lišíme od roztahaných severských zemí, dávaných za vzor decentralizace. Plzeň, Ústí, Pardubice: to všechno jsou v globálních měřítkách předměstí „Greater Prague Area“.

Mám za to, že v žádném oboru nemá Česko takovou rezervu, aby utáhlo několik stotisícových planetek na úkor jedné hvězdy v centru. Hodnota sítě strmě roste s počtem připojených bodů, a to je první důvod, proč jsem pragocentrista. Netvrdím, že regionální univerzity nebo centra vývoje nemají výsledky: jen věřím, že kdyby lidé v nich působící měli víc možností spolupracovat na jednom místě se špičkou z ostatních regionů, byly by ty výsledky často ještě lepší. Míň předních vědců nebo inovátorů by sice zůstalo třeba v Olomouci, ale taky by jich míň odešlo z Česka do zahraničí.

Nejdůležitější šalina: Rychlodráha na Ruzyň

Za druhé, Praha a její infrastruktura jsou tak trochu nás všech. Rychlodráha na letiště Václava Havla nebude výmysl pro Pražáky, kteří už nevědí, co by, ale úleva pro každého v Česku, kdo létá. Prostor před Wilsonovým nádražím není jen pražská ostuda, ale první dojem, který si udělají z celé České republiky tisíce návštěvníků každý den.

Jarek Nohavica si v písničce Ladovská zima dělá legraci z Pražáků vykulených ze čtyř centimetrů sněhu napadených u Muzea — jenomže magistrálou tudy projede možná srovnatelné množství mimopražských jako místních. Taky proto neskuhrám na pragocentrismus médií, která se věnují rozvoji Prahy nebo dopravě v ní, ani si nepřipadám ošizený, když Praha zas něco má a my ne: často je to ještě víc pro nás z lontu [brněnsky z venkova, pozn. red.].

Anketa

A co vlastně kraje?

Rozvíjet lidi, města napojit

Nevolám po konci přerozdělování. Jen by se mi líbil jiný model, než jaký tlačí jihomoravský hejtman Michal Hašek a další Hudečkovi kritici. Regiony bychom měli namísto placebo rozvoje napojit: Čechy na Prahu, jižní Moravu na Vídeň a severní na dvoumilionový Hornoslezský metropolitní svazek.

Pokud část Brna volá po stadionu pro 30 tisíc lidí, pak by bylo možná chytřejší dokončit dálnici na Vídeň než privatizovat zisky a socializovat ztráty v PPP projektu vlastního „stadecu“. Ke Generali Areně je to jen 130 kilometrů, za hodinu a čtvrt po koncertu U2 už by šlo machrovat ve Starobrněnské pivnici. A pokud ve Středočeském kraji ještě dožívá nápad Davida Ratha na založení Královské univerzity, pak by snad místo budování mladoboleslavské fakulty sociálních věd vyšlo levněji přispívat místním na autobus do Prahy.

To napojení je prospěšné oboustranně: kdyby z Liberce do Prahy nejezdily vlaky dvě a půl až čtyři hodiny, ale jednu hodinu jako ze stejně vzdálených Pardubic, mohl by se zvýšit počet těch, kteří pracují v Praze, ale žijí v Liberci – a živí Liberec.

Pokud by Česko ušetřilo za projekty, které mají pomoci krajům (nebo spíš krajským městům) na oko se vyrovnat Praze, mohlo by o to víc investovat do lidí. Problém mnoha lidí z Bíliny nebo Krnova není to, že by měli univerzitu nebo podnikatelský inkubátor daleko fyzicky, ale že je mají daleko společensky. Nevidím argumenty, proč by každé krajské město mělo mít svou vysokou školu, zato vidím spoustu důvodů, proč by i nejposlednější základní škola u hranic měla mít skvělé učitele a individuální přístup k žákům.

Na něco takového ale vydělají jen elitní hlavy pracující poblíž dalších elitních hlav, ne akvapark postavený v polích proto, aby „byl rozvoj“ a „lidi neodcházeli“. Na kvalitní život pro celé Česko dovede vydělat jen silná Praha, ne okolí Břeclavi. Nemusí to tak být navěky, ale pokud se moravští politici brání Věstonickou venuší a Cyrilem a Metodějem, asi u toho ještě nějakou dobu zůstane.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

Mario Vápeník | 20. 9. 2014 11:57

Nechtěl jsem reagovat, protože bych se musel omezit na souhlasné zamručení, ale když vidím ty reakce znící unisono nesouhlasem, ozvu se. Autor vidí v tomto dále než "mlčící většina". Ale velké myšlenky bývají zpočátku vždy nepochopeny. Tak i obsah a význam tohoto článku. Ty úvaha jsou fenomenální. Závěrem bych chtěl už jen dodat, že jsem také Brňák (tedy ne Pražák).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Mucha | 19. 9. 2014 11:57

chápu ten článek jako pokus autora posunout nározy lidí mimo centrum (třeba v Brně) z jednoho extrému ("zlí cajzli") někam víc do středu ("všechno má svá pro a proti") za použití argumentů nacházejících se poblíž druhého extrému :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 19. 9. 2014 11:49

Možná, že všechny aktivity je zbytečné dělat mimo Prahu. Copak znáte nějaký dobrý mimopražský pivovar? Nějaká lepší auta než Pragovku? Lepší víno než z Královských Vinohradů? Proč zakládat nové firmy v jiných městech, když v Praze už podobné firmy jsou?

Pokud je taková argumentace absurdní u soukromých aktivit, proč nemá být absurdní u veřejných (o kterých předpokládám, že Hudeček i Kašpárek mluví)? Proč nemá pražské letiště "tržně" porazit ostatní letiště (všechny se stejnou veřejnou podporou), ale má být živeno z celé země? Proč se uměle snižuje přirozeně nízká nezaměstnanost v Praze desetitisíci úřednických míst státní správy a uměle zvyšuje jinde přerozdělováním směrem do Prahy? Potřebujeme Schumpeterovskou destruktivní inovaci, soutež mezi městy či čtvrtěmi, kvalitou a cenou - daněmi a podmínkami pro život, o daňové poplatníky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 20. 9. 2014 14:06
reakce na Jan Krejčí | 19. 9. 2014 11:49

Když budu jedovatej, kde myslíte, že sládci vesměs studovali? :-)
http://alumni.vscht.cz/pro-cleny/dobra-praxe/detail?id=39
http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/budvar_novy_sladek_adam_broz_cb20090112.html

Obávám se ale, že Vám uniklo, že není řeč o technologiích zvládnutých v 19. století.
Klíčový tvrzení článku je v této větě "Mám za to, že v žádném oboru nemá Česko takovou rezervu, aby utáhlo několik stotisícových planetek na úkor jedné hvězdy v centru."
Vysoce specializované činnosti, jako je špičková věda, vyžadují vysokou koncentraci kvalitního lidského (a finančního) kapitálu, jež je v regionech nedostupná, a občas ani v celém Česku, viz projekt ELI. Kde by se v Česku vzaly zástupy špičkových laserových fyziků?
Na rozdíl od autora jsem přesvědčen, že na regionálních univerzitách a centrech vývoje se nachází jen pár ostrůvků pozitivní deviace. Velká většina je pěknej shit, i v českém/pražském měřítku, natož evropském, a nedej bože světovém.
Zcela běžně se tam například vyskytují profesoři, kteří by v Praze za svou "vědu" dostali tak doktorát. Podpora tohoto systému jsou jen vyhozený peníze, v centrech výzkumu se nakupují technologie za stamiliony, aniž by tam mnohdy byl personál schopný to využít, a někdy i jen zapnout.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 20. 9. 2014 18:51
reakce na Jan Pozner | 20. 9. 2014 14:06

Je přece jedno, o jaké technologie jde. Jde o princip konkurence na trhu. Ti zmínění pražští výrobci dostali na prdel i v letech, kdy jejich technologie byly nové. V ČR není dostatek cestujících, karga, ani prostoru, aby tu někdo provozoval dvě nezávislé sítě železnic, ale stačí se podívat, co v tomto extrémně nedostupném oboru (díky velikosti počáteční investice, milionu regulací a buzerace a síle odborů) dokázaly udělat s cenami a kvalitou dvě pidifirmy, které ani nemají vlastní síť. To samé udělají ta regionální centra, na která prý nemáme. To samé, co udělali soukromí doručovatelé s poštovními službami.

Problém s nízkou kvalitou profesorů se Praze nevyhýbá a nevím o žádném srovnání, které by ukazovalo, že průměrná kvalita profesorů v Praze je vyšší než jinde v ČR. Pokud víte o investicích ve vědě, které obsluhuje personál, který je neumí zapnout, tak sem s nimi. Navíc vzhledem k tomu, kde sídlil ÚV KSČ, který podle známosti o rozhodoval o těch, kteří dnes sedí v habilitačních komisích, tak bych si tou pražskou kvalitou nebyl tak jistý.

Projekt ELI je výborný příklad. Proč se stavěl v Praze? Aby se Ostrava a Ústí měly ještě hůř a Praha ještě líp?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 21. 9. 2014 13:18
reakce na Jan Krejčí | 20. 9. 2014 18:51

To, čím obhajujete konkurenci regionálních center Vám přijde jako "vysoce specializovaná činnost vyžadují vysokou koncentraci kvalitního lidského (a finančního) kapitálu"? Navíc ty činnosti, kterými argumentujete mají konkurenci lokální, věda globální. A právě v té globální konkurenci je celý Česko větším městem. Nakonec je jedno jestli je to přímo v Praze nebo jejím plzeňském předměstí, důležitý je, aby to tu bylo jednou dvakrát v solidní úrovni, a ne dvacetkrát v bídě.
Vy se snažíte tvářit, že když vezmeme FC Barcelona a rozjebeme ho na dvacet fc barceloniček, doplníme kádr venkovskými kopálisty, že díky vyšší konkurenci budou hrát lepší fotbal než původní velkoklub. Konkurence se, pravda, zvýší, ovšem v divizi, nikoli v první lize. A to je přesně to, co se děje s českou vědou pod tlakem regionálních "center excelence". Prapůvod to má v tom, že se nepovedlo rozdělit VŠ na výzkumné univerzity a "neuniverzity", a dneska se do toho žádný ministr neodváží sáhnout, protože by ho lobby škol zlikvidovala.
Konečným výstupem těchto center bude něco co by vesměs vzniklo i bez nich, a pak kupa mediálních nesmyslů jako je tohle:
http://zpravy.idnes.cz/liberecti-vedci-a-objev-nanovrstvy-nicici-bakterie-a-viry-pm0-/domaci.aspx?c=A121119_181732_liberec-zpravy_ert

Jestli jste si všiml, tak tvrdím, že ELI je v celým Česku nesmysl, tudíž jedno kde se ty peníze vyhodí do luftu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 22. 9. 2014 20:59
reakce na Jan Pozner | 21. 9. 2014 13:18

Vysoká koncentrace kvalitního lidského a finančního kapitálu je Vaše formulace, kterou se snažím vyvrátit, tak ji nemůžu používat pro svoji argumentaci. Pokud je Praze jedno, kde to je, tak ať je to v Plzni, těm to jedno není.

Zajímavé je, že příklad s fotbalem jsem měl ve svém příspěvku taky, než jsem ho smazal, abych příspěvek zkrátil. Chtěl jsem Vám navrhnout, aby byla jenom SPARTA!!! a všechny ostatní kluby byly zrušeny, protože to stejně nikam nedotáhnou. Respektive, aby Sparta dostala nasypáno 100% státních peněz na fotbal a ostatní šli radši kopat za Telecom. A konečně bude mít Sparta na to hrát ligu mistrů a český fotbal se někam posune. A pokud zrušíme všechny ostatní sporty a peníze z nich nasypeme do Sparty, jednou tu LM vyhrajeme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 22. 9. 2014 23:42
reakce na Jan Krejčí | 22. 9. 2014 20:59

To je sice vtipná parodie, ovšem to tu netvrdím.
Ta fotbalová analogie je až překvapivě použitelná :-)
Debata o snížení počtu týmů v lize na 10 nebo 12 občas propuká a má nemálo zastánců.
Kolik máme špičkových týmů schopných obstát v evropském fotbalu? Dva, tři?
Co tahle česká fotbalová špička považuje za kritérium úspěchu sezony? Lokální úroveň (ligu) nebo globální (evropské poháry)?
I budování výzkumných ústavů po všech mezích má svou fotbalovou analogii, v Drnovicích nebo Blšanech. Ty taky vyrostly z dočasných peněz, bankovních úvěrů našim kapitánům průmyslu, podobně jako ústavy z evropských dotací. Bojím se, že až ty peníze dojdou, tak si na rozdíl od nich dokážou peníze vyřvat ("nebuďme montovnou", "konkurenceschopnost" budou hlavní hesla).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Phoenix | 19. 9. 2014 10:47

Například z hlediska IT je důležitější Brno než Praha. A některé brněnské (ostravské/hradecké/whatever) fakulty jsou jistě kvalitnější než zaměřením srovnatelné fakulty v Praze. Nejsem zastáncem modelu univerzita do každé dědiny, ale přinutíme všechny VŠ studenty a učitele k přestěhování/dojíždění do Prahy jen proto, že je Praha hlavní a největší město ČR?

S některými argumenty souhlasím (cizince primárně vždy osloví/přitáhne spíše hlavní město), jenomže p. Hudeček krom jiného argumentoval zcela nesmyslně počtem firem (které mají v Praze často sídlo pouze kvůli velmi řídkým intervalům finančních kontrol a reálně působí právě v těch menších městech nebo u vesnic, výrobní firmy zejména).

Jak by vypadal rozvoj jednotlivých oblastí, kdyby nehrály při přerozdělování daní roli nesmyslné koeficienty (když už tedy daně v obci vybrané nemohou v obci komplet zůstat)?

http://www.top09.cz/proc-nas-volit/fakta-a-argumenty/top-09-i-male-obce-delaji-velke-veci-8019.html

Ne že bych volil TOP09, ale tady mají pánové podle mého pravdu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Novák | 19. 9. 2014 10:19

"Praha a její infrastruktura jsou tak trochu nás všech. " Ne tak trochu. Stačí se podívat, jak se rozdělují peníze městům a obcím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 19. 9. 2014 10:37
reakce na Petr Novák | 19. 9. 2014 10:19

... a kde se berou...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Novák | 19. 9. 2014 10:59
reakce na Jan Altman | 19. 9. 2014 10:37

... sdílenné daně ... a nemusíte pokračovat. Já vím, žádné daně, soukromé pojištění, dobrovolnost, ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 19. 9. 2014 08:48

...Kašpárek za každou cenu provokující... no proč ne. Hořekování nad chybějící dálnicí do Vídně, to je u Třech ocásků na ztrátu statusu štamgasta, ne?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Brezina | 19. 9. 2014 06:06

"Regiony bychom měli namísto placebo rozvoje napojit: Čechy na Prahu, jižní Moravu na Vídeň a severní na dvoumilionový Hornoslezský metropolitní svazek."

Chápu, že je to spíš takový publicistický fór, ale příště se, pane Kašpárku, ujistěte, že na severu o napojení na slezské Polsko stojíme. Já napřiklad naprosto ne, to už spíš na tu Prahu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Vrbka | 19. 9. 2014 01:27

Mám rád články Michala Kašpárka, i když s ním nesouhlasím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!