Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dotazník budoucího europoslance: Pavel Telička, ANO 2011

| 14. 5. 2014

Do evropských voleb vytáhl Andrej Babiš vysokou kartu. Pavel Telička je, nadneseně řečeno, muž, který nás připojil. Byl šéfem vyjednávacího týmu, který za Česko vedl přístupové rozhovory s Evropskou unií. A tím jeho evropské zkušenosti nekončí. Proč chce „zpátky do Evropy“?

Dotazník budoucího europoslance: Pavel Telička, ANO 2011

Lídr eurokandidátky hnutí ANO se věnoval diplomacii už od mládí, začínal – sám člen KSČ – pracovat na ministerstvu zahraničních věcí ještě v osmdesátých letech. Později byl členem Stálé mise České republiky při Evropské unii. V době přístupových rozhovorů byl vedoucím českého vyjednávacího týmu a pak byl jmenován velvyslancem a vedoucím Stálé mise ČR při EU. V roce 2004 byl několik měsíců eurokomisařem.

Na konci téhož roku zakládá lobbistickou firmu, nějakou dobu je vrcholným funkcionářem českých ragbistů. Dnes členem představenstva NWR Zdeňka Bakaly a jedničkou na kandidátní listině hnutí ANO pro evropské volby.


+7
+
-

Proč kandidujete do Evropského parlamentu? A kterým třem věcem byste se chtěl v Bruselu věnovat v první řadě?

Po skoro deseti letech v zahraničí jsem se vrátil do Česka a ještě více si uvědomil, jak mrháme naším potenciálem. Už jsem měl dost, diplomaticky řečeno, těch našich nešvarů a malostí, jakož i bídného postavení České republiky v Evropské unii.

Po dlouhých letech vidím v politickém projektu ANO naději na změnu poměrů v Česku a našeho postavení v Unii.

Moje afinita k Evropě je všeobecně a dlouhodobě známa. Je nesnadné vyjmenovat jen tři oblasti, apetit bych měl vyšší. Nicméně mohu zmínit snížení administrativní zátěže pro podnikatele a občany, odstraňování administrativních a dalších překážek na vnitřním trhu, legitimní ochranu trhu, dopravu…

+7
+
-

Měla by podle vás Česká republika přijmout euro? Pokud ano, tak kdy? 

Tato otázka by si zasloužila více prostoru, než máme, proto velmi zestručním. Jsem zastáncem eura, vidím spíše výhody než některá úskalí. Stejně tak však vidím v eurozóně změny a některé problémy. Je legitimní chtít, aby eurozóna tyto problémy řešila a vyřešila. Na druhé straně bych byl rád, aby naše připravenost byla dlouhodobě udržitelná a nikoliv křehká. Jakmile se oba tyto procesy protnou, můžeme přijmout euro. Na místě je ale i odborná a veřejná diskuze.

+7
+
-

Jaký je váš pohled na direktivní rušení roamingových poplatkůregulaci mezibankovních poplatků a na podobná opatření ze strany EU? Měla by unie podobným způsobem zasahovat do volného trhu? 

Jsem zastáncem zrušení roamingových poplatků a dalších zbytečných nebo neúměrných poplatků, včetně bankovních. Bankovní služby jsou nedílnou součástí vnitřního trhu a určitou míru harmonizace vidím jako účelnou. Volný trh nemůžete nechat bez regulace, byť sám jsem spíše pro přiměřenou až nižší regulaci, ale jsem zastáncem takové regulace, která prospěje fungování vnitřního trhu. To bychom potom mohli říct, že nepotřebujeme regulaci v oblasti hospodářské soutěže. Myslíte si, že by takový volný trh fungoval lépe? Kdepak, to už jsme tady v určité podobě měli a bylo to dost drahé.

+7
+
-

Měla by Evropská unie důrazněji bojovat proti daňovým rájům? A pokud ano, tak jakým způsobem?

Ano, měla. Obávám se však, že tato otázka je na delší a strukturovanější diskuzi.

+6
+
-

Souhlasíte s tím, aby měla Evropská unie společnou armádu? Neznamenalo by to příliš velké finanční zatížení?

Myslím, že musíme být připraveni bránit naší bezpečnost a připouštím, že to něco stojí. Jsem zastáncem toho, že bychom do naší budoucnosti a bezpečnosti měli investovat více, politicky i finančně. Je otázkou, čemu říkáme společná armáda. Poskytnutí určitých jednotek pod společné velení? Obdobně jako tomu je v NATO? S tím bych neměl problém. Nejsem ale zastáncem toho a nevidím to realisticky za možné, aby vznikla nějaká evropská armáda.

+7
+
-

Jaký je váš pohled na volný pohyb zaměstnanců v rámci Evropské unie? Jste pro volný pracovní trh, nebo by členské státy měly mít možnost omezit zaměstnávání občanů z jiných zemí Unie?

Jsem pro volný pohyb pracovníků, jako jsem pro volný pohyb zboží, služeb nebo kapitálu. Na druhou stranu si dovedu představit v odůvodněných a jasně vymezených případech výjimečná a v čase a rozsahu omezená ochranná opatření. Vždy však budu mít obavu z jejich zneužívání.

+7
+
-

Měla by být v celé Evropské unii jednotně určená hranice minimální mzdy vzhledem k průměrné mzdě v daném státu?

Nevidím pro to důvod, ponechal bych čistě v působnosti jednotlivých členských států.

+7
+
-

Měla by Evropská unie zavést/zvýšit/zrušit dovozní cla pro výrobce mimo Unii?

Jde o příliš obecnou až paušální otázku. Dovedu si představit sjednávání vzájemně výhodných dohod o volném obchodu, avšak ruku v ruce s odstraňováním tarifních a netarifních překážek musí jít sladění standardů.

+7
+
-

Měla by podle vás Evropská unie pokračovat v dotování zadlužených států, jako jsou například Řecko nebo Kypr?

Eurozóna nechť tyto věci posuzuje dle toho, jak tyto země plní své závazky. Nemůže však jít o nekonečný proces a žádná země nemůže spoléhat na to, že ji někdo pomůže, i když se dlouhodoběji chová nezodpovědně.

+7
+
-

Jakými cizími jazyky hovoříte? Respektive v jakých jazycích jste schopný vést odbornou politickou debatu?

Ve větší nebo menší míře bych to viděl na angličtinu, ruštinu a francouzštinu.

Anketa

Jak se vám líbí odpovědi Pavla Teličky?

Dotazníky budoucích europoslanců

Odpovědi zveřejňujeme v pořadí, v jakém přicházejí do redakce.

Náš drahý europarlament

Pokud bychom na jednu misku vah postavili všech 766 europoslanců, na misku druhou navršili cihly ze žlutého kovu a jazýčky vah nechali ustálit v rovnovážné poloze, pak cena za zlato bude zhruba odpovídat ročnímu rozpočtu Evropského parlamentu. Ale pozor! Poslanci nakonec spolehlivě převáží, nejsou voleni na rok, ale na pět let a funkční období si nezkracují. Jak jinak.

Pavel Jégl: Volíme europoslance. Dají se vyvažovat zlatem!

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Tomáš Najman | 15. 5. 2014 12:50

"Volný trh nemůžete nechat bez regulace...jsem zastáncem takové regulace, která prospěje fungování vnitřního trhu"

"Jsem pro volný pohyb pracovníků, jako jsem pro volný pohyb zboží, ...si dovedu představit v odůvodněných ... případech ...ochranná opatření"

A pak, že je ten huličský matroš nedostupný!
Ten pán nemá naprosto tušení o významu slov, která používá...

Za pan Teličku tedy doplním větičku: "A co je nebo není správný trh, co je nebo není třeba regulovat, uvolňovat, zakazovat a ochraňovat rozhodnu JÁ a parta mě podobných borců, kteří nejlépe ví, co chcete a potřebujete!
A přjide mi tak naprosto v pořádku!
Amen!"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Palkovský | 14. 5. 2014 14:17

"Volný trh nemůžete nechat bez regulace, byť sám jsem spíše pro přiměřenou až nižší regulaci, ale jsem zastáncem takové regulace, která prospěje fungování vnitřního trhu. To bychom potom mohli říct, že nepotřebujeme regulaci v oblasti hospodářské soutěže. Myslíte si, že by takový volný trh fungoval lépe? Kdepak, to už jsme tady v určité podobě měli a bylo to dost drahé."

Ty jo.. za prvé non-sequitur (ano, je možné prosazovat nezrušení roamingových poplatků a zároveň prosazovat regulacei hospodářské soutěže a přitom být konzistentní), za druhé - kdy že jsme to tady měli? Třeba v ČR máme v porovnání s jinými zeměmi poměrně dost neregulovaný trh nájemních bytů. Když slyším příběhy od lidí, kteří se snažili pronajmout si byt v těch zemích, kde se to reguluje, tak je to docela šílené. Tak jak je to tedy správně?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 14. 5. 2014 12:12

Karierní byrokrat, od malička bolševik. Tzn. jeho názory jsou zcela konzistentní a očekávatelné.

Za sebe mohu říct, že mým europoslancem nebude, žádné své pravomoci na něj dobrovolně nepřevádím a nehodlám se mu dobrovolně podřizovat ani jej dobrovolně platit.
Bude mne k tomu nutit násilím a já se legitimně budu snažit vzdorovat a uhýbat co to půjde.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 14. 5. 2014 11:08

Holt se pozná "echt pravice" :-/ Tolik sociálního inženýrství v jednom dotazníku, to se jako snaží trumfnout Kellera?

Vypíchnu jen jednu (myslím, že nejdůležitější) věc z článku:

,,Volný trh nemůžete nechat bez regulace..."

Svým způsobem je to pravda. Avšak ta ,,regulace" se nazývá vlastnictví a ne špinavé fašounské pracky politiků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Vytiska | 14. 5. 2014 01:44

Tedy s tímhle rozhovorem by se dalo hrát buzzword bingo ... "potenciál", "procesy", "strukturovaná diskuze", atd.

Co se týče slohu, působ na mě pan Telička jako něco mezi Švejnarem a Pavlem Bémem ... odpovídá neurčitě a jednoduché sdělení utopí v záplavě zbytečných vycpávkových slov.

Co se týče názorů, komunista se v něm nezapře.

Pořád nerozumím tomu jak můžou politici chtít rušit roamingové a bankovní poplatky ... copak vědí jak vysoké má která firma s tím spojené náklady? Pokud je možné provozovat dané služby zdarma tak je to celkem jasná konkurenční výhoda a dříve nebo později se toho někdo chytí. Podle stejného principu by mohli politici nařídit pekařům, že chleba bude zdarma, anóbrž veřejný zájem a neúměrný zisk.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej TůmaOndřej Tůma
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Absolvoval půlroční studijní pobyt ve Frankfurtu nad Mohanem na Johann Wolfgang Goethe...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!