Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Deset věcí, které jsme před rokem nevěděli

| 31. 12. 2013

Konina v Ikea, sledovací program PRISM, papež jako oblíbenec levice: seznamte se s letošními černými labutěmi.

Deset věcí, které jsme před rokem nevěděli

Kdo by byl býval ještě před rokem řekl…

Že může Klaus chybět i svým odpůrcům

Ať byl, jaký byl, po pádu Topolánkovy vlády neudělal premiéra z Petra Macha, i když očividně mohl. Do portrétu politoložky Vladimíry Dvořákové možná doma hází šipky, přesto ji jmenoval profesorkou. Nikdy neradil dětem, aby s cigaretami počkaly do 27 let a potom „kouřily zcela bez rizika“. Čeští podnikatelé mu nemuseli přispívat do fondu, aby je milostivě přibral na zahraniční cesty. Projevoval se samolibě — ale nikdy jako hulvát.

Mně začal chybět někdy okolo výstavy korunovačních klenotů. Kdy vám?

Že v symbolu designové i rasové čistoty, restauraci Ikea, servírují koninu

Konec hlášení pro lidi, kteří by nikdy, ale opravdu nikdy nestrčili do pusy kebab nebo phở bo, protože bůhví, co do toho dávají.

Vyšlo v březnu: Koninový skandál: cena za to, že nechcete vidět krev

Že se lidi div nepomlátí o pár empétrojek za 16 tisíc

Tolik si za svoje „transformační nahrávky“, které vám prý přepíšou „programy v mozku“, účtuje Jiří Vokáč Čmolík. Internetový šarlatán není schopný účinnost programu Neurorestart doložit jediným vědeckým testem, namísto toho spoléhá na pyramidový efekt štědrých provizí a na prosté vyhrožování žalobami kritickým novinářům. K úspěchu to asi stačí: „4600 lidí se rozhodlo jít do toho naplno,“ chlubí se Vokáčův web. Těším se na vyvěšení výroční zprávy jeho firmy Inner Winner v obchodním rejstříku — schválně, jestli tam bude pětasedmdesátimilionová tržba.

Vyšlo v červnu: Neurorestart: Předražené hrnce pro váš mozek

Že huhlavý důvěrník StB bez politických zkušeností a konkrétního programu vyhraje volby

927 240 lidí se chce zkrátka mít líp a nezatěžovat se přemýšlením nad tím, co přesně to znamená.

Vyšlo v listopadu: Pořád není líp? Vygeneruj si nové hnutí

Že si liberální levice zamiluje papeže

František si kromě „svých“ za pár měsíců získal i lidi, pro které byl jeho předchůdce ztělesněním bigotního reakcionářství. Levicový Deník Referendum o novém papeži píše v patnácti článcích, z toho v jedenácti vyloženě pozitivně a jen jeden kriticky připomíná jeho možnou dávnou spolupráci s juntou Jorge Rafaela Videly. František krátce po svém zvolení umyl a políbil nohy mladým delikventům a odsoudil evropskou lhostejnost k osudu uprchlíků umírajících ve Středozemním moři. „Podezřelá hra na chudobu“ (© Václav Klaus) prozatím vyvrcholila v listopadové exhortaci: „Vytvořili jsme nové idoly. Staré oslavy zlatého telete se nám vracejí v nové podobě ve zbožňování peněz a diktátu neosobní ekonomie, které chybí humánní záměr. Světová krize postihující finance a ekonomiku obnažuje nerovnosti a – především – nedostatek reálného zájmu o člověka; člověk je redukován na jedinou ze svých potřeb: konzumaci.“

Nápad na zábavnou televizní soutěž: poznej, co řekl papež a co Jakub Patočka.

Serepes

Anketa

Překvapilo vás něco loni?

Že paranoici měli pravdu, agenti jdou po všech

Americká Národní bezpečnostní agentura napíchla telefon Angely Merkelové, sbírala uživatelská data od internetových společností a vůbec dělala věci, kterým by před rokem věřil jen ten, kdo „moc kouká na televizi“.

Jak blbý může být nejmazanější kyberzločinec

Internetové tržiště Silk Road, kde jste mohli svoje bitcoiny směnit za drogy, zbraně nebo nájemné vraždy, bylo po víc než dva roky synonymem neschopnosti vlád udržet tempo s kyberkulturou. Pak ale řečí tiskových mluvčí „selhal lidský faktor“: provozovatel Silk Road se blbě prokecl. A hned několikrát.

Teď abyste zas chodili pro koks někam na diskotéku jak malí študáci.

Že se dá největší evropský městský tunel téměř celý postavit bez platné smlouvy

Tedy aspoň podle názoru primátora a dvou advokátních kanceláří. Praha tím Brnu ukradla jeho neoficiální slogan „to nevymyslíš“.

Že bude absolvent švýcarské školy stalinštější než Stalin

Opatrné rozkoukávání Kim Čong-una v čele Severní Koreje dávalo drobnou naději, že mladík vychovaný v Evropě nebude mít hlavu zastrčenou tak hluboko do zadku jako jeho tatík a děda. Hop na špek: zatčení a poprava Kim Čong-unova strýce, zrádce „horšího než pes“ odkázala k nejlepšímu dílu žánru, Stalinově Velké čistce.

Co je to twerking

Blaze těm, kteří to nevědí doteď.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jan Daniel | 7. 1. 2014 16:09

Klaus zůstane podle mne hluboce neoblíbeným a izolovaným. Klaus totiž nechybí a nebude chybět zejména lidem, kteří spolu s mainstreamem nadšeně hýkali, že Euro je výborný nápad, který zajistí mír a spolupráci národů Evropy a Evropské unii přinese světovou ekonomickou hegemonii. Rovněž nechybí lidem, kteří spolu s mainstreamem volali po tom, že musíme vynákladat astronomické částky na řízení planetárního klimatu. Tyto dvě skupiny lidí tvoří velkou většinu populace, a těmto lidem bude Klausův obličej nadosmrti připomínat jejich vlastní pitomost. Kdo má křivou hubu bude se snažit, aby zrcadlo zůstalo ve sklepě.
Jakmile se člověk postaví do pozice bojovníka proti většinovému názoru, musí počítat jen s ostrakizováním. Pokud se ukáže, že neměl pravdu, zesměšňují ho. Pokud se ukáže, že ano, nenávidí ho. Mnohem snažší cesta je jít s proudem. Pokud máte pravdu, poplácáváte se po ramenou s davem lidí, pokud ne, nic se neděje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 7. 1. 2014 10:06

Babiše bych rozhodně nepovažoval za černou labuť. Je to očekávatelný produkt politického systému, zvaného demokracie. Myslím, že naivní pozorovatelé se v dohledné budoucnosti ještě budou divit, kdo všechno může vyhrát volby.
Já jsem si vždycky myslel, že humánní záměr mohou mít pouze lidé (a tím myslím skuteční konkrétní lidé, nikoliv „lid“ či „veřejnost“ a podobné abstraktní non-entity). Jak ho může mít ekonomie, to je pro mne záhadou. Ekonomie je neosobní z podstaty, protože ekonomie není osoba. No, možná za chvíli budeme diskutovat o tom, že bychom měli něco dělat s fyzikou, protože fyzikálním zákonům chybí „humánní záměr“.
Nejsem expert na papeže. Pouze jsem zaznamenal, že řada katolíků ho nepovažuje za dobrého katolíka a někteří z nich zpochybňují, zda je to vůbec křesťan. Ale to je interní věc katolické církve.
Debata kolem jeho výroků je však zcela zmatečná a to, že se stal oblíbencem levice je důsledkem tohoto zmatku. Z jeho výroků je myslím patrné, že stávající papež, stejně jako všichni papežové před ním, apeluje na lidi v soukromé rovině, na jejich individuální jednání, na jejich soukromé mezilidské vztahy, soucitnost a solidaritu. Na tom není nic levicového. Až bude agitovat pro centrální plánování a státní sociální systém, pak bych chápal, že si ho v Deníku Referendum dají na obálku. Ale zatím je to postaveno pouze na velmi účelovém výkladu jeho slov.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 2. 1. 2014 08:58

Mně Klaus nechybí, stejně tak mi nebude chybět Zeman.
Babiš je zoufalá odpověď voličů na krizi politických stran, to není žádné selhání voličů. Standardní politické strany se chovají jak komunisti v 80-tých letech, domnívají se, že postačí papouškovat své slogany a lidi to uspokojí. Neuspokojilo, a tak volili alternativu. Zda bude úspěšná nebo nebude je v tomto okamžiku úplně jedno.
Ne nevím co je to twerkovat - jsem šťastný muž, nebo o něco přicházím? :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Brezina | 31. 12. 2013 07:47

Pěkné shrnutí roku. Ocenil jsem, že tam nebyl zmíněn Nečas a dáma jeho srdce.
Ke dvěma bodům:
Klaus mi zatím ještě nechyběl. A myslím, že ani nebude. Větší sociální virus jsme tady neměli.
Co se týče Babiše, začal bych u složení jeho voličů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 8. 1. 2014 14:36
reakce na Martin Brezina | 31. 12. 2013 07:47

Co to je "sociální virus"? Že by byl Klaus sociální, to mne nikdy nenapadlo ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!