Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lež, která zachraňuje životy

| 7. 10. 2013

Když mě jako kluka táta občas nechal sednout za volant traktoru, fascinovalo mě, že se v něm neměří ujeté kilometry, ale motohodiny. Nu ovšem, dává to smysl. Uteklo patnáct let a má mladá žena se hrozně ošívala, když zjistila, že v práci prodáváme mandays neboli člověkodny. Ale není to nic špatného, prostě pokus o vyjádření objemu práce – u člověka jako u traktoru.

Lež, která zachraňuje životy

Smějeme se dětem, když ze slovní úlohy vyvodí, že když jeden kopáč dělá díru 35 × 35 × 80 cm hodinu, deset dělníků to bude mít za šest minut hotové. O projektových manažerech v IT se tvrdí, že to jsou ti, kteří si myslí, že když jedna žena porodí dítě za devět měsíců, devět žen to stihne za měsíc. A tak dále.

Kdo někdy zažil poradu středního managementu větší IT firmy, nejširšího týmu TEDxPrague či libovolné poradní komise jakékoli církve, potvrdí vám, že časem se někdy opravdu strašně plýtvá. Je to totiž trochu jako s těmi kopáči: bludnost výhradní efektivity týmové práce a zbožštění brainstormingů už odhalilo několik výzkumů. Cituje je například Susan Cainová v knize Ticho. Asi mi potvrdíte, že pokud se někde sejde deset lidí, nevymyslí toho desetkrát víc než jeden ani to nebude desetkrát lepší. Nicméně v každém případě vypotřebují desetkrát tolik času, který mohl být využit k něčemu jinému, užitečnějšímu (smíchu, zpěvu, pití, spaní, sexu, hraní si s dětmi či psy, kopání výkopů). Komu už je víc než třicet, ví, že času nemáme v životě neomezeně mnoho.

Tak jsem si začal tyhle počty občas v hlavě pouštět. A dnes mi přišlo upozornění o tom, že si mám změnit heslo na portálu Adobe.com. Žádný problém, heslo jsem změnil, potvrdil změnu. Přihlásil jsem se novým heslem a ejhle: je třeba odsouhlasit nové všeobecné obchodní podmínky. Koukám na to, odkliknu, že jsem si ji přečetl a že souhlasím. Ouha, lež. Ano lhal jsem. Proč? Nechtělo se mi to číst. Proč? Bylo to dlouhé a nesrozumitelné. Tu mne však napadlo: jak dlouhé to ve skutečnosti je. Tipnete si?

54 000 znaků.

Slušný atentát

Musel jsem spustit lavinu výpočtů. 54 000 znaků, to dělá 30 normostran. Jak dlouho budu číst stranu v češtině, když je nesrozumitelná? Tři minuty. Dobrá, lhal jsem, ale ušetřil jsem asi 1,5 hodiny.

Kolik nás bylo?

Kolik lidí používá software od Adobe? Buďme střízliví a řekněme sto milionů. OK, vím, že víc. Tedy přečtením všeobecných smluvních podmínek při změně hesla, kterou si vynutila bezpečnostní chyba na straně Adobe, stráví tito lidé sumárně 150 000 000 člověkohodin. To je 18 750 000 pracovních člověkodnů (6 250 000 člověkodnů). To dělá 17 123 člověkoroků. Při průměrném věku 70 let to dělá dohromady 244 člověkoživotů.

Takže by Adobe mělo dnes přiznat jednu ze dvou variant: buď 1) nutíme své uživatele lhát a víme o tom, nebo 2) právě jsme lidstvu sebrali 244 člověkoživotů času, který mohli trávit pěstováním rajčat, mazlením se, hraním fotbalu, vymýšlením úžasných webových aplikací. Slušný atentát, což?

 A ne jen dnes a ne jen Adobe. Apple, Microsofte, Facebooku, přiznejte se, kolikrát jsou vaše obchodní a jiné uživatelské podmínky delší než ty od Adobe? Přihlásíte se hrdě k té nucené lži, anebo vám mám taky začít sčítat životy?

Převzato z autorova blogu

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

František Marek | 7. 10. 2013 17:16

Spíše než lež, je to víceméně důvěra a naivita. Lež by to byla v případě, kdybybyl ten souhlas s obchodními podmínkami doplněn větou "přečetl jste si obchodní podmínky" a tudíž s nimi souhlasíte?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vít Hušek | 7. 10. 2013 20:56
reakce na František Marek | 7. 10. 2013 17:16

občas to tam skutečně je:přečetl a souhlasím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Moravec | 7. 10. 2013 13:47

Celý je to věc efektivity a míry podstupovaného rizika. Pakliže pro mě bude přínos 1,5 hodiny času věnovaného na prostudování nových obchodních podmínek nabízet dostatečnou protihodnotu, jistě si je důkladně prostuduji a investuji svůj čas. Pakliže jsem přesvědčen, že zde žádná protihodnota není a zároveň necítím dostatečné riziko vyplývající z podpisu bez čtení, vystačím s onou vynucenou lží. Zkratka, kdy lidé nečtou dokumenty které podepisují a jejich předkladateli důvěřují, je oblíbenou pastí obchodníků s kde čím. Jen málokdo se alespoŇ jednou nechytil.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dalibor Pešek | 7. 10. 2013 09:38

Nechci lhát a nechci marnit čas. Výtvory firem Adobe, Microsoft ani Facebook tedy nepužívám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 7. 10. 2013 12:01
reakce na Dalibor Pešek | 7. 10. 2013 09:38

Tak používáte jiný software jiných firem, který má také své obchodní podmínky, u kterých buď lžete nebo marníte čas.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Dalibor Pešek | 7. 10. 2013 19:08
reakce na Petr Síla | 7. 10. 2013 12:01

Používám SW který má standardizované podmínky (např. GPL) a nemusím je tedy číst pokaždé znovu protože již vím co v nich je uvedeno.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Samuel TitěraSamuel Titěra
Má rád lidi a umí přimět techniku, aby jim sloužila a pomáhala. Čte, píše a překládá a snaží se přispívat k tomu, aby si porozuměli lidé různých profesí,...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!