Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nakladatelé do kriminálu nepatří

| 25. 9. 2013

Vydavateli knihy Adolf Hitler – projevy hrozí trestní stíhání a až tři roky za propagaci nacismu. Zhruba osm let po osvobozujícím rozsudku pro vydavatele českého překladu Hitlerova Mein Kampfu se rýsuje nový spor o to, jaké názory se smí vydávat. Jedná se ze strany orgánů činných v trestním řízení o snahu šikanovat kontroverzního nakladatele a autora, nebo o skutečně upřímně míněnou ochranu ústavnosti a svobody? Před čím vlastně máme být chráněni?

Nakladatelé do kriminálu nepatří

Autorem zmíněné knihy je Lukáš Beer provozující stránky Náš směr, jež je možné označit, mírně řečeno, za revizionistické, vydavatelem zase nakladatelství Guidemedia Pavla Kamase, v jehož knižní nabídce lze najít řadu titulů podobného rázu. Kromě zmiňovaných Hitlerových projevů například publikace jako Mírové dílo Adolfa Hitlera, Nezapomenutelná vlast Sudetenland a další podobné, jejichž názvy dávají najevo, odkud vítr vane. Velmi zjednodušeně řečeno, o standardní náhled na důsledky a charakter druhé světové války se nejedná.

Veškerý odpor je marný, budete ochráněni!

Koneckonců ani ony Hitlerovy projevy nejsou příkladem vychvalované autentičnosti, na kterou se autor s vydavatelem odvolávají. Těžko říct, nakolik je odvážné nazývat autentickou sondou do Hitlerovy osobnosti pouze výběr jeho projevů a to ještě ne všech, pouze z určitého období, jež pokrývá úzký výsek Hitlerova veřejného působení (1939–1942), navíc přeložených do češtiny. Guidemedia neukazují objektivního Hitlera (jakkoli bude objektivita historického díla nebo pokusu o ni vždy předmětem sporu), ale Hitlera takového, jakého chtějí: velkorysého zastánce míru, kterého k válce donutily imperialistické mocnosti a mezinárodní židovstvo.

Já si Beerovu knihu rozhodně nekoupím, ale o to vůbec nejde. Pomineme-li likvidační rozhodnutí obstavit po dobu vyšetřování nakladatelství jeho účet (na kterém údajně disponovalo téměř osmi miliony korun), je tu ještě deklarovaná snaha vyšší moci „ochránit nás“ před nebezpečnými věcmi.

Místo strachu odvahu myslet

Osobně mě znepokojuje přesvědčení státu, podle kterého potřebuji ochranu orgánů činných v trestním řízení před tím, abych pochopil, že mi pan Beer ve svém účelovém výběru Hitlerových projevů podsouvá jím vybájený obraz vůdce. Přitom si mohu na TV Barrandov pustit například seriál Třicet případů majora Zemana, jenž mi zrovna tak propagandisticky podsouvá manipulativní pohled na nedávné dějiny, a to v rozhodně sofistikovanější formě, než je snaha vykreslit Adolfa Hitlera jako nešťastnou oběť své doby.

Řešením není reagovat na cenzuru a represi proti „závadným myšlenkám“ proněmeckých revizionistů škrtáním a stíháním prokomunistických vydavatelů a tvůrců agitek. Řešením je upustit od kultury strachu, tedy způsobu myšlení, podle kterého je veškerý obsah, jenž by mohl teoreticky někomu ublížit či vyvolat nepříjemné pocity, nutné podrobit zkoumání „ideopolicie“ a popřípadě trestnímu stíhání. K úspěchu totalitních hnutí vždy vedla cesta přes existenci milionů „ovčanů“, mas bez osobní zodpovědnosti, dovedností a dávky obranných schopností, jež by je činily imunními vůči manipulativním technikám totalitních ideologů. Proto je potřeba se s nimi neustále seznamovat, stejně jako s jejich revizionistickými výklady. A těm se případně bránit odbornou debatou a zapojením kritického myšlení. Nikdy ne zákazy a trestním stíháním nepohodlných autorů a nakladatelů. 

Převzato ze zářijového čísla Revue Politika

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Pavel Götze | 27. 9. 2013 14:31

Obecne se da rici, ze dusledky druhe svetove valky s nama budou jeste dlouhou dobu, at ccheme nebo ne. Proste komunista zvitezil a diktuje tudiz tu pravou pravdu o nasi historii. Schvalne pisu diktuje, nikoliv predklada. A to na vsech urovnich.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 25. 9. 2013 12:42

Zvláštní je, že nikdo nezakazuje vydávat Marxe, Lenina či Stalina a dokonce ani to Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti.

Nikomu nevadí vrah Che na tričku.

Nikomu nevadí zločinná KSČ(m) v parlamentu, v radách krajů a za měsíc možná ve vládě.

Marně přemýšlím, v čem jsou internacionální socialisté o tolik lepší, než národní socialisté. Počtem obětí to být nemůže...

Proč členy jedné dělnické strany máme mít rádi a členy té druhé ne?
Proč jedny kolektivisty a spasitele národů a tříd ano a druhé ne?
Proč jedny plánovače a přerozdělovače ano a druhé ne?
Proč jedny vrahy ano a druhé ne?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav Krátký | 25. 9. 2013 19:30
reakce na Jan Altman | 25. 9. 2013 12:42

Nevím, kde žijete, ale já jsem už přes dvacet let neviděl v žádném knihkupectvíMarxe, natož Lenina.
Miluju vaši definici státu, i když ji tak úplně nesdílím.
Ale tady jste se rozzuřil poněkud předčasně, se mi zdá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 26. 9. 2013 11:58
reakce na Jaroslav Krátký | 25. 9. 2013 19:30

Nebo jinak: běžně vycházejí komunistická periodika, radikálně socialistické a komunistické organizace nejsou zakazované a pronásledované.
Nahnědlejší odrůda socialistů takové štěstí nemá...

Za hákáč vás zavřou, ze srp a kladivo ne.
Zvednout ruku nesmíte, zatnout v hrozící pěst ano.
Za obtloustlého Bormana nebo za natuplého Hesse na tričku vás zavřou, za Gottwalda či Beriju asi ne, Che je zcela běžný. Ne všichni zločinci jsou si rovni.

Ale co se divíme. Požadovat znárodnění něčího majetku kvůli jeho rase je nepřípustné, požadovat znárodnění něčího majetku kvůli jeho píli je běžný modus operandi demokratického socialismu.
Proto ten nerovný pohled.A také proto, že rudými zločinci bylo mnoho současných vrcholných politiků a byrokratů u nás i v Bruselu (Baroso, Ashtonová, Joschka Fisher a v bývalých lidodemo je minulé členství v komunistické straně téměř kariérním předpokladem). Těžko od těchto lidí čekat, že odsoudí své kořeny a mládí (či svou přítomnost).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 26. 9. 2013 09:52
reakce na Jaroslav Krátký | 25. 9. 2013 19:30

Marx s Leninem nejsou v knihkupectví, protože po nich není poptávka. V oběhu jsou tuny těchto knih vydaných v letech 1948-89.
Cenzura je špatná, ale selektivní cenzura je mnohem horší. Pokud chci cenzurovat a určovat, co mohou dospělí číst (což samo o sobě je velmi špatný nápad), tak musím být alespoň konzistentní. Jinak jde o ideologickou indoktrinaci sankcionovanou státem, za peníze lidí, kteří s tím nesouhlasí. V tomto případě se nám stát snaží vnutit myšlenku, že jedna totalita je nepřípustná a druhá tolerovatelná.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tom Novak | 26. 9. 2013 10:24
reakce na Jan Daniel | 26. 9. 2013 09:52

Přesně tak. Vynikající rozbor hlavního sdělení původního příspěvku. Ta konzistence, to je to, co v dnešní společnosti snad chybí nejvíc.. Pak tedy taky ta pokora, uvědomění atd. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tom Novak | 26. 9. 2013 08:34
reakce na Jaroslav Krátký | 25. 9. 2013 19:30

Nemyslím si, že by se pan Altman zlobil, jen se možná snaží přimět lidi přemýšlet..
Jsou k sehnání poměrně snadno:
http://knihy.abz.cz /prodej/capital-an-abridged-ed ition
nebo
http://www.am azon.com/Development-Capitalis m-Russia-Vladimir-Lenin/dp/141 0213005
dokoncei Mein Kampf v anglickém překladu lze na posledním jmenovaném serveru zakoupit. Takže jakápak účinná regulace natož pak kriminál..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Bátěk | 25. 9. 2013 08:36

K tomuto tématu doporučuji prostudovat odkazy níže:

http://www.cesken arodnilisty.cz/clanky/neonacis mus-naseho-smeru-jeho-apostolo ve-lukas-beer-a-pavel-kamas.ht ml

http://www.ceskenaro dnilisty.cz/clanky/propagator- nacismu-chce-sedet-s-vackem-a- krutinou.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!