Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zhoubná krize důvěry

| 23. 7. 2013

Zhoubná krize důvěry

Pokud by se v České republice ocitl neznalý cizinec ze zaostalé země, na první pohled bychom na něj udělali dojem. Lidé jsou hezky oblečení, na ulicích je spousta aut, obchody jsou plné zboží. Pokud by se ale díval na makroekonomické statistiky, viděl by zemi, kde se lidé dnes mají hůř než včera. A pokud by mluvil s lidmi na ulici, cítil by zklamání, znechucení a i to nejhorší, co může jakoukoliv společnost potkat – rezignaci.

Nevíra a nedůvěra

Česká kultura je založena na tom, že vždycky všechno nakonec zvládneme. Nejsme největší bojovníci na světě, ale věříme, že dokážeme najít vhodnou cestu a dosáhnout toho, co chceme. Poslední roky nám ale tuto iluzi berou. Většinově jsme si vybrali cestu úspor a věřili jsme, že nám to zaručí novou prosperitu. Místo toho nás „vláda rozpočtové odpovědnosti“ zavedla na poušť nejhorší ekonomické recese v dějinách. Většinově jsme chtěli omezit podvody a uplácení, ale místo toho „vláda boje proti korupci“ učinila z vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes úhelný kámen své existence a z nahrávání, udávání a lhaní zkusila učinit běžnou normu života.

Naštěstí jí to neprošlo, ale zdá se, že své selhání nepochopila. Jak jinak si vyložit ty neuvěřitelné mediální výstupy pana expremiéra, který místo toho, aby se kál a neupozorňoval na to, co může jeho politickou stranu zabít, znovu a znovu ukazuje, jak naprosto odtržený od reality je? Jak jinak si vyložit brutální útoky na ty, kteří mají v popisu práce stíhat trestnou činnost a dělají to bez ohledu na to, jestli se to líbí, nebo ne? Kdyby to nebylo tak smutné, člověk by se mohl bavit tím, jak flexibilně se někteří (ex)politici umí přesunout od motta padni, komu padni k operačnímu modu zloděj křičí chyťte zloděje.

Přitom pokud je tady jedna věc, kterou Česká republika potřebuje změnit, tak je to právě politická kultura a pocit, že „vyvoleným“ tu projde naprosto všechno. Vláda může měnit hospodářskou politiku, jak bude chtít, pokud ale nezlomí nevíru většiny občanů v budoucnost, bude to marná práce. Pokud by chtěla nastupující vláda skutečně proti všeobjímající rezignaci a nechuti něco dělat, měla by začít sama u sebe. Nulová legitimita, nevyjasněné finanční toky minimálně jednoho z jejích významných členů a utajené zadání rozhodně nejsou cestou, jak lidem vrátit důvěru v politiky a v politický systém, jak ho zatím známe.

Požáry na předměstích

Možná jen všichni sázejí na to, že Češi jsou pasivní a dá se s nimi manipulovat. Možná si všichni myslí, že znechucení z toho, jak špatně se nám daří kvůli tomu, že politická reprezentace posledních let zcela rezignovala na to, proč si ji lidé zvolili, se projeví jen trochu jinou distribucí hlasů v příštích volbách. Možná někteří žijí v iluzi, že stačí do ekonomiky nacpat trochu peněz s pomocí vyšších investic a navýšení minimální mzdy.

Jenže jen málokdo chápe, že se mění něco zásadního. A že pokud správnou cestu z této krize důvěry nenajdou stávající politici, čeká nás velmi nepříjemná změna. Nedávné rasové nepokoje jsou jen nenápadným náznakem toho, co by nás mohlo čekat. A místo schopnosti vždy si poradit se nejviditelnější národní vlastností může stát hlasitá nenávist dosud mlčící většiny vůči těm, kteří jsou jiní. 

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Mario Vápeník | 25. 7. 2013 17:16

Nu, moc bych "to naše" "..si vždycky nějak poradit" neoslavoval. Bohužel mám spíše tu zkušenost, že z nás tato výše hýčkaná vlastnost spíše v očích vyspělejších států činí exoty. Lépe zaměření na to dělat věci dobře a standardně by nám prospělo, myslím. Jinak politický článek, rozdělující na "my dobří" a "oni špatní" a burcující proti těm "oněm špatným", to už tady bylo tisíckrát a tisíckrát to nezafungovalo. Proč asi? Asi proto že ti špatní nejsou oni. Jsme to my všichni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 23. 7. 2013 14:34

Pokud by to bylo tak, jak říká autor, jsme na dobré cestě. Nedůvěra vůči vládě a politické třídě je základem zdravé svobodné společnosti. Otcové zakladatelé USA psali Ústavu jako zbraň občana PROTI vládě. Čím dříve to lidé pochopí, přestanou se nechávat oblbovat propagandou státomilců a vrátí se ke kořenům, tím lépe pro ně.I kdyby to bylo za cenu úplného rozkradení peněz, které občané politické třídě tak naivně a ochotně svěřují.
Mimochodem, ať se na mě nikdo nezlobí, ale politická agitace pana Prouzy je ještě slabší, než jeho prapagace ekonomické doktríny "propijem se do střízliva". Ištván a jeho parta teď v PR potřebují spíše kvalitu, kvantitou je prostý lid zahlcen z mainstreamu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ales Nemec | 23. 7. 2013 08:38

Nemuzu si pomoct ale vase clanky jsou jako pres kopirak. Uplakane reci socialisty nad dnes jiz byvalou pravicovou vladou, ktera mimochodem jako jedina aspon trosku zatnula tipec statni pakazi vsechno druhu.

Mimochodem jak muzete jako byvaly politik, ktery se aktivne podilel na rozhazovani penez na statu zavislich lidech vseho druhu, ktere ted chybi kritizovat vladnu ktera se snazi aspon trochu kdyz ne setrit tak priprzdit apetit statni masinerie ?

Jak muzete hodnotit naladu ve spolecnosti z trafiky ve svetove bance ?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Petter | 23. 7. 2013 12:43
reakce na Ales Nemec | 23. 7. 2013 08:38

Nevím jestlipane Alesi Nemce, žijete v ČR a nebo alespoň malinko sledujete to co se tu v nejvyšších patrech na "autoritativníchquot;úrovních děje, se zásadními negativními dopady na většinové neprivilegované obyvatelstvo. Jinak by jste nenapsal takový nebetyčný blábol. To co tady za poslední léta vlády provedly, nemá v novodobých dějinách obdoby. Když se řekne "Totální úpadek morálky do hnoje", tak to ani v nejmenším nevystihuje to, co u nás pravicoví protikorupční soudruzi rozpočtové odpovědnosti, spravedlnosti a práva napáchali. A na dokonání největší devastace stačily 3 roky. Po Topolánkově vládě jsem si myslel, že nic horšího už nemůže přijít a teď po tom, co předvedli "Nečasovci" ;,pevně věřím, že po případné pravicové vládě paní Němcové to může za těch několik měsíců být ještě horší. Normalizátoři proti tomuto pravicovému (?) vládnutí byli totální břídilové. Jestli těch zejména posledních 7 let bylo označováno za pravicovou politiku, tak to chci vyzkoušet raději politiku KSČM.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Molik | 23. 7. 2013 10:02
reakce na Ales Nemec | 23. 7. 2013 08:38

Takže podle Vás je vyvádění státních peněz do rodinného rozpočtu tím, že milence se kterou žiji ve společné domácnosti přiznávám extrémní prémie znakem dobré pravicové politiky. No nevím, já zlodějinu na pravicovou a levicovou nějak nerozlišuji, u mě je to prostě rozkrádačka veřejných peněz.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!