Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Obamův velký stát a týden skandálů

| 29. 5. 2013

Barack Obama pracuje na posilování státní moci a na stále větším „státním pečovatelství“. Jeho plány se právě teď zadrhávají na tom, na čem se zardhnou vždycky. Když si stát začne osobovat víc a víc pravomocí, začne je dřív nebo později zneužívat. Následuje skandál a získat zpět ztracenou důvěru je těžké. Přesně to se teď stalo americkému prezidentovi, jehož druhé volební období možná skončilo dřív, než pořádně začalo.

Obamův velký stát a týden skandálů

Jak jsem na Finmagu psal v únoru, americká politika je v krizi. A teď se ještě Obama musí vyrovnat s odhaleními, že si jeho vláda upravovala fakta ohledně útoku na ambasádu USA v Libyi, při kterém zahynul americký velvyslanec, že americký daňový úřad přednostně kontroloval oponenty současného vládce Bílého domu a že si americké ministerstvo spravedlnosti opatřovalo výpisy telefonních hovorů novinářů.

Všechny Jobovy zvěsti navíc přišly v rychlém sledu za sebou. Týden skandálů pro Obamu nevěstí nic dobrého.

Velký stát

Historie americké politiky je historií bojů o centralizaci moci. Například hned první zásadní souboj americké politiky se odehrál za vlády George Washingtona na konci 18. století. Šlo o zřízení centrální banky, kterou přes ústavní limity prosazoval ambiciózní ministr financí Alexander Hamilton, zatímco zastánce omezené vlády, ministr zahraničí Thomas Jefferson byl proti. Podobné spory probíhaly znovu a znovu a vždy určovaly politiku na dekády dopředu, ať už se jednalo o progresivní New Deal Franklina D. Roosevelta a Great Society Lyndona B. Johnsona nebo „reakční“ 80. léta Ronalda Reagana.

Podobným formativním momentem bylo vyhlášení „války proti teroru“ po 11. září 2001. Tehdy americká centrální vláda neskutečně nabobtnala. Vzniklo až dvě stě nových institucí včetně obřího ministerstva vnitřní bezpečnosti s 230 tisíci (!) zaměstnanci a sídlem za 70 miliard korun. Jen pro bezpečnostní účely bylo vybudováno dalších třicet vládních komplexů. Asi třicet tisíc lidí je dnes v USA zaměstnáno jen proto, aby poslouchali telefonní hovory Američanů a monitorovaly další komunikaci.

Za této situace do Bílého domu nastoupil Barack Obama s cílem posunout Ameriku doleva. Zatímco bezpečnostní aparát se výrazně nezmenšil, narostla kontrola Wall Streetu, vznikl mohutný program všeobecného zdravotního pojištění ObamaCare a další programy. Na růstu vlády Obama založil svůj program a velký stát se stal jeho cílem.

Velký stát ale také vyžaduje důvěru svých občanů. Tu současné skandály mohou výrazně nahlodat a ohrozit tak celý zbytek Obamova prezidentství. Proč?

Waiting for 2014

Jak jsem psal v Revue Politika, Obama je zaklíněn ve sporech s republikány. Ti ale ovládají Sněmovnu reprezentantů. Proto jsem tvrdil, že Obama bude muset v mnohém ustoupit, pokud bude chtít prosadit něco ze svého ambiciózního programu pro druhé volební období. Je tu ovšem ještě jedna možnost: Obama zkusí počkat na volby v roce 2014, pokusí se získat dolní komoru zpět a pak prosadit svůj program bez opozice. Ovšem tento plán můžou nové skandály zhatit. O co v nich vlastně jde? 

Za prvé, libyjský skandál. Před loňskými prezidentskými volbami zaútočil na americkou ambasádu v Libyi ozbrojený dav a zabil tři lidi včetně amerického velvyslance. Po pěti dnech Obamova administrativa vysvětlila celou událost jako demonstraci kvůli protiislámskému videu z YouTube, která se nešťastně zvrhla v násilí. Tak to ale evidentně nebylo. Během několika hodin po útoku totiž volal zástupce velvyslance v Libyi Gregory Hicks ministryni zahraničí Clintonové a o žádné demonstraci nebo videu se nezmínil. Během 24 hodin po útoku libyjský šéf CIA poslal do Washingtonu zprávu, že šlo o útok al-Káidy. Další den napsal jeden z náměstků Clintonové v e-mailu, že šlo o útok místní odnože al-Káidy. Přesto Obamova administrativa celou věc svedla na demonstraci, a to zřejmě v zájmu předvolební image Obamy jako úspěšného prezidenta v boji proti terorismu. Připomeňme, že podobný druh skandálu stál bývalého španělského premiéra Aznara volby v roce 2004.

Za druhé, americký daňový úřad (IRS) své kontroly zřejmě zvlášť zaměřoval na nevládky, které stály proti Obamovi. Některé pobočky IRS přednostně kontrolovaly organizace, které měly v názvu „tea party“ nebo „patriot“. Zatímco přesné okolnosti a rozsah těchto praktik zatím není jasný, debata už obsahuje i přirovnání ke skandálu Watergate ze 70. let. Nixonovi pohůnci tehdy také využívali daňové kontroly jako prostředek boje s oponenty. Tak daleko skandál zřejmě nesahá, ale samotné přirovnání z pera komentátora Washington Postu napovídá o vážnosti situace.

Za třetí, během vyšetřování úniků vládních informací americké ministerstvo spravedlnosti tajně získalo výpisy hovorů stovky novinářů agentury Associated Press, a to za celé dva měsíce. Takový rozsah špehování novinářů jde proti vlastním předpisům ministerstva a vyvolal pobouření zdaleka nejen u novinářů.

Důvěra?

Obama Ameriku přesvědčil, že ví jak vrátit hospodářství na správnou cestu, jak zajistit férovou zdravotní péči a jak zajistit bezpečnost proti vnějšímu nebezpečí. Obamův program je založen na důvěře, důvěře ve schopnost státu, a to v zemi, kde je naopak nedůvěra v centrální vládu silně zakořeněna. Série skandálů z poloviny května má proto potenciál nechat zapomenout na Obamovo nedávné vítězství z prezidentských voleb a značně mu zkomplikovat cestu za ovládnutím Kongresu v roce 2014. Výsledkem může být bez přehánění konec Obamových nadějí na úspěšné prezidentství.

Úvodní foto Isifa

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

Jiri Salek | 31. 5. 2013 11:26

To zalezi co hledate.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Salek | 30. 5. 2013 23:16

Ani Obamovi se zatim nepodarilo znicit prostredi relativne naklonene podnikani a svobode. Ovsem trend je jednoznacne negativni. V Evrope to jde z kopce jeste delsi dobu. Rostouci zadluzeni ma potencial tohle jeste akcelerovat. A nemusime chodit daleko. Staci se podivat na CR. Podnikatelske prostredi se zhorsuje a az zvitezi oranzovorudi tak se samozrejme jeste zhorsi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Salek | 29. 5. 2013 20:00

O tom ze je Obama snad jeste horsi prezident nez Clinton uz snad kazdeho nestraneho cloveka presvedcil za sve prvni volebni obdobi. To ze vyhral i druhe volebni obdobi zrejme znamena ze at udela cokoliv tak lidi ho stale budou volit proste proto ze jsou ideologicky zaslepeni a nechteji videt ze USA jde do kytek. Proste lidi veri ze se neco stane a vsechno bude zase dobre. A pokud ne tak urveme co se da dokud to jde.
Na prikladu Britanie je ovsem zrejme ze cesta do kytek muze byt dlouha. Britske imperium ovsem melo stesti ze je od uplneho kolapsu za 2svetove zachranilo USA. Bude mit takove stesti USA a Evropa i priste?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Honza Moudrý | 29. 5. 2013 20:10
reakce na Jiri Salek | 29. 5. 2013 20:00

Mate zajimavou predstavu o nestrannosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiri Salek | 30. 5. 2013 11:15
reakce na Honza Moudrý | 29. 5. 2013 20:10

Je evidentni ze v pripade Obamy prilis nestrannych lidi neni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Honza Moudrý | 30. 5. 2013 21:51
reakce na Jiri Salek | 30. 5. 2013 11:15

A take zajimavou predstavu o tom, co je evidentni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiri Salek | 30. 5. 2013 11:26
reakce na Jiri Salek | 30. 5. 2013 11:15

Musim se priznat ze Obamovo mesiastvi mi bylo odporne uz kdyz porazil McCaina. Rozhodne se tedy nepovazuju za nestraneho. Je ale s podivem co vsechno mu prochazi a co vsechno jsou americani tolerovat soucasne administrative. Je to jednim slovem katastrofa. Da se to vysvetlit jedine tim ze v pripade Obamy neuvazuji logicky. Mozna taky tim ze republikani nepredstavuji zrovna pritazlivou alternativu pro hromady lidi zavislych na statni podpore.
Kazdopadne je zrejme ze drive nebo pozdeji se budou muset vydaje strouhnout a dane zvysit at bude u moci kdokoliv. Co to udela se statutem USA je vcelku zrejme. Uz ted rapidne ztraci vysadni postaveni supervelmoci a je pravdepodobne ze tento trend bude pokracovat a pravdepodobne se i urychli.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tony Lapačka | 29. 5. 2013 13:59

Hodnotím článek jako dobrý, protože sumarizuje momenty, které jsou jednak podstatné a za druhé do českých médií pronikají jen minimálně a okrajově.

Dobrý je ale i příspěvek pana Fürsta - skutečně Obamova image je tak silná, že člověk, který vidí Obamu realisticky, jako pan Fürst možná nechápe, proč se okolo tohoto politika chodí "v rukavičkách". To je právě kvůli té image, díky níž si zatím ještě nikdo naplno netroufá říct, že tento president je "nahý".
Naredakci mám dotaz, je mezititulek "Wating for 2014" v pořádku? Nejsem nijak zvlášť excelentní angličtinář, ale nějak se mi to nezdá. Termín "wating" jsem ve slovníku nenašel.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 29. 5. 2013 14:19
reakce na Tony Lapačka | 29. 5. 2013 13:59

Dobrý den, díky za podnětnou poznámku. Titulek jsme upravili do srozumitelné podoby; původní variantou jsme chtěli naznačit, že po roce 2014 bude už každý Američan ve watě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Fürst | 29. 5. 2013 01:17

No tak nevím, viděno odsud, z Ameriky, celý text zní poměrně standardně. Až na ten poslední budovatelský odstavec.

Napřed správně konstatujete, že Obama se ani nepokusil odvrátit útok al-Kaidy na americké území (ambasáda je územím státu, nemýlím-li se), nechal zabít velvyslance a potom to lživě zneužil v předvolební kampani. A pak napíšete, že "Obama Ameriku přesvědčil, že [...] ví,jak zajistit bezpečnost proti vnějšímu nebezpečí."

O jakém "vracení hospodářství na správnou cestu" jste kde slyšel? Tím myslíte nafukování další bubliny na akciových a realitních trzích pomocí čerstvě natištěných peněz?

No a o "férové zdravotní péči" vůbec nemůže být řeč. Obamacare je neimplementovatelná, což dnes už uznávají v podstatě i členové demokratické strany, a celé to směřuje k velké blamáži.

K čemu má být ten text dobrý?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Lukáš Hoder | 29. 5. 2013 14:46
reakce na Tomáš Fürst | 29. 5. 2013 01:17

Díky za Vaši reakci.

Obama vyhrál prezidentské volby a tím Američany, tedy potřebnou většinu, zřejmě přesvědčil, že je lepší volba pro ekonomiku, zdravotnictví atd., než jeho konkurent. To jsem měl na mysli, když jsem článek psal. V odstavci je Obamovo vítězství ve volbách zmíněno, proto myslím, že tento význam z toho textu vyplývá. Na daném prostoru jsem se samozřejmě do hodnocení těchto politik Obamovy administrativy pouštět nechtěl.

"K čemu má být ten text dobrý"? Pokud máte na mysli text jako celek, pak je třeba napsat, že o zmíněných skándálech se v ČR přliš nepíše.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 29. 5. 2013 17:09
reakce na Lukáš Hoder | 29. 5. 2013 14:46

Lukáši, spekulujete o dalších volbách do SR a možném zvracení republikánské většiny. Co ale senátní většina demokratická a její křehkost právě v souvislosti s těmito skandály? Nebudou nakonec volby senátní branou k impeachmentu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Lukáš Hoder | 29. 5. 2013 19:54
reakce na Jan Krejčí | 29. 5. 2013 17:09

Impeachmentu bych se zřejmě neobával, ale možnosti ztráty Senátu ano. Jak napsal George Will: "Actually, however, Democrats are more apt to lose control of the Senate than gain control of the House. Republicans need to gain six Senate seats; Democrats are defending seven seats in states where Obama averaged just 40.5 percent of the vote in 2012."
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiri Salek | 30. 5. 2013 11:45
reakce na Lukáš Hoder | 29. 5. 2013 19:54

Otazka je co dobreho muzou republikani pro USA udelat. Najde se nejaka vudci osobnost s dostatkem politicke sily aby udrzela konkurenceschopnost, mezinarodni vliv a zaroven zastavila ohromne zadluzovani? Budou potreba nejen nepopularni skrty a zestihleni byrokracie, ale i nepopularni zdaneni. Kdo tohle bude schopen prosadit? Obavam se ze se nikdo nenajde. Tudiz predpokladam ze USA bude vesele utracet a pujcovat si tak dlouho az jim uroky jednou prerostou pres hlavu. K tomu dojde az praskne dalsi bublina dostatecne velikost. A ze tisknuti penez vytvori nejakou bublinu je snad jedina jistota kterou mame. Pak dojde k panice, investori se zacnou zbavovat predrazenych americkych papiru a servis statniho dluhu vyleti do oblak. Obavam se ze amaricani uz neustoji dalsi opakovani roku 2008 a ze muze prijit brzy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Honza Moudrý | 30. 5. 2013 22:41
reakce na Jiri Salek | 30. 5. 2013 11:45

A kde na světě najdou něco lepšího, než co nabízí USA?Dluh nedluh.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lukáš HoderLukáš Hoder
Působí v advokacii, kde se věnuje arbitráži a litigaci. Spoluzaložil Centrum pro lidská práva a demokratizaci, kde se zabývá vztahem základních práv a...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!