Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zmlať technaře, plivej na cikány, vládni s estébáky – a pak žaluj Klause

| 7. 3. 2013

Socialisté od senátu po obce ukazují, že ústava a zákony pro ně mají váhu, jen když se jim to hodí. Obžaloba Klause z velezrady je pokrytecké divadlo.

Zmlať technaře, plivej na cikány, vládni s estébáky – a pak žaluj Klause

Ještě v pondělí ráno bych si snáz představil, že pomáhám Livii Klausové s výběrem spodního prádla, než že se zastávám jejího muže. Dokonce jsem měl rozepsaný dlouhý seznam prezidentových hříchů, ale po senátní žalobě pro velezradu jsem si při jeho dokončování začal připadat jako ta babka, co se belhala přihodit na Husovu hranici náruč roští.

Senátoři obvinili Václava Klause z ledasčeho. Ano, v posledních měsících zlobí: nepodepsal změnu Smlouvy o fungování Unie a nejmenoval nové ústavní soudce. Obojí ale může bez velké škody na „demokratickém řádu republiky“, o kterém se píše v definici velezrady, dohnat nový prezident. Zrušil taky stíhání spousty darebáků, pardon, bezúhonných lidí. Jenže za to nese dle zákona zodpovědnost premiér, který lednovou amnestii kontrasignoval. Prezidentovým největším prohřeškem proti demokratickému řádu ze senátní žaloby zůstává to, že odmítnul jmenovat Petra Langera soudcem, přestože mu to uložil soud. Rozsudek ale nabyl právní moci už před pěti a půl lety. Žalobníčci měli dost času na to hnát vejš Klause prezidenta, ne důchodce, jehož největší starostí je, jestli v kantýně Cato institutu berou sKarty.

Proti prohnilému – prohnilí

Pozoruhodný je seznam těch, kteří si o „celistvost republiky a její demokratický řád“ dělají takovou starost. Nechybí mezi nimi Tomio „v čem je extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát?“ Okamura. Kdyby jemu měřili tak přísně jako on Klausovi, za lynčerskou výzvu „Masivní biče na masivní zlodějny jsou po ruce. Milí a drazí spoluobčané, vemte je konečně do ruky“ by pár let přemýšlel o aktuelních problémech v podzemní cele na Špilberku. Preventivní hlídání bezúhonných sexuálních deviantů, po kterém senátor volal v knize Umění vládnout, by bylo za hranou i íránské ústavy.

Nejde jen o výkřiky z blogů a knížek. Další ze žalobců František Bublan jako ministr vnitra v roce 2005 připustil a pak obhajoval brutální policejní zákrok proti účastníkům technoparty CzechTek. Pamatujete? Slunce, seno a týden ohýbání práva, kdy politici otevřeně úkolovali policisty a úředníky, lhali, kriminalizovali závadovou mládež „šířící AIDS a žloutenku“ a vůbec se chovali jako turečtí pašové. Kdo tehdy „demokratický řád“ hájil? Slyšte slova prezidenta velezrádce: „Zvláště v naší zemi, kde zásah těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence z minulosti, je takováto událost zlá a svědčí o tom, že něco u nás není v pořádku.“

V pořádku samozřejmě není ani to, že prezident neposlouchá soudy. Senátní žaloba ale pět let starou křivdu na panu Langerovi neodčiní.

Porovnejte tenhle jeden úlet s tím, jak ten tenký ústavně-liberální stan, který Česko chrání od plískanice skrápějící méně šťastné postkomunistické státy, párají sami socialisté. Od senátu až po radnice. Roky blokovali start zákona o státní službě, který by omezil vliv politiků na úřady. Kampaň před posledními krajskými volbami postavili na primitivních anticírkevních předsudcích a populistickém přitakávání stalinistickým křivdám. Místopředseda strany Michal Hašek se snaží ztupit zákon o svobodném přístupu k informacím, jedinou zbraň občanů hlídajících hospodaření veřejných institucí. Někteří oranžoví senátoři vyvolávají svými výroky o kolektivní vině Romů duch roku 1938. V Brně i jinde převádějí koalice s účastí socialistů obecní majetek do neprůhledných akciovek a v krajích se ČSSD neštítí vládnout s estébáky.

Děláte si upřímnou starost o ústavní pořádek? Bojte se těchto feudálních neomalenců v polobotkách už naleštěných pro Strakovku, ne Klause v důchodkách.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Jan Daniel | 7. 3. 2013 10:57

Také bych rád zkritizoval Klause, zejména za rozpory mezi jeho pravicovými slovy a levicově-pragmatickými činy v době, kdy řídil exekutivu. Ale současná situace mi to prostě neumožňuje. Mohlo by to vypadat, že jsem se přidal k lynčujímu davu a vezu se na módní vlně mediální hysterie. Názorové splynutí s davem moje ješitnost prostě nepřipustí.
K samotné žalobě: Podle mého názoru je smutnou ilustrací toho, do jakých konců politický cirkus dospěje v podmínkách demokracie s všeobecným rovným volebním právem. Publicita a zviditelnění je hlavním imperativem, i za cenu sebepitomějšího nápadu. Něco jako když celebrita ukáže kalhotky, aby na ní bulvár nezapomněl. Moderní doba vůbec tak nějak nemá úroveň.
K celkové atmosféře okolo Klause: To, co sledujeme a budeme sledovat je mj.součástí křečovité snahy velké řady lidí nepřiznat si vlastní omyl. Nemohou a dlouho se nebudou moci vyrovnat s tím, že Klaus měl pravdu: v názorech na zavedení eura, na umělé snahy urychlovat evropskou integraci nepřirozenými cestami centrálního plánování, na politizaci a ekonomické zneužívání globálního oteplování včetně podpory OZE, atd.
Václav Klaus je silná, ješitná a arogantní osobnost se vcelku zdravými názory na svět a imunní vůči mainstreamovým bludům a pověrám. Žádný z těchto atributů většina populace neodpouští.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 7. 3. 2013 14:08
reakce na Jan Daniel | 7. 3. 2013 10:57

Krásně napsáno! Celebrita ukázala kalhotky, ale zapomněla, že je naostro. A uviděli jsme co?
Smutné je, že ty Klausovy názory nejsou zas tak zdravé (např. baťůžky, snowboardy, Osetie) a hlavně ty, které jsou zdravé, nenechá nijak zasahovat do svých politických činů - kapitalismus ovládaný a financovaný bankovním socialismem (tam se asi inspirovali Američané se svými bail-outs), progresivní zdanění, vysoké sociální dávky, podpis Lisabonského zvacího dopisu, jmenování Svátků, Koudelků a spol. do Ústavního soudu, a nakonec amnestie, naprosté popření všech jím hlásaných principů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Procházka | 7. 3. 2013 11:41
reakce na Jan Daniel | 7. 3. 2013 10:57

Nejspíš nejsem součástí většiny populace.

"k dobru" připisuji panu Klausovi právě jeho konzistentní názory, imunitu proti mainstreamu, sílu stát si za svým názorem a hlavně jeho myšlení dopředu. Mnohé názory jsou rozumné a až časem se spousta lidí chytí za nos, že měl pravdu.

Bohužel mnohé jeho kroky nebyly chvályhodné. Z počátku kariery to jsou děravé zákony, přehlížení úniků, z těch novějších to jsou ty nešťastné amnestie, boj/neboj s Milošem Zemanem a útoky na Schwarzenbergovu rodinu. Celou drahou se pak táhne boj s Václavem Havlem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marek Dubiak | 7. 3. 2013 10:52

No dobře, v mnohém má Michal pravdu, jenže stát zkrátka neoperuje na základě biblických pořekadel "Nesuď, abys nebyl souzen", popřípadě "Ať první hodí kamenem, kdož bez viny". Kdyby to tak fungovalo, tak by to vůbec nefungovalo.

A celý ten povyk je stejně jenom kvůli dvěma slovům: "obžaloba" a "velezrada" ;.Ve skutečnosti totiž nejde ani o žádnou obžalobu, ani o velezradu. Kdyby název toho procesu odpovídal jeho podstatě, třeba kdyby se tomu říkalo nějak suše a úřednicky (například "Návrh na odvolání prezidenta republiky za výkon funkce v rozporu s ústavou"), nikdo by ani nemukl, protože odvolán měl být Klaus už za nejmenování Langera, nemluvě o nepodepsání eurovalu a provokování Ústavního soudu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 7. 3. 2013 14:30
reakce na Marek Dubiak | 7. 3. 2013 10:52

Nevím, jestli jste to tak myslel, ale dodávám NAŠTĚSTÍ stát neoperuje na základě těchto biblických zákonů, které jsou výsměchem jakékoli objektivní spravedlnosti.
Myslím, že Vaše pochopení pojmů není správné. V ústavě se píše, že prezident není z výkonu své funkce odpovědný. A protože povinnosti prezidenta jsou definovány ústavou, není možné porušení povinností (tj. porušení ústavy) trestat rozhodnutím nějakého orgánu, protože tím by byl prezident odpovědný tomuto orgánu (podobně jako vláda je odpovědná parlamentu). Souhlasím tedy, že tomu můžeme říkat jinak, než obžaloba, protože neexistuje nezávislý žalobce (který by přímo z faktu, že vede obžalobu, neměl žádný prospěch), ani nezaujatý soudce. Ale rozhodně nemůžete považovat tento návrh za běžný administrativní úkon, jako je vyslovení nedůvěry vládě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 7. 3. 2013 13:18
reakce na Marek Dubiak | 7. 3. 2013 10:52

Nepodepsani eurovalu jako velezrada? Velezradou by byl opak. Spise uz zalovat za to, ze podepsal Lisabon. Nejmenovani Langera je hnusnej naschval, ale rozhodne nejmenovani jednoho soudce nenaplnuje definici velezrady. Zajimave je, ze si na onoho neboheho soudce nikdo za poslednich pet let nevzpomnel a nenavrhl treba zmenu patricnych zakonu nebo rovnou Ustavy. To jenom ukazuje, ze jde o uplne neco jineho nez zasadovy boj za nasi Ustavy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 7. 3. 2013 08:42

Do socialistické mozaiky ještě přidávám následující bod: Kdo napsal tak blbě ústavu, že si prezident může dělat, co chce? V které straně tehdy seděl a v které sedí dnes? A kdo měl největší vliv na ústavní právo za posledních 20 let, byl 5 let legislativním místopředsedou vlády, nejvyšším státním žalobcem, ministrem spravedlnosti a sedí už téměř 10 let na Ústavním soudě? Sebe žalujte, panáčkové, sebe!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Adam Čabla | 7. 3. 2013 08:00

Na cele zalobe mi prijde nejvice smutne, ze u vetsiny bodu by se Klaus provinil proti demokratickemu radu v pripade opacneho postupu, nez jaky ucinil (napriklad podpis ESM ci jakou zkratku ten "mechanismus stability" ma) ci jsou vinni dokonce i sami pani senatori (napriklad vetovanim nekterych poslednich kandidatu na US. Tam je zasadni problem, ze nase republika zkratka nema kvalitni lidi v oblasti prava, vzdyt ani auotri Ustavy nebyli kolikrat schopni dat dohromady srozumitelnou a jasnou vetu.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!