Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Schwarzenberg na Hrad! Labutí píseň TOP 09?

| 16. 1. 2013

Karel Schwarzenberg je členem nejméně populární polistopadové vlády a jeho TOP 09 v nedávných krajských a senátních volbách utrpěla debakl, od ještě katastrofálnějšího výsledku ji zachránili jen Starostové. Schwarzenbergův postup do druhého kola prezidentských voleb je i pro jeho stranu velkým překvapením, především ale povzbuzením. Může se ovšem jednat o její zcela poslední úspěch.

Schwarzenberg na Hrad! Labutí píseň TOP 09?

TOP 09 absolvovala od svého vzniku v roce 2009 prozatím čtvery volby. V těch prvních – do Poslanecké sněmovny, které se uskutečnily v květnu 2010, dosáhla nečekaně vysokého zisku 16,7 procenta hlasů a 41 poslaneckých mandátů. O několik měsíců později v komunálních volbách dokázala TOP 09 sice zopakovat květnové vítězství v metropoli, kde porazila dosavadního letitého hegemona, Občanskou demokratickou stranu, mimo Prahu ale dokázala výrazněji uspět už jen velmi omezeně. V souběžně konaných senátních volbách z jejích kandidátů uspěli jen Jaromír Štětina a Jan Horník, tedy ti, kteří už ve svých obvodech uspěli o šest let dříve v jiných barvách. V krajských a senátních volbách na podzim loňského roku TOP 09 a Starostové a nezávislí spíše jen paběrkovali, ve třech krajích se nedostali ani do zastupitelstva a v senátních volbách, uspěli jen dva kandidáti pod hlavičkou Starostů; dokonce ani v Praze nepostoupil kandidát TOP 09 ani do druhého kola. Až o několik měsíců později přichází zmíněný a nečekaný úspěch Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách.

Za všechno může Karel

Podle šéfredaktora serveru Česká pozice Istvána Léka znamená případný úspěch Karla Schwarzenberga ve druhém kole a jeho zvolení na Hrad to, že v příštích sněmovních volbách s vysokou pravděpodobností skončí TOP 09 před ODS. Já jsem opačného názoru: pokud nedojde k totálnímu vnitřnímu rozkladu ODS (přičemž v tomto ohledu není nutno propadák nevýrazného Přemysla Sobotky přeceňovat), tak se tento scénář nezdá pravděpodobný. Spíše se do budoucna rýsuje vážnější obtíž pro TOP 09. Ta doposud výrazněji uspěla, jen pokud ve volbách přímo osobně kandidoval Karel Schwarzenberg.

Nadšení z možnosti „volit knížete“ bylo u nejmladší voličské generace dominujícím prvkem na sociálních sítích jak v květnu 2010, tak i nyní v lednu 2013. Když naopak nekandidoval, tak byť byla v říjnu 2010 i o dva roky později celá země oblepena Schwarzenbergovými portréty, TOP 09 moc neuspěla.

Kalousek by zůstal nahý v trní

Pokud se Karel Schwarzenberg dostane na Hrad, tak to TOP 09 pravděpodobně nic hmatatelného nepřinese. Nedá se očekávat, že by se ve funkci i vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a rodinné historii choval nějak výrazněji aktivisticky, ale i kdyby ano, tak jeho podpora nevyváží jeho přímou kandidaturu.

I kdyby Schwarzenberg ve druhém kole prezidentských voleb neuspěl, TOP 09 za něj v brzké době bude muset i tak hledat náhradu, údajně deklaroval, že v příštích sněmovních volbách již kandidovat nebude. Zvolení prezidentem by tento proces jen urychlilo. TOP 09 pak může hrozit trvalá ztráta těch voličů, které Karel Schwarzenberg, pokud kandidoval, dokázal svým šarmem přitáhnout i přesto, že je jim odporná postava Miroslava Kalouska, a ztenčení elektorátu strany pouze na příznivce reforem současné vlády a ministra financí. Na tom i přes Kalouskovy schopnosti dlouhodobě existenci politické strany postavit nejde.

Úspěch v první přímé prezidentské volbě tak může být pro TOP 09 i její labutí písní.

Převzato z lednového čísla Revue Politika

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Petr Hampl | 16. 1. 2013 13:57

Jakmile bude kníže na Hradě a Kalousek v ČNB, stane se jejich podnikatelský záměr TOP09 naprosto zbytečným. Proč by jej měli dál udržovat při životě?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Vytiska | 16. 1. 2013 12:15

Přesně tak, krásně popsáno :)

Většina kreditu TOP09 stojí a padá s Karlem Schwarzenbergem. Věřím že jako prezident bude nadstranický/neutrální a bude to dobrá volba pro oba tábory (když už si Zeman tolik zakládá na konfliktu pravice a levice). Pro TOP09 vedenou Miroslavem Kalouskem, která je spíš středová než pravicová, bude znamenat odchod Karla Schwarzenberga hřebík do rakve.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!