Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Číslo 3 žije! Není jen Zeman a Fischer

| 7. 1. 2013

Koho volit v prvním kole prezidentských dostihů? Tak se ptá řada lidí, kteří na konci ledna za plentou nechtějí vybírat mezi Zemanem a Fischerem. Do druhého kola se nemá šanci dostat liberální (?) Franz ani konzervativní Sobotka a ani dámy kandidátky. Kdo tedy zbývá?

Číslo 3 žije! Není jen Zeman a Fischer

V prvním kole srdcem?

Ústavní soud nedal na stížnosti senátora Okamury, první kolo voleb nás nakonec opravdu čeká podle plánu tento víkend. Koho tedy volit? Buranského Zemana s jeho sponzory, tíhou minulosti a klausovským povýšenectvím? Přes jeho relativně povedený volební videoklip, který ho trochu zušlechťuje, už je snad na čase odpoutat se od soubojů z 90. let. Jako v Americe s Obamou definitivně skončily věčné předvolební debaty nad vietnamskou minulostí kandidáta, dvacet let od vzniku Česka by se mohlo pomalu zapomínat na staré transformační bitvy. Což se Zemanem nepůjde.

Česko i Evropa se mění a čeká nás divoká dekáda. Vystoupí Británie z Evropské unie? Roste síla Německa vůči Francii a co to pro nás znamená? Může být Česko nadále euroskeptickým ostrůvkem bez eura vedle proevropského Polska? Kam dál v domácí politice?

Pokud Zeman vrací společenskou debatu zpět, tak Fischer ji neposunuje dopředu. Jeho „prázdný a falešný“ videoklip je sice profesionálně vcelku vydařený, ale v rámci české plebejské tradice spíš směšný. Podobně neslaný a nemastný je i kandidát sám. Přestože stihl být premiérem, nedokázal ve veřejném prostoru „sedimentovat“ a opatřit si alespoň trochu vyhraněné názory. Pěkná hesla z jeho nového webu opravdu nestačí.

Rozumem!

Takže hledáme třetího kandidáta. V této fázi voleb je už jasné, kdo jistou podporu má a kdo ne. Nečitelný Franz je veselé zpestření, ale ne víc. Je prostě bez šancí. Dámy Roithová i Fischerová by třeba byly dobré prezidentky, ale podle předvolebních průzkumů netáhnou, podobně jako národovecká Bobošíková. Konzervativní Sobotka je na tom o něco lépe, ale nezdá se, že by měl potenciál vyhrnout rukávy, zabojovat a v posledních dnech před prvním kolem získat nerozhodnuté.

Podle mých počtů tak zůstává dvojice Schwarzenberg a Dienstbier. Oba rozumní kandidáti s poměrně jasným politickým profilem a bez vážných škraloupů z minula. Hned to je jednodušší. Jak mezi nimi vybrat?

Karel žil, žije a bude žít

Na Schwarzenberga padá stín spojenectví s Kalouskem a jeho zdraví není ideální. Schwarzenberg je nicméně vcelku svěží sedmdesátník, a navíc se volí jen na pět let. Nikdo netvrdí, že budoucí prezident stráví na Hradě deset a víc let, jak se podařilo jeho předchůdcům.

Oproti Dienstbierovi má Schwarzenberg navrch z řady důvodů:

  • Dienstbier není schopen překročit svůj stín mladého levicového politika a uspět v prvním kole proti autoritativnímu Zemanovi a obecně přijatelnému Fischerovi. Navíc není tak obecně známý jako Schwarzenberg. O opaku mě nepřesvědčil ani rozšafný traktát Jana Patočky.
  • Česko spíše inklinuje k pravému středu. Schwarzenberg je přijatelný jak pro levicovější liberály (havlovci) nebo zelené, tak i pro pravicového proevropského voliče (velká část ODS) a díky šlechtickému titulu (jakkoli v Česku neplatnému) snad i pro některé konzervativce. Schwarzenberg by mohl bodovat podobně jako v nedávných senátních volbách v Brně Eliška Wagnerová, která proti kandidátce ČSSD uspěla díky své obecné známosti, respektu a pozici blízko politickému středu.
  • S odchodem prezidenta Klause Česko nezadržitelně směřuje k větší otevřenosti vůči Evropské unii. V několika blízkých letech se na starém kontinentu budou dít velké věci a bylo by dobré mít na Hradě někoho s mezinárodním renomé a diářem plným kontaktů na evropské státníky. To Schwarzenberg jako jediný kandidát má.

Podobným směrem jako tento text se ubírá třeba i apel galerie DOX a Schwarzenberg má tradičně i poměrně aktivní podporovatele mezi twitterovou generací. Potenciál pro vzedmutí sil pár dní před volbami zde je, tak uvidíme. Třeba se nakonec podaří, že u druhého kola nebudeme muset volit mezi zemanovským návratem zpět a fischerovským přešlapováním na místě.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Josef Platil | 8. 1. 2013 08:30

Volím pana Schwarzenberga a nejsem naštěstí sám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jaroslav Krátký | 7. 1. 2013 18:48

Schwarzenberg má špičkový PR tým. jehož akce jsou v tuto chvíli zaměřeny na zničení Fischera. Načal to Hanák, jakoby "bez přípravy" odrecitoval plamennou výzvu, pokračují další a další. Sám hrabě je spíš v pozadí, úlet pro Reflex mu jistě poradci tvrdě vyčetli.
Teprve ve druhém kole nasadí akce proti Zemanovi, už se těším.
Mimochodem - spoustě lidí by nevadilo, kdybychom byli další spolkovou republikou Německa, hlavně když budou dotace, granty, korýtka.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lukáš Hoder | 7. 1. 2013 18:38

Ad Martin Kovář: Jistě, souhlasím. Já jen připomínám pragmatické úvahy na téma "má můj kandidát šanci se dostat dál?".

Ad Aleš Müller: Možná máte pravdu, podle některých průzkumů se Češi řadí spíše na levici. Na druhou stranu delší dobu u nás prozatím vládly vlády pravého středu. Já chtěl spíše zdůraznit, že podle mého názoru má šanci spíše pravostředový Schwarzenberg než jasně levicový Dienstbier.

Ad Jiří Čertík: Zajímavé je, že levice Schwarzenbergovi a Nečasově vládě spíše vyčítá, že se podřídili Klausovu euroskepticismu. Viz např. http://www.denikreferendum.cz/clanek/14672-ani-schwarzenberg.

Zeman je na druhé straně eurofederalista a u Fischera si nikdo jistý být nemůže. Schwarzenberg pak myslím není tak špatná volba ani pro eurorealisty.

Schwarzen berovavidea se mi také moc nelíbí. O tom snad na Finmag ještě napíšu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav Krátký | 7. 1. 2013 18:53
reakce na Lukáš Hoder | 7. 1. 2013 18:38

Nesouhlasím. U Fischera jsou si všichni naprosto jisti, že bude pro Spojené státy Evropské. Pamatujte, že kdo byl 10 let v KSČa aspoň rok v centrále Brusele, má v této věci 100% jasno. Navíc má jistotu, že by byl po skončení prezidentování přivítán s celou rodinou i příbuznými v Bruseli s otevřenou náručí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Kovář | 7. 1. 2013 10:01

Já osobně si myslím, že nejlepší je, když se každý človek podívá na názory jednitlivých kandidátů, na jejich minulost, atd. A ať pak každý človek sám za sebe zhodnotí, jaký kandidát mu bude nejvíce vyhovovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dan Balogh | 7. 1. 2013 08:15

Tohle je placený PR článek pro Schwarzenberga? Zapoměli jste to uvést...
V normálním textu bych takovou snůšku, lží, manipulací a polopravd na Finmagu nečekal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 7. 1. 2013 08:10

Hezké, s většinou souhlasím. Ale domnívám se, že se autor mýlí v posouzení politické orientace Čechů. Češi nejsou pravičáci, ale levičáci jak poleno. Sedněte si do hospody a všude uslyšíte, že něco má vyřešit stát. Sedněte si do kavárny mezi vzdělané lidi a opět něco má řešit stát. Jděte na oběd s pdnikateli a opět uslyšíte, že stát má něco řešit, dávat dotace, podporovat.
Za posledních deset let jsem ani jednou neslyšel, aby stát něco nedělal, že to někdo udělá jiný,
O zmatení se postaral nynější prezident, který měl vždy pravicovou rétoriku, levicové vládnutí a antichartické výsledky.
Pak se v tom někdo vyznejme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Čertík | 7. 1. 2013 07:04

Schwarzenberg je bohužel eurohujer, který dal ve vládě souhlas ke snadnějšímu cucáním našich úspor do cizích zadlužených bankovních matek. Co horšího se musí stát, než takovým politikům řekneme DOST?

A respekt v dnešním mediálním světě? Záměrně neuvádíte ve své agitaci žádné jeho video. Poslechněte si ho proto třeba tady:
http://goo.gl/10zp6 (3. video) a zkuste si přiznat, že i člověk, který si ho váží, má dost problémů, aby to dokoukal do tragického konce a neosciloval mezi studem, pláčem a smíchem. Tohle nespraví sebelepší obsah řečeného!

Karla nechme v klidu dožít na Orlíku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lukáš HoderLukáš Hoder
Působí v advokacii, kde se věnuje arbitráži a litigaci. Spoluzaložil Centrum pro lidská práva a demokratizaci, kde se zabývá vztahem základních práv a...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!