Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Afriko, kuř! Hon na africké kuřáky

| 30. 1. 2012

Počet kuřáků v Evropě za třicet let klesl o 15 procent, cigarety jsou drahé, možnosti reklamy omezené, výstrahy proti kouření všude. Pro tabákový průmysl nastal čas hledat nové trhy a Afrika se zdá být vhodným kandidátem.

Afriko, kuř! Hon na africké kuřáky

 

Počet kuřáků v Evropě a v Severní Americe konstantě klesá a chlapáckým kovbojům se daří stále míň přesvědčovat další zákazníky, že dehet a nikotin přinášejí kýženou pohodu, přátele či pozornost opačného pohlaví. Cigarety jsou zatíženy víc než sedmdesátiprocentní daní, reklama je limitovaná, varující nápisy naopak stále větší. Tabákový průmysl proto hledá nová odbytiště – a našel Afriku.

Ve většině států subsaharské Afriky (s výjimkou Jižní Afriky) dosud připadá na jednoho obyvatele méně než pět set cigaret ročně (Česká republika se pohybuje v pásmu 1500–2500 cigaret na obyvatele) a Afrika se tak spolu s Blízkým východem podílí na světové spotřebě tabáku pouhými osmi procenty. Ve dvacítce subsaharských zemí navíc stojí balíček cigaret víc než polovinu průměrné denní mzdy.

Kouří děti i emancipované ženy

Poptávka po tabáku ale přesto v Africe roste nejrychleji na světě – každoročně o 4,3 procenta. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) hrozí, že během následujících dvanácti let se počet afrických kuřáků zdvojnásobí. A to může na kontinentu, kde je 60 procent obyvatel mladších osmnácti let, vyvolat ohromné problémy.

Příležitost se zdá být ideální. Firmy nejsou omezovány složitými pravidly a omezeními, cigarety mohou rozdávat zdarma na ulici, průměrná spotřebitelská daň nepřesahuje 45 procent a reklama se může zaměřovat, na koho chce. Třeba na ženy a nezletilé děti. Podle údajů Tabákového atlasu sice ve většině afrických zemí kouří desetkrát víc mužů než žen, přesto se skupina afrických kuřaček stává pro tvůrce marketingových strategií zajímavou – kouřit je (opět) symbol moderní emancipované ženy.

Větší problém však aktuálně představuje kouření mladistvých: Podle průzkumů kouří v Nigérii asi 40 procent mladistvých a v Ugandě 85 procent kuřáků uznalo, že kouřit začali ještě před ukončením školní docházky. Osvěta je téměř nulová a marketingové strategie naopak dobře zacílené. Tabákové společnosti organizují koncerty, otevírají kluby, pořádají sportovní dny a fotbalové turnaje. Na všech pak hostesky nabízejí cigarety zdarma. Oficiálně pouze starším osmnácti let, podle mnohých svědectví se však nikdo na věk neptá a cigaretu dostane každý, kdo si řekne. Kuřivo je dostupné i na základních školách.

Afričané rizika spojená s kouřením navíc berou jen na lehkou váhu – smrt v důsledku kouření tam představuje asi jenom deset procent úmrtí nezpůsobených úrazem nebo stářím, zatímco v rozvinutém světě je toto číslo minimálně dvojnásobné. Malárie, různé horečky, tyfus, AIDS a podvýživa ročně zabíjejí rychleji, efektivněji a všem na očích. Pomalá smrt z mnohaletého kouření není až na výjimky brána nikým vážně.

Jak shrnuje Tom Glynn z Americké společnosti proti rakovině, „v Africe žije na 800 milionů lidí, tedy 12 procent světové populace, ale jenom čtyři procenta světových kuřáků – to představuje velmi zajímavý trh“.

Nevyhnutelná čísla

Trh je to samozřejmě zajímavý celosvětově. V roce 2010 se navzdory všem kampaním prodalo na šest miliard cigaret a čtyři největší tabákové společnosti – Philip Morris International, British American Tobacco, Japan Tobacco a Imperial Tobacco – vydělaly přes 40 miliard dolarů. I díky tomu si tyto společnosti mohly dovolit utratit jenom v USA za reklamu 12,5 miliardy dolarů. Uniknout lobby tabákových společností je proto velmi složité a i v Evropské unii se úplný zákaz kouření v restauracích a barech prosazuje jen velmi pomalu. Navzdory téměř globální ratifikaci Rámcové dohody o kontrole tabáku WHO je implementace této dohody v mnoha státech obtížná.

V Africe je situace samozřejmě ještě složitější. Mnoho zemí, zejména Zimbabwe, je na vývozu svého tabáku ekonomicky závislých, tabákové společnosti patří k největším zaměstnavatelům – společnost British American Tobacco zaplatila v roce 2010 na daních po celé Africe 3,4 miliardy dolarů a zaměstnává na 7500 lidí. Obří továrny na zpracování tabáku vznikly v Nigérii, v Jižní Africe a Tanzanii. Rozzlobit si tabákové společnosti důslednou antikuřáckou kampaní by země jako Malawi (největší producent tabáku v Africe) či Mosambik stálo podstatnou část jejich národních rozpočtů.

Silná protikuřácká opatření v poslední době přesto zavedla Uganda, Jižní Afrika nebo Seychely. Pravděpodobně nejpřísnější režim schválila Keňa, kromě vyhrazených prostor si kuřák nesmí zapálit na žádném veřejném prostranství, v restauraci či klubu. Zákaz je ovšem velmi často porušován. Nigérie v roce 2008 dokonce zažalovala čtyři největší světové producenty cigaret v čele s koncerny British American Tobacco a Phillip Morris. Podle obžaloby tyto firmy nabízely cigarety mladistvým – dokazovat to mají tisíce stránek interních e-mailů, které firmy musely odtajnit v jiných kauzách před americkými soudy. Podobné žaloby chystají i Uganda, Niger a Mali. Nakolik se však jedná jen o snahu přiživit se na tomto vzkvétajícím odvětví, se teprve ukáže.

 

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Petr Preclík
Odborník na lidská práva a demokratizaci. Působil jako expert při OSN v Ženevě a New Yorku, zúčastnil se volebních pozorovatelských misí na Ukrajině, v...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!