Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Spolu a (ne)chutně

| 26. 4. 2012

Společné vládě sociálních demokratů s komunisty se dřív či později nevyhneme.

Spolu a (ne)chutně

Průzkumy posledních měsíců nadmíru jasně ukazují, že předpokládaný vítěz příštích parlamentních voleb – sociální demokracie – bude při sestavování vlády vystaven mimořádně vábnému hlasu komunistických Sirén lákajících je ke společnému levicovému vládnutí. To samozřejmě pouze v případě, že se volby odehrají v nejbližších týdnech, maximálně měsících. Budou-li až příští či přespříští rok, vše se může změnit, do hry může vstoupit nový silný populistický hráč se schopností přerýsovat politické hřiště.

Bohumínské usnesení měla ČSSD dávno zrušit

Nicméně teď tu ještě není. Zato je tu bohumínské usnesení, jímž si ČSSD ve svém polistopadovém dávnověku v roce 1995 potvrdila zákaz spolupráce s několika extrémistickými politickými stranami, z nichž převážná část již neexistuje, KSČM však ano. Usnesení přitom není zdaleka tak ohebné, jak se občas někteří sociální demokraté snaží tvrdit – vylučuje „politickou spolupráci“, ne jenom společnou vládní koalici. Tak i vysněná menšinová vláda se slíbenou exkluzivní podporou KSČM, byť maskovanou slovy o podpoře napříč spektrem, je porušením tohoto stranického usnesení. Tím nemá být řečeno, že se sjezdové usnesení nemůže či nemá změnit. Koneckonců zažili jsme před pár lety, kterak Topolánkovo vedení ODS porušilo hned dvě kongresová usnesení týkající se Lisabonské smlouvy a strana to tehdy „skousla“, byť se skřípěním zubů.

Nicméně pokud chceme po našich stranách, aby zvýšily politickou kulturu, měly by vlastní sjezdová usnesení respektovat. A pokud se některé z nich jejich současnému vedení nehodí, nechť předstoupí před nový sjezd a takové usnesení zruší. Popravdě řečeno to ČSSD měla udělat již dávno – přinejmenším v letech 2005–2006, kdy spolu s KSČM pod Paroubkovým vedením vytvořila funkční legislativní koalici, která nahradila již umírající exekutivní koalici socialistů s lidovci a unionisty.

Voliči ČSSD a KSČM mají týž zájem

Od voleb v roce 1990 jsou díky tiché dohodě o vyloučení komunistické hlasy při sestavování vlád neužitečné. V roce 2006 scházelo málo, aby to neplatilo. Nyní je k tomu možná ještě blíž. Překazit by to mohla snad jen koalice sociálních demokratů s TOP 09, ospravedlněná společným vstřícným postojem k současné podobě Evropské unie. To je totiž snad největší skrytá silná hrozba vůči otevřené či skryté vládní spolupráci dvou levicových stran. Jakkoli ekonomičtí liberálové a společenští konzervativci kritizují poválečný evropský integrační projekt a zvláště jeho poslední desetiletí coby ztělesnění levicových socialistických snů o zregulování celé společnosti, v tomto ohledu se čeští socialisté a komunisté zásadně rozcházejí. Zatímco se zdá, že sociální demokracie v zásadě vlastní evropskou politiku nemá a že se pouze snaží plout s hlavním evropským proudem, ať už plyne kamkoli, pro komunisty je Evropská unie příliš liberální.

Přesto nemusí jít o překážku zásadní. Vzpomenout si můžeme na komunistický postup před referendem o vstupu Česka do Evropské unie. Tehdy strana sice doporučila svým voličům hlasovat proti vstupu, nicméně podle její vlastní interpretace to nebylo „tvrdé“, ale „měkké ne“. Ransdorfovo křídlo uvnitř strany dokonce vstup explicitně podpořilo. Lze si představit sto a jednu komunistickou omluvu pro zmírnění protievropského postoje.

Zájmy voličů ČSSD a KSČM se dnes již zásadně nerozcházejí, rozhodně ne natolik, aby to ospravedlnilo vzájemnou nespolupráci. V tomto směru se situace obou stran za sedmnáct či devatenáct let od bohumínského a hradeckého sjezdu výrazně změnila.

I soudruzi jsou jenom lidi

Můžeme pochybovat o tom, zda komunisté nepředstavují bezpečnostní riziko. Nad vazbami mnoha jejich členů a potenciálních kádrů pro náměstskovské a ředitelské posty v exekutivě na někdejší KGB nelze jednoduše mávnout rukou. Od toho ale máme snad dostatečně pevný, odolný a nezávislý systém bezpečnostních prověrek. Je-li ale tato naděje lichá, pak Putin s námi. Iluze nemusíme mít ani o jejich postoji k NATO a o tom, jaký typ „odborníků“ by nás v těchto strukturách reprezentoval, pokud by na to měla strana vliv.

Přesto může mít jejich vládní angažmá, ať už v jakékoli podobě, přinejmenším jeden pozitivní vliv: může výrazně otupit potenciál komunistů jakožto protestní strany. Ani za vlády ČSSD a KSČM nezačnou létat pečení holubi do úst. Při současném stavu mezinárodního obchodu bude stále podobně těžké bránit tuzemský průmysl a zemědělství před konkurencí ze zahraničí. Vzhledem k odvěkému narušení člověka zlem zřejmě i někteří jejich představitelé podlehnou lákadlům moci. A z mesiášů slibujících spasit svět bude obyčejná ušpiněná politická strana. Leckdo se možná bojí ještě většího zregulování našich životů – popravdě řečeno aby případná nová vláda trumfla dnešní EU, musela by se hodně činit.

V neposlední řadě je třeba si připomínat, že střídání vládnoucích elit k demokracii neodmyslitelně patří, ba že je pro její správné fungování naprosto nezbytné.

Převzato z dubnového čísla Revue Politika

Euro: restart, nebo konec?

 

 

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

Ferdinand Mácha | 30. 4. 2012 17:30

Voliči "pravicových&qu ot;stran jsou vysněnými zaměstnavateli každého lempla:
Voličům "pravice" nevadí zkažené dílo a reklamace zákazníků, rádi vydají další prostředky pro další pokus.
Voličům "pravice" nevadí nekontrolovatelnost výsledků, stačí jim tvrzení, že výsledky jsou optimální s danými okolnostmi.
Voličům "pravice" nevadí postupné vykrádání zařízení pracoviště, rádi dokoupí nové vybavení a ztráty vidí jako zasloužený benefit svých zaměstnanců.
Voličům "pravice" nevadí, když zaměstnanec pracuje na zakázkách pro konkurenci, berou to pokorně jako svou prohru a šikovnost konkurenta.
Snad neexistuje jednání, které by voliči "pravice" svým zaměstnancům nedokázali odpustit.
:-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 27. 4. 2012 15:23

Problémem (nejen naší) pravicové vlády je, že narozdíl od levicových vlád nevyrábí vlastní elektorát - živnostníky, samostatné a odpovědné lidi. Nepropouští státní zaměstnance a neprivatizuje státní podniky ani další státní majetek (byty, bývalé újezdy, rekreační zařízení atd.). Odečtěme si od protestujících demonstrantů státní zaměstnance, zaměstnance státních podniků, důchodce a nezaměstnané a nezbyde téměř nikdo. Protesty jsou v podstatě výkřikem směrem k soukromému sektoru - "tak málo nám dávat nemůžete!" Je na pravicových vládách, aby redukovaly počty živených a zvyšovaly počty živících, ale to se (ještě nikdy od roku 1995) nedělo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 30. 4. 2012 08:35
reakce na Jan Krejčí | 27. 4. 2012 15:23

Pane Krejčí, patřím jistě k vysoké střední třídě, nebýt manželka v nemocnici, tak jsem taky šel demonstrovat. Některé zákony jsou pro nás, co se živíme jako OSVČ, témeř likvidační- zejména byrokracie a legislativní past skryté v zákonech. V některých platí, že učiní- li a), zaplatím půl mega pokuty, učiním -li non a) zaplatím 300 tis. pokuty, tedy, když budou chtít.
Problémy jsou nejméně 2: chudší vrstva nemá práci a zvýšení DPH je pro ně velmi bolestné. Bohatší- drobní a střední podnikatelé - se zase potkávají s tím, že zákony jsou šité na míru řetězcům a velkým firmám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 30. 4. 2012 11:28
reakce na Otakar Hokynář | 30. 4. 2012 08:35

Pane Hokynáři, pokud si pamatuji, tak jste lékař. Tedy většina Vašich tržeb plyne ze státních zdravotních pojišťoven (opravte mě, pokud se mýlím), tedy faktor ceny je téměř vyřazen z trhu a Vaše konkurence je omezena povinným členstvím v komoře a řadou povinných atestací.
O byrokracii byl můj příspěvek především a v tom s Vámi souhlasím - pravicová vláda by se měla chlubit tím, kolik stran zákonů zrušila a kolik úředníků díky tomu bylo propuštěno a muselo začít dělat něco, za co jsou ostatní ochotni zaplatit (= něco užitečného).
Pokud předpokládáme, že se vlády budou demokraticky (nebo symbioticky?) střídat, je potřeba oproti letům vytváření dluhů, úřednických míst, směrnic, komisí a paragrafů mít také období jejich rušení.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 30. 4. 2012 12:09
reakce na Jan Krejčí | 30. 4. 2012 11:28

Kupodivu majorita mých příjmů je v posledních letechz klinického zkoušení léků. Zde je rovněž byrokracie naprosto zhoubná, v ČR začínáme většinou o několik měsíců později než jinde.
Mimochodem, v téhle disciplíně konkurence neexistuje, protože těch lidí schopných (a ochotných) splnit zadánípodle složitých protokolů studie je docela málo.
Na pojiš´tovnu dělám, v tomto směru pojišťovny tvoří efektivní kartela spíš než o podnikání lze hovořit o švarcsystému,
Tragédie je, že počínání byrokracie (a neumětelů či vyčůraných umpů) vede k deficitu základních léků a materiálu- třeba chybí základní léky na tuberkulózu,
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 27. 4. 2012 22:15
reakce na Jan Krejčí | 27. 4. 2012 15:23

A to jste na těch demonstracích prováděli nějaký průzkum, čím se kdo živí, kde je zaměstnaný? A prováděli jste taky průzkum sympatizantů s demonstracemi?

Možná je to, jak píšete, ale nepřipadne mi to logické a důvěryhodné. Tato vláda nejen, že nevyrábí elektorát. Ona přímo ničí samostatné a odpovědné lidi. Zvýšením DPH zvyšuje náklady na výrobu a odrazuje potenciální zákazníky. Neustálým zakládáním nových tunelů odklání čím dál větší kusy rozpočtu. Arogantním přehlížením kritiky se stává totalitním molochem...

Připadá vám, že je to málo důvodů k tomu, aby rozumný člověk chtěl ukončit vládnutí těchto figurek?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ferdinand Mácha | 26. 4. 2012 17:33

Nějak nerozumím tomu zdůrazňování pojmu "levice" ve článku. Je snad účelem "nenápadná" ;manipulace čtenářů směrem ke znechucení ze zmiňovaných stran, zatímco autorem nezmíněné parlamentní strany zůstanou pro čtenáře zkousnutelné?

Myslí si snad autor, že největší hrozbou dnešního vývoje je to, že se komunisté dostanou ke korytům? Nějak nevidím nebezpečí a důvod, proč řešit možnost střídání arogantních mafiánů a komunistů (o jejichž budoucích činech u koryt se můžeme jen dohadovat)?

Osobně doufám, že kartami zamíchá nová externí síla, ačkoli kvůli informačnímu embargu a manipulacím ze strany médií to asi bude složité.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 26. 4. 2012 15:04

Pokud společná vláda levice urychlí ekonomický kolaps eurosocialismu, tak má u mne zelenou.

Nejraději bych dal hlas straně, která slíbí mateřskou na úrovni průměrného platu, penzi taktéž, právo na práci pro každého (tedy nárok na solidně placené místo ve státním sektoru), šestitýdenní placenou dovolenou, 17 platů do roka, právo na důstojné bydlení, kvalitní automobil a biftek z bílé krávy z plemene charolais alespoň jednou týdně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 26. 4. 2012 17:34
reakce na Jan Altman | 26. 4. 2012 15:04

Vaše přání chápu, ale tlačítko vypnout/zapnout na světě nemáme.
:-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Kocur | 26. 4. 2012 13:39

Proč mnoha slov? Podívejte se na Slovensko, kde vládnou komunisti a skoro komunisti ve Ficově kabinetu. Slováci pro nás vytvořili ideální politickou a ekonomickou laboratoř, v níž si můžeme ověřit, jak to u nás už brzy bude vypadat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Platil | 26. 4. 2012 08:48

Můj odpor ke komunistům je tak silný, že nemohu o nich ani číst článek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 26. 4. 2012 18:24
reakce na Josef Platil | 26. 4. 2012 08:48

Komunismus = mimo jiné násilné/nedobrovolné přerozdělování (tedy negace vlastnických práv).

Tzn. všechny strany jsou komunistické, bez ohledu na to, jak se prezentují.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav Krátký | 26. 4. 2012 16:01
reakce na Josef Platil | 26. 4. 2012 08:48

Vypadá to, že si v příštích letech moc nepočtete ;-)

Ale vážně: Současná Evropa, založená na PRÁVECH A NÁROCÍCH jednotlivců BEZ JAKÉKOLI VAZBY NA VÝKONNOST společnosti, natož na výkon odváděný jednotlivcem, je odsouzena k zániku. Vůbec nezáleží, jestli ty nároky prosazují komunisté nebo socialisté nebo zelení nebo lidovci nebo kdokoli další.
Prostě dojdou zdroje, i přes slavný výrok premiéra Špidly "Zdroje jsou."
A nikdo státům nepůjčí, i přes slavný výrok premiéra Paroubka "Státy dluhy platit nemusí."
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Stanislav Balík
Doc. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D. působí jako vedoucí Katedry politologie FSS MU a jako výkonný ředitel Centra pro studium demokracie a kultury. Autor,...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!