Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Matěj Hollan: Zamoření hazardem je Kalouskova odpovědnost

| 4. 8. 2012

V pokračování rozhovoru nás Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění seznámí s Mapami hazardu. Ty prokázaly, že valná část heren je na místech, kde je zákon zakazoval: poblíž škol, kostelů... Co se stalo dál? Zákon se změnil – ve prospěch heren... Lze herní lobby porazit?

Matěj Hollan: Zamoření hazardem je Kalouskova odpovědnost

Pojďme zpátky k hazardu. Vloni prošla další novela zákona o hazardních hrách. Jaká je?

Jde na ruku hazardní lobby.

Řada lidí se přitom po jejím schválení radovala, protože z ní vypadla sporná pasáž o regulaci internetu…

… to je standardní postup, jak oblbnout veřejnost. Dáš do zákona úplnou kravinu, která zvedne stavidla, lidi se začnou bouřit, sporná pasáž se nakonec s fanfárou vypustí, ale ostatní, už ne tak zjevné prasárny projdou. Děje se to jak u nás, tak na evropské úrovni.

Jak vlastně dnes proti hazardu bojujete?

Podařilo se nám získat několik obcí – Frýdlant nad Ostravicí, Židlochovice, Klatovy – které nedávno podaly ústavní stížnost, protože jim ministerstvo zakazuje vymýtit hazard z jejich veřejného prostoru. Předpokládám, že vyhrají. Může se ale stát i to, že ministerstvo bude rozhodnutí Ústavního soudu, že si obce mohou veškerý hazard okamžitě regulovat samy, i přesto ignorovat nebo se ho pokusí nějak obejít. Věříme ale, že si to už netroufnou.

Nehrozí Česku žaloby a arbitráže, pokud se obce rozhodnou herny vyhnat před koncem povolení, které mají od ministerstva financí?

Češi čistě do hracích automatů a videoloterijních terminálů ročně naházejí sto miliard. Na dalších 40 miliard ročně pak byly vyčísleny následky hraní – rozpady rodin, krádeže, praní špinavých peněz. Jsme přesvědčeni, že v tomhle kontextu nebudou provozovatelé schopni u soudů uspět. Celý byznys navíc funguje navzdory základnímu právu obcí na samosprávu, vznikl na základě nelegitimního zvýhodnění určitého segmentu trhu a veškeré investice se firmám již bohatě vrátily, tudíž se nemají o co soudit. Toto stanovisko jsme také rozeslali všem šesti tisíci obcím v České republice a vyzvali je, ať se nebojí hazard zakazovat. Navíc existuje precedent – stát retroaktivně zdanil výrobce solární elektřiny a prošlo to. Hazard navíc není podnikání, ale kradení. Člověk zkrátka někam postaví bednu, která mu vydělává. Na to není potřeba nějaké zásadní know-how. Samozřejmě to ale provozovatelé hazardu zkusí. A Kalousek má natolik dobré právníky, že by byli určitě schopni prohrát i tenhle spor.

Vaše občanské sdružení ale nebojuje jen na makrorovině. Minulý rok jste spustili unikátní projekt Mapy hazardu, který poukazuje na absolutní ignoraci českých zákonů. Jak a v čem?

Projekt jsme v první fázi zaměřili na konkrétní ustanovení zákona o loteriích, které říká, že žádný hazardní přístroj nesmí být povolen ve vzdálenosti sto metrů od škol, nemocnic, kostelů, úřadů státní správy a podobně. A samozřejmě ani v nich, což bylo ve finále porušováno také – herny v budově, kde sídlí policie, lékaři.

Co jste zjistili, když jste se do mapy vystavené na internetu zapíchali vlaječky s polohou těchto institucí a heren?

Protože jsme z Brna, začali jsme tam. Celé Brno-střed je heren plné a tohle nařízení bylo naprosto ignorované. Porušovalo ho snad devadesát pět procent heren!

Myslíš si, že lidé, kteří herny povolovali, o tomhle nařízení nevěděli, nebo je za tím něco jiného?

Také nás to zajímalo. Proto jsme podali trestní oznámení na úřednici Brna-středu, která měla tuhle agendu několik let na starosti. Policie ale všechno odložila, přistoupila na názor oné paní, že nelze poznat, co je škola, a tudíž je z obliga. Když jsme se chtěli odvolat, zjistili jsme, že na to nemáme právo, protože tím není naše občanské sdružení přímo postižené. Postupem času jsme ale zjistili, že rozhodně nejde jen o problém Brna, a iniciativa se rozšířila po celé republice. Michal Valoušek z Valašského Meziříčí vytvořil uživatelské rozhraní, kde si muže každý zkontrolovat herny ve svém okolí. Výsledek? Absolutní většina heren je povolena protizákonně.

Co na to ministerstvo financí?

Od prvního ledna letošního roku bylo tohle ustanovení novelou zákona o regulaci hazardu vypuštěno. Naše mapy tak byly rázem vlastně k ničemu, proto jsme je předělali, aby byly stále aktuální, a plně zaměřili proti hlavnímu viníkovi – ministerstvu financí. A nebyla to jediná perla. Ústavní soud už několik měsíců před přijetím této novely upozorňoval, že obce vždy měly a mají pravomoc hazard zcela regulovat. V reakci na to poslanci do protihazardní novely dostali paragraf, který obcím toto ústavní právo na tři roky odejmul. Právě proto nyní obce žalují stát u Ústavního soudu. Pokud jim soud vyhoví a přechodné období zruší, budou moci herny vyhnat okamžitě.

Jakým způsobem ministerstvo financí v téhle věci argumentovalo?

Oháněli se právě možnosti arbitráží, které beztak nehrozí. Proto dohodli s provozovateli heren, že jim dají tři roky, aby se připravili, a ti jim na oplátku slíbili, že je pak nebudou žalovat. Takhle fungují zákony v Česku.

Co je pravdy na tom, že fungujete jako žoldáci nějakého mocného mecenáše, který se mermomocí snaží zničit český hazard?

SPELOS – Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů, které vede Petr Vrzáň, se nás tímhle způsobem pokouší zdiskreditovat už dlouho. Věřím, že kvůli tomu, aby na nás něco našli, ani nespí. Mimochodem tenhle pán má moc zajímavou historii. Nejdříve vedl kasino, následně za ministra financí Vlastimila Tlustého a později za Kalouska šéfoval Státnímu dozoru nad hazardními hrami a loteriemi, aby se v roce 2010, okamžitě po svém odchodu, stal šéfem velké hazardní firmy.

To je nádhera…

Přesně. Je to úplně stejné, jako kdyby se dealer perníku ze dne na den stal vedoucím protidrogové centrály a pak se zase okamžitě vrátil do varny.

Můžeš u nás Petru Vrzáňovi poodhalit, kdo vás opravdu platí?

Ministerstvo vnitra.

Opravdu?

Ano, také jsme to nečekali. Dostali jsme od nich grant na 167 000 na protikorupční aktivity. Máme také finanční prostředky od Open Society Fund, Nadace VIA a od drobných dárců. Třeba mně to zaručuje ďábelský příjem skoro osm tisíc čistého. To je můj žold.

Pokračování příště

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

R. S. | 30. 9. 2016 15:16

Hezký archivní materiál. Bude i nějaký nový rozhovor s panem náměstkem Hollanem? Docela by mě zajímalo, jak se na chování radnice dívá dnes...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Hajek | 5. 8. 2012 22:01

Vazeni nevim jak je to mozne, zase v legislative se nevyznam, ale at mi nekdo vysvetli jednu vec, totiz ze kuprikladu v Ceskem Krumlove (kde jsem pobival v roce 2003) nebyla zadna herna. Jeste pred 2 roky jsem zde byl a to same. Pri vyjezdu z Krumlova hned za ceduli jsou postaveny "na zelenem" dve herny. Proc Krumlov to eliminovat muze a jina mesta ne? Kde je problem???
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Krejčí | 6. 8. 2012 10:48
reakce na Petr Hajek | 5. 8. 2012 22:01

A proč by se hazard regulovat měl? U někoho si můžete koupit housky, u někoho vsadit na výsledek sportovního utkání a u dalšího "vsadit" na tři jablíčka v řadě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Hajek | 6. 8. 2012 14:12
reakce na Michal Krejčí | 6. 8. 2012 10:48

Z jednoducheho duvodu. Lide jsou na tom zavisli a zavislost je nemoc a i v pripade ze se s tim jedinec rozhodne neco delat, neni dobre kdyz na nej ze vsech stran blika a sviti ovoce :-)Osobne nic nemam proti vsazeni na sportovni utkani, ale proti gamblingu jako takovemu - typu ruleta, automaty atd.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 7. 8. 2012 11:29
reakce na Petr Hajek | 6. 8. 2012 14:12

Nesmyslný argument! Jestli jsou lidé na něčem závislí, je to jejich věc - ne Vaše! Jedná se o jejich svobodu a jejich rozhodnutí - nikomu tím neškodí, nezasahují do cizích práv a svobod.
Vyměšování na veřejnosti je něco jiného - znečišťují veřejné prostranství nebo cizí majetek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 7. 8. 2012 11:42
reakce na Pat Bateman | 7. 8. 2012 11:29

Nesmyslný argument! Když jsou lidi závislí, otravují mě tím - tím se to stává moji věcí! Škodí tím, že si bez mého svolení berou peníze z veřejného rozpočtu, kam jsem nucen přispívat, a nedávají nic na oplátku.
Teoreticky se na internetu bavíte o hráčích, kteří vkládají své peníze, které si předtím vydobyli nějakou činností. Chodím okolo heren a takové hráče tam v realitě nevídám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 10. 8. 2012 10:03
reakce na Ferdinand Mácha | 7. 8. 2012 11:42

Pane, vy jste dobrý demagog... Vás otravuje, když je někdo závislý? A jakým způsobem? Víte, mně otravuje, když jsou lidé ignoranti a tupci, ale rozhodně mi to nedává právo upírat jim jejich názory...
Teoreticky a prakticky se tu bavíme o svéprvných plnoletých lidech, kteří takto hloupým způsobem utrácejí svoje, ne cizí peníze!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Hajek | 13. 8. 2012 01:45
reakce na Pat Bateman | 10. 8. 2012 10:03

Vite, ja na soucastny system moc neverim! Podle me je zvracene uz samo hlasani ze kazdy se ma starat sam o sebe. Jsme lidska spolecnost a pokud nekdo je zavisly na drogach, gamblingu ci trpi hlady, je cisty alibismus ze je to jeho problem. Je to problem cele spolecnosti a nemoc cele spolecnosti. Ukazuje to ze nase spolecnost jednoduse neni zdrava! Ziji uz desatym rokem v Londyne a pokuste si dat tu praci si zjistit kolik usetri statni rozpocet tim jak je tady velice prisne regulovan gambling! Gambling vytvari kriminalitu, kdy musite posilovat nasledne policejni slozky, lide se nestaraji o sve deti, ktere konci v ustavech a pote na drogach, na ulici a opet u gamblingu, potazmo s tim za mrizema - podotykam na statni utraty.

Je lepe gambling regulovat, ci zit pote jako v Bronxu a muset se starat o armadu veznu? Ci patrite mezi radikaly typu vsechno to rovnou strilet? Slabost rezimu se pozna podle sily trestu.

Preji hezky vecer
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 10. 8. 2012 11:13
reakce na Pat Bateman | 10. 8. 2012 10:03

A v čem je, prosím, konkrétně ta demagogie? Já nějak vidím, že popisuju realitu. To má být demagogie? Není to náhodou tak, že si onálepkováním protivníka chcete zvýšit sebevědomí do další diskuze a mít zdání převahy? Podobně jako plivnutí na soupeře před střetem v dalším kole?

Ano, otravuje mě, když se kolem heren motají závisláci, jejichž jediná viditelná snaha je sehnat drobáky. Není mi jedno, že kvůli těm svým pár drobákům rozebírají poklopy kanálů, koleje, auta, stodoly a pod. Podobně jako mi není jedno, že je to vesměs skupina lidí, kteří mají závislost kombinovanou s alkoholovou a drogovou závislostí. Možná, až ty lidi potkáte v realitě, budete vědět, o čem mluvím... Takhle na dálku vám jenom napovím, že se s nimi (možná poprvé v životě) setkal pan Velíšek.

Nemyslím si, že mluvíme o svéprávných lidech. Možná podle formálních zákonů ano... Ale rozhodně vám nevěřím, že utrácejí SVOJE peníze. Zloděj nemá svoje peníze. Jsou to ukradené peníze, i když tak šikovně, že nelze poznat odkud.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 6. 8. 2012 11:53
reakce na Michal Krejčí | 6. 8. 2012 10:48

A proč by se mělo regulovat kálení a močení na veřejnosti? Prostě když někdo musí, tak musí...

Věřím, že je nás více, komu se nelíbí výskyty individuí, kteří jsou na společenském dně a pobírají "sociální" dávky a okolní společnost je ještě sráží poskytnutím "zábavy". Jistě nemám nic proti tomu, aby si do heren šel vyprat špinavé peníze pan Kalousek nebo jeho kamarádíčci, pokud jim to vyhovuje. Případně profesionální hráči... Oproti teorii ale v realitě kolem heren nevídám hráče, ale naopak lidské trosky. Proto je podle mého názoru vhodné regulovat nějakým způsobem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Fürst | 4. 8. 2012 07:55

Přátelé,
potřboval bych vysvětlit jednu věc. Všude se říká, že Češi prosází sto miliard ročně. To číslo je prostě neuvěřitelné. Je to tisícovka na osobu měsíčně. Kde se tohle číslo vzalo? Není to třeba tak, že statistika vychází z údajů samotných loterijních firem a že ty peníze, které vykazují, pocházejí odněkud úplně odjinud? Není náhodou kasino skvělá pračka špinavých peněz? Možná prosázíme setinu uvedené částly a zbytek jsou peníze ruské mafie. Můžete mi to prosím někdo, kdo tomu rozumíte, vysvětlit? Děkuju.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 11. 8. 2012 21:08
reakce na Tomáš Fürst | 4. 8. 2012 07:55

Tomáši, řekl bych, že jde o součet sázek - tedy např. než prohrajete tisícovku na automatu, "prosázíte" ;třeba 5 tisíc, protože automat Vás neoškube stylem start-cíl. Myslím, že nejde o žádný podvod, protože skutečně vsadíte postupně 5 tisíc.
Isildur1 by mohl o tomto způsobu výpočtu použitém při doměřování jeho švédské daňové povinnosti (daň 150M $ při celkové výhře 4.5M $) vyprávět.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 7. 8. 2012 11:09
reakce na Tomáš Fürst | 4. 8. 2012 07:55

Zajímavá úvaha...
To máte tak, když se z čísel vytvoří Češi.
:-)
Nejlépe vzít souhrnný ukazatel HDP a říct, že (všem) Čechům se zvyšuje životní úroveň. A tudíž nemají důvod si stěžovat a když si stěžují, je to jen jejich prudičská nátura...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Martin VlnasMartin Vlnas
Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Na univerzitě Sungkyunkwan v jihokorejském Soulu se rok zabýval východoasijskou...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!