Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Slovensko: Konec soukromých zdravotních pojišťoven. Fico jde na nákupy

| 5. 9. 2012

Slovenský premiér Robert Fico vždy považoval podnikání ve zdravotnictví za něco téměř nemravného. Proto ani příliš nepřekvapilo, když za jeden z prvních cílů své vlády označil zrušení soukromých zdravotních pojišťoven a vrácení všech slovenských pojištěnců pod křídla jediné státní Všeobecné zdravotné poisťovne, nejpozději v roce 2014.

Slovensko: Konec soukromých zdravotních pojišťoven. Fico jde na nákupy

Přinejmenším na papíře dosahovaly dvě soukromé zdravotní pojišťovny Dôvera a Union poměrně slušného zisku, na rozdíl od Všeobecné zdravotné poisťovne, která se propadla do poměrně vysoké ztráty kolem 50 milionů eur. Deficit celého slovenského zdravotnictví dosáhl 200 milionů eur.

Tomu, aby zdravotní pojištění bylo výdělečným byznysem, chtěl Fico zabránit už v roce 2007, kdy jeho první vláda zakázala zdravotním pojišťovnám zisk. Toto rozhodnutí ale slovenský Ústavní soud zrušil. Výdaje na vlastní provoz pak zákon omezil na 3,5 procenta částky vybrané od pojištěnců.

Důvěra ne právě levná

Zatímco v minulé vládě (2006–2010) se Robert Fico musel dohadovat s koaličními partnery, dnes je jeho Smer natolik silný, že se nemusí bavit s nikým. A tak je zdravotnictví opět na pořadu dne.

„Vláda jednomyslně odsouhlasila, že chce přejít ze systému několika zdravotních pojišťoven na systém jediné,“ uvedl před novináři Fico. „Slovenské zdravotnictví na jedné straně neustále trpí podfinancováním, na druhé straně jsme svědky, že si zdravotní pojišťovny vytvářejí z veřejných zdrojů zisk. Je tu jasný veřejný zájem Slovenské republiky, aby se peníze, které lidé povinně ze zákona platí jako zdravotní pojištění, vrátily zpět do zdravotnictví,“ tvrdí levicový slovenský premiér. A dodal, že pojišťovny Dôvera i Union „by měly z trhu odejít“.

Doby, kdy šlo na Slovensku jen tak znárodňovat jsou naštěstí pryč. Bratislavská vláda tak bude muset zdravotní pojišťovny od jejich majitelů vykoupit. Nizozemskou firmou vlastněná pojišťovna Union obhospodařuje relativně menší část trhu (400 tisíc pojištěnců), z toho vyplývají i nižší náklady na její likvidaci. Dôvera má ovšem na slovenském trhu čtvrtinový podíl (1,4 milionu pojištěnců), je důležitým hráčem, a pokud jde o zdravotnictví, má její hlavní vlastník, miliardářská kapitálová skupina Penta, na Slovensku ještě celou řadu želízek v ohni. Ale hlavně: Dôvera je po transakcích souvisejících se spojením s jinou soukromou zdravotní pojišťovnou Apollo zatížená závazkem vůči svým akcionářům ve výši 400 milionů eur, tedy asi deset miliard korun. Cílem složité účetní operace (mimochodem fakticky pojišťovna Apollo kupovala Dôveru, převzala ale její jméno) bylo zajistit možnost výplaty zisku akcionářům i v případě, že zákon znovu zakáže pojišťovnám zisk vytvářet. Podstatné ale je, že bez uhrazení pohledávky fakticky nejde pojišťovnu státem převzít. Celkově se náklady na převzetí Dôvery odhadují na 600 milionů eur, tedy asi patnáct miliard českých korun.

Kde na to vzít? Privatizací!

Ficova vláda, která velmi obtížně bojuje o dodržení tříprocentního rozpočtového schodku, peníze samozřejmě nemá. Získat je může fakticky jen jediným způsobem a to privatizací, především minoritních podílů státu v klíčových slovenských podnicích, například Slovenském plynárenském priemyslu  nebo Slovak Telekomu. Tam by prodej 49 procent akcií mohl vynést státu až 800 milionů eur.

Ficovi experti říkají, že zisk soukromých pojišťoven byl za posledních pět let 558 milionů eur, na svůj provoz použily 348 milionů euro. Fico si slibuje, že tyto peníze se nyní vrátí do státní Všeobecné zdravotné poisťovne.

Faktický zisk pojišťoven není zdaleka tak velký, většina ho byl „vyrobena“ při zmíněných účetních transakcích spojených se slučováním pojišťoven. Navíc výsledky státní pojišťovny ukazují, že její efektivita je nižší než u soukromých konkurentů...

Prodělají pacienti

Dôvera (respektive Penta) ani holandští vlastníci pojišťovny Union nechtějí z trhu odejít dobrovolně. „Dôveru stát získá, jen když ji vyvlastní,“ uvedl pro deník Sme Eduard Maták, partner ve skupině Penta, který má na starosti její podnikání ve zdravotnictví.

Tím, kdo vydělá, jsou politicko-ekonomické klany, které opět získají monopolní kontrolu nad slovenským zdravotnictvím, která je zneužitelná mnoha různými způsoby, jak ukazuje aktuální korupční skandál české VZP. Tím, kdo vydělá bude zřejmě i Penta, mimochodem s Ficovou vládou pevně propojená osobními vazbami: té by totiž stát prostě přihrál malou domů z privatizace státních podniků. Možná nějaké peníze budou putovat také od Penty směrem Smer – ale jak ukazuje známý spis Gorila, v tom Penta podle všeho umí dobře chodit už dávno.

Ten kdo může na šachy se zdravotními pojišťovnami doplatit nejvíc, jsou samozřejmě pacienti. Likvidace konkurence a obnovení monopolu státní pojišťovny jim totiž podle ekonomických zákonů nepochybně přinese horší služby za víc peněz.

Autor je redaktor Lidových novin

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Otakar Hokynář | 11. 9. 2012 11:15

Ještě doplním: deformace cen v zemích východní Evropy devastuje zdravotnictví asi nejvíc ze všechproblémů, se kterými se potýká.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Otakar Hokynář | 5. 9. 2012 10:00

Zdravotnictví je problém všude.
Zisky pojišťoven - a o nic jiného majitelům nejde, než vydělat, nelžeme si do kapsy-lze dosahovat různými způsoby. NIcméně, pokud je model nastaven podobně pitomě jako u nás (a to je, okomentuji dále), jsou tyto možnosti:
1/ mít lepší pojistný kmen - mladší, zdravější a lépe vydělávající.V podmínkách ČR by takový kmen měla mít nejspíše ZP Metal Aliance, Ministerstvo vnitra
2/ krátit platby za zdravotní péči- což odnáší zase zdravotníci. V současné době se touto taktickou zabývá Oborová ZP )až tak daleko, že jsem jim oznámil, že s nimi neprolonguji smluvní vztah.

Nebyl by to pan Palata, aby se nedopustil nějakého toho faulu. HOrší výsledky státní pojišťovny jsou zhusta výsledkem 1/ horšího pojistného kmene, zůstávající jsou zhista důchodci a lidé sociálně slabší, zpravidla pohodlní, kteří se nemají zájem o něco starat 2/ nízkých plateb za státní pojištěnce, v podobných podmínkách ČR platí Kalousek VZP za důchodce asi 1/3 jejich skutečných nákladů na tuto část pojistného kmene.

Další otázka, do jaké míry jsou ZP jen správce zdravotní daně. Přitom na připojištění na některé stavy či "nadstandardní& quot;službyby jistě řada lidí kývla.Jinak základní problém zdravotnictví, od US modelu po britský NHS jsou prachy a lidi. A to je v různé míře především věcí
Asi bych se nezlobil, kdyby pan Palata se zkusil věnovat nějakému tématickému okruhu, ve kterém pronikne k podstatě věci. Tady klouže v lepším případěpo povrchu, bez konkrétních dat (třeba složení pojistných kmenů jednotlivých pojišťoven), až to budí dojem pokusů o manipulaci veřejného mínění.Ty mediální masáže okolo protestů nemocničních lékařů mu jen tak nezapomenu ( a přál bych mu, aby ho ošetřoval nějaký sqělý importovaný lékař, začíná to být docela síla.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Doležal | 5. 9. 2012 13:51
reakce na Otakar Hokynář | 5. 9. 2012 10:00

Víte co mi přichází na mysl že místo zdravotnictví by se dnešní systém měl nazývat nemocnictví. Jak jinak nazývat systém který namísto aby dle svého názvu vytvářel zisky díky tomu že je klient zdravý. Tak jej tvoří na základě toho že je nemocný. A čim více je nemocný tím lépe bude větší zisk. Dokonce mi připadá že to došlo tak daleko že nemoci uměle vytváří.

Co takhle se přiučit z průmyslu kde je údržba placena paušálem a pokud se o strojní zařízení dobře stará tak má spoustu volného času. Pokud to však fláká tak za čas se jim to vrátí i z úroky v podobě neustálých poruch.

PS: Samozřejmě toto se týká stroje/člověka. Pokud se nechce podřídit pokynům údržby bude vyřazen :) (hmotnost, zlozvyky, pohyb, chování).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 10. 9. 2012 10:48
reakce na Radek Doležal | 5. 9. 2012 13:51

Jasně, na papíře to vypadá hezky, ale bohužel, je to jinak.
Podobný model- paušální úhrada- je uplatňován směrem k praktickým lékařům. Následek? - Nejlépe se má ten, který nic nedělá, vše zahraje do autu. Součástí motivace je samozřejmě i mastná pokuta za překročení průměrných nákladů segmentu praktických lékařů.
A s tím ziskem na nemocných: segment ambulantních specialistů (do kterého patřím) je spíš poddimenzován a nestíhá. Úhrady v nemocnicích často nepokryjí náklady, u ambulantních specialistů (díky růstu nákladů, drtivá většina nejsou plátci DPH, patřím v tomto směru k výjimkám) stoupají náklady a výnosy stagnují.
Makám jak šroub a fronta neubývá (teď tedy čekám chvilku na nějaké vyšetření). někteří specialisté mají několikaměsíční objednací lhůty. myslíte, že bychom spíš neocenili, kdyby pacientů ubylo?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Doležal | 10. 9. 2012 15:21
reakce na Otakar Hokynář | 10. 9. 2012 10:48

Paušální model není to samé.

1) Firma platí měsíčně paušál na údržbu jež tam dojde celý. Např. u průměrného platu to je 3375kč /měsíc. Kolík vidí dneska praktický lékař 100kč/rok? Motivace vůči pacientovi 000 nic. Myslíte si že kdyby dostal celých 3375kč/měsíc (část toho odvedl na pojištění pro budoucnost a specialisty) nebyl by více vůči pacientovi motivovaný?

2) Pokud se vyskytne nějaká závada jež není schopna opravit. objedná si specialistu ale to již za své náklady. Tzn. zubař, operace atd. by již nešly z kapsy pacienta ale z kapsy praktického lékaře/pojišťovny.

3) Díky tomu že systém slouží jen jako průtokový ohřívač na který je následně nabalen stát. Jež stanovil že za lidi jež potřebují platit největší zdravotní výdaje zaplatí minimum a platit jej budou ostatní z drtivé většiny zaměstnanci. Nefunguje systém tak jak nefunguje. Obrovská anonymita je tu jen na škodu.

3) Další problém dalo by se to označit za Eugeniku naruby. Až přílišná solidarita. Každý z nás odvádí obrovské peníze na zdravotní pojištění dle dnešních parametrů se z průměrného platu odvede za život 1 7000 000kč. Kolik si myslíte že toho průměrný člověk za život spotřebuje? Kolik je z toho tzv. solidární složka 20%, 50%, 70%? Možná by bylo dobré kdyby jsme dostávali vyúčtování např. mé odvody jsou 72000kč/rok a výdaje do 1000kč/rok (IZIP). Tzn. u mé maličkosti je již pár let solidární složka 98%. Ano jsem relatívně mladý a zdravý (ťuk ťuk :) ale s otřesnou perspektivou že až budu starý tak nic nedostanu protože systém bude již pár desetiletí po smrti.

4)Ne nevolám tu po nějakém asociálním, liberálním modelu každý za své. Ale zároveň se mi silně nelíbí systém kdy člověk jež nepracuje ale majetek má neplatí žádné nebo minimální zdravotní/sociální pojištění. Kdy kuřák, alkoholik, obézní, poživatel adrenalinových sportů platí stejné nebo i nižší pojištění než člověk jež se snaží chovat zodpovědně.

Prostě příroda je Eugenická a člověk je součástí přírody a pokud se nebude alespoň trochu chovat Eugenicky tak zdegeneruje a vymře. Tzn. když jsme vymysleli ďáblův vynález jimž je všeobecné zdravotní pojištění, jež se stává pro vymírající, bezstarostnou a lehkovážnou Evropu spíše danajským darem. Měli bychom najít způsob jak v systému odměňovat ty, kteří by přežili i bez něj a tím motivovat i ostatní aby se chovali podobně. Protože když jej nenajdeme tak se roky budovaný systém zhroutí, což nebude nic co bychom měli budoucím generacím závidět.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 11. 9. 2012 11:09
reakce na Radek Doležal | 10. 9. 2012 15:21

ad 1-3: problém systému u nás je obrovská deformace cen. zejména do nebe volající je platba za státní pojištěnce.
ad druhá trojka: průměrný člověk spotřebuje, co odvede, dost možná o něco víc /systém je ve skrytém deficitu/, ale otázkou je medián. Nejdražší nemoci bývají často u těch mladých. Co vím zpaměti, je, že asi 80% nákladů zdravotní péče pacienti čerpají v posledním roce života.
ad 4: pokusy toto zavést naráží na mnohdy obtížný průkaz rizikového chování. A co je adrenalinový sport?
S tou eugenikou přírody je to všelijak- často jsou lidé s genetickými riziky (třeba velmi vysoké hodnoty LDL cholesterolu) reprodukčně zdatní, ale dříve umírají. Třeba kolem 50. roku.
Souhkasím s tím, že model zdravotní péče je třeba nějak konsolidovat. A Z toho bude hodně bolest hlava. Nicméně, lidi si musí zvyknout, že nebudou platit jen u veterináře.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Kocur | 5. 9. 2012 15:03
reakce na Radek Doležal | 5. 9. 2012 13:51

Nechci hledat viníky, ale systém je ze samé podstaty perverzní. Jak píše pan Doležal, podporuje vytváření a léčení nemocných, nikoli udržování zdravé populace.
Protože jsem pravičák a mám nedůvěru ve všechny instituce, vsadil jsem na prevenci. Přestal jsem kouřit, pít, omezil stres, snažím se myslet pozitivně, relaxovat, zdravě se stravovat, zajímám se o to, jak nejlépe vyhovět organismu apod. Při nedávném zdravotním testu jsem obstál bez výhrad, jako šedesátníkovi mi doktorka popřála, ať si užívám mládí.
Prostě člověk se má starat o zdraví, dokud ho má. Když o něj přichází, je už pozdě. Kromě mnoha dalších nevýhod to stojí obrovské peníze jeho i společnost. Bohužel většina lidí si dopřává nezdravého způsobu života, dokud to jde. A když se to začne s..t, volají doktory. Tím chci říci, že každý by měl začít u sebe, protože životosprávu ovlivním, státní zdravotnictví nikoli.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 10. 9. 2012 11:22
reakce na Petr Kocur | 5. 9. 2012 15:03

Systém možná by byl perverzní, ale on se tak většinou nechová. Důvodem je kapacita, která je spíš přetížená, nejen u nás.
Navíc, chování které popisujete, by bylo v konfliktu s právem. Jiná věc je, že řadu nemocí umíme léčit, ale nikoliv vyléčit. Spíš bych řekl, asi přesněji, kompenzovat.Třeba těžké imunitní poruchy se léčí dodávkou imunoglobulinů, výjinmečně transplantací kostní dřeně (se spoustou rizik, takže pacient je sice zlepšen, ale pod nutností celoživotní péče.Nebo třeba enzymový deficit (zkuste si vyhledat Gaucherovunemoc), který se léčí nákladnými infúzemi enzymu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Doležal | 10. 9. 2012 15:29
reakce na Otakar Hokynář | 10. 9. 2012 11:22

Je to hodně divný svět kdy dává milióny kč. Na léčbu něčeho co se nedá vyléčit. A přitom pár hodin letu od našich hranic umírají lidé, děti kterým by stačilo jen trochu jídla, vody max. jednoduchá zdravotní péče.Opravdu to tak musí být? Opravdu je náš jedinec důležitější než 1000 jiných? Možná se až moc bojíme smrti což může být hodně na škodu v případě až budeme konfrontování se společností která se smrti až tolik nebojí. Evropa vs Blízký východ. Evropa vs Afrika.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 11. 9. 2012 11:13
reakce na Radek Doležal | 10. 9. 2012 15:29

Ono často se nemoc nedá vyléčit, ale zachránit kvalitu života a pracovní výkonnost pacienta. Nebo prodlopužit kariéru.
Jako kuriozitu mohu říci, že jednou se v české fotbalové reprezentaci sešlo tuším 5 nebo 6 těžkých astmatiků...
Právní prostředí je jaké je, nese s sebou Vámi zmiňovaný balast. K tomu l i chování lidí, kteří mnohdy vyžadují drahou a nesmyslnou péči pro členy své rodiny, které by lékaři nechali v klidu umřít...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!