Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Směs do ostřikovačů zabíjí leckde. Český případ by však byl výjimečný

| 18. 9. 2012

Jedna z policejních verzí pracuje s možností, že metylalkohol, který má v Česku na svědomí dvě desítky mrtvých, pocházel z kapaliny do ostřikovačů z Polska. A Poláci by mohli vyprávět – za dva roky už je „nepřiměřené použití“ směsi do ostřikovačů stálo desítky životů.

Směs do ostřikovačů zabíjí leckde. Český případ by však byl výjimečný

Metanol zabíjel v minulých dnech i v Polsku a tamější hlavní hygienik preventivně zakázal dovoz víc než dvacetiprocentního alkoholu z Česka. Stejně dobře ale mohla Praha zakázat dovoz metylalkoholové nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů z Polska. Ta je totiž podle jedné z vyšetřovacích verzí české policie tím, co udělalo z části alkoholu nelegálně vyráběného v Česku smrtící směs, která už zabila dvě desítky lidí. Pro „polskou teorii“ mluví i to, že metylalkoholové epicentrum podle všeho leží na severu Moravy.

Pokud by ovšem české orgány chtěly být důsledné, musely by pak zakázat dovoz kapalin od ostřikovačů s přídavkem metanolu z celé Evropské unie.

Existují sice pochybnosti, zda nejjednodušší alkohol nezpůsobuje zdravotní problémy i řidičům aut, kteří ho používají pouze do ostřikovačů, studie však zatím zdravotní závadnost metylalkoholu při tomto užití neprokázaly. A protože rozdíl v ceně mezi lihem a metanolem je výrazný, je výrazný také hlas výrobců kapaliny do ostřikovačů a metanol má v Unii od roku 2010 zelenou.

Do Polska vrátila metanol Evropská unie

V Polsku má domácí výroba alkoholu dlouhou tradici (a experimenty s netradičním způsobem výroby měly jeden z vrcholů v době výjimečného stavu na počátku osmdesátých let, kdy se zhroutil veškerý systém zásobování). Využívání technických kapalin s obsahem lihu jakožto náhražky za nedostupné či drahé konzumní lihoviny tu není žádná novinka. Novinka nejsou ani záměny kapalin obsahujících etanol a metanol. Problémy s metanolem tu před lety dostoupily takového rázu, že ministerstvo hospodářství v roce 2004 používání metylu do vody do ostřikovačů zakázalo. Pak ale v roce 2010 přišlo zmiňované eurounijní povolení, Polsko sice protestovalo, ale unijní legislativě se podvolit muselo.

Výsledek byl zničující. Během roku 2011 se metylalkoholem otrávilo na sto Poláků, dvaadvacet z nich zaplatilo životem. A to přesto, že kapalina do ostřikovačů obsahující metylalkohol musí být viditelně označena. Ačkoli se nedá prokázat, že pokaždé byla zdrojem otravy kapalina do ostřikovačů, vzestup byl tak razantní, že spojitost je nasnadě.

Zakázat metanol by chtěla nejen Varšava

Varšava kvůli tomu zalarmovala Evropskou komisi a oficiálně požádala, aby byl zákaz používání metanolu znovu zaveden, tentokrát celoevropsky. „Sbíráme nyní podklady o rozsahu problému pro ministerstvo zdravotnictví a budeme přes ministerstvo hospodářství žádat o obnovení zákazu,“ uvedl v deníku Gazeta Wyborcza inspektor oddělení chemických látek Jerzy Majka.

Používání metylalkoholu je sice povoleno pouze pro průmyslovou chemii a to, že se v Polsku a v Česku z tekutiny do ostřikovačů vyrábí nelegální alkohol, by nemuselo nikoho (a zejména výrobce kapaliny do ostřikovačů) zajímat. Nejde ale zdaleka jen o Česko a Polsko, Finové o zákaz metanolu žádali v roce 2002 – argumentovali tím, že v osmdesátých letech, kdy substance obsahující metanol nebyly volně prodejné, umírali na následky jeho požití ročně jednotlivci. Na přelomu tisíciletí, kdy už platily evropské předpisy, šlo o desítky lidí ročně.

Kde se stala chyba?

V našem případě je tu ale jedna velká nezodpovězená otázka: Pokud skutečně šlo o výrobu alkoholu z nemrznoucí směsi, jak se mohla „profesionálnímu padělateli“ přihodit – zvlášť v tak velkém množství – záměna produktu na bázi lihu za produkt obsahující metanol? Podle jedné z vyšetřovacích verzí nebyl zdrojový produkt náležitě označený, podle jiné stojí za tragickou epidemií otrav prostě „lidská chyba“. Může to však být i cynický pokus jednorázově na velké dodávce smrtícího, ale levného metylalkoholu vydělat, nebo snad dokonce konkurenční boj mezi mafiánskými klany, které tento miliardový obchod ovládají.

To, co ale selhalo zcela nepochybně, je český stát, který má vedle několika desítek lidských životů na krku do nebe volající mezinárodní ostudu. Protože ani v Polsku, kde je problém vody z ostřikovačů znám už léta, se nikdy tyto látky nedostaly s nelegálním alkoholem do legální distribuční sítě.

Metanolová aféra může mít pro Česko nezanedbatelné ekonomické důsledky, likvidací pověsti českých výrobců lihovin počínaje a ohrožením turistického ruchu nekonče. V tuto chvíli je čas prohibicí a plošnou kontrolou všech lihovin před jejich návratem do oběhu hasit požár. Hned další krok ale musí být vymáhání politické a trestní odpovědnosti. A to rozhodně nesmí skončit zatčením pár desítek malých překupníků či nelegálních výrobců.

Autor je redaktor Lidových novin

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Milan Polák | 30. 9. 2012 16:39

snad si dá někdo dohromady případy,kdy lidem zamrzala vody v ostřikovačích i když si koupili naředěnou do- 30 stupňů celsia a nakonec tam byla jen do-5 stupňů Celsia. Už tenkrát šetřil na pančování? Milan
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Risik | 19. 9. 2012 14:43

Cesta do pekla je, bola a bude dlazdena dobrymi umyslami. Tak je to aj v pripade statu, ktory sa snazi obmedzit konzumaciu alkoholu vysokymi danami. Za dobrym umyslom stoji prilezitost pre organizovany zlocin. Cim vyssie dane, tym vacsi zisk a motivacia pre mafiu.
Vyzera to ako dobre vymysleny scenar, lebo takto ma stat dovod na dalsie zdanovanie, ved s organizovanym zlocinom treba predsa bojovat a na to treba dalsie zdroje. A ako poznamenal pan Altman, tento skandal je len dalsi dovod na posilnenie pravomoci statu.
Problem je, ze neviem ako by sa to malo riesit. Podla mna znizenie moci statu a nizsie dane prichadzaju do uvahy asi len po naozaj vaznom krachu statneho systemu,ked si aj obcania (volici) uvedomia, ze nejde donekonecna posilnovat vplyv a moc statu alebo zit na dlh. Ale to uz tu na Finmagu bolo diskutovane niekolko krat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ladislav Novák | 18. 9. 2012 13:31

Tenhle typ článku už se na Internetu vyskytuje, jako by jej autoři opisovali jeden od druhého. Žádný z nich se nezmiňuje o skutečnosti, že na otravu alkoholem (tím "nejedovatým&qu ot;:) v ČR ročně umírá kolem 200 alkoholiků. Tato kauza je tedy výjimečná jenom tím metanolem a otázkou, jak se dostal do distribuce "destilátů" ;na černém trhu. Že selhal stát, opakují všichni. Ale ve skutečnosti fatálně selhal zdroj dodávek suroviny pro černý trh. Ne stát. :)
Černý trh s alkoholem je všude, kde stát omezuje spotřebu alkoholu jakýmkoli způsobem kvůli sklonu části populace k alkoholismu a následným škodám z tohoto typu drogové závislosti vyplývajícím.
Zřejmě by mělo být vypsáno referendum s otázkou, zda má stát mnohem víc omezit prodej alkoholu a posílit špiclování, co kdo kde vypil a kde to koupil, a nebo snížit daň z lihu na úroveň, která by vedla k odstranění motivace k výrobě "destilátů" ;načerno a z pochybných surovin.
Co myslíte, jak by takové referendum dopadlo? :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 18. 9. 2012 14:43
reakce na Ladislav Novák | 18. 9. 2012 13:31

Ja myslim, ze to referendum by dopadlo podle toho, kdo by dal vice na reklamu, viz tusim referendum vstupu do EU.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Fiala | 18. 9. 2012 14:19
reakce na Ladislav Novák | 18. 9. 2012 13:31

Brutálním rozšířením prostoru pro černý prodej kapalných svinstev... :-/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Gabriel Pleska | 18. 9. 2012 11:52

Autorem následujícího komentáře je pan Jan Altman, z technických důvodů jsme museli původní verzi vloženou panem Altmanem smazat, reprodukujeme ji ale do poslední čárky:
Americká prohibice stvořila mafii. České spotřební daně stořily pašování a podloudnou výrobu cigaret a alkoholu. A související ogranizovaný zločin. Nyní to (co způsbil) stát "řeší" prohibicí - tedy např. zákazem prodeje alkoholu z dovozu či od místních renomovaných výrobců v supermarketech. Jediný důsledek bude v podpoře poptávky právě po alkoholu z "podloudných&qu ot;zdrojů a tedy ZVÝŠENÍ rizika. Čím déle bude prohibice trvat, tím lépe se zformují příslušné zločinecké skupiny. Někdo v současných tragedich vidí přirozený výběr (konzumenti 18ti leté singlemalt scotch ohrožení nebyli), já však vidím jen další selhání státu. Státu, který situaci samozřejmě dále zneužije pro posílení svých pravomocí, své moci a regulací. A vrcholem cynismu by bylo, kdyby se svou troškou přispěchal Brusel s řešením v oblíbeném stylu "více Evropy".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!