Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Metuzalémizace bohatých: Dlouhý život není pro chudé

| 25. 9. 2012

Jste nedovzdělaný běloch s mizerně placenou prací? Umřete dřív než boháč s červeným diplomem, a co se vašeho života týče, ten taky za moc stát nebude. Život chudých nevzdělaných lidí se už víc než dvacet let zkracuje, zatímco majetná inteligence prochází procesem, který by se dal označit například jako metuzalémizace.

Metuzalémizace bohatých: Dlouhý život není pro chudé

Čas od času mě pojme vtíravý dojem, že není vůbec špatné, když výzkumná činnost na univerzitách píská kudlu. Bohaté vysoké školy zejména v anglosaském světě se totiž se systematickým sadismem dopouštějí výzkumů, bez jejichž výsledků bych se snad radši obešel. Moc pěkným příkladem budiž kvarteto studií, které se vší akademickou autoritou dokazují, že u koho si vzdělání podává ruku s plnou peněženkou, má naději na delší život než předešlá generace. A protože každé zlepšení musí někdo odskákat, i metuzalémizace má svoje otloukánky na kratší straně provazu.

Dětem se zle povede

Vcelku není sporu o tom, nakolik se původní dělnické politické hnutí, především sociální demokracie ve své původní podobě, v posledním stu let zasloužilo o zlepšení životních podmínek pracujících. Sto let se prodlužovala i průměrná délka života. Jenže – v bezesporu nejrozvinutější demokracii se svobodným trhem, tedy v USA, se kolo dějin začalo otáčet nazpátek. Ještě o generaci nebo dvě zpátky se lidé rodili s nadějí, že budou žít déle a budou se mít lépe než jejich rodiče. Teď už ne. Nebo ne všichni.

„Mezi lety 1990 a 2008 se průměrný dožitý věk ve skupině bílého obyvatelstva, které dosáhlo na středoškolské a nižší vzdělání, snížil o čtyři roky,“ uvedl v časopisu Health Affairs profesor S. Jay Olshansky, který vedl dlouhodobou demografickou studii illinoiské univerzity v Chicagu.

Důvody, proč méně vzdělaní, a tedy také většinou míň vydělávající bílí Američané umírají stále dřív, jsou přitom těžko definovatelné a sám Olshansky uznává, že je není s to vědecky vymezit. Kruciální úlohu ale nejspíš hraje

  • vysoká míra zneužívání drog na předpis mezi málo vzdělanou mládeží
  • vyšší procento kuřaček mezi bílými ženami s nízkými příjmy
  • obezita vyšší i v rámci amerického sklonu k nadměrným velikostem
  • zdravotní pojištění nedosažitelné kvůli malým výdělkům z důvodu nedostatečného vzdělání

Velký problém bílého muže

Neustálé zdůrazňování toho, že metuzalémizace se všemi neznámými veličinami, problematickým dopadem i nezbadatelným pozadím se týká bílé populace, není projevem nákazy autora virem politické korektnosti. Ze zkoumání Olshanského týmu totiž vyplývá, že afroamerická část obyvatelstva Spojených států umírá obecně mladší než bílá, zatímco Hispánci se naopak průřezově dožívají věku vyššího.

Dvě třetiny z 63 procent, která v obyvatelstvu USA představují běloši, ale čelí nejhoršímu propadu dožitého věku od katastrofy, která postihla následnické státy po rozpadu Sovětského svazu.

„Návrat k parametrům mortality, které jsme považovali za historická data, nás hluboce znepokojuje a po pravdě řečeno nás děsí,“ uvedl John G. Haaga z National Institute of Aging.

Ještě v roce 1985 se americké ženy dožívaly čtrnáctého nejvyššího věku na světě. O čtvrt století později se ocitly o sedmadvacet příček níž. Jak se v roce 2010 v souvislosti s dosaženým vzděláním a tomu odpovídající mírou bohatství / chudoby lišil průměrně dožitý věk bílých Američanů, ukazuje následující tabulka.

Pohlaví

Vzdělání

Průměrný dožitý věk

Muž

S maturitou a nižší

67,5

 

S maturitou a vyšší

80,4

Žena

S maturitou a nižší

73,5

 

S maturitou a vyšší

83,9

Zdroj: Olshansky, Illinois University, Chicago

Chceš umřít? Buď single!

„Chudobnost našich dosavadních zjištění o důvodech stále časnějších smrtí ve sledované skupině vážná,“ konstatoval David Cutler z Harvardovy univerzity.

Jedním z toho mála neoddiskutovatelného je ale především u žen příklon k single životu. Ženy, které přivádějí děti na svět mimo manželství, musí věnovat daleko víc energie na to, aby si zachovaly určitý životní standard. A představy o tom, jaký by tento životní standard měl být, jsou stále velkorysejší a nesou s sebou zvyšující se finanční nároky. Koneckonců je stanovují singlové z marketingových agentur. Většinou bezdětní, nutno poznamenat.

Neměli bychom propadnout představě, že to, co je za mořem, se nás netýká. Výzkumný ústav práce a sociálních věcí už před několika lety upozorňoval, že podle všeho bude většina (!) českých rodin složená z rodiče samoživitele a jednoho dítěte. Viděno bez růžových brýlí: utěšeně si zaděláváme na to, aby až i k nám dorazí přes moře metuzalémizace, našla tu půdu připravenou.

Že situace má řešení, by nás mohlo potěšit, kdyby profesor Olshansky nepředestřel následující: „Dobrá zpráva je, že počet lidí, ohrožených snižující se délkou života, se stále zmenšuje. Špatná zpráva je, že za to může to, jak rychle umírají.“ 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Ondřej Fér | 25. 9. 2012 13:14

Myslím, že stojíme před obvyklým problémem interpretace dat. Díky za zajímavé rozšíření.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Palkovský | 25. 9. 2012 10:42

- Mám podezření, že tomu moc nerozumím. V tabulce je "s maturitou a vyšší" a "s maturitou a nižší"- tzn. ty skupiny se překrývají?
- Poměr lidí, kteří mají vyšší vzdělání než maturita v USA utěšeně až donedávna rostl. Takže závěr by byl, že skupina "nevzdělaní&quo t;se zmenšuje, tím že se z ní odřezávají ti "schopnější&quo t;- aneb nemůžeme z toho udělat závěr, že průměrná doba života se v podstatě nemění, jenom jsme z jedné skupiny vzali ty, kteří se dožívali delšího života a přeřadili je do skupiny druhé - čímž jsme průměr v té první skupině zmenšili?

Stejně tak fakt, že USA bylo na čtvrtém a dnes je na 41 místě v nějakém žebříčku může být způsoben třeba tím, že ostatní země se zlepšily. Trochu mi to připomíná graf procenta spokojených lidí - kdy bylo ukazováno, že celé 20. století rostl a posledních deset let "stagnuje" na 90%... samozřejmě ideální bylo mít 110% šťastných lidí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 26. 9. 2012 16:14
reakce na Ondřej Palkovský | 25. 9. 2012 10:42

Ano, připojuji se k panu Férovi. Kouzla statistického zpracovánía interpretace získaných dat se dají různě využít i zneužít. A mnohdy posun ve vývoji souboru nebo složení souboručinevhodně definovaný soubordokáže jinak velkou práci znehodnotit .
Nicméně, kratší život nižších socioekonomických vrstev je reálný fakt, ale zdá se, že větší vliv má vzdělání.
tyto low class vrstvy inklinují více k toxikomaniím, nezdravému stravovacímu režimu a zanedbávání svého zdravotního stavu. Obezita je u těchto vrstev také více zastoupená.
Jenže- je otázka- proč?Je meritem věci obecně nižší výkonnost jedince v této vrstvě (dané třeba poruchami dýchání ve spánku- dobrý zdroj ospalosti s nevýkonností, navazují vážná interní onemocnění) či naopak špatná pozice ve společnostivede k rozvoji zdravotních poruch (třeba via deprese či úzkost- přejídání, vysoký tlak, poruchy spánku a učení...)?Osobně si myslím že jde o circulus vitiosus....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej Fér
Ondřej Fér, narozen v roce 1978, studoval a nedostudoval žurnalistiku na FSV UK. Z internetového Světa namodro přešel do tištěných médií, pracoval v časopisech...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!