Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Když se nedá věřit už ani té flašce

| 28. 9. 2012

V Česku funguje úplný opak znalostní ekonomiky. Jsme mistři ve vydělávání na tom, že víme něco, co ten druhý neví. Třeba že rum není rum.

Když se nedá věřit už ani té flašce

Ani dva týdny na suchu nestačily k tomu, aby v komentářích věnovaných prohibici převládl střízlivý tón. Za šestadvacet mrtvých můžou vysoké daně, volají jedni. Nepřijde jim při tom divné, že ze všech zemí Unie metylalkohol ukrytý v nevinně vyhlížejících lahvích hromadně kosí zrovna v té, kde je spotřebka jen průměrná, ne v alkodaní výrazně postiženějších irských rašeliništích nebo na březích finských jezer:

Spotřební daň

Zdroj: Europa.eu

Může za to málo regulace a špatně fungující stát, kontrují druzí. Vytěsňují informace o selhání prohibice v USA i logický předpoklad, že by tedy měly být otravy pančovanými lihovinami ještě častější tam, kde stát funguje hůř než v Česku. Třeba v Rumunsku nebo Rusku:

Míra korupce, Evropa

Zdroj: Wikipedia

Po stopě pravých, mnohem hlubších příčin „alkocidy“ se můžeme vypravit v kterémkoliv obchodě, ať už prodává tuzemák pravý, nebo pančovaný. U dveří vás nejspíš přivítá cedule UMOŽNĚTE OBSLUZE NAHLÉDNOUT DO TAŠEK, a když si k pokladně donesete pastu Colgate, prodavačka pro jistotu koukne do krabičky, jestli jste si tam neschovali dražší Paradontax. Nevěří vám. A protože hned vedle misky na drobné stojí PŘEPOČÍTEJTE SI VRÁCENÉ PENÍZE HNED U POKLADNY, NA POZDĚJŠÍ REKLAMACE NEBUDE BRÁN ZŘETEL, hezky si po dlani přejedete každou vrácenou mincí, protože ta nedůvěra je vzájemná a nezakrývaná.

Ne, tohle není příčina samotná. Jen jiné důsledky stejného prvotního problému. Nemůže být náhoda, že se metylalkoholem tolik lidí otráví právě v zemi, kde jméno farmářských trhů zničili podvodníčci prodávající na stáncích průmyslové potraviny. Kde se burčák připravuje z hrušek. Kde v jídelních vozech dostávají cizinci lístky s vyššími cenami. V zemi, kde jsme si na tyhle sviňárny zvykli a zařizujeme se podle nich. Kde si číslo občanky „pro jistotu“ opisuje kdejaká hajzlbába. V zemi promořené nedůvěrou.

Flaška tuzemáku byla po desetiletí pevným bodem v křivícím se světě. I na ni došlo. Přinejmenším několik z těch šestadvaceti mrtvých věřilo, že okolkovaná lahev koupená v kamenném obchodě s vyvěšeným živnosťákem bude obsahovat normální líh. Mýlili se. A část reakcí se nese v tónu „dobře jim tak“.

Žijeme totiž úplný opak znalostní ekonomiky. Jsme mistři ve vydělávání na tom, že víme něco, co ten druhý neví. Odborníci na zneužívání důvěry. Tu roztomilé, tu smrtící chytračinky a podvůdky v Česku vítězí nad dlouhodobým budováním vztahů, ať už se bavíme o obyčejných lidech, o živnostnících, o velkých firmách nebo o vládě. Ta za krizi důvěry sice nemůže, ale prohlubuje ji: každý den ministři slíbí pijanům i likérkám jiné datum, kdy prohibice skončí, i podmínky, za kterých se tak stane. A jako země, které se nedá věřit, jsme se v posledních letech projevili několikrát i navenek, když jsme se pod různými záminkami pokoušeli vyvléct z už dojednaných mezinárodních závazků.

Metanolová tragédie je zkrátka jedním z mnoha projevů toho, že bereme mezilidskou důvěru jen jako další šumavskou slať k pokácení a vytěžení. Dál než tentokrát už snaha ochcat druhého snad jít nemůže: vždyť ani drogový dealer zbytečně nezabije věrného zákazníka.

Pokud v tom marastu někde hledat naději, pak snad v tom, že nikde jinde v západní a střední Evropě není pro podnikatele tak snadné vyčnívat. Stačí vám nemluvit se zákazníky jako se zloději. Vyrábět buřty z masa. Burčák z vína. A teď i lihoviny z lihu. Jen musíte doufat, že vám to bude ještě někdo věřit.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

Ladislav Novák | 3. 10. 2012 09:15

Metanolová kauza je výjimkou z řadu let fungujícího černého trhu s lihovinami a nelze z ní činit jakékoli zobecňující závěry. Podstatou je, že nějaký blb bez hlubších znalostí vlastností metanolu jej začal vědomě přimíchávat do lihu, protože očekával nižší náklady (líh byl pro něj dražší než metanol) a tedy i vyšší zisk. Zemřelo ke 30 lidí. Že ročně umírá na otravu "nezávadným&quo t;alkoholem (rozuměj: tím legálním, kvalitním, řádně zdaněným) několik set lidí v ČR a nikomu to nepřijde divné, je přinejmenším věc k zamyšlení.
V čem je vlastně rozdíl? Kdo závislému alkoholikovi dokáže vysvětlit, že alkohol jej likviduje systematicky a (pokud se neotráví vypitím velkého množství najednou) dlouhá léta, zatímco metanol jej zabije pravděpodobně ihned?
Metanol do lihu přimícháván být neměl, to dá rozum. Kdyby se tak nestalo, nelegální distribuce levného lihu pochybné kvality by v klidu pokračovala dál. Místní lidé vědí, kde se dá sehnat a kdo s ním obchoduje. Je to veřejné tajemství, které znají ti, co tento trh využívají. Alkoholici. A někteří obchodníci - podvodníci. Vždyť získat 285,- Kč za litr čistého lihu zcela bezpracně navíc (+DPH) je tak lákavé!
Řešením není snadná dostupnost a láce legálně distribuovaného lihu. Vedla by jednoznačně k šíření alkoholismu ve společnosti i s neblahými důsledky, které jsou s tím spojené. MUDr Nešpor ve své kritice liberálního přístupu ke konzumaci lihu rozhodně ví, o čem mluví.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Hampl | 1. 10. 2012 17:55

Neviděl bych to tak tragicky. Obchoduji se spoustou malých firem a s řadou z nich nemám písemnou smlouvu. Za ty roky se mi stal jeden jediný případ, že mne někdo ošidil! Ale pochopitelně využívám svého práva vybírat si obchodní partnery a diskriminovat tak ty, se kterými nechci dělat byznys.

A protestoval bych proti té "maximalizaci zisku". Pokud vím, většina hospodských nešidí proto, aby mohli přesedlat z mercedesu na ferrari. Šidí proto, aby mohli přežít - aby udrželi v chodu svou mizernou hospodu, uživili dva zaměstnance a mohli dál jezdit osm let starým renaultem. S každým zhoršením ekonomiky a s každým zvýšením daní roste tlak na to, aby šidili. Můžeme se jim divit? Pokud by se rozhodli, že začnou všechno dělat legálně a platit daně, v té minutě to můžou rovnou zavřít.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Vytiska | 29. 9. 2012 00:39

Se závěry článku nesouhlasím ... česká povaha se nijak nevymyká západním zvyklostem a v každém národě najdete nějaké procento nepoctivých jedinců, kteří se budou snažit vylepšit svou životní úroveň podvodným způsobem. Pranýřování české povahy jakožto příčiny všeho zla považuju za slaboduché pokrytectví.

Myslím že nemalou část viny nesou samotní spotřebitelé vyhledávající levný alkohol ... je to podobné jako když někdo na tržišti kupuje "pravé" Levisky - je si vědom rizika že kupuje atrapu. U alkoholu je to stejné, jen zdravotní riziko je nesrovnatelně vyšší. Roli státu při potírání nelegálních aktivit tím nesnižuju - je zrada pokud vám někdo podstrčí otráveného panáka v normální restauraci.

Lidi by neměli být ovce, měli by používat vlastní mozek, mít vědomí že nesou zodpovědnost za svá rozhodnutí, zvážit míru rizika a nečekat že všemocný stát se postará ve stylu filmu "Minority report". Zločinci budou vždy o krok napřed. Naprosto stejně to funguje všude jinde ve světě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Shenkawski | 28. 9. 2012 10:09

Ten prvni graf uvadejici vysi dane je pekne zavadejici. Mel by byt vztazeny k prumerne nebo mozna jeste lepe minimalni mzde. Je treba si uvedomit lidske jednani. Kazdy clovek se zamysli nad moznym ziskem v porovnani s moznym trestem a podle toho se rozhodne, zda se vyda nelegalni cestou.

Pane Kasparku, me prijde, ze jste pridal treti faktor, ale proc jste zavrhl ty predchozi dva: Nefungujici stat a vysoke dane? To nechapu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Toman | 28. 9. 2012 09:59

Michal Kašpárek si vybírá zajímavá témata, ale jeho styl je natolik psychicky ubíjející a jednostrunný, že by své články jednou mohl souhrnně vydat pod názvem "Ohňostroj marnosti"...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Kasparek | 28. 9. 2012 19:50
reakce na Petr Toman | 28. 9. 2012 09:59

Svou práci neberu moc osobně, takže to teď nebudu myslet ironicky, ale upřímně: děkuju za docela neokoukaný, podnětný "hejt". Mohl byste mi prosím věnovat pár minut a zkusit popsat, na kterou "jednu strunu" přesně hraji a proč je můj styl psychicky ubíjející? Pokud si s tím ten čas opravdu dáte, budu vám - opět, bez jakékoliv ironie - velmi vděčný.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Adam Čabla | 28. 9. 2012 07:14

Kdyz je to tak jednoduche a hlavni pricinou je udajne mentalita, proc ma jednu z nejdelsich historii metanolovych otrav Norsko? Proc jednu z nejvysich mer umrtnosti na methanol je ve Finsku (kde dle vas udajne nejsou)? Proc se cas od casu vyskytuji napr. ve Svedsku nebo Anglii,Neni spise prani otcem myslenky? Nezapomnel jste si nejdrive udelat maly pruzkum pomoci strycka Googla?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Stanislav Dvořák | 28. 9. 2012 08:23
reakce na Adam Čabla | 28. 9. 2012 07:14

Souhlasím s panem Kašpárlem. Možná nemá pravdu ze 100%, ale z 99% ji má. Jakou spotřební daň stanovuje stát včelařům ??? Na našem trhu se velmi často objevuje med z řepného cukru, který přeběhl přes včely, a ne deklarovaný ovocný. Jakou spotřební daň stanovuje stát výrobcům marmelád ??? Na etiketě je jahodová a kontrola zjistila řepný a tak se dá pokračovat dále.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Palkovský | 28. 9. 2012 11:51
reakce na Stanislav Dvořák | 28. 9. 2012 08:23

Protože se na tom dá vydělat - bohužel, když je možné podvádět, tak to někteří zkusí.
Na "pančování" ;marmelády se dá vydělat bez ohledu na spotřební daň. Na "pančování" ;alkoholu by se bez spotřební daně prakticky vydělat nedalo (ok..možná by se nám tady pak objevily napodobeniny drahých nápojů...ale to by bylo asi pak o něčem jiném než o otravě methanolem).
Takže ano, primární důvod pro methanolové otravy je spotřební daň. Něco jako když lupič okrade člověka s plnou peněženkou a když si někoho zaplatíte, aby vám zmlátil "nepřítele" ;.Existence toho prvního vůbec nepopírá, že v tom druhém jste spoluviník.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Stanislav Dvořák | 29. 9. 2012 09:49
reakce na Ondřej Palkovský | 28. 9. 2012 11:51

Já se na rozdíl od Vás domnívám, že primární je posedlost maximalizací zisku, za každou cenu, bez ohledu na důsledky a přístup státu je až druhotný jev.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ctirad Beránek | 28. 9. 2012 10:48
reakce na Stanislav Dvořák | 28. 9. 2012 08:23

Ten řepný med je z dovozu. Řepné marmelády taktéž.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!