Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Blanické rytíře? Česko potřebuje hackery, podnikatele a nepřizpůsobivé!

| 19. 10. 2012

Možná bychom je mohli začít doceňovat dřív, než budou bezpečně pod zemí.

Blanické rytíře? Česko potřebuje hackery, podnikatele a nepřizpůsobivé!

„Děvka“ dřív byla docela počestná dívka a „hovado“ normální zvíře. Babička „šukající po domě“ leká už několikátou generaci dětských čtenářů Boženy Němcové. Slova mění své významy. A tak jsme se naučili nadávat si názvy tří vzácných druhů lidí, bez kterých bychom lezli po stromech. Nebo v lepším případě po kolenou.

Nepřizpůsobiví

„Nepřizpůsobiví nám diktovat nebudou,“ slibuje z plakátů Jana „Kytička pro Husáka“ Bobošíková, symbol české konformity a přizpůsobivosti všem a všemu. Snaží se zalíbit, minula ale při tom jeden poučný zdroj inspirace: výsledky ankety o největšího Čecha. V té totiž zabodovalo nepřizpůsobivých, že by čunkoboxy nestačily: Masaryk – Havel – Komenský. Hus – Čapek – Kryl. Forman – Havlíček Borovský – Tigrid. Voskovec – Horáková – Kubišová. Ti všichni odmítali přizpůsobit své názory a morální měřítka křivým okolnostem. Půlka z nich musela utéct před svými současníky, kteří to dokázali. Zbytek dopadl všelijak.

Nepřizpůsobiví jsou z principu hůř zkorumpovatelní, z principu kurážnější, z principu jim jde víc o principy. Až budu velký, chci být nepřizpůsobivý – tak mi to slovo prosím nekažte jen proto, že se bojíte být rasisti otevřeně.

Podnikatelé

Z deseti posledních zpráv o podnikatelích na Google News je šest negativních: od bizarních („Podnikatel za svedení lesbické dcery nabízí miliardu korun“) až po hororové („Český podnikatel dostal 18 let: Popravil svého obchodního partnera!“). Inu, podivíni s penězi!

Novináři si vás do škatulky zařadí snadno: stačí, když si vás najdou v živnostenském nebo obchodním rejstříku. Vízum do Keni z vás ale ještě neudělá dobrodruha a dobrodruh nepotřebuje vízum do Keni. Podnikatelem se stanete jedině tak, že začnete něco podnikat. Něco, na co si jiní netroufli nebo je to nenapadlo a co udělá pořádnou díru do světa. Klidně přitom můžete být zaměstnanec – nebo nezaměstnaný. Když zůstaneme u ankety o Největšího Čecha: Dvořák byl podnikatel, Palach byl podnikatel a Karel IV. taky, ačkoliv do svých podniků lil říšské dotace.

Hackeři

„Stránku KSČM napadli hackeři z Anonymous, voliče nazývají idioty,“ zněla jediná veselá zpráva rudého víkendu – a bohužel ani nebyla přesná. Ne kvůli těm idiotům, ale kvůli hackerům. Do počítačů se totiž nabourávají spíš crackeři. „Opravdoví hackeři obvykle považují crackery za líné, nezodpovědné a nepříliš rozumem obdařené. Tvrdí, že se z vás prolomením ochrany počítače nestane hacker o nic víc, než z vás nastartování auta bez klíčku udělá inženýra,“ napsal autor Nového hackerského slovníku Eric S. Raymond.

Co tedy skuteční hackeři dělají? Zajímají se o to, jak věci fungují. A vymýšlejí, jak je využít jinak a chytřeji.

Žižka byl hacker. Wichterle byl hacker. Nejkrásnější český „hack“ dokonce neměl vůbec co dělat s technikou. Když Antonín Panenka – jako jediný z mých figurantů se do stovky největších Čechů nedostal – ve finále Eura v roce 1976 drze kopnul rozhodující penaltu doprostřed brány, stal se prvním hackerem kopané.

Až někdo bude volat po „slušných politicích“, mladé nezkažené generaci nebo blanických rytířích, vzkažte mu, co tahle země potřebuje nejvíc: nepřizpůsobivé, podnikatele a hackery. Dařilo se jí, když se dařilo jim, a uvadala, když se jich zbavovala. Možná bychom je mohli začít doceňovat dřív, než budou bezpečně pod zemí.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Jan Daniel | 19. 10. 2012 14:36

Být politicky nekorektní k "nepřizpůsobivýmquot;je také nepřizpůsobivost svého druhu. Nepřizpůsobivost k politické korektnosti se vůbec stává jednou z nejdůležitějších nepřizpůsobivostí vůbec.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 19. 10. 2012 11:26

Úžasný osvětový článek. Sdílet, šířit, propagovat, PŘEDNÁŠET !!!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 19. 10. 2012 09:35

Krásné postřehy, ale mám jednu důležitou připomínku. Navedlo mě k ní podezření, že autor (jak sám kdesi napsal o novinářích) píše to, co chce čtenář číst. Proto do třídy "rebelů" přidal podnikatele, aby zapadl do Finmagu.
Tu je ta připomínka: Původ "hanlivosti&quo t;každého ze tří slov, které autor rozebírá, je úplně odlišný. Zatímco hacker se dostal do novinářského žargonu díky neporozumění IT a/nebo trivializaci (podobně jako např. virus, pančování), kde autor neví nebo nehodlá zjišťovat, o čem píše, nepřizpůsobivý je čistá úlitba politické korektnosti (stejně jako příbuzný, spoluobčan, mladík, Rom), kde autor i čtenář vědí, že král je nahý. Podnikatel je dle mého názoru záměrnou manipulací levicově orientovaných novinářů, kteří měli a mají pod palcem ČTK, ČRo a ČT (o novinkách.cz či aktuálně.cz nemluvím, tam ať si podnikatelé - vlastníci Seznamu a Centrumu - píší, co chtějí). Zjistit si, jestli daný podnikatel je obchodník, továrník, řemeslník, konzultant nebo konkrétněji např. pekař, je jednoduché. Kdy jste ale naposledy četli zprávu Pekař přejel dítě nebo Bagrista zfalšoval doklad? Když nejste podnikatel, jste jen "muž".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 19. 10. 2012 06:49

Hezké a přesné. Vývoj je v různosti, nikoliv ve stejnosti. Můj netechnickyvzdělaný kamarád říká - kde je rozdíl potenciálů, tam je pokrok.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!