Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jeden obrázek řekne za tisíc Švorcových. Cesta do hlubin komunistovy duše

| 26. 10. 2012

Připomínat si doby reálného socialismu je v pořádku. Omezit se přitom jen na fronty na banány ale nadělá víc škody než užitku. Paměť navíc potřebují osvěžit nejen příznivci extrémní levice.

Jeden obrázek řekne za tisíc Švorcových. Cesta do hlubin komunistovy duše

Komunistům od posledních krajských voleb přibylo sto tisíc hlasů, členů strany přitom ubylo. Ztráta paměti, píšou v Rakousku a tady jsme se téhle pohodlné výmluvy chytli přímo virálně. Šup šup, rychle si připomenout, jak jsme se za komunistů měli – 538 953 lidí zapomnělo, tak lajkujte a sdílejte:

První problém: za popularitu komunistů nemůže ztráta paměti, ale to, že si různí lidé pamatují různé věci. Udělejme si malou exkurzi do hlav těch, kteří hlasovali pro komunisty:

„Měli jsme tohle…

…slibovali nám tohle…

… ale dostali jsme tohle.“

Nebo: „Makal jsem a všichni si mě považovali…

… pak přišla znalostní ekonomika…

… a já můžu tak leda tak někde načerno uklízet po chytřejších.“

Tam, kde máte ve své paměti fronty na banány, hnusné šedé ulice a policejní teror, tam dnešní frustrovaní kráčí s plnou taškou přes čerstvě vybudované sídliště z fabriky, ve které něco znamenali. Jak v knize Chyby se staly, ale ne mou vinou vysvětlují psychologové Elliot Aronson a Carol Tavrissová: když budete někoho přesvědčovat, že si svůj život pamatuje blbě, natož že si za svoje problémy může sám, jen ho rozdráždíte a zatvrdíte. Schválně si vzpomeňte, jak zoufale vám bylo, když nějaký rudý nostalgik naposledy tlačil své vzpomínky do vás.

Proto na první pohled vypadá jako dobrý nápad nový web Za komunistů.cz. Bez průpovídek ukazuje, jak se od roku 1989 proměnily reálné příjmy a reálné výdaje. Pointa? Zdražily energie a některé služby. Jídlo, oblečení a technika jsou levnější.

Tady ale místo oslav přichází druhý problém: když porovnáváte regály před rokem 1989 a po něm nebo přepočítáváte průměrný plat na kila eidamu, hrajete s komunisty jejich hru. Prima, že v ní svobodné Česko zatím vede, byť i díky tomu, že se do srovnání nedostaly náklady na bydlení a lékařskou péči. A za pár let může být ještě hůř: stačí pokračování krize, záplavy, ukrutná zima nebo všechno najednou. Pád ekonomiky o deset procent a za jednu výplatu rázem méně sýra než před listopadem. Bude to pak snad argument pro zavření hranic a nepřátel a návrat k plnotučné plánovací ekonomice? Doufám, že ne.

Ty opravdu podstatné rozdíly mezi dobou před rokem 1989 se zatím nikomu nepodařilo vtěsnat do dvou obrázků ani do jedné tabulky. Schválně, jak byste i těm nejprostším joudům poutavě znázornili oddělení zákonodárné, výkonné a soudní moci – a možnost bránit se úřední svévoli?

Co nějaký obrázek svobodného přístupu k informacím, nevykleštěného ústavního soudu nebo možnosti kandidovat, volit, sepisovat petice, vyhlašovat referenda – a nebát se následků? Ten by nebyl?

Řidší koncentrace karcinogenů v životním prostředí – může být sexy?

Pokud přijdete na to, jak ve dvou obrázcích „lajkovatelně“ vypodobnit rozdíl mezi tyranií asijského střihu a jakž takž fungujícím právním státem, stojícím na nejlepších evropských tradicích, dejte vědět. Vážně. Ono totiž stačí chvíli poslouchat ministry podivující se nad zatýkáním svých kolegů podezřelých z korupce nebo „obyčejný slušný lidi“ bažící po rázném dělání pořádků a trestání škůdců. Dojde vám, že to nejsou jen voliči komunistů, kdo tady potřebuje osvěžit paměť.


V článku byly použity obrázky ze seriálů Žena za pultem a Simpsonovi, z filmů Parta hic, Slunce, seno, erotika, z DVD Včera, dnes a zítra a fotografie Ann Rafalko.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Eleonora Nová | 27. 10. 2012 18:45

Tohle už je obehraná písnička.Prostě všechno + má i své -
Přes 20 let komunisté nevládli a jak to tady vypadá? A neříkejte mi něco o demokracii,protože ta už tu dávno není. S EU na věčné časy a nikdy jinak....
Sakra,to mi něco připomíná...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Motyka Karel | 26. 10. 2012 22:55

Jo, jo propaganda jak za komunistů. Je to demagogie, protože neříká celou pravdu. Např. pro mne život v socialismu byl absolutně nesnesitelný, ale znám mnoho lidí, kteří byli absolutně spokojení. Je pravda, že ještě pár let a celý domovní fond by za socialismu lidem spadl na hlavu, ale je také pravda, že činže byly více než symbolické. Za socialismu měli lidé jistoty, které nyní nejsou. Havel nám v roce 1989 sliboval, že si to dobré ze socialismu zachováme a že nebude nezaměstnanost. Nestalo se. O bezdomovcích se vůbec nemluvilo.Tak bych mohl pokračovat. Ale chci říci něco důležitého pro dnešní dobu. Měli bychom žít v pravdě a klást důraz na morálku. To platí hlavně pro politiky, média a novináře. Jinak se nic nezlepší a bude vše jen horší. Nebát se a nekrást!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jaroslav Krátký | 26. 10. 2012 16:22

Jak se to vůbec odvažujete srovnávat?
Za komunistů jsem dokázal udělat dřep a největší starost byla, aby mě nechytla učitelka při kouření.
A teď? Darmo mluvit... Samá starost, třeba: mám nakupovat zlato nebo akcie nebo další nemovitost?Nebo se vystěhovat někam daleko?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Kocur | 26. 10. 2012 16:04

Promiňte, ale v socialistickém táboře míru zvaném ČSSR byly sociální jistoty, že za nic moc odvedenou práci dostanu ještě víc nic moc mzdu. Chránily nás armády po zuby ozbrojených vojáků, estébáků, esembáků, lidových milicionářů a člověk se tak cítil bezpečně. Já vím, lidi dnes nemají jiné měřítko než buřta. Tenkrát bylo buřtů, a jak lacino! A zdravo bylo - čistej vzduch, voda v řece ke koupání, a ty s...ě podnikatelský, co jsou dneska v milionovejch vilách, tak tenkrát byli rádi za bytový výměr 2+1
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

nov | 26. 10. 2012 13:50

Cenzura? Pravda boli? Tak pak pocitejte, ze pokud to takto vidite, tak se to tady nikdy nezlepsi. A misto komunistu tady bude pseudo komunismus pod vedenim komunistu ve spojeni s pseudo pravicovimi stranami ODS, TOP09, CSSD, atd. Neboli skryty komunismus. Udrzovani koryta a moci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

nov | 26. 10. 2012 13:22

Kdyz uz nekdo vydava web, jako http://www.zakomunistu.cz/, tak by laskave mel uvest vse a srovnavat i ceny bydleni, nemovitosti, najmu, ceny energii, cenu vodneho, atd. Taklhle je to umyslne zavadejici a nikdo tomu neveri... Je to propaganda jak za komunistu... Sorry, ale je to tak. Pravda je vice! Nejvetsi polozku tvori bydleni. To ze nemovitosti zdrazili vice nez 10 x nebo 20 x. A zamerne zamlcovani nikomu nepomuze. Muzete si dat ruzove bryle a ve smyslu budovani lepsich zitrku s klapkami na ocich pokracovat ve lhani a petiletkach jak komunisti a budovat svoji RVHP v evrope. Je to hyperinflace. Pokud uz uvadim nejaky takovy web, je nutne uvadet veskere polozky nakupniho kose. Jste hloupi a prizemni, stejne Vam to takto nikdo neuveri. Lidi nejsou blbi a lhani nepomuze. Melo by byt eveneno vse, at si lidi laskave vyberou, co chteji. Urcite ne soucasny system a urcite ne minuly komunistycky. Lidi chcou lepsi veci. Ale Vy jim nedavate volbu zamernym zamlcovanim faktu. Mate za sebou asi lidi ze stran, ktere jsou ve vlade a jdete jim na ruku. Jinak by jste takovy blud nevyprodukovali. Jsou lepsi veci nez dve volby a mirnejsi zlo. Jdete uz nekam slusne receno. Laskave uvadejte veci v uplne forme. At jsou tam jak pozitiva, tak negativa. Pravda je jen jedna. To ostatni je bordel.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 26. 10. 2012 09:54

1) Banány se vytahují především díky voličům KSČM a někdy i ČSSD, kteří dále než k nejbližšímu žvanci nedohlédnou, a debatu o morálních aspektech komunismu, tak krásně shrnutých v mottu "komunismus je bití", by nezvládli. Banány jsou přesně tím pokusem dostat se k srdci komunistickým voličům, k čemuž autor vybízí.
2) "Makal jsem..." toto je největší lež v hlavách celé společnosti. Na kole totiž můžete makat, jak chcete, a nikdo Vám za to nic nedá, ani si Vás nebude vážit. Podstata žádné práce není ve fyzické námaze. Koneckonců ani v duševní - za luštění Sudoku Vám také nikdo nic nedá. Podstatou je přínos pro ostatní, užitečnost, přidaná hodnota. Nejenže se za komunistů nikdo nepřetrhl (=nemakal), ale přidaná hodnota byla často navzdory odvedené dřině nulová. A když už byla, komunisté ji ukradli (např. v případě učitelů), aby si mohli "vážit" horníků, nebo aby ji rovnou zadarmo vyvezli na východ (jinak se směnný kurz 1:10 k bezcenným rublům nazvat nedá).
3) Náklady na bydlení nebo lékařskou péči rozhodně nebyly nižší - v dnešní kvalitě je komunisté poskytovat neuměli, protože neměli volně směnitelnou měnu. (Také je nesmysl poměřovat cenu rohlíku, který byl čerstvý maximálně 6krát týdně, v jednom obchodě na jedno sídliště, kde bylo otevřeno 55 hodin týdně, s dnešním stavem.)
4) Nejjednodušším argumentem, který znám, jsou otevřené hranice - co to bylo za ráj na zemi, kde musely ostnaté dráty a kulomety hlídat lidi, aby odtam neutekli? A jak velké peklo to muselo být, když někdo vyměnil svůj majetek, své přátele, své kořeny i svůj domov za titěrnou šanci dostat se ven a žít?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vytiska | 26. 10. 2012 16:29
reakce na Jan Krejčí | 26. 10. 2012 09:54

Trefné :) Bohužel jak článek popisuje, komunistické voliče argumenty přesvědčit nelze.

Ideální by bylo rozdělit stát na dvě části - komunisty a socialisty do jedné části obehnané ostnatým drátem, s národními podniky, plánovaným hospodářstvím, jednou všemocnou stranou v jejíž pravomoci je rozhodovat kdo kam pojede, co může kdo studovat, co kdo smí říci a kde kdo bude pracovat. Prostě takový druhý "ostrov svobody" ala Kuba nebo KLDR. Myslím že paměť by se jim rychle vrátila.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!