Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Rothschildovy peníze a Kellerovy starosti

| 19. 11. 2012

Milovníky konspiračních teorií najdete všude. Jednou z nejoblíbenějších pohádek je ta o pohádkově bohaté rodině židovských bankéřů, která odkudsi z pozadí diriguje svět. Pavel Kohout v exkluzivním textu ukazuje, že to s tím pohádkovým jměním nebude takové. Konspirátory tělem i duší asi nepřesvědčí, třeba se mu podaří přesvědčit aspoň jednoho profesora.

Rothschildovy peníze a Kellerovy starosti

Známý sociolog Jan Keller se nedávno stal obětí hoaxu. Nejprve v rozhovoru a pak v článku publikovaném na Britských listech profesor Keller uvádí fantastické odhady majetku údajně nejbohatší rodiny světa:

"Majetek rodiny Rockefellerů je ve stati, z níž jsem čerpal, odhadován na 11 000 miliard dolarů. Nemohu si pomoci, ale vychází mi, že by tato rodina mohla zaplatit náš předloňský dluh skoro 150 krát. Majetek rodiny Rothschildů je údajně ještě desetkrát vyšší, než majetek Rockefellerů, což odpovídá mému konstatování z rozhovoru."

Když Keller byl opakovaně upozorněn na nesmyslnost těchto čísel (například zde), opatrně připustil, že by přivítal přesnější odhady. Dobrá. Jak vlastně bohatí jsou Rothschildové?

Kdo je tu Rothschild?

Nejprve začněme u otázky, co je to vlastně dnes "rodina Rothschildů". Jde o rozvětvený rod, který čítá řádově desítky osob. Možná stovky, počítáme-li vzdálenější příbuzné. Kolik lidí má vaše vlastní rodina? U každé středně rozvětvené rodiny narazíte na problém, koho ještě počítat do příbuzenstva a koho už ne. Už jen vymezení "rodiny Rothschildů" je proto poněkud problematické.

Dále zjistíte, že zdaleka ne každý dnes žijící Rothschild se zabývá financemi. V historii rodu během 20. století najdeme i vědce, umělce, filantropy a také členy, kteří prostě jen žili z dědictví. Nejprominentnějšími a nejbohatšími dnes žijícími členy rodu jsou Sir Evelyn de Rothschild a Jacob Rothschild; oba žijí v Británii a zabývají se investicemi a bankovnictvím. Jejich majetky jsou odhadovány na dvacet, respektive padesát miliard dolarů. Celkový majetek rodu se odhaduje na 300 až 400 miliard dolarů, což zahrnuje nemovitosti, umělecké sbírky, vinice (druhý tradiční obor podnikání této rodiny) a další.

Ale: uvedená čísla pocházejí ze serveru CelebrityNetWorth,com.

Tento server je samozřejmě mnohem serióznější než diletantské výpočty anonymních konspiračních teoretiků. Přinejmenším jsou autoři článků pod svými díly podepsáni vlastním jménem. Nicméně stále jde jen o bulvár zhruba na úrovni Blesku. CelebrityNetWorth.com jen předkládá k věření "hotová" čísla, aniž bychom věděli, jak k nim autoři dospěli.

Znárodňování a další rány

Serióznějším zdrojem je žebříček padesáti nejbohatších Židů sestavovaný izraelským listem The Jerusalem Post.

Kdo jiný by ostatně měl mít lepší přehled? Ale čeká nás překvapení: žádný člen legendární rodiny nefiguruje v seznamu. Najdeme jména celebrit jako Larry Ellison, Sergey Brin, Larry Page, Michael Dell anebo třeba Roman Abramovič, ale žádného příslušníka legendární dynastie.

Můžeme nahlédnout do knihy Rothschildové od Dereka Wilsona, která vyšla česky v roce 1993. Obsahuje sice rodokmeny a desítky pozoruhodných příběhů, avšak málo finančních informací. Mezi tyto příběhy patří líčení, jak rodina přišla za války a po válce o své majetky v Rakousku a v Československu. Rakušané, mimochodem, nebyli nijak žhaví do vracení ukradeného majetku. Proto bankovní dům ve Vídni nebyl obnoven.

Fascinující je historka, jak nacisté zatkli a opět propustili Louise Rothschilda ve Vídni. Propuštěn byl za tučné výkupné po roce jednání. Když dozorce oznámil vězněnému Rothschildovi, že je volný a může opustit vězení, zeptal se, kolik je hodin.

"Osm pryč, Herr Baron."

"Tak to je už příliš pozdě, abych někoho z přátel takto pozdě rušil. Půjdu až ráno."

Tento pozoruhodný příběh ilustruje nejen stoický klid starého barona. Ukazuje, že vídeňská větev rodiny neměla mnoho předvídavosti. Přišla o téměř celý majetek.

Další ránu zasadil pařížské větvi prezident Mitterand, jehož socialisticko-komunistická vláda znárodňovala banky. Mitterand obvykle odškodňoval akcionáře nuceně vykoupených podniků poměrně štědře, ale Rotshchildové se museli spokojit s "výprodejovou" cenou 150 milionů franků.

Guy de Rothschild poté opustil Francii s hořkými slovy: "Židem pod Pétainem, páriou pod Mitterandem - to je na mě až dost. Budovat znovu na ruinách dvakrát za život je příliš. Donucen k odchodu, rozhodl jsem se stávkovat."

Mimochodem, znárodněné bance pod názvem Européene de Banque se bez původních majitelů nedařilo dobře. V prosinci 1990 byla privatizována prodejem britské bance Barclays za částku 1,6 miliardy franků, což ukazuje míru, jak Mitterand vzal Rothschildy na hůl. (Barclays pak musela ještě "dosypat" asi čtyři miliardy.)

Nacistické a komunistické znárodňování v Rakousku, Německu, Československu a Francii zásadním způsobem zredukovalo zámožnost rodiny.

Z chudších miliardářů

Za zmínku stojí, že Eric a David zůstali v Paříži a skutečně vybudovali novou banku: Rothschild & Cie Banque. Ta měla v roce 2010 bilanční sumu 1,27 miliardy euro. Tedy žádný gigant. Pro srovnání, Société Générale (která ovšem nepatří Rothschildům) měla v tomtéž roce bilanci v hodnotě 1132 miliard euro.

Dále, britská banka N M Rothschild & Sons Limited měla koncem roku 2012 aktiva ve výši 3,23 miliardy liber. Opět žádný mamut ve srovnání s velkými bankami, jako jsou Barclays nebo HSBC.

Francouzské a britské podniky Rothschildů jsou od roku 2003 soustředěny do společnosti Concordia BV, která je vlastněna holdingovou společností Paris Orléans, jejíž akcie jsou obchodovány na pařížské burze. Tržní hodnota činí momentálně 1,17 miliardy euro. Z té patří Rothschildům 60 procent. Jak je zřejmé z vývoje ceny akcií na burze, ani legendárním finančníkům se nevyhnula finanční krize:

Jak jsou tedy Rothschildové vlastně bohatí? Úplně přesně nelze odpovědět, ale nejde o žádné bájné stovky tisíc miliard dolarů. Spíše řádově o jednotky miliard; při započtení všech nemovitostí a uměleckých sbírek - které se velmi obtížně oceňují a jejichž vlastnictví je roztříštěno mezi poměrně velký počet příbuzných - bychom se možná dostali do nižších desítek miliard dolarů. Možná. Ne výše. Odhad CelebrityNetWorth.com je téměř jistě nadhodnocený nejméně o jeden desítkový řád.

To vysvětluje, proč se Rothschildové neumisťují v žebříčcích největších světových boháčů, které sestavuje Forbes nebo Jerusalem Times. Prostě na umístění nedosáhnou. Toto vysvětlení je nudné a banální ve srovnání s představou, že "nejmocnější rodina světa" podplácí všechny redaktory a analytiky, aby do rothschildovského majetku nešťourali. Jistě, představa všemocných finančníků, kteří tahají za nitky v zákulisí, je vzrušující. Ale je to jen představa.

Tolik fakta, která jsou k dispozici. Možná jsou nepřesná, ale poskytují alespoň přibližný obraz. Obraz o tom, jak kdysi obrovský majetek byl postupně decimován zásahy totalitních a autoritativních režimů. Doklad, že ani příslušníci legendární bankéřské rodiny se nerozhodovali vždy a všude správně, s dokonalou předvídavostí. A také doklad o tom, jak je těžké vyvracet pomluvy konspiračních teoretiků.

Profesor Keller vyvozuje z existence majetkové nerovnosti závažné důsledky pro budoucnost demokracie. Snad by se měl zamyslet spíše nad faktem, že francouzská vláda nyní konfiskuje na daních a odvodech všeho druhu 56 procent hrubého domácího produktu země a přesto to není dost. Francouzský veřejný dluh dosáhl na podzim 2012 hodnoty 91 procent HDP a dále roste. Není tato finanční nestabilita větší hrozbou pro demokracii než pár menších bank, na nichž je zajímavé hlavně legendární jméno?

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Mirek Ohem | 13. 4. 2013 20:48

Pro pana autora a všechny podobné naivní důvěřivce oblíbených žebříčků nejbohatších lidí světa:

O serióznosti takovýchto žebříčků nemá cenu se vůbec bavit dokud existují pojmy jako bankovní tajemství či anonymní akcie, respektive dokud nebude existovat 100% transparentnost bank a akcií (což nebude nikdy) nemá smysl o důvěryhodnosti těchto žebříčků vůbec přemýšlet.

Proto jediné řešení je zrušit banky a celosvětově zavést diskusi na vznik zcela nového a v historii poprvé fuknčního systému.
Monetární ekonomika i jí podobné nemá žádnou budoucnost, když se podíváte na plýtvání zdroji, politiku plánovaného zastarávání, vytváření světových skládek ze zemí 3. světa, degeneraci lidstva nebo úmyslnému bránění technologického vývoje lidstva pro nutnost jeho zotročování ať už kapitalismem, komunismem, fašismem a dalšími ismy.

Jediné co tvoří skutečné hodnoty lidstva jsou zdroje naší planety a lidstvo samo. Každý kdo tuto jednoduchou myšlenku pochopí dojde jednoduše i k závěru, že peníze nejsou prostředek k získávání čehokoliv. Naopak jejichvyužití spočívá v možnosti bránění čemukoli například přirozenému technologickému vývoji lidstva.
Kdybychom se například řídili vizemi a vynálezi pana N. Tesly než brzdícími myšlenkami A. Einsteina již dnes bychom pravděpodobně byli na nepředstavitelně vyšší úrovni.

Do budoucna bude skutečně důležité odbourat bankovní zábrany a přejít spíše na ekonomiku založenou na zdrojích. (např. The Venus Project)
takže doufám, že se jednou v takové skutečně svobodné a mírumilovné budoucnosti setkáme.
Pokud ne, tak už snad jen nashledanou v totalitním fašizoidním a rádoby demokratickém státě.

+2
+
-

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Mirek Ohem | 13. 4. 2013 20:48

Pro pana autora a všechny podobné naivní důvěřivce oblíbených žebříčků nejbohatších lidí světa:

O serióznosti takovýchto žebříčků nemá cenu se vůbec bavit dokud existují pojmy jako bankovní tajemství či anonymní akcie, respektive dokud nebude existovat 100% transparentnost bank a akcií (což nebude nikdy) nemá smysl o důvěryhodnosti těchto žebříčků vůbec přemýšlet.

Proto jediné řešení je zrušit banky a celosvětově zavést diskusi na vznik zcela nového a v historii poprvé fuknčního systému.
Monetární ekonomika i jí podobné nemá žádnou budoucnost, když se podíváte na plýtvání zdroji, politiku plánovaného zastarávání, vytváření světových skládek ze zemí 3. světa, degeneraci lidstva nebo úmyslnému bránění technologického vývoje lidstva pro nutnost jeho zotročování ať už kapitalismem, komunismem, fašismem a dalšími ismy.

Jediné co tvoří skutečné hodnoty lidstva jsou zdroje naší planety a lidstvo samo. Každý kdo tuto jednoduchou myšlenku pochopí dojde jednoduše i k závěru, že peníze nejsou prostředek k získávání čehokoliv. Naopak jejichvyužití spočívá v možnosti bránění čemukoli například přirozenému technologickému vývoji lidstva.
Kdybychom se například řídili vizemi a vynálezi pana N. Tesly než brzdícími myšlenkami A. Einsteina již dnes bychom pravděpodobně byli na nepředstavitelně vyšší úrovni.

Do budoucna bude skutečně důležité odbourat bankovní zábrany a přejít spíše na ekonomiku založenou na zdrojích. (např. The Venus Project)
takže doufám, že se jednou v takové skutečně svobodné a mírumilovné budoucnosti setkáme.
Pokud ne, tak už snad jen nashledanou v totalitním fašizoidním a rádoby demokratickém státě.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Alfréd Šmrochtlavý | 21. 11. 2012 18:00

no napriklad do posledneho forbes billionaires sa zmestili iba nat rothschild s majetkom 1mld usd a david rockefeller s 2,5mld usd takze to fakt asi s tymito rodinami nebude az take terno - aj ked na druhu stranu priezviska uz mozu mat za tie starocia vselijake mozno niekto znalejsi pomerov moze dolpnit dalsie osoby napriklad z toho forbesu ale obavam sa ze viac nez 1-2 nove nalezy tam nebudu ak vobec nejake ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ivo Patta | 20. 11. 2012 00:00

Záměna miliard za biliony při překladech z angličtiny je obvyklá a setkal jsem se s ní i v odborném časopisu.
Jak je to ve skutečnosti stejně nikdo neví, protože informace tohoto druhu jsou považovány za bankovní tajemství. Zveřejnit plnou pravdu je jako odkrýt karty v průběhu hry. K dispozici proto jsou pouze kusé informace v souvislosti s aktuálními finančními transakcemi, například zde:

Rothschild Investment Trust (RIT) Capital (Rothschild) a Rockefeller uzavřeli strategickou alianci
© Aktuality Banky, 30.května 2012

Finanční prostředky uvedené RIT Capital Partners, v čele s Jacobem Rothschildem, oznámila ve středu akvizici 37% americké společnostiRockefeller Financial Services - Société Générale, přes strategické aliance mezi dvěma finančními dynastiemi.

Finanční podrobnosti u transakce nebyly zveřejněny, a jsou součástí "strategického partnerství, které spojuje dvě z nejvíce uznávaných jmen respektovaných ve investičním světě," uvedlo vedení Rothschild Investment Trust v prohlášení.

Lord Rothschild uvedl, že vztahy mezi rodinami Rothschieldů a Rockfellerů zůstávají pět desetiletí silné.

RIT, jsou uvedeny v Londýně, má 1 900 000 000 libra aktiv (2,3 miliardy eur) a rodina Rothschildů vlastní významný podíl. Rockefeller & Co, se sídlem v New Yorku vlastní podíl ve výši 34 000 000 000 dolar k 31. březnu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Kocur | 19. 11. 2012 16:12

A teď mi řekněte, komu budou chtít lidé naslouchat - prof. Kellerovi nebo ekonomu Kohoutovi? Copak nevidíte, že se tady masy psychologicky zpracovávají k další loupeži majetku bohatých? Však oni už to soudruzi, pardon přátelé, zařídí!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Karel Dvořák | 19. 11. 2012 15:13

Kdyz jsem pred nekolika mesici slysel v rozhlasovem poradu "Jak to vidi" profesora Kellera rikat, ze nejbohatsi rodina sveta by ze sveho majetku mohla splatit statni dluh Ceske republiky 1530 krat, pomyslel jsem si neco o tom, ze pan profesor mluvi o rodine Waltonovych a jen si neuvedomil, ze ve Spojenych statech americkych uzivane biliony jsou nase miliardy. Velmi trapne, rekl jsem si, ale stane se ...
Po zjisteni, ze pan profesor tento nesmysl nejspis opakoval jeste pri jinych prilezitostech a po precteni jeho "vysvetleni&quo t;ve vyse odkazovanem clanku na Britskych listech, nezbyva nez zasnout, kdo vsechno muze byt v tomto state vysokoskolskym profesorem. Udiv a pohorseni vzbuzuje hlavne ona sebejistota ("Žádnou chybu ve výpočtu jsem neudělal") zalozena na tak ubohem zdroji informaci. Pan profesor se zjevne vubec nepokusil verifikovat sokujici udaje o udajnem majetku zminovanych rodin. Pokud by je treba srovnal s udaji o cistem jmeni vsech svetovych domacnosti (Credit Suisse Global Wealth Report 2012) odhadnutem na 223 000 miliard USD, muselo by mu snad prijit divne, ze rodina Rothschildu udajne vlastni polovinu svetoveho jmeni a rodina Rockefelleru desetinu zbytku!? Nebo se pletu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 19. 11. 2012 18:32
reakce na Karel Dvořák | 19. 11. 2012 15:13

Problém s kospiračními teoretiky je, že vám okamžitě zamítnou report od Credit Suisse, protože ta je určitě ovládána Rothschildy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Janouškovec | 21. 11. 2012 10:52
reakce na Radovan Dell | 19. 11. 2012 18:32

No dobře, ale konspirační teorie vznikají většinou proto, že oficiální zdroje lžou. Ovšem můžete jim věřit - je to pohodlné. Je ale taky víc než jisté, že Vám jednou spadne brada.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Bárta | 21. 11. 2012 15:48
reakce na Pavel Janouškovec | 21. 11. 2012 10:52

No, aniž bych se jakkoliv zastával pravdomluvnosti médií, myslím že konspirační teorie vznikají především, pokud Vám (tedy komukoliv, kdo konspirační teorii vytváří nebo šíří) oficiální vysvěltení nevyhovuje. To, jestli je vytváření takových teorií oprávněné nebo ne, skutečně nehodnotím - ovčem ve většině případů prosté pravidlo Occamovy břitvy konspiraním teoriím nepřeje...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 19. 11. 2012 16:47
reakce na Karel Dvořák | 19. 11. 2012 15:13

V Česku může být profesor kdokoli. Dovedete si představit to kvílení na blistech, kdyby profesora vyhodili protože je to jen ideologickej plácal? Jak Blesk "Neoliberální pomsta na kritikovi":-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!