Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nová průmyslová revoluce: Zatřesete světem? Vytiskněte si samopal či bezpilotní letoun

| 28. 11. 2012

Novou průmyslovou revolucí nazval Michal Kašpárek nástup trojrozměrného tisku. Ten by mohl radikálním způsobem demokratizovat a „decentralizovat“ vývoj i výrobu průmyslového zboží. V závěru své zprávy se Kašpárek dotkne také bezpečnostních a společenských rizik, která s sebou technologie může přinést. Debata o tématu se ve světě nějakou dobu už vede. První doma vytisknuté zbraně jsou totiž skutečností.

Nová průmyslová revoluce: Zatřesete světem? Vytiskněte si samopal či bezpilotní letoun

Jak ukázali ve svých futurologických knihách například manželé Tofflerovi, způsoby získávání obživy a organizace ekonomiky mají vedle poměrně významného dopadu na celou společnost a její instituce (v tomto poznatku je, pravda, již pár myslitelů předběhlo) zásadní vliv i na způsoby, jakými jsou vedeny války, jak jsou chápány hrozby a jak je zajišťována bezpečnost. Právě nástup 3D tisku je mnohými považován za fenomén, který má potenciál proměnit podobu světového průmyslu a světové ekonomiky, a tak se množí i lidé zkoumající jeho vztah k budoucí podobě konfliktů. Jedním z nich je i John Robb a jeho blog Global Guerillas, kde rozvíjí to, co Michal Kašpárek ve svém příspěvku pouze letmo nakousl.

Vytiskněte si svou zbraň

Právě Robb (mezi jinými) v červenci letošního roku upozornil na projekt, v rámci kterého byla 3D tiskárnou vytvořena funkční část automatické pušky, později zkompletované za pomoci z internetu veřejně dostupných částí. Její autor se ovšem nezastavil pouze u výroby zbraně, ale postup prací na ní také vystavil volně na internetu. Jeho zbraň sice nebyla – vzhledem k starší tiskárně a využitému materiálu – dokonalá a nedosahovala výkonů pušek profesionálních výrobců, ale i tak z ní její tvůrce dokázal vypálit přes 200 dávek bez výrazných známek opotřebení, a především: neexplodovala mu přitom vzdor očekávání mnoha pochybovačů v rukou.

Domácí výroba složitějších automatických zbraní samozřejmě není ničím radikálně novým. Různí nadšenci je již nějakou dobu vytvářejí třeba za pomoci počítačově řízených automatických obráběcích strojů. S posledními generacemi 3D tiskáren ovšem klesají náklady na jejich vytvoření, výrazně se zjednodušují způsoby, kterými to lze provést, a otevírají se nové kanály pro distribuci souborů se vstupními údaji.

Ještě dále se rozhodla jít libertariánská skupina Defence Distributed, která si klade za cíl vytvořit volně přístupné (open-source) plány a soubory k výrobě „wiki-zbraně“ na pokročilých modelech 3D tiskáren. K získání potřebného kapitálu pak využila další současný trend, o kterém Michal Kašpárek píše ve svém článku, a to crowdfunding. Zde se objevila první srážka se zákony – zatím ovšem se zákony crowdfundingového serveru Indiegogo, který stáhl jejich projekt s odůvodněním, že jeho vnitřní politika nepovoluje projekty spojené s prodejem zbraní. Defence Distributed se i přesto povedlo díky systému Bitcoin peníze vybrat, následně však přišla další překážka: firma vyrábějící 3D tiskárny, jež nechtěla být s činností spolku spojována. Projekt sice v současnosti běží v jiné formě dál, ale ukazuje, že i přes rozsáhlé možnosti 3D tisku, naráží tato technologie stále na současné zákony a omezení.

Propagační video Defence Distributed, společnosti, která vytváří volně přístupný soubor s plány k vytištění automatické pušky na 3D tiskárně.

Crowdfunding terorismu?

Pro vysoce motivované skupiny ovšem nemusí být otázka legality či ilegality jejich počínání žádnou překážkou. Spojení možností crowdfundingu, sesíťování současného světa umožňujícího rychlé propojení lidí se stejnými nápady či postoji (stačí se podívat na příklady rekrutování islamistických teroristů na Západě) a 3D tisku pak dává velmi třaskavý základ pro budoucí působení různých teroristických či povstaleckých skupin. Propojení většího množství lidí dává možnost výrazně snížit (či rychle získat) počáteční náklady a dává malým roztroušeným skupinkám schopnost došlápnout si i na mnohem silnějšího protivníka.

Jedním z příkladů (spíše crowdsourcingu než přímo crowdfundingu) mohou být některé aspekty operací „hnutí“ Anonymous, ale vyskytl se již třeba i projekt crowdfundingu dvou veteránů z libyjské revoluce, kteří se chtějí zapojit do probíhajících bojů v Sýrii. Právě systémy typu Bitcoin, využitý u projektu Defence Distributed, poté umožňují velkému množství lidí přispět anonymně a bez omezení typu projektů, jako je tomu u velkých crowdfundingových portálů. Zatím se sice zdá vznik takto široce decentralizovaných a globálně financovaných teroristických skupin málo pravděpodobna (byť velmi obdobný způsob jedné značky, různých zdrojů financí a v podstatě autonomních skupin využívají sítě al-Kájdy), spíše by se dalo očekávat rozsáhlejší vyžití těchto přístupů organizacemi typu Occupy!, ale to rozhodně neznamená, že by k tomu již neexistovaly prostředky.

Automatický poslíček, nebo sebevražedný atentátník?

K ručním zbraním se ovšem motivované skupiny či jednotlivci nakonec většinou stejně nějakým způsobem dostanou i v současnosti, a jak připomíná Steven Kotler, jejich jednodušší dostupnost by paradoxně ekonomicky poškodila především organizovaný zločin. Větší výzvu než doma tisknutelné ruční zbraně tak představují v druhém článku Michala Kašpárka zmíněné bezpilotní dálkově ovládané letouny, či různá automatická vozidla a zařízení. Ty totiž nemusí jen doručovat pizzu, personalizované sošky z 3D tiskáren, nebo plašit na zahradě veverky. Dnes je využívají armády nejvyspělejších států, představují jednu z největších změn ve způsobech, jakými se vedou války. Stačí zde jen připomenout několik posledních let trvající kampaň americké armády, která využívá ve velké míře cílené údery bezpilotními letouny proti islamistickým ozbrojencům v Pákistánu, Jemenu či Somálsku.

Nechme stranou diskuzi o tom, nakolik je tento způsob zabíjení protivníků fér či legitimní, zkusme si představit, jaké bezpečnostní riziko by mohlo plynout z širšího rozšíření bezpilotních letounů. Podobně jako u ostatních zařízení, i cena jejich výroby totiž poměrně prudce klesá a již loni v létě byl vyroben první bezpilotní letoun právě za pomoci 3D tiskárny. Pokud tedy dáme všechny zde zmíněné věci dohromady (snadná výroba, k níž je potřeba jen materiál a soubor z internetu, rychlé získání zdrojů za pomoci crowdsourcingu stejně smýšlejících lidí po celém světě a posledního pokroku v oblasti dálkově řízených autonomních systémů), vychází nám například možnost levného a snadno replikovatelného neselhávajícího sebevražedného atentátníka, inteligentního nástražného výbušného systému nebo nové možnosti soukromé špionáže za pomoci dálkově ovládaných přístrojů a to nejsou zrovna lákavé vyhlídky.

První bezpilotní letadlo vytištěné na 3D tiskárně

Pro armády, teroristy i širokou veřejnost?

Tímto textem nechci nijak strašit a vyvolávat onu Michalem Kašpárkem velmi správně zmíněnou morální paniku. Chtěl jsem jen poukázat na fakt, že nové technologie mají i svou temnější stránku a oni bastlíři z garáží mohou být hrdinnými věrozvěsty nového průmyslového věku, ale v některých (jakkoli vzácných) případech také nebezpečnými radikály schopnými zneužít poslední technické možnosti pro realizaci své vysněné utopie. Nové technologie tak mohou sloužit stejně tak k výrobě nových personalizovaných předmětů denní potřeby, stejně jako k masové výrobě snadno replikovatelných klíčů pro bezpečnostní pouta, malých bezpilotních letounů, nebo masové velmi levné tvorbě padělků výtvorů předních světových designérů.

Je tedy otázka, jak tyto technologie ustojí srážku s nadcházející vlnou legislativy, která se je pokusí nějakým způsobem regulovat. Již několikrát zde zmíněný John Robb předpokládá, že bezpilotní letouny se kvůli komplikovaným právním aspektům svého fungování prosadí mimo bezpečnostní složky (další příklady zde) a novátorské svépomocné využití jen velmi omezeně. Vleklé právní bitvy se dají koneckonců čekat i u samotných 3D tiskáren a jejich schopnosti tvořit přesné kopie původních objektů. Vysoce pravděpodobné ovšem je, že i když budou tyto technologie legálně omezeny, možnosti jejich kreativního a neočekávaného použití (ať již v dobrém či špatném) to sníží jen nepatrně. 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

Ctirad Beránek | 30. 11. 2012 09:49

Rob ve svém projektu vyrobil část zbraně, která se vyrábí z plastu, dřeva nebo jako za komunistů z dřevotřísky. Prostě to je držák, ta nejméně namáhaná část. Jak řekl Sheldon Cooper Wolowitzovi, "vyvíjíš poličku". Až vytisknete hlaveň a závěr, tak změním názor.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Kosour | 28. 11. 2012 14:54

Tohle je jen vyvolavani paniky, patrne priprava na takove zakony chranici "autorska prava", abysme si doma v budoucnu na 3D tiskarnach nemohli nic vyrobit a museli to kupovat za nesmyslny peniz, treba nahradni dily. I kuchynsky nuz nebo ocelova trubka jsou smrtici zbrane!
Jinak mi to video modelu letadla pripomelo, jak je kazdy RC modelar nebezpecny, vzdyt staci vzit letadelko, naplnit vybusninou/horlavinou a pouzit jako dalkove rizenou zbran. Dostupnost snad pro kazdeho a jako nastroj teroristu dostatecne ucinne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 28. 11. 2012 17:26
reakce na Libor Kosour | 28. 11. 2012 14:54

Dobrý den, vyvolávat paniku jsem rozhodně nechtěl a i to v závěrečném odstavci píšu. Mrzí mě, jestli tak text vyzněl...
Popravdě mě napadla při psaní ta samá poznámka s RC modely, ale (modelář tedy nejsem) výroba takového stroje na 3D tiskárně by měla být jednodušší, rychlejší a umožňuje rychlejší replikovatelnost... Obecně máte ale samozřejmě pravdu v tom, že velká část z věcí, o kterých se zde píše, lze vyrobit doma na koleně i za pomoci starších typů zařízení. Jen je to výrazně obtížnější...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 28. 11. 2012 17:40
reakce na Jan Daniel | 28. 11. 2012 17:26

Dobry den, no ono je to dano spise tim, ze nejste zdaleka prvni, kdo o tomto pise, nez vlastnim clankem. Prijde mi to podobne s hysterii o pedofilech, kvuli kterym se musi cenzurovat internet a smirovat lidi na kazdem kroku.
Jen dodam, ze ty RC modely je proste jednodussi koupit nez vyrabet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 28. 11. 2012 13:40

Stejné obavy vyvolala jaderná bomba a vlastně vyvolává dodnes. Na počátku do svedli vyrobit jen silné týmy vědců. Dnes jsou obavy z tzv kufříkových bomb.

Pokrok nelze zastavit a zneužít lze cokoli.

Zákazy to nevyřeší. Drogy jsou taky zakázané a podívejte se kolem. V každém městečku najdete několik dealerů a sehnat jakoukoli drogu je jen otázka chtění.

Ale jeto stejný fenomén jako s představou o neexistenci státní policie. Lidé si myslí, že kdyby nebyla státní policie a státní zákony, nejpozději do týdne se tu všichni povraždíme a přežijí jen ti nebohatší a nesilnější a to ještě se štěstím.

Ale když se zeptáte každého zvlášť, zda by se zrušením policie z něho stal přes noc vrah a násilník, většina lidí odpoví že oni ne ale ti druzí ano.

:(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 28. 11. 2012 20:53
reakce na Michal Weinfurtner | 28. 11. 2012 13:40

A když se zeptáte ve vězení, tak jsou tam taky samí nevinní, že jo?

Pro mě je zase zajímavý fenomén představa, že změnou formy společnosti v lidech zmizí chutě tunelovat, brát zdánlivě volné zdroje... chuť zisku bez ohledu na újmu druhých.

:(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tom Novak | 29. 11. 2012 12:22
reakce na Ferdinand Mácha | 28. 11. 2012 20:53

Tyhle řeči už mě vůbec nepřekvapují.. Tato představa je stejně mylně utkvělá jako představa, že Tím že dáte jakkoli vybrané skupině moc nad majetkem a životy jiných bude svět lepší. Právě díky těm vlastnostem, které popisujete, je u nich jen využita schopnost dostat se na žebříčku rozhodování co nejvýš a tím páchat ještě větší škody, kterým nelze zabránit, než ve společnosti před kterou se všichni tak hrozivě klepou.. Absurdní představa demokracie, nemyslíte? :)))

Místo aby se řešily příčiny problému, řeší se jen důsledky a to ještě jen na oko.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 2. 12. 2012 22:22
reakce na Tom Novak | 29. 11. 2012 12:22

"Tím že dáte jakkoli vybrané skupině moc nad majetkem a životy jiných bude svět lepší."

A musí se dávat ta moc bez omezení? Možná proto, že si neumíte představit nic mezi absolutní svobodou a nesvobodou, se vám to zdá absurdní, nemyslíte?

Místo aby se řešil původ zlodějin na našem území se konstruují modely ideální společnosti založené na víře, že počet bezohledných skutků vyvolávajících pocit bezpráví bude v únosných mezích.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Nowak | 28. 11. 2012 10:41

No pokud by 3D tiskárny byly schopné vyrábět použitelné kopie přemětů, bezpochyby se objeví spousta otázek bezpečnostních, autorských, etických a jiných. Z tohoto pohledu článek správně poukazuje na následně vzniklé otázky(problémy. Tak jako se to stalo u GM potravin nebo jiných věcí. Klíčové mi zde ale přijde to slůvko "použitelné&quo t;.Pokud vím 3D tiskárny "tisknou" z nějakých plastových materiálů. Troufám si tvrdit, že u drtivé většiny výrobků bude výsledek nepoužitelný. Kolik výstřelů asi vydrží plastová pistole ? Nejspíš ani jeden. A to letadlo na videu: jeho baterky a drátky uvnitř také vytiskla ta tiskárna ? A tak to bude u spousty dalších výrobků.
Jistě můžete sestavit nano (neb i makro) 3D předmět z uhlíkových vláken, ale to uděláte jen v nějaké laboratoři drahými a složitými postupy, ale rozhodně ne na nějaké 3D tiskárně plivající plast.
Takže mne už jen napadá to pořekadlo o kalhotách, brodu a vzdálenosti ? :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Weinfurtner | 28. 11. 2012 13:43
reakce na Petr Nowak | 28. 11. 2012 10:41

3D tiskárny umí tisknout i z kovu. Jenom zatím nestojí tolik jako běžný počítač, ale spíš tolik co lepší automobil. Ale to je tak ze všemi technologickými novinkami. První mobilní telefony taky nebyly pro každého snadno dostupné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ctirad Beránek | 30. 11. 2012 09:39
reakce na Michal Weinfurtner | 28. 11. 2012 13:43

Tím kovem myslíte cín nebo hliník? Určitě ne ocel vhodnou k výrobě hlavně a uzávěru. Vždyť i zbraň vyrobená ze standardní nástrojové oceli se vám po několika výstřelech roztrhne v ruce, protože to je ještě málo.
Prostě každý výrobek chce své, musí mít nějaké parametry, nelze ho jen tak vytisknout.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Jeřábek | 28. 11. 2012 08:18

Nakonec stejně skončíme tam, kde jsme dnes. Sice dojde k rozšíření možností útoku, ale zároveň se to samé stane i na straně obrany.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radek Doležal | 28. 11. 2012 06:22

Všechno co zde popisujete lze provádět již dnes a to bez 3D tisku. Legálně lze pořídit smrtící zbraně (např. kuše, vzduchovky, foukačky) nebo si na koleně postavit vlastní i střelnou zbraň stačí na to jednoduché nářadí. To samé s UAV. A že by byl největší počet vrahů mezi modeláři či domácími kutily mi nepřijde :D

Jediné co je potřeba je mít potřebné technické znalosti. Ale to u 3D tisku také. Stále se jedná jen o stavebnici a je jedno jestli mi díly někdo dodá/udělá nebo si je vytisknu.

Přijde mi že se tu někdo diví že věci si nemusím jen kupovat ale že si je můžu i doma udělat. Možná se opravdu vrátí doba kdy každý druhý muž bude vědět co se dělá s ručním nářadím a ženy budou umět doma něco ušít.
Není to tak dávno. Před 30lety byl šicí stroj běžnou součástí domácnosti ale to z jiných důvodů :D.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Daniel
Vystudoval mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií MU a nyní pokračuje ve studiu téhož na Fakultě sociálních věd UK.Po kariéře přispěvatele do...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!