Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Karel Randák: Pomohlo by jediné, všechny je pozavírat! Jenže…

| 8. 7. 2011

„Státní zástupce dokáže policistům jejich práci tak znechutit – pánové, ještě je potřeba došetřit tohleto, tady jste udělali procesní chybu, tohle já vám nemůžu uznat, znova!– že si po nějaké době prostě řeknou, než abychom tady ze sebe dělali voly, to se na můžeme vykašlat. V tu chvíli se případ odloží a je po starostech,“ říká Karel Randák ve třetím díle rozhovoru.

Karel Randák: Pomohlo by jediné, všechny je pozavírat! Jenže…

Minule jsme skončili u toho, že likvidaci Věcí veřejných a Víta Bárty organizuje ODS. Jak do toho všeho ale zapadá Kristýna Kočí?

Co k tomu říci... (Karel Randák dlouze přemýšlí) Ačkoliv se s Václavem Klausem neshodnu prakticky na ničem, v jednom má pravdu. Soudce pod třicet let by neměl existovat. A podobně by to mělo být i s politiky. Politik pod třicet, možná dokonce pětatřicet, to je nebezpečný jev. Zvlášť když to je ženská. Tohle nemyslím nijak špatně, sexisticky. Takováhle žába ale byla pro Tluchoře tak snadným soustem, až mi z toho bylo smutno. Slupl ji jak malinu. Ještě to ale bude zajímavé…

Jak to?

Teď je sice kolem Kočí ticho, ale myslím si, že si nahrávky pořizovala dlouhodobě. Sice nevím, ve kterém sejfu momentálně leží, jestli je má Kočí, nebo ódéeska, ale co jsem se doslechl, tak politici z Věcí veřejných teď sedí s hlavami v dlaních a zpětně rekonstruují, kde všude byla a co všechno mohla slyšet.

Občanské demokraty, TOP 09 i Věci veřejné jsme probrali. Už schází jen ČSSD…

Sociální demokraté momentálně ani nestojí za řeč. Jsou to zoufalci! Ačkoliv vedou ve všech průzkumech preferencí, naprosto jim schází jakákoliv vůdčí osobnost. Někdo, kdo by dal straně směr. Bohuslav Sobotka je politik typu Marka Bendy, který nikdy nedělal nic jiného než politiku. Tihle lidé mě opravdu štvou. Jak mohou dělat politiku, když v životě nepřišli do kontaktu s realitou. Krásně to vystihl jeden můj známý. Vždyť oni jsou jako rybičky v akváriu. Plavou si tam kolem toho šutru, hrajou si, anebo se navzájem požírají. Co se děje za sklem, to je jim úplně jedno. My přitom skrz to sklo čumíme jako blázni a absolutně nechápeme, co to tam dělají, jenže s tím nemůžeme nic udělat. Katastrofa.

Je tohle specialita české politiky, nebo to podle stejných pravidel funguje i za hranicemi?

Já si myslím, že ne. Respektive ne v takové míře. V České republice už tenhle systém tak zakořenil, že si vůbec nedokážu představit, jakým způsobem by se to mělo změnit. Pomohlo by snad jen jediné, zavírat, zavírat a zavírat! Jenže když tady nefunguje ani policie, ani státní zastupitelství, tak nikoho nezavřete. A jsme zpátky u kauzy Drobil. Policie sice zafungovala, ale stačilo, aby někdo zatahal za provázky, a bylo to. Konečná.

Funguje v Česku justiční mafie?

To si nejsem jistý. Já bych to tak určitě nenazval. Podle mého jde spíše o systém zkorumpovaných jednotlivců. Ve finále to je ale úplně jedno. Úplně stačí, když se váš případ dostane na stůl soudci, kterého umíte. A máte vystaráno. Totéž pak platí o státním zastupitelství. Moc se o tom nemluví, ale právě tihle lidé mají obrovskou moc smést jakýkoliv případ ze stolu. Státní zástupce dokáže policistům jejich práci tak znechutit – pánové, ještě je potřeba došetřit tohleto, tady jste udělali procesní chybu, tohle já vám nemůžu uznat, znova! – že si po nějaké době prostě řeknou, než abychom tady ze sebe dělali voly, to se na můžeme vykašlat. V tu chvíli se případ odloží a je po starostech.

Jak si vede nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman?

Fandím mu, ale nebude to mít vůbec jednoduché. Nemá podporu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil není žádný hrdina. Kdyby se o něj mohl Zeman opřít a odvolat třeba pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, věci by se mohly pohnout správným směrem. Jenže když mu Pospíšil řekne, ne to nejde, to ne, ten má za sebou příliš silné politické zázemí. Todle já vám nepodepíšu, tak co pak Zemanovi zbývá? Co může dělat?

Třeba se obrátit na Nadační fond proti korupci… Jak jste se s Karlem Janečkem vlastně seznámil?

Někdy v listopadu loňského roku jsem si přečetl tiskovou zprávu o tom, že Karel zakládá protikorupční fond. Byl v ní i kontaktní telefon, tak jsem na něj zavolal, že bych rád mluvil s panem Janečkem a že bych s ním chtěl spolupracovat. Paní se mě pak zeptala, ze kterých že jsem to novin. (smích) Tak jsem jí řekl, dejte si do Googlu Karel Randák, klepněte na to a uvidíte, co vám tam vyskočí. A bylo to. Karel Janeček mi hned během prvního setkání nabídl členství ve správní radě fondu, i když jsem ho varoval, že u určitých lidí nemám valnou pověst a že by to fond mohlo v důsledku spíše poškodit.

Co máte ve fondu na starosti?

Postupně vytvářím databázi korupčních případů. A výhledově budu mít na starosti také investigativu. Nejvíc času mi ale momentálně zabírá zpracovávání podnětů, které přicházejí do naší mejlové schránky. Mým úkolem je posoudit jejich závažnost a rozhodnout, zda se jimi budeme zabývat, nebo ne.

Přichází jich hodně?

Strašně! Bohužel máme omezené kapacity, ale snad se to rozjede. Momentálně je pro nás klíčové vybrat si dvě tři věci a ty zdárně dotáhnout do dobrého konce.

Co je pro vás dobrý konec? Třeba v kauze Michálek-Drobil…

Kdyby zavřeli Drobila.

Myslíte, že to je reálné?

Není. Ale byl by to dobrý konec. Stačili by mi ale i to, kdyby zavřeli Martina Knetiga a Drobil by zmizel z politické scény. Rozhodně je pro mě ale nepřijatelné, že Drobil zůstal místopředsedou ODS a má navíc ve straně na starosti strategické plánování.

Víte, koho byste volil?

Já od devadesátého roku nebyl u voleb, před volbami se ale jako nejschůdnější jevila topka. Jenže i tak – když se podíváte, koho si tam Kalousek natáhl. Pavel Severa, to je lidská kreatura… Na druhou stranu postavit partaj na zelené louce v Česku nejde. Poslední nadějí byly Věci veřejné. Ty ale zasadily našemu systému takovou ránu, že teď už nebude novým stranám věřit nikdo. Obecně je u nás problém v tom, že jakmile je nová strana relativně úspěšná, začnou se na ni nabalovat příživníci. A bohužel i ti slušní lidé, kteří stáli u zrodu strany, často nedokážou ustát kontakt s mocí. Minimálně polovička z nich slušnými být přestane. Signifikantní případ je třeba Radek John. Nebo třeba Saša Vondra. Z něj se opravdu stal papaláš komunistickýho střihu. A aby toho nebylo málo, tak ta hrstka slušných lidí, která nezblbne, postupně padne za oběť fabulacím, pomluvám a nepravdám. Na každého se něco ušije. To není problém. Informací seženete spoustu a pak je stačí jen šikovně pospojovat, aby daný člověk na veřejnosti vypadal buďto jako úplný blbec, který si není schopný ani sám koupit rohlíky, anebo jako zločinec. Samozřejmě potřebujete mít kontakty v médiích. Ale to není problém…

Opravdu jdou novináři politikům tak na ruku?

Klasickým příkladem takového novináře je Janek Kroupa, o kterém si spousta lidí myslí, jakýže je to férový novinář a výborný investigativec. Já si ale myslím, že Janek Kroupa je jeden z nejhorších novinářů v České republice.

Proč?

Někteří lidi kvůli němu skončili za mřížemi, jiní, kteří by tam skončit měli, zatím zůstávají na svobodě. Třeba Marek Řičár, korunní svědek v kauze pět na stole v českých, na něhož Kroupa věšel odposlouchávací zařízení a prezentoval ho div ne jako hrdinu. On v tom přitom jel samozřejmě taky. A pak je tu další věc. Kroupa prostě není objektivní. Na samém začátku kauzy už přesně ví, jak by to mělo dopadnout. Cokoliv se mu do té jeho teorie hodí, je OK. Jakékoliv argumenty, byť pravdivé, které mluví proti, ale pomine. A dělá to dlouhodobě. Navíc jde pouze po levici. Ódéesku nechává být. Jsem přesvědčený, že kdybych chtěl, byl bych na něj schopen vykonstruovat nějakou boudu, případ, po kterém půjde, dal bych mu někde nějaké peníze a pak ho znemožnil. Vůbec nevím, co bych z toho měl, jsem ale přesvědčený, že by na to skočil. Na rozdíl třeba od Jaroslava Kmenty.

Jak obecně vnímáte českou mediální scénu?

Největším problémem je, že novináři nedokážou kauzy dotáhnout. Každý chce mít všechno jako první, ale pak všechno vyšumí. Jedna kauza přebíjí druhou. Zpátky se nikdo neohlíží. Kdo se vrací ke kauze Budišov nebo rozkradenému Plzeňskému Prazdroji? Nikdo! Teď frčí Bárta.

Příští neděli se dozvíte pár praktických informací ze špionážní kuchyně o tom, co dělat, když máte podezření, že vás někdo odposlouchává…

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Robert Kubíček | 3. 7. 2012 11:39

Po roce jsem otevřel tento článek. To jsou přesně ty, kvůli kterým se vyplatí mít favourites. A ta zmínka o panu Pospíšilovi a panu Zemanovi začínají mít mnohem větší váhu. Martine, nezvažujete vydávání nějakého "retro". Máte čich na zajímavé podněty. Děkuji ex post za ně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

AlenaDundackova | 22. 7. 2011 10:42

Dobrý den, bezvadné rozhovory, děkuji pane Vlnasi.
Snad jen ohledně názoru na novináře Kroupu tak zcela nesouzním...
Třeba je tam mezi panem R. a panem K. nějaký osobní spor..
Jinak zdravím a děkuji za Vaši skvělou práci.
Alena
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 26. 7. 2011 12:25
reakce na AlenaDundackova | 22. 7. 2011 10:42

Hezký den, Aleno. Moc díky za pochvalu! A díky, že nás čtete!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dobroděj | 14. 7. 2011 12:34

Daleko nejhorší je letargie, která se rozmohla mezi lidmi.Lidé, voliči, kteří by mohli při volbách nastartovat nějakou změnu jsou již "usmýkáni" právě kauzami, o kterých se v článku pana Randáka hovoří, nepůjdou volit, protože to považují zcela přirozeně za ztrátu času a marnost! Vy zde přesně pojmenujete skutečné a stíhatelné zločiny, takže jsou zveřejněny a teď by v normální společnosti mělo přijít justiční řešení, alespoň nějaké - všichni mají oznamovací povinnost, nikdo se nemůže omlouvat, že nevěděl!Z nahrávky Drobil není ani tak nejhorší korupce, ale přesné popsání té naší politické "žumpy", kde on jasně říká, že ve straně jde dopředu ten člověk, který dokáže do strany přinést nejvíce peněz a má za zády silného finančního kmotra, pro kterého příslušný politik musí pracovat a jeho strana sloužit! Zde je počátek, kdy je korupce již zabudována v systému politických stran. Neznám přesné řešení, je několik způsobů, jak se podobné politické havěti zbavit - především odvolatelnost politiků během jejich mandátu, když přestanou zásadně plnit volební program, pro který byli zvoleni.I zde jsou veliká úskalí, hlavně když se podíváte po globalizovaném světě a zjistíte, že politické způsoby a systém korupčního vládnutí je podobný,snad někde ještě horší, ale české prostředí je opravdu vysoce korupčně "vymaštěné" ;a hlavně veřejnost už z velké části rezignovala a pokládá všechny ty zločiny za "normální" ,se kterými se nedá nic dělat! Už se jim to skoro podařilo - média si mohou "kdákat" co chtějí, upozoňovat a nic se nestane! Jedině snad až letální "naštvanost&quo t;lidí dostoupí nějakého bodu a přijde "revoluční" ;výbuch, což také není dobře, protože po revoluci se může opět přihodit v jiné formě, co se stalo po roce 1989!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ronald Gripper | 11. 7. 2011 18:45

Na těchto článcích s Karlem Randákem je přesně vidět jaká je "nezávislost&qu ot;médií. Randák má naprostou pravdu a přímo pojmenovává problémy s korupcí v naší společnosti a popisuje celý systém (média, justice, policie atd) jak "nezávisle" ;funguje. Články by měla přebírat všechna média, poněvadž se jedná o "otevírák" alespoň na jeden týden a ejhle......... ono nic. Jasný úkaz zmanipulovyných médií !!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 11. 7. 2011 19:30
reakce na Ronald Gripper | 11. 7. 2011 18:45

Hezký den, Ronalde, dneska zkrátka "frčí Bárta" :))... On ale text navíc jen mluví o tom, co se už stalo a co je všem známé, akorát se o tom bojí mluvit (nebo jsou prostě jen otupělí), nic převratně nového nepřináší, nikoho neodhaluje. Takže bych to s tou "ne-nezávislostíquot;(respektive závislostí) médií asi úplně nespojoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Otakar Hokynář | 10. 7. 2011 12:33

Díky za článek, i když je mi z něj nanic. Škoda, že tohle nevisí na více portálech, aby lidi viděli více do kuchyně, jak to u nás chodí. Ruská, sicilská, ukrajinská a japonská mafie k nám mohou jezdit na odborné stáže.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 10. 7. 2011 21:31
reakce na Otakar Hokynář | 10. 7. 2011 12:33

Taky mi z toho bylo na zvracení. Nejhorší ze všeho je ten pocit, že už se "to" tady zažralo tak hluboko, že s "tím" prostě nejde hnout. A když už se najde někdo, kdo s "tím" má vůli pohnout, do měsíce je z něj nejen mediální mrtvola. A rybičky si hrajou v akvárku veselé dál...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 10. 7. 2011 13:56
reakce na Otakar Hokynář | 10. 7. 2011 12:33

No nasi mafii alespon nemuzu uprit, ze odstranuje lidi civilizovane, tj. medialne nebo ekonomicky. Predpokladam ze v Rusku a ostatnich zminovanych zemich patrne nebude problem jit pres mrtvoly. Alespon nejaky pokrok, da-li se to tak vubec rici.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Frantisek Vlach | 12. 7. 2011 07:44
reakce na Libor Kosour | 10. 7. 2011 13:56

tak na toto tema muzu doporucit nasledujici dokument "Vor v zakone"
http://av idokumenty.blogspot.com/2011/0 6/vor-v-zakone-vladce-podsveti -thieves-by.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ronald Gripper | 10. 7. 2011 11:56

Nejenom zavřít. Taky zabavit veškerý majetek. Např. Hušákův majetek je odhadován na několik miliard. Hušák je dokonalej demagog. Když odcházel tak zaměstnanci plakali a chtěli jeho návrat. Prostě ovce. A Hušák se jim směje v Bílém domě na Menorce a prochází se ve svých pomerančových sadech. Kolik je tady demagogů?Nečas, Drobil, Klaus, Kalousek, Topolánek, Zeman, Bém, Dvořák....atd...atd....vůbec by nestačila kapacita na vložení všech jmen.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 10. 7. 2011 21:34
reakce na Ronald Gripper | 10. 7. 2011 11:56

Jasně že ne. Horší je ale to, jak už jsem psal výše, že i tenhle zákon by se nakonec stal jen "jejich" nástrojem. Když by se potřebovali někoho zbavit, zkompromitovat, vyštípat - ať si tomu každý říká, jak chce - právo se ohne a je to. Nakonec skončí bez peněz ti, kteří o ně přijít nemohli. V tom vidím mnohem větší problém. Jakkoliv budou zákony tvrdé, nic nevyřeší, dokud tady nebude vůle je prosazovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Martin VlnasMartin Vlnas
Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Na univerzitě Sungkyunkwan v jihokorejském Soulu se rok zabýval východoasijskou...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!