Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tak Bátoru bychom měli. Kdo bude další?

| 18. 10. 2011

Nemá smysl rozšiřovat řady textů o tom, zda byla česká demokracie zachráněna před plukovníkem Bátorou připravujícím státní převrat nebo zda se jednalo o zlovolnou štvanici na nevinného člověka. V České republice je totiž asi tak 10 lidí, kteří o doktoru Bátorovi mají nějakou spolehlivou informaci, a asi tak 10 milionů lidí, kteří na něj mají názor.

Tak Bátoru bychom měli. Kdo bude další?

Patřím k té druhé skupině a moje pocity tudíž nejsou nijak zajímavé. Naopak velmi zajímavé může být přemýšlení o tom, jak se bude kauza vyvíjet dál a co to bude znamenat pro život v České republice.

Připusťme na chvíli (čistě teoreticky) možnost, že dr. Bátora se do problémů ve skutečnosti dostal kvůli ceduli „Intelektuálové, jděte do hajzlu“. Urazil levicové intelektuály a byl exemplárně potrestán. Všichni, kdo proti němu vystupovali, věděli, že se ve skutečnosti nejedná o žádného antisemitu ani nacistu. Ti, kdo drží reálnou moc, potřebovali ukázat potřebnou míru brutality a zastrašit potenciální protivníky. Kéž by tomu tak bylo. Znamenalo by to, že se můžeme vrátit k běžnému životu.

Demokracie se musí bránit (všemi dostupnými prostředky)

Ale připusťme na chvíli, že lidé, kteří psali články o „antisemitské kreatuře“, a politici, kteří kauzu vyvolali, opravdu věřili tomu, co píší a říkají (ať už se tato víra zakládala na skutečnosti, či nikoliv). Bylo-li tomu tak, potom se tito zachránci před nacionalismem a homofobií nemohou zastavit. Jestliže byl dr. Bátora nebezpečný při vyřizování běžného papírování v úřadě (nic jiného nemá vedoucí personálního odboru na starosti), potom bude nebezpečný na každé jiné pracovní pozici v každé jiné organizaci. Bude nebezpečný i jako důchodce. To by znamenalo, že jediný správný konec spočívá v sebevraždě dr. Bátory, případně v jeho doživotním uvěznění. Spokojit se s něčím menším by znamenalo připustit nebezpečí fašismu. A obávám se, že někteří čeští novináři už do kauzy Bátora investovali příliš velkou část své prestiže a svého ega, než aby se mohli zastavit na půli cesty.

To není všechno. Pokud někdo opravdu věří, že dr. Bátora představoval vážné nebezpečí, pak je jisté, že likvidací jedné osoby nemůže obrana demokracie skončit. Osamělý izolovaný Bátora by přece nemohl žádné nebezpečí představovat. A pokud nepracoval sám, je zapotřebí zlikvidovat i komplice.  Musí tedy následovat kampaně proti dalším lidem. Což vede k zajímavé otázce kandidátů na příštího „nácka“. Jan Macháček před několika dny prohlásil za „jedno z největších nebezpečí současného světa“ liberály a jmenoval konkrétně Petra Macha (zde). Bude to on? Nebo člen představenstva Partners Pavel Kohout? Biskup Dominik Duka? Bývalý ředitel Občanského institutu Michal Semín? Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl? Ředitel PORG Václav Klaus mladší? Neokonzervativní komentátoři Jefim Fištejn a Benjamin Kuras? Vladimír Železný? Jana Bobošíková? Tomio Okamura?

Masy v pohybu

To vše se odehrává v situaci, kdy vládnoucí euroelita zjevně ztratila zájem na udržení parlamentní demokracie. A kdy masy těch, na jejichž úkor současný euroexperiment probíhá, mají stejně skeptický postoj. Je tedy docela možné, že nás čeká období zápasu o podobu příštího politického zřízení a že v tomto období se budou odehrávat věci, které byly po většinu našeho života (včetně posledních let komunistické éry) nemyslitelné.

To ještě zdaleka není katastrofický scénář. Katastrofický scénář musí počítat s tím, že se dají po pohybu masy chlapů z fabrik, prodavaček, řemeslníků, zemědělců, policistů a všech těch obyčejných lidí, kteří se nechali napálit při vstupu do Unie a jimž je dnes už většinou jasné, že oni a jejich děti nezískali nic jiného než nezaměstnanost, stále přísnější a nesmyslnější předpisy a pochybnou výsadu přispívat na blahobyt manažerů německých bank.  Jak víme z dějin, dá-li se taková masa do pohybu, nelze počítat s umírněností ani kultivovaností. A také víme, že „hněv lidu“ dopadá častěji na náhradní cíle než na skutečné viníky.

Kalouskův tiskový odbor

Mimochodem, v posledních týdnech se ve většině médií pravidelně objevují články o tom, že těmi škůdci, kteří vysávají českou ekonomiku, jsou drobní živnostníci. Jako profesionál v oblasti public relations si troufám říci, že spolehlivě rozeznám článek spontánně vzniklý od článku, který „protlačil“ profesionál z PR agentury. A tyhle protiživnostenské články zjevně patří do té druhé skupiny (viz například zde). Tedy práce Kalouskova tiskového odboru. Že by se už rýsovali nástupci „kulaků“? Určitou logiku by to mělo. Další paralela se začátkem 30. let.

Ale třeba se mýlím. Třeba šlo jen o to dát za vyučenou natvrdlému chlapíkovi, který nepochopil, že je lepší narazit na medvědici zbavenou mláďat než na pokrokového intelektuála, kterému hrozí omezení státních dotací. To by byla mnohem lepší varianta.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Jan Daniel | 19. 10. 2011 16:21

U mne je to podobné. O panu Bátorovi vím jen to, co bylo v mainstreamu médií - tj.z faktického hlediska takřka nic. O Bátorovi se popsaly stohy papíru, ale informace to neobsahovalo veškeré žádné, pouze klišé, prázdná hesla a nálepky.
Celá záležitost je pro mne ale fascinující právě z hlediska studia role moderních médií. Ačkoliv nikdo nebyl dodnes schopen nebo ochoten přinést nějaký jeho autentický nezkreslený výrok, který by dokazoval že Bátora je nositelem těch fašistických či neonacistických názorů, byl mediální frontou s jistotou pasován na napostého vyvrhele, onálepkován vším možným, a většina se s tím spokojila.
Bylo by rovněž velmi poučné zmapovat, jaké síly touto causou hýbaly v pozadí. Samotný pan Bátora, při vší úctě, není na takovouhle politicko-mediální šaškárnu zas tak důležitá postava. Objevily se různé teorie, včetně Kalouskovy snahy odsunout zdanění hazardu a podobně. Jiné hlasy říkaly, že Bátora má ošéfovat prodej nemovitostí Min.školství do správných rukou. Na to ovšem není třeba tam dávat politicky kontroverzní figuru, k tomu se lépe hodí šedá myš, která nepřitahuje pozornost svým angažmá v DOST.
Na mně osobně to dělalo dojem, jako by si na jedné straně testovaly veřejný terén síly stojící za případnou novou pravicově-konzervativní stranou, která by se zviditelňovala vymezením vůči neomarxismu a politické korektnosti (což není špatný plán), a na druhé straně si občůrávala svoje teritorium na pravici TOP09 (největšími vymítači Bátory byly HN a Lidovky). ODS při tom: buď dezorientovaně přihlíží, nebo se raduje jak se druzí dva kohouti navzájem oslabují.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dobiáš | 18. 10. 2011 13:45

Jsem rád, že někdo konečně poukázal na nesmyslnou hysterii a přehánění v kauze Bátora. To, že pan Bátora je konzervativnějšího založení (a to může znamenat milion věcí), z něj nedělá ani fašistu, ani nacistu a už ho to vůbec nediskvalifikuje pro práci na ministerstvu.

Co ho pro práci na ministerstvu diskvalifikuje, je jeho občanská angažovanost. Pro nevoleného zástupce platí vnitřní směrnice ministerstva školství podle níž "úředník nesmí vykonávat takovou politickou činnost, která by v očích občanů mohla zpochybnit jeho nestrannost", což je definice toho, co pan Bátora dělal. (Zajímá-li vás přesné číslo směrnice, zaznělo v pořadu Hyde Park na čt24, kde byl hostem místopředseda VV Tomáš Jarolím)

Takže považuji od pana Bátory za čestné, že odstoupil. Měl to udělat dřív. Může teď klidně veřejně hlásat své názory stejně jako Michal Semín nebo Tomáš Vandas. Že se mi z jejich názorů dělá zle? To ano, ale oni na to mají právo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 18. 10. 2011 15:41
reakce na Jan Dobiáš | 18. 10. 2011 13:45

Patřím k té většině, která p.Bátoru vůbec nezná, takže jej opravdu nechci a nemohu hodnotit.

Nacionalismus ,ani rasismus nemám v oblibě. Ano trochu.
Ale bojovat proti někomu takovému mi přijde trochu nepatřičné, když státní správa je plná zločinců jiného zaměření komunistů, socialistů a marxistů, kteří obhajují a prosazují násilné/nedobrovolné přerozdělování (tedy komunismus).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Petr HamplPetr Hampl
Tatík, který se živí normální prací (majitel malé firmy, expert na prodejní metodiky a marketing složitějších technologií) a po večerech se zabývá sociologií....více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!