Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Mysli jako ekonom!

| 30. 7. 2010

Je to velký paradox: ze všech společenských věd je to právě ekonomie, která nejvíce věří (a doufá a obhajuje) ve svobodu člověka. Přitom je to právě ekonomie, kde se jejím studentům nedovoluje svoboda volby ekonomické školy. A navíc: ekonomie nejvíce pracuje s předpokladem metodologického individualismu, ostatní obory mají metodologii mnohem kolektivističtější - přitom právě při výuce ekonomie, zdá se mi, chceme, abychom všichni přemýšleli stejně: zde ono známé „myslet jako ekonom“.

Mysli jako ekonom!

Prostě ekonomie se učí (chtělo by se skoro říci prostírá) tak, že se první roky studia učí hlavní proud ekonomického myšlení. Až když jsou daný adept nebo adeptka ve své víře dost pevní, jsou jim představeny (na chvíli ukázány) apokryfní, alternativní školy - a to spíše pro úplnost a spíše v rámci přehlídky anomálií. Často stylem koukněte se, kde se ti naši předci pomýlení mýlili, než konečně přišli na to, jak to "ve skutečnosti je", a dotápali k té konečné jediné pravé ekonomii. Té, jak ji učíme dnes.

Jinými slovy by se dalo říci, že se dnes prostě učí matematická ekonomie - což je jedna z mnoha a mnoha škol. Jenže student si nemůže vybrat, k jaké škole chce patřit. Ten trik se dělá následovně: teď se neptejte, žádné otázky, slepě přijměte předpoklady (budeme vás z nich zkoušet), a až se to pořádně naučíte, nebudete se ptát. Pokud tedy člověk chce v ekonomii pokračovat svým směrem, většina jeho pozdějšího vzdělávání spočívá v tom, že se odnaučuje první tři roky studia a zkrášluje si čas neustálým zjišťováním - po židovsku řečeno - že všechno je jinak.

Ekonomizovat jako ekonom

Při studiu takové filozofie či sociologie jsou základem dějiny a postoje různým myslitelů, škol a rozporů. V ekonomii jsou dějiny často považovány za jakousi zbytečnou exkurzi do exotického světa.

Říkává se, že se studenti musí naučit "přemýšlet jako ekonom". Dobře, ale který ekonom? Každý přece přemýšlel (díky Bohu) jinak. Někteří používali matematické modely, jiní vůbec, někteří věřili trhu, jiný státu atd. Takže trik číslo dva: ve skutečnosti se touto vzletnou frází totiž chce říci: přemýšlet jako Paul Samuelson, průkopník hlavního proudu ekonomického popu. Kdo nepřemýšlí jako Samuelson, nepřemýšlí jako ekonom, tedy není ekonom a basta.

Hodnotná bezhodnotovost

Třetí trik: Studenti se nazpaměť učí, že ekonomie by měla být pozitivní - a bezhodnotovou - vědou. Tedy česky: neměli bychom popisovat svět, tak jak bychom ho chtěli mít, ale tak jak je. To je však filozofický nonsense - svět vždy budeme vnímat v prizmatu toho, jaké představy a modely se o něm naučíme, proto volba školy předurčuje vaše vnímání světa. Hlavní trik spočívá v tom, že samotná věta "ekonomie by měla být pozitivní vědou" je normativní výrok. Nepopisuje totiž ekonomii tak, jak je, ale tak, jak bychom ji chtěli mít (bezhodnotovou a pozitivistickou). A mimochodem "bezhodnotovost" je sama o sobě (alespoň pro ekonomii) velkou hodnotou. Stejně jako (teoreticky) svoboda volby, svobodný trh, minimalizace regulací a další mantry, které se do ekonomie pod rouškou bezhodnotovosti propašují snadněji než když se o těchto hodnotách vede rozprava.

Ukažme si to na absurdním příkladě. Víme, že se vkus (třeba ideál ženské krásy) měnil v průběhu dějin. A naší době se pochopitelně nejvíce líbí ten současný ideál (např. hubených, chlapeckých žen), což je v pořádku. V nepořádku však je tvrzení, že naše ženy jsou ze všech žen v průběhu dějin nejkrásnější. Tedy že dějinně ženy rostly do krásy až konečně teď dorostly do ideální podoby.

To je absurdní tvrzení, ale musíme si dávat pozor, abychom se podobné arogantní absurdity nedopouštěli vůči (ekonomickému) poznání našich předků. Jistě dějiny modelů nejsou to samé jako dějiny modelek, ale i každý model je poplatný své době jako móda. A na to bychom si měli dávat pozor: abychom studenty učili myslet a ne je to odnaučovali.

Psáno pro HN

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

kolem-jdouci | 8. 8. 2010 22:48

http://quotesforquotes.blogspot.com/2010/08/ekonomie-ekono-veda-ekonofyzika-nebo.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jana | 3. 8. 2010 12:23

Já jsem dopadla jako sedlák u Chlumce. U státnic z ekonomie pan docent hlásal jiný směr, než druhý přísedící profesor. Nakonec se dohádali mezi sebou a mě vyrazili...Pane Sedláčku, děkuji za Váš článek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

gabriel pleska | 3. 8. 2010 00:11

Mám za to, že jistý konformismus je naprosto na českých VŠ běžný ve všech společenskovědních oborech (kam si poněkud drze troufám řadit i slavnou ekonomii). Nejsem si ale jistý, jestli to v jiných zemích nebývá podobné, jestli zkrátka tendence k hlásání jediných správných pravd není tendencí univerzální.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Valesek | 2. 8. 2010 17:35

Nechci se Vas pane Sedlacek dotknout. Ale neni pravda, ze jste nedavno (asi 2 az 3mesice zpatky) neobhajil neco (titul nebo jakousi praci)? Vas clanek by timto mohl vyznit jako, ze si stezujete a mstite se tem kdo Vam tu zkousku ci titul nedali. Ale zase na druhou stranu, je pekne ze se student dokaze prit se svymi uciteli. V tomto pripade, ale v mediich vedete monolog. Mel jste si vzit nekoho ze zkousejicich a sepsat s nim svou, tak aby to vypadalo jako pre a ne jen monolog.To nema byt utok na Vas, je pekne slyset jine myslenky nez jsou slyset z mainstreamu. A take je pravda ze na kazdem sprochu je pravdy trochu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

mposs | 2. 8. 2010 18:59
reakce na Aleš Valesek | 2. 8. 2010 17:35

Pane Valesek :Spor medzi mainstreamovými ekonomami a "tými ostatnými" (napr. "rakuskymi" ;)je principialny, zásadný. Osobne považujem "rakusku" ekonomiu za principialne spravnu, a ten mainstreamový smer za ...... radšej sa zdržím komentara. Pan Sedlaček ma odvahu hlasiť sa k (viac-menej) rakusanom, resp. aspon k zdravemu rozumu. Ten mainstream považujem (formálne) za analogiu komunizmu. Aj o komunizme väčšina ludí mala negatívny názor, ale oficialne sa k nemu všetci hlasili.Dnes by na ekonomickej VŠ zrejme vykopli aj Misesa, či Rothbarda. Je to divna doba. USA ekonomovia "liečia" krízu tlačením inflačných dolarov. Alkoholik si lieči opicu daľšimi štamperlikmi......
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

petrj | 2. 8. 2010 20:08
reakce na mposs | 2. 8. 2010 18:59

COŽE sedláček a rakušáci??? to je vysměch když sedláček je levicový ekonom... který hlásá státní zásahy do ekonomiky poměrně s oblibou... je domýšlivý jako všichni mainstreamoví ekonomové
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

mposs | 2. 8. 2010 09:16

Pane Sedláček, mate môj obdiv.Spochybniť VEREJNE Samuelsona , a vpustiť do ekonomie HODNOTY (etické uvahy), to je v sučasnosti profesná samovražda. Žiaden diplomovaný ekonom si s Vami nesadne za jeden stôl.Ak vydržíte par rokov (mesiacov ?), a keynesiani dovedu svet do globalneho marazmu a biedy, potom snád sa ludom otvoria oči.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Podobský | 1. 8. 2010 21:53

S ekonomií je to jako s pravdou. Je jen jedna!Existuje mnoho pohledů na pravdu, ale ty mají za cíl jí spíše překroutit. A stejně tak existuje i více "ekonomických&q uot;přístupů, a ty mají za cíl vnutit odlišný pohled na problém a způsob jeho řešení.Nemám na mysli rozdíl mezi "počítací" verzus "povídací" ekonomií. Avšak jedině ekonomické teorie obhajující svobodu jednotlivce, o které tu mluvíte, dochází ke správnému závěru neboli větší prosperitě, ať už měřené ve formě HDP nebo třeba lidského štěstí. Ostatně o nefunkčnosti ekonomických teorií obhajující státní zásahy se můžeme přesvědčit právě v minulosti. A právě tyto neúspěchy nám budou předkládány jako úspěchy mnohými politiky a pomýlenými "ekonomy". Ale to už je to překrucování pravdy o kterém jsem psal.Na závěr trochu parafrázuji jednu větu z Vašeho textu: Ten kdo kvůli zaslepenosti způsobené ekonomickou teorií které fandí nevidí pravdu, není ekonom.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

mposs | 2. 8. 2010 14:32
reakce na Petr Podobský | 1. 8. 2010 21:53

"Ostatně o nefunkčnosti ekonomických teorií obhajující státní zásahy se můžeme přesvědčit právě v minulosti."- Nuž, zavisi to od uhľa pohladu. Z pohladu POLITIKOV su takéto teorie plne funkčné, pretože posiluju moc v rukach politikov. TOTO je ich hlavna funkcia. Etatistickí ekonomovia vyrabaju aliby pre politikov, a politici im za odmenu poskytuju granty, platy na fakultach , "nobelove" ceny, .....TOP-ekonomovia vychovavaju na VŠ nových a nových obhajcov štatneho etatizmu. "Nobeloví" topEkonomovia vydavaju učebnice. A bežný človek neverí vlastnemu zdravemu rozumu, lebo mu ho vymývaju tisice top-ekonomov.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Slezak | 1. 8. 2010 15:15

Takže co konkretne navrhujete, pane Sedlacku? Muzete prosim navrhnout 3-5 kroku k naprave veci tak, aby to bylo spravne podle Vas? Prosim vcetne odpovednych osob ci instituci a vcetne terminu.Jen tak s tim budeme moci neco udelat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

petrj | 31. 7. 2010 16:33

po dlouhé době sedláčkův článek, ke kterému nemám snad co dodat...přesně kvůli tomuhle mě učitelé po první hodině znají a spolužáci mě mají za šprta jen, protože se mě nezdá, že do nás hustí samuelsona a keynese
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš Sedláček
Je hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2004–2005 jako poradce ministra financí. Přednáší filozofii...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!