Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nepřítel učitelských platů

| 7. 5. 2009

Stát by si mohl dovolit platit učitele slušně. Jenže to by musel účinně zasáhnout proti korupci.

Nepřítel učitelských platů

Je nutné přidat učitelům? Ano. Současná situace je totiž taková, že kromě učitelů, kteří toto povolání berou jako poslání, roste podíl vyučujících, kterým je doslova nebezpečné svěřovat naše děti.

Vzdělanost české populace není dobrá a stále se zhoršuje. Je to zřejmé i z výsledků mezinárodních srovnání. České učitelky si přivydělávají jako uklízečky nebo pokladní v supermarketu. Jak kvalitní práci lze od nich očekávat?

České školství nikdy příliš nevynikalo kvalitou, což je zřejmé i ze statistik patentů, vynálezů, citací atd. Namísto tvořivosti vedly české školy k poslušnosti. Namísto intelektu se cvičila paměť. Český národní mýtus hovoří o vzdělaném národě, ale posuzováno věcnými kritérii, je to jen pohádka – a vždy byla.

Nevalné standardy se během posledních let ještě více rozvolňují. Jde o měřitelné a objektivně pozorovatelné zhoršení. Aby se školství od nekvalitních učitelů mohlo osvobodit a motivovat dobré učitele, je bezpodmínečně nutné zvýšit jejich mzdy. Ne o pár stovek korun, ale o pár desítek procent.

Kde je peněz dost

Vzniká samozřejmě otázka, kde na to vzít, a nekrást. Jednou z možností je samozřejmě školné. Již nyní posílají někteří rodiče (ti, co na to mají) své děti do drahých škol. Bývalá ministryně školství Buzková je zářným příkladem, bezpochyby ví, co dělá. Ale ne každá rodina může zaplatit řádově statisíce za jeden školní rok.

Veřejné finance však snadno mohou ušetřit řádově desítky miliard ročně. Stačí omezit korupci. Již v roce 2005 uvedla Transparency International, že spodní odhad ztrát v sektoru veřejných zakázek činil 32,4 miliardy korun.

To byl rok 2005 – a můžeme jen hádat, zda se tyto ztráty od té doby snížily, či nikoli.
V ostatních typech vládních výdajů lze bezpochyby najít další mnohamiliardové neefektivnosti.

Míra korupce v české ekonomice má makroekonomické rozměry. Což je děsivé. Státu chybí transparentní systém řízení veřejných výdajů, a to nejen na úrovni centrální vlády, ale ještě palčivěji na úrovni obcí a krajů.

U veřejných investic je vysoké riziko zneužití: je zde malá konkurence, neúčastní se zahraniční konkurence kvůli „šikovnému“ nastavení kvalifikačních předpokladů, nízká publicita.

Veřejné zakázky jsou často procesně v pořádku, zatímco ekonomicky mohou být katastrofálně nevýhodné pro veřejné finance. Neexistuje žádný orgán, který by na efektivitu dával pozor. Například antimonopolní úřad zatím nemá zákonné oprávnění sledovat ekonomickou efektivitu veřejných zakázek.

Nejvyšší kontrolní úřad není využíván: nikdy nebyla žádná reakce na nálezy tohoto úřadu ze strany vlády. Není definována „péče řádného hospodáře“ v rámci zákona o veřejných zakázkách. Není legislativně řešen prodej majetku, obce mají volnou ruku a může docházet k masivnímu zneužívání.

Ve státní službě existuje praxe, že ministr může propustit úředníky, pověřit je výkonem funkce a sdělit jim „pokud se osvědčíte, dostanete své místo zpět“ – otázka je, co se rozumí tím „osvědčit se“.

Při vyšetřování korupce policie nedotáhne téměř nic; byla zrušena finanční policie; protikorupční útvar má každý rok nového šéfa. Neexistuje speciální soud pro hospodářskou kriminalitu a korupci (na Slovensku se mimochodem velmi osvědčil.)

Na ministerstvu vnitra řeší problematiku korupce jedna slečna se čtyřmi šanony, kterou neustále posunují z jedné kanceláře do druhé, nemá žádné pravomoci. Neexistuje koordinace, žádnou českou vládu tato tematika zatím nezajímala. Neexistuje deliktní odpovědnost právnických osob, ačkoli většina civilizovaných zemí ji má. Není řešena ochrana svědků, je třeba upravit současné předpisy.

Boj proti korupci – pokud je míněn doopravdy – je opatřením, které je populární a které šetří veřejné výdaje, eventuálně zvyšuje příjmy. Co konkrétně dělat? Kromě některých výše uvedených zcela konkrétních bodů existuje dokument zvaný Strategie vlády ČR v boji proti korupci z roku 2006. Lze se k ní vrátit, vzít alespoň některé body a začít je realizovat. Kdyby to ovšem nějakou politickou sílu zajímalo. Ale ani pravice, ani levice nemá zájem.

Politici si neustále stěžují, že „stát má málo peněz“. Není to pravda. Stát má peněz dost. Stát by si mohl dovolit platit učitele slušně. Jenže nechce. Žádná z vlád, které jsme zatím měli, nechtěla. Korupce je totiž velmi výnosná na jakékoli úrovni státní správy. Na úrovni magistrátů se vyplácí ještě lépe, protože města nejsou pod takovým dohledem médií jako ústřední orgány.

Stručně řečeno – žijeme v zemi, kde se monumentálně krade. Politikové tento problém neřeší, protože nemají zájem. A pak není na platy učitelů.

Autor je ředitel pro strategii Partners. Článek vyšel v Lidových novinách.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

Vlad Ender | 11. 5. 2009 19:25

V podstate je to stejne jako dnesni bankovni krize :).V anglictine je krasny vyraz "giving monkeys the keys to banana plantation".V podstate: politika v demokracii je prodavani. Dobry obchodnik neprodava vyrobek, ale "nadeji" (sizzle, not the sausage).Tudiz uspesnejsi politici prodavaji nadeji lepe (bez ohledu na dorucitelnost).B je v podstate o tom, ze korupci statni spravy je snadno utracet miliony, neb to neni ztrata zadneho specifickeho jednotlivce, ale tence rozlozena na mnoho lidi. Toto neni specificke u politiky, ale obecne nekde kde je moc mnoha (volicu, akcionaru) soustredena do male vykonne moci (parlament/vlada resp. board).Srovnejme s defraudaci, ktera je jasnym trestnym cinem. Z tohoto pohledu je (libovolna) funkce ktera kontroluje nakladani s cizimi penezy velice zajimava.C je v podstate o anonymite vydaju a tudiz vetsi efektivnosti B.Malokdo z normalnich lidi cte rozpocet. Pokud by jste ale kazdy rok dostal statni "vyuctovani&quo t;,neboli neco jako "zaplatili jste na danich 20k. Z toho 5k na penze, 5k na nemocnice, 2k na uroky, 1k na skolstvi..., a jeste jste se zadluzili dalsich 5k" myslim, ze by lide meli mozna trochu jine chovani.Jeste lepsi by to bylo u lokalnich autorit, kde by clovek videl ze autority dostali 5k z jeho dani, a 4k z toho padlo na udrzbu silnice z A do B (ktera je jeste porad rozkopana).Takze C by se take dalo nazvat transparence vydaju.Ono je toho na delsi diskuzi, mozna nekdy az budu zase v Praze nad pivem :).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Jarkovský | 18. 11. 2009 08:26
reakce na Vlad Ender | 11. 5. 2009 19:25

S tím "osobním státním výpisem" je to výborný nápad! Ať tedy Partners udělají "vzdělávací rozpočtovou kalkulačku"!Zadá se tam měsíční plat (případně jiné parametry pro OSVČ a podnikatele) a ukáže se, jaké částky z něho ročně plynou na klíčové položky státního rozpočtu.1.) Bude to mít výchovný efekt.Alespoň u pár lidí to posune sledování rozpočtu a hlavně chování svého poslance v osobních prioritách z "wish listu" do "to-do listu". Dobře si pamatuji, jak jsem díky společnému zdanění manželů poprvé vyplňoval daňové přiznání a když jsem viděl ty sumární částky, půl dne jsem nemohl mluvit :-).2.) Chytí se toho novináři.Těm se názorná zkratka vždy hodí. A ukázat částky pro konkrétní osoby je vždy lepší, než mluvit o abstraktních "miliardách&quo t;.Přitáhne to tedy pozornost na web/služby Partners.J.J.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Palkovský | 10. 5. 2009 13:33

Nepřipadá Vám snaha omezovat korupci ve státním sektoru tak trochu jako snaha, aby třeba ceny v soukromém sektoru byly "dostupné pro každého"?Jinak to srovnání pomocí patentů apod. je trochu nefér - USA je zemí s jedním z nejvyšších takových hodnocení, přesto tamní střední školství je tragédie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Václav Sedlák | 8. 5. 2009 18:27

Je mi přes padesát let a v mládí mne učili, že morálka je relativní. Např. příkaz nepokradeš ve společnosti, kde je všechno všech, nemá smysl. S člověkem, který by si aspoň něco neodnesl z fabriky, jsem se tehdy nesetkal. A všichni se rozčilovali nad rozkrádáním. S korupcí je to dnes stejně. V podstatě všem vyhovuje. Když "rozčílený" ;volič vstoupí do politiky a je zvolen, tak hned má "jiný" pohled. Inu jaký národ, takový politici, aneb z ho.. bič neupleteš.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Swen | 10. 5. 2009 12:14
reakce na Václav Sedlák | 8. 5. 2009 18:27

Hm, tohle bych ale nesvadel na dobu ale na rodice. Vyrustal jsem ve stejne dobe a rodice mi rikali ze krast se nema a uctu k majetku jsem se naucil velmi rychle. Pestovali jsme totiz cesnek a narcisky na prodej.Obecne mi ale velmi vadi presne takove reci "jaky narod, takovi polici" a pod. Narod se sklada z jednotlivcu - jestlize u vas bylo normalni kradnout, u ostatnich to normalni nebylo a neni.Takze bych to vase prislovi upravil "jestlize se narod bude skladat z takovch jedincu jako jste vy a vase rodina u ktere dle vasich slov byla moralka relativni, nikdy tu nebude prosperita a slusnost."
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 10. 5. 2009 20:07
reakce na Swen | 10. 5. 2009 12:14

narod se sice sklada z jednotlivcu, nicmene politici jsou reprezentaci naroda. Nekdo je zvolit musi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 8. 5. 2009 22:40
reakce na Václav Sedlák | 8. 5. 2009 18:27

Je pravda, ze Cesi jsou extrem, pokud jde o neuctu k druhym lidem, k majetku, k hodnotam... zda se take, ze mame zvlastni oblibu v zavisti a neprejicnosti..Nicmene pokud jde o touhu po moci a zneuzivani moci ve svuj vlastni prospech, to je stejne vsude ve svete, to se tyka celeho lidstva. A domnivam se, ze to neni problemem dnesni doby, ale ze to provazi lidstvo v celych dejinach..Zaroven si casto kladu otazku, cim to je? Cim to je, ze ackoliv si vsichni jsme moc dobre vedomi zakladnich principu, ze se jimi neridime? Cim to je, ze ackoliv kazdy slysime hlas sveho svedomi, ze se jim neridime?Jednoducha krestanska odpoved, ze "za to muze rohatej" me neuspokojuje..Jeste dodam jeden trefny citat, ktery jsem si vybavil..."Hlas svedomi je tak jemny, ze je snadne ho potlacit. Je ale tak zretelny, ze je nemozne ho preslechnout.".Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 10. 5. 2009 20:11
reakce na Jan Traxler | 8. 5. 2009 22:40

dle me je to celkem snadne.a) nadeje je nejlepsi komodita na svete - lide jsou evolucni optimiste (jinak by se nikdy nikam nedostali)b) kdyz vezmete 1.000.000 lidem korunu, ani nemrknou - kdyz vezmete sto lidem 10k, tak Vas zavrou.c) z ciziho krev netece, aneb anonymita dnesni spolecnosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 10. 5. 2009 23:22
reakce na Vlad Ender | 10. 5. 2009 20:11

Jednotlive body chapu a souhlasim s nimi. Nerozumim vsak spojitosti. Muzete svou myslenku vice rozvest?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Košek | 7. 5. 2009 14:23

Že politici nechtějí nic dělat proti korupci je omyl. Viz rozhovor na http://jdem.cz/bbvh2 . Zde jistý Mirek Topolánek odpovídá na otázku čím chce vyhrát podzimní volby takto : "Boj proti korupci, který se moc nepovedl, to přiznávám, určitě zůstane mým osobním tématem". Takže nezbývá než mu to opět uvěřit?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 7. 5. 2009 15:01
reakce na Martin Košek | 7. 5. 2009 14:23

Acta non verba. Neboli skutky, ne slova.O potirani korupce politici mluvi radi, ale prakticky jsme toho moc nevideli - pokud se to zrovna nehodilo na zprzneni opozice (v obou smerech).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Tůma | 7. 5. 2009 14:21

Voliči nevěří, že jejich strana zatočí s korupcí. Voliči doufají, že jejich strana bude korumpovat je. Například šrotovným. Těch, co se nechtějí nechat korumpovat, je nutně menšina, obávám se...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vlad Ender | 7. 5. 2009 12:11

Souhlasim, hlavne s koncem - politici to neresi, neb je to proti jejich zajmum a cesta do politiky je hlavne za ucelem obohaceni se. Coz o to, je to vsude (vcetne US, UK atd..), ale neochota ceskych politiku delat s tim neco krome kecu dosahuje byzantskych rozmeru.Co me ale fascinuje, je to ze to volici obema stranam spektra veri (teda ze ta jejich strana potre korupci te druhe, kdyz ve skutecnosti se jen zmeni kam penize potecou)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!