Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

2012: sbohem a šáteček

| 12. 6. 2009

Před tím, než se to stalo, novináři psali, že je díky přílivu nových epidemií lidstvo na globální epidemii lépe připraveno. Jenže jsme připravení nebyli. NERV nás nachytal s kalhotama na půl žerdi.

2012: sbohem a šáteček

Asi jsme to pořád nějak podvědomě očekávali. Možná jsme to těmi očekáváními přivolávali, záleží na tom, jak moc věříte tomu, že myšlenky dokáží roztočit kolečka materiálního světa. Dvanáct opic. Já, legenda. 28 dní poté. Však to znáte. Ale můžeme sáhnout dál do historie. V roce 1927 vydává český spisovatel Emil Vachek na pokračování v časopisu Lada fantastickou novelu Mor profesora Solomitnikova. Vtipné na tom bylo, že časopis Lada byl něco jako pozdější Burda nebo Vlasta, časopis pro ženy s tipy na módní střihy - a do toho hutný a depresivní příběh o nové nemoci, která napadá jako první nervový systém, během několika minut způsobuje smrt a během několika měsíců notně zdecimuje civilizaci.

V jednom směru byl Vachek jasnozřivý. Naznačil totiž, že „mor profesora Solomitnikova“, pojmenovaný po jeho objeviteli, zasáhl lidstvo v okamžiku, kdy přestalo zápasit, zpohodlnělo, ztratilo veškeré obranné mechanismy a především – zbavilo se mikroorganismů roznášejících běžné nemoci. I dnešní lidé si odvykli od mnoha nemocí a prakticky proti nim ztratili protilátky. Neštěstí bylo uspíšeno tím, že takto hygienicky vymydlená těla musela den co den svádět drobné imunitní šarvátky se stále širší paletou chemikálií v kosmetice a potravinách vnikajících do těla. Jestli se lidem točila hlava při návštěvě drogerie ze všech těch šamponů, sprchových gelů a mýdel, co na to teprve musely říkat imunitní systémy, před kterými každý den defilovali krevním řečištěm nově příchozí cizinci, se kterými ještě neměly tu čest.

První identifikované úmrtí na NERV (Neoplazmatický Epidemicky Rakovinotvorný Virus) připadlo na 30. března roku 2012. Ten rok nikdy neměl dobrý marketing. Již hluboko v nitru 20. století se psalo o tom, že rokem 2012 končí mayský kalendář a protože Mayové o kalendářích věděli úplně všechno a byli velice pragmatickým národem, mohlo to znamenat jen jediné: nevěřili, že po roce 2012 bude na planetě někdo, koho kalendář bude zajímat.

Plejáďané a další pseudonáboženské kulty už od Silvestra 2011 natěšeně pokukovali, kdy se konečně odhrne obloha na stranu a obří ruka nebo alespoň létající talíř vyzvedne spravedlivé z tohoto slzavého údolí, ale ani oni, ani nikdo jiný netušil, že skutečná proměna civilizace, jak ji známe, dávno probíhá. Neviditelná, ne však duchovní, ale pouze mikroskopická.

Odborníci po každé z epidemií v minulosti upozorňovali na to, jaké máme štěstí, že příslušný virus je příliš účinný a zabije svého nositele dřív, než stačí nákazu pořádně roznést. NERV si v tomto ohledu dával na čas. Když se začaly objevovat první případy, vlastně už bylo pozdě skoro na cokoliv.

Zkombinujte chřipku s AIDS a rakovinou a máte obrázek NERVu jak vymalovaný. Nesmíme zapomenout, že i ve světě virů probíhá evoluce a přirozený výběr. Když evoluce dospěla při své miliónté náhodné mutaci k téhle potvůrce, přirozený výběr ukázal, že se mezi virovými škodovkami objevilo porsche. A hygienicky čistý organismus člověka byl pro něj ideální autodráhou.

Vzpomeňte si, jak to tehdy bylo. Informace přicházely pozvolna, drobty pravdy mezi lavinami fám. Nikdo nic pořádně nevěděl. Jako první ze všeho se lidé přestali líbat a podávat si ruce. To se dalo přežít, i prakticky nikdy neodkládaná rouška na obličeji. A rukavice na jedno použití. Evropanům a Američanům najednou nevadilo, že pod svými zábaly na ulicích začínají povážlivě připomínat muslimy. Pak téměř ze dne na den přestaly platit kovové a papírové peníze. Stačila fáma, že prodavačky a bankovní úředníci, kteří přicházejí do styku s oběživem, patří k nejčastějším obětem NERVu.

Byly uzavřeny státní hranice. Vylidnily se autobusy, čekárny, všechna místa, kde bývá větší koncentrace lidí, potenciálních přenašečů. Souložit se kupodivu nepřestalo, dalo by se říci, že tváří v tvář riziku brzké smrti spíše naopak, jen ochranné prostředky se staly nedostatkovým zbožím. Papež historicky poprvé požehnal ve všech jazycích světa kondomům.

Nástup moderních komunikačních technologií ke konci 20. století sváděl vizionáře k představám lidstva zalezlého ve svých domovech a komunikujícího jen virtuálně. Když se přehouplo tisíciletí, byly takové představy směšné – internet a mobily nijak nesnižovaly touhu lidí potkávat se osobně. Dokud se na prvních řádkách webových vyhledávačů nezabydlel NERV.

A tak si tu s naším virečkem žijeme. Už si nemyslíme, že jsme špičkou evoluce. Máme tu vážnou konkurenci a myslím, že můžu mluvit tak nějak za celé lidstvo, že jsme se naučili být krapet pokornější.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Vojta | 12. 6. 2009 21:22

Tak teď si úplně nejsem jistý, co tím chtěl básník říci. Pokud se článek přiživuje na všeobecné hysterii týkající se ekonomické recese a "pandemie" chřipky, která měla zatím asi 300 smrtelných případů na celém světě, tak nevím, co dělá na tomto webu. Různých rádobyfilozofických úvah o prohnilém moderním světě, popř. o temné budoucnosti lidstva je v médiích spousta. Pokud je však článek myšlen ironicky, tak se omlouvám autorovi za tento výpad...Mohl by mi někdo osvětlit poselství článku?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 12. 6. 2009 22:17
reakce na Vojta | 12. 6. 2009 21:22

P.S. To ovšem nic nemění na tom, že všichni umřeme. Fakt fakt.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vojta | 12. 6. 2009 23:23
reakce na Ivan Adamovič | 12. 6. 2009 22:17

Tak tak, jak říká klasik, v dlouhém období jsme všichni mrtví :-)Nechtěl jsem vás nijak napadat, jen jsem se zalekl, že i finmag by se začal (ačkoli trošku jinotajně) přiživovat na současné hysterii..Na druhou stranu mnozí vědci počítají s tím, že jako většina živočišných druhů (snad kromě švábů) i ten lidský jednou zanikne přirozenou cestou...uvidíme...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 15. 6. 2009 11:43
reakce na Vojta | 12. 6. 2009 23:23

Klasik Keynes :-) Také jsem se s tímhle jeho výrokem setkal, ale přišel mi kostrbatě přeložený. Mělo být spíš něco jako "V dlouhodobém výhledu..."
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 15. 6. 2009 17:20
reakce na Ivan Adamovič | 15. 6. 2009 11:43

"V dlouhém období" je v ekonomické literatuře vcelku ustálený překlad.Mimochodem ten Keynesův výrok je prý vytržený z kontextu - nechtěl říct, že na dlouhodobých důsledcích nezáleží. Nicméně jeho následovníci to tak zřejmě taky pochopili :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 12. 6. 2009 22:01
reakce na Vojta | 12. 6. 2009 21:22

Na vysvětlenou: článek byl na web překlopen z tištěného Finmagu, kde vyšel v mé pravidelné rubrice, která se jmenuje Sci-fi. Jsou to futurologické črty, často psané se značnou dávkou nadsázky. Tož tak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ivan Adamovič
Publicista a novinář původně zaměřený na kulturu. V roce 1995 spoluzaložil a řadu let řídil časopis Živel, působil také v měsíčníku Ikarie, byl šéfredaktorem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!