Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malebná Kanada

| 20. 7. 2009

Kdysi dávno, ještě jako školák, jsem objevil v rodičovské knihovně brožurku s poutavým názvem: Malebná Kanada. Byla vytištěna zřejmě na přelomu 60. a 70. let. Z dnešního hlediska šlo o zajímavý dokument.

Malebná Kanada

Na křídovém papíře kvalitně vytištěné fotografie výstavných měst, usměvavých lidí, přírodních krás. Propagace příjemného života ve šťastné zemi. Popisek pod fotografií vojenské jednotky hlásal cosi jako „v rámci zahraniční politiky se kanadské ozbrojené síly podílejí na mírových misích OSN na různých místech na světě.“ Dost mě to tenkrát překvapilo, protože ve škole nám říkali, že kapitalisté, imperialisté a fašisté jsou všechno jedna verbež. Na poslední stránce brožurky stálo: „Tiskem Rogera Duhamela, tiskaře královny, F.R.S.“ (To tajemné F.R.S. znamenalo Fellow of the Royal Society, jak jsem později zjistil, ale to je vedlejší.)

Proč si Kanaďané dali tu práci s tiskem česky psané propagační brožurky? Zřejmě tehdy stáli o slušné, pracovité a vzdělané emigranty z Československa, se kterými nebyly nikdy velké problémy a kteří se snadno začlenili do nové společnosti. Začátkem 70. let bylo těchto lidí dost, místa v Kanadě rovněž dost, takže zakázka pro královského tiskaře pana Duhamela byla dosti logická.

Proč je nutné trestat střední třídy

Počátek 70. let byl obdobím, kdy západní svět ještě uvažoval logicky. Pak se cosi zvrtlo. Nastoupil myšlenkový proud, který hlásal zhruba toto: „Lidé, kterým se daří dobře, jsou zločinci. Zbohatli vykořisťováním jiných. Nejen velkokapitalisté, ale i pracující příslušníci středních tříd jsou zločinci. A pokud jsou bílí, jsou dvojnásobní zločinci, protože každý bílý je automaticky rasista. Pokud jsou muži, jsou trojnásobnými zločinci, protože jsou navíc samčí šovinisté (male chauvinists).

Proto je nutné trestat střední třídy a podporovat nižší třídy, včetně osob, které byly souzeny pro kriminální delikty. Ti nejsou skutečnými zločinci: ke zločinu je dohnala nesnášenlivá a nenapravitelná bělošská společnost středních tříd, které dominují muži. Ve skutečnosti jsou tzv. pachatelé kriminálních činů oběťmi, ke kterým máme povinnost být vlídní a velkorysí, protože za jejich utrpení můžeme my, střední třídy. Je nutno je chránit, pomáhat jim, platit co nejvyšší sociální dávky a vytvářet různá privilegia.“

Uvedené myšlenky vystihují podstatu proudu známého jako frankfurtská škola. Ta je spojena se jmény jako Adorno, Habermas, Marcuse, Gramcsi, a další. Jde vlastně o neomarxistické hnutí, které tvrdí, že demokracii a západní kulturu je snazší rozložit zevnitř než svrhnout ozbrojenou revolucí. Stoupenci frankfurtské školy jsou často vzdělaní a málokdy své názory prezentují takto otevřeně, protože jejich absurdita je příliš zřejmá. Marxismus v tomto pojetí bývá dávkován po kapkách a oslazen řečmi o demokracii, často též proložen odbornými termíny ze sociologie a filosofie.

Jakkoli absurdně stanoviska frankfurtské školy znějí, během 70. a 80. let si získala značnou popularitu – což je mimochodem doklad, že jakákoli hloupost může nabýt na síle, pokud je podložena učenými slovy a složitě znějícími filosofickými argumenty. Politická korektnost a levicové sebemrskačství odsunuly rozum kamsi do pozadí. Často se používají manipulativní techniky a obraty jako „můžeme za utrpení chudých a diskriminovaných“ (což má ve skutečnosti znamenat „vy můžete za utrpení chudých a vy diskriminujete“.)

Samozřejmě, že ono svatoušskovské sebemrskačství mělo svůj podtext: ve skutečnosti šlo o bič na střední třídu, o pokus vzbudit ve veřejnosti pocit viny. Protože kdo cítí vinu, je ovladatelnější. Cílem těchto vzdělanců není pravda ani spravedlnost, nýbrž vytvoření dalších dobře placených úřadů a politických funkcí. Propagátoři politické korektnosti ve skutečnosti chtějí hlavně peníze a moc. Chtějí vládnout oněm zločinným bílým středním třídám, protože z nich je samozřejmě možné vyždímat nejvíce daní.

Doposud je neomarxistická strategie rozkladu západních společností velmi úspěšná. Exploze sociálního státu skutečně „nabořila“ západní ekonomiky v tom smyslu, že způsobila enormní nárůst zadlužení nevídaný v mírových dobách. Tato dluhová exploze ideologicky zdůvodňovaná potřebami sociálního státu časem povede k daleko horší finanční krizi, než jakou jsme zatím viděli v nedávné době.

Politická korektnost a doktrína sociálního státu je zkrátka špatná filosofie aplikovaná ve službách moci.

Hýčkejme si své kriminálníky

Doktrína, že kriminálník je vlastně obětí kapitalistického systému, vedla k podstatnému zmírnění trestů. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat: raketový nárůst zločinnosti, zejména násilné, v průběhu 70. a 80. let, byl důsledkem politické korektnosti. Někde měli více štěstí. Newyorský starosta Rudy Giuliani na sebemrskačskou hru o vině majoritní společnosti nepřistoupil a podařilo se mu kriminalitu velmi podstatně omezit. Jinde následky politické korektnosti řešili a řeší déle. Zde je úryvek článku, který jsem napsal v červenci 2005:

„Absurdně velkorysý sociální stát není evropskou specialitou. Alžířan Ahmed Ressam přicestoval do Kanady v roce 1993 s falešným pasem, na což se přišlo ihned na letišti. Přesto byl vpuštěn do země a již po jedenácti dnech začal pobírat sociální dávky. Utrácel je v diskotékách a v obchodech se značkovým oblečením.

Později si přivydělával krádežemi peněz a dokladů. Seznámil se s náborčím al-Kajdy. Následoval výcvikový tábor v Afghánistánu, návrat a příprava útoku na letiště v Los Angeles. Byl zachycen s několika desítkami kilogramů vysoce účinné výbušniny v autě. K zatčení Ressama nedošlo díky souhře tajných služeb, nýbrž výhradně díky pozorovacímu instinktu americké úřednice na hraničním přechodu. V červenci 2005 byl odsouzen ke 22 letům vězení.

Pikantní bylo, že CISC (kanadská obdoba CIA) Ressama řadu let sledovala. On a jeho kumpáni žijící ze sociálních dávek a drobné kriminality však kanadským agentům připadali jako tlupa budižkničemů, kteří budí spíše politování než obavy. Ještě pikantnější byl důvod, proč Ressam dostal v 90. letech v Kanadě azyl: vymyslel si historku, že v Alžírsku byl politicky pronásledován, protože prodával zbraně teroristům.“

Kanada se nyní potácí mezi novomarxistickou vírou v politickou korektnost a mezi zdravými rozumem. Zdravý rozum říká, že pouštět si na své území úplně každého je hloupost. Politická korektnost ovšem zakazuje provádět profilaci potenciálně rizikových osob při vstupu do země.

Tato politika často vede od extrému k extrému. Takže není divu, když se Kanada připraví o příliv diskriminovaných imigrantů, kteří by se mohli stát pilíři společnosti. Jakou škodu si tím ale způsobí! Vždyť přece každý ví, že do malebné Kanady odcházejí především vzdělaní a kulturní lidé s čistým trestním rejstříkem, kteří jsou ve své domovské vlasti pronásledováni tamní malostí a hloupostí. Přitom do práce jsou jako ďasi a jejich vztah k osobní hygieně je příkladný.

Anebo si snad nějaký nesnášenlivý a nenapravitelný bílý rasista dovolí myslet něco jiného?


Psáno pro Aktualne.cz. Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

karel mařík | 30. 7. 2009 18:06

a kampak nás dovedla slavná chicagská škola, pane kohoute, a všichni přiznivci laissez-faire v čele s nedávno zesnulým miltonem friedmanem? a co takový leo strauss? moc hezká je taktéž poznámka o levicových intelektuálech ("často vzdělaných" ... víte vůbec o čem mluvíte?), kteří svoje myšlenky neprezentují veřejně - asi se tu nebudeme pouštět do debaty o pravicových myšlenkových tancích, že ne ...? já myslím, že když si porovnáme úspěchy a neúspěchy obou "ideologií" ;výsledek je dosti zjevný a jednoznačný ... hlavně pro "obyčejné lidi" ... jsem velmi zvědav na váš ctěný názor ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 24. 7. 2009 18:11

Tak za prvé, zaměňujete existenční kvantifikátor za univerzální, tj. z výroku "existují muslimové, kteří odmítají lidská práva ..." děláte výrok "všichni muslimové odmítají lidská práva" a proti tomu jsem se ohrazoval.Za druhé, obecně jsou problémy až s imigranty TŘETÍ generace, kteří už nemají touhu svých předků se adaptovat a pociťují pouze frustraci z odmítnutí většinovou společností (čili lidé jako Wilders PŘISPÍVAJÍ k problémům s imigranty). Takže zpřísnění imigrační politiky je neúčelné.Za třetí, podobně jako muslimy byste mohl obvinit i katolickou církev, která si také příliš nepovšimla, že už máme 21. století.A za poslední, ty co uvádíte v poslední reakci, tak je potřeba potrestat, ale POUZE ty, kteří se těchto přečinů dopouštějí, nikoliv generalizovaně!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra | 25. 7. 2009 00:27
reakce na Petr Síla | 24. 7. 2009 18:11

Nic takového co píšete jsem nenapsal, takže mi nepodsouvejte Vaše projekce. To k prvnímu bodu.Za druhé, ano páchání těch nejhorších zločinů a zvěrstev se dá zaobalit do nejkrásnějších slov.O Wildersovi toho asi moc nevíte,že?;)Samozřejmě, že jeho přístupem chce změnit i imigrační politiku unie obecně(nejen vzhledem k muslimům).Bod 3-vyjádřil jsem se už u bodu 1-zcela irelevantní připomínka.A s poslední připomínkou samozřejmě bez výhrady souhlasím nicméně to nevyvrací to co napsal autor a nač jsem se i já odkazoval, že duch sebemrskačství a pseudokorektnost je nové "náboženství&qu ot;dneška.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondra | 22. 7. 2009 22:57

Mírné odbočení související s myšlenkovým obsahem článku.Už jen to,že do europarlamentu zvolená nizozemská strana Svobody Geerta Wilderse, která žádá přísnější pravidla pro imigranty z muslimských zemí a odmítá šaríju v EU je označována za fašistickou a navíc Wildersovi je zamezen vstup do Británie (jen na základě pojmenování reálných problémů a z nich předpokládaných komplikací) svědčí o zcela nepochopitelném rozkladu hodnot západního civilizačního okruhu.Jak přesně uvádí autor,tak duch sebemrskačství a politické "korektnosti&qu ot;znemožňuje nazývat věci pravými jmény a žádat oprávněné požadavky a změny jen proto, abychom nebyli nazváni rasisty a xenofoby.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 23. 7. 2009 10:59
reakce na Ondra | 22. 7. 2009 22:57

Co podle Vás patří mezi "hodnoty západního civilizačného okruhu"? Podle mne tam například patří lidská práva včetně práva na rovné zacházení. Proto zásadně odmítám diskriminovat některé imigranty podle jejich přesvědčení.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra | 23. 7. 2009 22:18
reakce na Petr Síla | 23. 7. 2009 10:59

A jak byste doporučoval zacházet s těmi, kteří zde žijí, odmítají ta Vámi uváděná lidská práva respektovat a naopak si vynucují to co je s nimi v rozporu jen na základě jejich náboženského přesvědčení?;)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Alena Vojtovičová | 20. 7. 2009 23:42

Dobrý den, pane Kohoute, zatím to vypadá, jako by byly obavy toto "horké" téma rozvinout v diskusi. Tak já se pokusím: (ale tak, abych se ani já "nespálila" ;)Takže - MÁTE PRAVDU :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 20. 7. 2009 22:34

Tak to je silné kafe :-)Ano, díky autorovi nyní už vím, že při volebních mitíncích a televizních skečích (oficiálně předvolební šoty politických stran), jsem manipulován a to povětšinou metodou frankfurtské školy.Na druhou stranu - soucit s těmi nuznými (jakéhokoliv druhu) je jedním z nejdůležitělších atributů evropské civilizace.A tak, aniž bych znal popsanou historii, mám vlastní politické přesvědčení:1. stát má měřit všem stejně a rozhodně nemá dělat dobročinnost, pozitivní diskriminaci nebo nebo někomu pomáhat (od chydých, přes matky samoživitelky s dětmi ke kriminálníkům),2. soucit s nuznými, chudými, diskriminovanými má činiti dobrovolná charitativní nestátní sféra na kterou přispívají lidé o své vůli (stát uznává toto přispívání daňovými aspekty a tvorbou prostředí).No, ale nevím zda by to to bylo dostatečné a vedlo ke nějakým pozitivním cílům.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!