Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ukončit smlouvu, nebo platit dál?

| 19. 8. 2009

„Na radu zprostředkovatele paní zrušila starou životní pojistku a uzavřela si novou. Vůbec přitom netušila, že se kvůli „výhodnější“ smlouvě může připravit o hodně peněz,“ soucítí s obětí redaktor deníku.

Ukončit smlouvu, nebo platit dál?

Poškozená se nyní chce o svých 19 tisíc zaplacených na pojistném soudit. Je prý totiž přesvědčena o tom, že ji poradce k podepsání nové smlouvy přiměl jen kvůli provizi, a bylo mu úplně jedno, že na tom ona bude tratit.

Více se o příběhu nedozvíme. Kauzy podobného typu jsou novinářsky nesmírně atraktivní, staví totiž redaktory do role obhájců poškozených „obyčejných slušných lidí,“ (kteří financím vůbec nerozumí, chtělo by se dodat.) Ve skutečnosti se jedná o obrovskou a rozsáhlou problematiku, kterou článek rozstřelil na černobílý souboj dobra a zla.

Zásadní informace, která v článku chybí, jsou údaje o vypovězené smlouvě. Co totiž dělat se špatnou smlouvou o životním pojištění, kvůli které budeme další desítky let sypat peníze z okna, aniž bychom byli řádně zajištěni nebo kumulovali nějaké zajímavé prostředky v kapitálové složce? Co když poradce vypověděl paní smlouvu, která by ji v průběhu dalších let připravila o mnohem více?

Možná se jednalo o lovce provize a možná také ne. V každém případě se poradce dopustil zásadní chyby, a to té, že své klientce důvody pro vypovězení původní smlouvy řádně nevysvětlil. Pokud se totiž jednalo o mizerný a drahý produkt, nemohl být až takový problém dát dohromady pár čísel a ukázat, proč je pojistka špatná. Volit strategii „čím míň toho ví, tím líp,“ je naprosto chybná a k důvěře klienta nikdy nepovede. Neupozornit na to, jaké jsou důsledky vypovězení kapitálotvorných životních pojištění během prvních let jejich trvání, je selhání poradce a nic jiného.

Ve výsledku je z takového chování jenom další mediálně rozmázlý šrám na pověsti finančního poradenství.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

jarda | 21. 8. 2009 15:56

Pracoval jsem v oboru.Souhlasím s pisatelkou, že názor novináře není směrodatný,směrodatné jsou VPP a písemný záznam o jednání s klientem.Zároveň nesouhlasím s autorkou,že ona ví co je ta "špatná smlouva".Nové smlouvy orientované na investování přinesly starším klientům v posledních letech výrazné ztráty,které už vzhledem ke svému věku a tedy délce investování,těžko dostanou zpět.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Mág | 20. 8. 2009 20:30

Vaši poradci údajně dělají totéž!!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Nastas | 19. 8. 2009 08:44

Novináři mají asi v těchto případech většinou pravdu. Nedávno se mi stalo totéž. Má agentka pojišťovny odešla do důchodu a její nástupce přišel neohlášen a snažil se mi vnutit nové smlouvy jak na životní tak i na penzijní pojištění u té samé pojišťovny. Vyhodil jsem jej...Bohužel, většina těch, kteří se vydávají za finanční poradce financím nerozumí a jsou to jen pojišťovací agenti. To však neznamená, že dobrého pojišťovacího agenta bychom si neměli vážit, naopak, může nám ušetřit spoustu peněz. Pokud ovšem nemyslí jen na provize.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 19. 8. 2009 10:00
reakce na Jan Nastas | 19. 8. 2009 08:44

Stejně je třeba si vážit dobrého poradce. Těžko říct, o jaký případ v těch novinách šlo. Mohl té paní rozmlouvat nevýhodnou smlouvu, mohl to být i vykutálený lovec provizí. Tohle by mělo být v tom původním článku vysvětleno.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lada Kičmerová
Absolventka žurnalistiky a mediálních studií na FSV UK a programu MBA na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ještě během studií nastoupila v roce 2006 jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!