Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Menstruační dovolená

| 3. 10. 2009

Feminismus je mocná ideologie. Možná nejmocnější ze všech, které ve 20. století brouzdaly po planetě Zemi. Zatímco fašizmus dnes obhajuje jen malá skupinka připlešlých blbečků a komunizmus nespokojení geronti a několik jejich „dobře vychovaných“ potomků, feminismus je stále v kurzu. Kráčí napříč národy a dnes už i pohlavími. Je vychytralý. Jako klíště se zakousl do tučného boku konzumerizmu. Snadno se tak vetře všude tam, kam burgr, kola a Armani. Možná že ho jednou na piedestalu vystřídá enviromentalismus a z nás se stanou rovní milovníci biomasy. Možná. Ta doba je ale ještě daleko.

Menstruační dovolená

Přesto existují země, kde muži drží otěže tradic stále pevně v rukou. Vládnou a rozhodují. Jednou z nich byla ještě před několika lety jednoznačně i Jižní Korea.

Eunuši a ženy jsou tu proto, aby dostávali rozkazy

Konfucianismus, který je v Koreji vykládán mnohem důsledněji než v Číně, kde původně vznikl, to totiž s ženami myslí podobně dobře jako Aristoteles, který kdysi ve slavné Politice prohlásil, že s „manželovou vládou nad ženou se to má úplně stejně jako s vládou státníka nad jeho občany“. Jen pro úplnost, filosof navíc řeckým ženám zakazuje sportovat a ven z domu smějí vycházet, jen pokud se konají významné náboženské obřady. Konfuciánské pravdy jsou na tom podobně: „Žena by měla na každém stupni společenské hierarchie okupovat nižší pozici než muž,“ hlásá jedna, „existují i tací, kteří se nedokážou poučit, eunuši a ženy jsou tu proto, aby dostávali rozkazy", praví jiná.

Nechme teď stranou (třeba na diskusi pod textem), jestli se ženy v těchto společnostech mají skutečně tak zle, jak to na první pohled vypadá. O existenci „šedé zóny“, kterou v konfuciánství ale i jinde pevně ovládají ženy, netřeba pochybovat.

Za vším hledej konzum

Každá tradice ale postupně upadá. I ty určující vztahy mezi pohlavími. Nová doba orientovaná na budoucnost si zkrátka žádá nové přístupy.

V Jižní Koreji vše odstartoval masivní konzum. „Nerovnost je přežitek,“ prohlásil, „konzumovat musejí všichni stejně bez rozdílu pohlaví.“ I stalo se. Dopad na společnost byl fatální. Korea má dnes nejvyšší sebevražednost mezi vyspělými zeměmi a rozvodovost se v zemi mezi lety 1993 a 2003 zvýšila o 250 %(sic!), což zemi, která měla ještě v roce 1990 jedno z nejnižších procent rozvodů na světě vyneslo do „elitního klub rozvádějících se zemí“. Na vině však není feminismus jako takový, ale razance, s níž na zemi udeřil. Právě díky ní se v zemi uzákonila řada na první pohled zarážejících nařízení. Jedním z nich je právě menstruační dovolená.

Článek 71

Podle článku 71 jihokorejského zákoníku práce má každý jihokorejský zaměstnavatel povinnost poskytnout své zaměstnankyni jednodenní placené menstruační volno (Saenglee Huega).

Už takhle, naťukané ve Wordu, to vypadá podivně. Tím to ale všechno teprve začíná.

Zákon totiž nic nenařizuje například o tom, jak se má kontrolovat, zda si zaměstnankyně dovolenou vzala oprávněně, či si jen chtěla zaskočit s kamarádkou na nákupy. Nějaké prapodivné metody mě sice napadají, raději se o nich ale nebudu rozepisovat. Velmi ponižující už přeci musí být samotné zažádání o dovolenou. A to pro obě strany. Představte si, že by za vámi s podobnou prosbou přišla vaše pohledná podřízená. Nebo naopak. Co si musí vytrpět dívka, jejímž nadřízeným je rádobyvtipný šéfík, který se o každé vtipné události okamžitě běží pochlubit celému oddělení.

I zde platí, že cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

Brzy po přijetí proto řada společností začala nařízení ignorovat. Všichni si tak ušetřili spoustu trapných chvil. Jenže se nějak pozapomnělo na druhou řádku již zmíněného článku 71, v níž stojí, že každá dívka má právo na proplacení dovolené i pokud si ji nevybere.

Odbory: "Peníze nebo soud!"

Vše nabralo rychlý spád, až když se do hry vložily v jihokorejské odborové organizace. Právě díky nim se nároky pramenící z nevyplacené menstruační dovolené dostaly i před soud. „Citibank Korea (dříve KorAm Bank) byla v červnu 2005 zažalována 1298 zaměstnankyněmi za neproplacení nevyužité menstruační dovolené za období mezi červnem 2002 a červnem 2004. Proti rozsudku vynesenému v květnu 2006 nařizujícímu bance nároky žalobkyň uspokojit, se banka okamžitě odvolala. Požádaly ji o to jiné finanční instituce obávající se precedentního charakteru rozsudku,“ píše Michal Vodrážka, který mě s tímto tématem seznámil. „Citibank nicméně nakonec v srpnu 2006 vyplatila celkem 1,9 miliardy korejských wonů (28 milionů korun), tedy asi 1,4 miliónu korejských wonů (21 tisíc korun) na osobu každé z 1298 žalobkyň. “ dodává. Banka zároveň podala odvolání k soudu druhé instance. I to však bylo v roce 2007 zamítnuto.

Jihokorejští vládní úředníci sice během přelíčení dostali rozum a větu „o povinné náhradě nevybrané dovolené“ ze zákoníku vyškrtli. Ta však za dva roky své platnosti stihla napáchat obrovské škody: Korejská Federace odborů zastupující zaměstnance finančních institucí odhaduje, že firmy dluží odborářkám celkem 85 miliard KRW (1,25 miliardy korun). Odhady institucí samotných jsou sice nižší, i přesto dosahují téměř astronomické hodnoty okolo 50 miliard KRW (0,74 miliardy korun).

Samotná menstruační dovolená ale z jihokorejského zákoníku práce nezmizela. Právě naopak. V posledních letech ji postupně zavádí stále více místních vzdělávacích zařízení.

A nikomu nevadí, že diskriminovaní studenti oprávněně nadávají, že jsou třídy během zkoušek plné testosteronu, protože estrogen a progesteronem odjely na dovolenou…

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (27 komentářů)

Ondřej Pavelek | 5. 10. 2009 21:00

Původně jsem se chtěl sáhodlouze rozepsat, ale koukám, že pan Černý a v podstatě i Martin Vlnas shrnuli za mě. Ideologická podstata feminismu je v mnoha ohledech nesporná a jako většina ideologií i tahle si klade za cíl krásnou, novou a lepší společnost. Bylo by hloupé házet všechny odnože feminismu do jednoho pytle, nicméně snaha o umělé narovnání, kvóty a politická korektnost jsou cestou do... úplně jiné společnosti, ve které by mnozí včetně mě nechtěli žít.A pro pana Adamoviče: Ano, některé ženy jsou slepice a někteří chlapi jsou kokoti. Když to někdo jednoduše generalizuje, tak si o jeho úrovni leccos pomyslím. Ale vážně by se za to měli lidi trestat? Represe rozhodně není řešením.Mimochodem, jedna nechvalně známá neonacistická organizace v Čechách má motto "Myšlení silou nezměníte". Narůstající tlak ze strany státu vedl k jedinému - od ožralých hajlujících nácků jsme se posunuli k dobře organizovaným skupinám lidí, které by na první pohled nikdo neodhadnul jako příznivce této ideologie. Problém není vyřešen, jen se lépe maskuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 22:01
reakce na Ondřej Pavelek | 5. 10. 2009 21:00

O trestání a represi nemluvím, je tu řeč o veřejném diskursu. K těm slepicím: říkat o ženách obecně, že jsou "blbé", "slepice" apod., je stále ještě společensky přijatelné. Vám tohle nevadí?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Pavelek | 5. 10. 2009 22:24
reakce na Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 22:01

Společensky přijatelné? Asi dost záleží na tom, v jaké společnosti se pohybujete. A mám-li být upřímný, opravdu mi nevadí označit určité projevy chování u žen jako "slepičí". Pokud tak někdo označuje ženy obecně, svědčí to o jeho mentální a společenské úrovni. Nemyslím si nicméně, že by to bylo nějak dramaticky rozšířené chování a i v případě, že by tomu tak bylo, rozhodně tyto "balíky" z řad mužského pokolení nevyléčíte represí, sankcemi či kvótami, což jsou metody hojně prosazované některými feministkami a příznivci gender studies.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ester Danelová | 5. 10. 2009 22:08
reakce na Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 22:01

Za sebe: nevadí. Naopak, je to skvělá cesta, jak rychle zjistit s kým má cenu mluvit a s kým ne :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lada Kičmerová | 5. 10. 2009 20:49

Zaujala mě myšlenka článku - zákon o menstruační dovolené, ale jinak jsem se po přečtení perexu také mračila. Feminismus je de facto stavěn po boku fašizmu, konzumerismu, hamburgrů a enviromentalismu... A jaká je ta souvislost mezi konzumem a feminismem? To jsem nepochopila. Feminismus vnímám jako ideu, že ženy a muži jsou odlišní, ale skvěle se doplňují, a kde jednomu chybí, druhému přebývá. Když slyším, jak některé české ženy vykřikují, že "nejsou žádné feministky," tak mám chuť nasadit jim islámskou doktrínu. Ach jo, že muži škodí ženám, s tím bych se ještě nějak smířila, ale když ženy škodí ženám, to je vážně tragédie...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ester Danelová | 5. 10. 2009 21:23
reakce na Lada Kičmerová | 5. 10. 2009 20:49

O feminismu toho vím málo. Přesto mě vždy pobuřovala právě snaha dosáhnout rovnost často za cenu ignorování přirozených rozdílů. Kde je například v prohlášení na stránkách feminismus.cz http://www.feminismus.cz/prohlaseni.shtml nějaká zmínka o doplňování se? Jsem vděčná za některé změny, které se i díky feministické ideologii mohly udát. A jiné ze změn (zejména ty plíživé, viditelné na smýšlení lidí, resp. hlavně žen o sobě samých) nesu těžce. Hodně těžce. V životě jsem nepotkala feministickou aktivistku, která by se dle mého názoru se životem porvala s klidem a zrale. Možná jsem jich potkala málo.Perex vedle sebe staví vlivné ideologie 20. století. V tomto jsou si fašizmus a feminizmus rovny a není na tom nic diskvalifikujícího. A že je zprofanovaný jako každá jiná mocná? ...no a není?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 5. 10. 2009 21:21
reakce na Lada Kičmerová | 5. 10. 2009 20:49

Uznávám, že jsem do perexu vybral jen "špatné" ideologie. Mohl tam klidně být konzervatismus, liberalismus. Pak by to asi vyznělo jinak. Mně nešlo o to, vykreslit fem. jako zlý, ošklivý... no prostě nepěknou věc, ale jako ideologii! Něco, co si nárokuje patent na pravdu.Souvislost mezi konzumem a fem.: do Asie přišel feminismus právě s konzumem - jak píšu v textu, jako jeho průvodní projev. Nejde o to, že přišel, to je jen dobře! Špatné ale je, co napáchal se společností, protože přišel stejně namyšleně, jako Američani do Iráku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 5. 10. 2009 18:11

Jak probíhají Vaše menstruace? Jak dlouho trvají Vaše menstruační bolesti.. To by žádná žena nechtěla slyšet na přijímacím pohovoru. Je to nejen ponižující, ale konečném důsledku je to pro ženy mnohem více diskriminující. Netřeba připomínat, že uplatnění žen na pracovním trhu by následně bylo ještě obtížnější. Viz http://www.finmag.cz/clanek/13249/prekyselena-oranzada-nechutna-nikomu/ .
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ester Danelová | 5. 10. 2009 19:28
reakce na Arsen Lazarevič | 5. 10. 2009 18:11

Drahý Arsene, jak já bych vám to ráda řekla... mám pocit, že vícero diskutujících staví na předpokladu, že je ženám nepříjemné o ženských tématech mluvit. Zajímalo by mě, co by řekly kolegyně dámy. Mě to například nevadí... jen nemám to srdce. Většina mužů při první zmínce slova "krev" nebo "hormon", nedej bože "vložka" omdlívá, pokud se mohu v tomto spolehnout na vlastní zkušenost. Kdo tedy může za to, že se o věcech nemluví a komu je to vlastně nepříjemné, je pro mě otázka. Nevadilo by mi, kdyby se kolem vědělo, proc jsem zrovna v ten den tak nepříjemná a proč se u desky stolu kroutím :-) Třeba bych na okolí nepůsobila tak monstrózně.Jasně, že to nejde zanést do zákoníku. Jasně, že bych si nechtěla dát sama další ťafku. Už tak mi bude dost líto, když nedostanu kvůli otěhotnění atestaci. Nic mi ale nezabrání rýpat do faktu, že když vládnou světem jen peníze, ledacos jde do háje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 5. 10. 2009 21:27
reakce na Ester Danelová | 5. 10. 2009 19:28

Milá Ester, zkuste si to představit z pozice ředitelky či majitelky firmy. Ve svém týmu programátoru máte většinou mužské, ale i jednu ženu, která je v týmu zcela klíčová. Všichni zrovna doděláváte zakázku pro jednu banku. Blíží se termín dodání a všichni makáte na 120 procent. Pak přijde ona žena a vyžádá si menstruační volno. Vzhledem k její důležitosti (měla dodat nějaký programovací kod) se veškerá práce v celém týmu zastaví. Po jejím návratu klesne motivace i produktivita celého týmu. A kdo ví, jestli vůbec stihnete dodělat zakázku. Trochu extrémní příklad, nikoliv však nereálný. Já kdybych měl vedle sebe stejně schopného muže a ženu, tak pravděpodobně přijmu ženu, protože mám v sobě nějak zafixováno, že ženy jsou loajálnější, pracovitější a pečlivější. V případě menstruačního volna však názor pravděpodobně přehodnotím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ester Danelová | 5. 10. 2009 21:39
reakce na Arsen Lazarevič | 5. 10. 2009 21:27

Rozdíl mezi námi je, že vy se snažíte diskutovat k věci a argumentujete, proč k menstruační dovolené u nás nedojde. Já diskutuji z pozice člověka, který ví, že to není možné a z mnoha různých důvodů ani dobré a přesto je rád, že se o tom někde mluví a jistá zapomenutá, dá se říct stále ještě vtipně tabuizovaná témata, alespoň čas od času ožijí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 11:56

Pokud někdo tvrdí, že feminismus je odstraňování nerovnosti mezi muži a ženami, pak je to vulgární pochopení feminismu, ne chyba feminismu. Čímž se vracím k úvodu článku - nepodunuje nám, že je feminismus něco špatného? Podle mě tedy není, díky feminismu se pojmenovala řada přežitků patriarchální společnosti a některé z nich se podařilo oslabit. Vadí to někomu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 5. 10. 2009 12:35
reakce na Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 11:56

Definice (velmi stručná) : Feminismus je název pro komplex ideologií, sociálních teorií a politických hnutí, jejichž cílem je výzkum a potírání jevů, které lze považovat za projevy a součást utlačování ženského pohlaví. Přesná definice feminismu je díky obsáhlosti problematická. Ivane, jaké je nevulgární pochopení feminismu? Já jinak zásluhy feminismu (stejně tak enviro..ismu) vůbec nesnižuji. Úvod textu měl předestřít ne to, že jde o špatnou ideologie, ale že je to silná a vlivná ideologie. Což tedy podle mého skutečně je. Pojmenování "řady přežitků patriarchální společnosti" ale podle mého není tvůj "nevulgární feminismus", o kterém píšeš, protože to jde jen nezamyšlený důsledek boje žen o rovnoprávnost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 13:57
reakce na Martin Vlnas | 5. 10. 2009 12:35

Feministkám přece nejde o rovnoprávnost, o rovnítko žena rovná se muž, ale o uvědomění si stavu věcí a taky pohlavních rozdílů a pokus o narovnání nerovnováhy v debatě a praxi (narovnání moci, ne rovnoprávnost). Když je ve společnosti běžné říkat, že ženy jsou slepice a nikdo se nad tím nepozastavuje (a taky se běžně neříká, že chlapi jsou kokoti), tak to je jasná nerovnováha, se kterou se musí něco udělat.Ty shazuješ feminismus podprahově: vychytralý, klíště, vetře se... volba slov.Ano, Aleš měl pravdu, měli bychom tu založit genderovou rubriku :-)))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 5. 10. 2009 20:12
reakce na Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 13:57

Ivane, co vím, tak prvním feministkám šlo právě o rovnoprávnost (především tu politickou - bojovaly o všeobecné rovné volební právo) tj. postavení rovnítka mezi muže a ženy. Druhá vlna v 60. letech na ně navazovala. Současný feminismus pak v postmoderním duchu všechno problematizuje (kdo si dovoluje tvrdit, co je pro ženy dobré; je skutečně dobré, aby mezi muži a ženami bylo rovnítko; co to vůbec ženské dobro je atd...)Já proti "neoficiálnímu - žitému" feminismu - ve smyslu narovnání moci, o kterém hovoříš ty, nemám vůbec nic. Souhlasím s ním i s jeho cíli. To ale není ten feminismus, s nímž se potkáš u těch, které se za feministky prohlašují. Těm šlo a většině z nich stále jde právě o to bezpohlavní rovnítko. Příklad za všechny: když jsem jednou vcházel do školy, byl jsem jednou studentkou gender studies osočen, že jsem si ji drze dovolil dát přednost a nabídl ji, aby vstoupila jako první. Jim jde právě o to "potření" jakýchkoliv projevů ženskosti jakožto sociálního konstruktu patriarchální společnosti. Tyhle feministky nehrají na rovnováhu, tyhle utočí (pod líbivým slůvkem dekonstrukce) na podstatu společnosti a chtějí ji nahradit jejich ideální "lepší" formou. Proti jejich nastavování zpětného zrcátka našemu společenství nic nemám, každá kritika je dobrá. Jen nesouhlasím s jejich technikou a především cíli. V tom je feminismus jako každá jiná ideologie. A k těm podpásovkám: ano, máš pravdu, že feminismus kritizuji - ne shazuji, ale na tom nevidím nic špatného..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 21:56
reakce na Martin Vlnas | 5. 10. 2009 20:12

No jo, Martine, ale že se jedna genderová studentka, nebo tisíc jí podobných, chovají švihle, není argumet proti feminismu, ale je to věc jeho nepochopení. Proto mluvme o nepochopení f. a ne proti f. samému. Jinak, samozřejmě, jsem nehovořil o nějakém dřevním f., ale víceméně o tom současném, o jeho podstatě, ne excesech...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 6. 10. 2009 10:12
reakce na Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 21:56

Dovolim si nesouhlasit, neb tyto svihle damy si verejne privlastnuji slovo "feminismus&quo t;a definuji si ho dle sveho. Co to slovo/hnuti znamenalo predtim se stane celkem irrelevantnim, neb ve spolecenskem podvedomi bude reprezentovano urvanou mensinou, a vyznam slova se zmeni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 8. 10. 2009 10:46
reakce na Vlad Ender | 6. 10. 2009 10:12

No to je otázka. Podle mě lpěním na skutečných významech slov můžeme napomoci jejich návratu. Příklad na triviálnější, jazykové úrovni: jeden čas byla hrozná móda psát "webovská stránka" místo "webová stránka". Je snad lepší rezignovat a začít psát také "webovská" ?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 5. 10. 2009 22:14
reakce na Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 21:56

Souhlas, jen jedna připomínka:ten feminismus, o kterém mluvíš, "vytvářejí" ;TAKY pravě ty feministky, které páchají podobné excesy. Feminismus není nic, co by stálo nad strukturou, je to konstrukt feministek (těch minulých, ale i těch současných, které ho reinterpretují). Proto musíme mluvit i o těch, které ho praktikují - dávají mu smysl, žijí ho. Bez nich by feminismus umřel.Ještě ke druhému komentu: ano zastávám názor, že každá ideologie je minimálně podezřelá, protože hlásá, že něco je lepší než něco jiného. I humanismus je potřeba zkoumat. Taky nemusí mít ve všem pravdu...A každá ideologie, pokud je příliš silná (hegemonní) a nebrzdí ji jiné ideologie, má tendenci být totalitní a despotická. A to je špatně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Černý 2 | 5. 10. 2009 14:47
reakce na Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 13:57

No já tedy feminizmus budu schazovat vždy stejně jako jakoukoliv jinou ideologii prosazující upřednostňování jedné skupiny lidí nad jinými. Já zastávám "rovnost možností" né "rovnost šancí". Lidé nižšího vzrůstu mají "možnost" jít hrát NBA, ale upřímě, "šancí" moc nemají. Má se tedy dát do pravidel paragraf o alespoň 5% hráčů nižších 160cm v teamu? Mají být státem dotováni méně přizpůsobiví občané na úkor většiny? Mají mít ženy o 13 dní (65%) delší zákonou placenou dovolenou nežli muži?PS: k Horské záchrané službě ženy do terénu neberou a víte proč? Protože neunese 80kg těžkou osobu na svých zádech 5 km. Není totiž nic horšího nežly když se ze zachránce stane zachraňovaný.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 5. 10. 2009 21:49
reakce na Jiří Černý 2 | 5. 10. 2009 14:47

Ty pozitivní diskriminace, které uvádíte, také nejsou jádrem feminismu, takže ani kvůli nim ho nemusíte odsuzovat. Jestli je feminismus ideologie, tak i humanismus je ideologie. A hodíte ho kvůli tomu do koše?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ester Danelová | 3. 10. 2009 16:00

Chtěly? Já bych ji chtěla. Ani ne tak pro sebe, jako pro všechny ty kámošky, co mají migrénu a zvracejí. Moje bolest zad a jednodenní chůze v předklonu je proti tomu hadr.Škoda, že si myslíte, že je dnes ještě pořád šéfům a podřízeným trapné vyměnit si dvě věty o něčem tak pravidelně přítomném v životě více než poloviny populace. Nemuselo by. Tělocvikářky to pochopení měly... :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Černý 2 | 5. 10. 2009 09:09
reakce na Ester Danelová | 3. 10. 2009 16:00

Byl bych ochoten souhlasit s neplaceným volnem nebo nemocí pro ty které tak trpí. Ale nemyslím si, že by menstruující ženy byly o tolik výkonnější nežli nemenstruující ženy nebo muži, aby si zasloužily cca 13 dní za rok placené dovolené navíc:(To povede k jediné věci a to k snížení základního platu pro tyto ženy, protože jinak to zaměstnavatelé neutáhnou. Stejně tak jako je skvělá zpráva pro "malého" podnikatele, že mu jde nová zaměstnankyně na mateřskou a on to musí celé zatáhnout. Znám takové, kteří záměrně takové pracovnice nepřijímají.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ester Danelová | 5. 10. 2009 12:45
reakce na Jiří Černý 2 | 5. 10. 2009 09:09

Co konkrétně míníte pojmem nemenstruující žena? Takovou, která si ničí zdraví práškama a po pěti letech našla ten správný typ? Nebo těhotnou? Nebo ženu po přechodu, kterou už zaměstnavatel zpravidla nechce ani vidět? Věřím, že míra zdravotních obtíží během menstruace se dá jen těžko posoudit. Komu volno dát a komu ne? Jak je ale asi tak výkonná holka s migrénou? Stojí zato ji stresovat ještě strachem, že ztratí zaměstnání, nebo nám ta holka stojí zato?Chápu, že takový krok je z ekonomického hlediska úplně mimo. Jak ale říkal Ivan, feminismus by neměl být ztotožňován s kompletním odstraňováním nerovnosti... takový přístup je v naše společnosti zodpovědný na četná popření přirozenosti jednoho i druhého pohlaví a myslím, že i když se nenajde v některých otázkách kloudné řešení, stojí zato o věcech přemýšlet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Černý 2 | 5. 10. 2009 14:23
reakce na Ester Danelová | 5. 10. 2009 12:45

Nemenstruující mám hlavně na mysli po přechodu (většinově cca po 50-ce?), ale i ostatní ženy které menstruaci nemají z důvodu dřívější přechod cca ve 30-ti (bez ohledu na příčiny), na těhotné jsem původně vůbec v tomto smyslu nemyslel, ale máte pravdu i ony jsou nemenstruující a alespoň v začátku tohoto požehnaného stavu zůstávají výkonnostně srovnatelné.Možná že se jenom chybně chápeme, ale jak jsem napsal poprvé: nemám nic proti dnu volna, ale neplaceného. A o ty peníze jde hlavně.Myslím že uzákoněním něčeho takového si ženy sami sobě na pracovním trhu dost podrazily nohy. Muže to neovlivní, ale trh bude vyhledávat spíše "nemenstruujícíquot;ženy a "menstruujícím& quot;nabídne méně peněz. A diskriminaci budete jako vždy jenom těžko dokazovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ester Danelová | 5. 10. 2009 19:34
reakce na Jiří Černý 2 | 5. 10. 2009 14:23

No vidíte, nazýváte největší prokletí současné emancipované ženy požehnaným stavem. Kdyby byla v našem vesmíru menstruace považována za průvodný jev onoho požehnání, třeba bychom se o diskriminaci nemuseli ani bavit a placené volno by bylo považováno za rozumnou dlouhodobou investici do důchodového zabezpečení :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 5. 10. 2009 14:41
reakce na Jiří Černý 2 | 5. 10. 2009 14:23

V našich podmínkách by to asi uzákonit ani nešlo. Dalo by se to totiž chápat jako diskriminace a ta je ve všech formách zakázaná.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Martin VlnasMartin Vlnas
Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Na univerzitě Sungkyunkwan v jihokorejském Soulu se rok zabýval východoasijskou...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!