Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdo si to spočítá…

| 2. 12. 2009

Představím si stovky, tisíce, ještě milion a asi zhruba desítky nebo stovky milionů. Ve zpravodajských článcích o státním rozpočtu se mluví o 873,4 miliardách na straně příjmů a o letošním schodku ve výši 52 miliard, ze kterých se možná vyklube 160 miliard. Vůbec netuším, kolik to je.

Kdo si to spočítá…

Učitelka dějepisu na víceletém gymnáziu mi vyprávěla, že děti mají velký problém s představou o čase, zvláště když dojde na pyramidy, Homo erectus nebo dobu ledovou. Mají-li nakreslit časovou osu a zaznamenat na ní některé významné milníky dějin, od trilobitů, pádu Říma až po druhou světovou válku, mají obrovský problém se sousledností událostí a jejich vzdáleností na časové ose. Zato přesně vědí, že Zlatá bula sicilská byla v roce 1212.

Mám podobný problém s čísly, když přijde na miliardy a biliony. Umím počítat se svými měsíčními příjmy a výdaji, umím je i násobit dvanácti a dokážu si představit, že dům stojí pět milionů korun. Ale když si otevřu stránku www.verejnydluh.cz a vidím tam číslo 1 289 277 734 569 Kč, tak si nepředstavím vůbec nic. Jenom to, že je to fakt hodně. A stydlivě na webu hledám, kolik je tisíc miliard. Bilion je nakonec moc pěkné slovo. Proto když jsem dnes zachytila provokativní titulek nějakého blogu: „Bude schodek deficitu 165, nebo 230 miliard? Záleží na tom?“ musela jsem chvilku přemýšlet, jestli mi na tom záleží. Abstrakce vysokých čísel je fascinující a jen díky ní mohou jít Češi po přečtení údajů o rozpočtovém schodku klidně nakupovat. Když mi někdo ukradne z peněženky šest tisíc korun, bude mě to ještě nějakou dobu mrzet. Když se dozvím, že veřejný dluh roste tempem šesti tisíc korun za sekundu, jsem nějak v klidu.

O to zvláštnější je představa dvou zcela nesouvisejících obrovských čísel vedle sebe. Na serveru www.boxofficemojo.com je možné sledovat zisky, které utržily pokladny kin v případě jednotlivých hollywoodských trháků. Celosvětově nejvýdělečnějším filmem byl Titanik, film s Leonardem diCapriem a Kate Winslet z roku 1997. Vydělal na lístcích 1 835 300 000 dolarů, tedy 1,8 miliardy dolarů, tedy nějakých 59 miliard korun (přepočteno kurzem v roce 1997, který byl zhruba 33 korun za dolar). Zisky nejúspěšnějšího hollywoodského trháku jsou zhruba stejně velké, jako letošní očekávaný schodek státního rozpočtu ČR.

Hmm. No nic, ani teď si to nedokážu představit.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Josef Vejvoda | 3. 12. 2009 13:50

Já si myslím, že se nemáme čeho bát. Vždy se nakonec najde někdo, kdo to vyřeší: http://zpravy.idnes.cz/kldr-skrtla-nuly-na-bankovkach-a-nove-nevydala-obchody-zavrely-hrozi-hlad-1la-/zahranicni.asp?c=A091202_182238_zahranicni_stf
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kopecká | 7. 12. 2009 14:07
reakce na Josef Vejvoda | 3. 12. 2009 13:50

Jo,jo, k měně míříme mílovými kroky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Kubát | 2. 12. 2009 07:59

Mám řešení - Ministerstvo kultury nechá každý rok natočit několik kasovních trháků (výnos bude příjmem státního rozpočtu) a rozpočet ČR bude v pohodě:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radek Doležal | 2. 12. 2009 06:06

Přesně to zapadá do tohoto výroku:Josifa Visarionoviče Stalina, který kdysi řekl: Smrt jednoho člověka je tragédie, ale smrt statisíců je jenom statistika.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

karel.p@seznam.cz | 2. 12. 2009 04:59

Je to preci jednoduche za statni dluh by se dalo koupit 257 855 a pul domu po 5milionech, coz je dobry bydleni pro cca jeden milion lidi coz je cca 10% obyvatel cr. A kazdych 15 minut bydleni pro dalsi rodinu... Takze nez jste clanek napsala mohly dve rodiny pekne bydlet :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Zábranský | 2. 12. 2009 12:24
reakce na karel.p@seznam.cz | 2. 12. 2009 04:59

Z jineho pohledu:Statni vydaje nejsou jen vyhozene penize z okna, fungovaly i v dobe knjunktury jako jakysi booster, nakopavac, jelo se prostě rychleji. Takze kdyby tento boost nebyl nemusela by napr. byt postavena silnice, ktera by vedla k tem Vami zminenym domum a vubec by se tam nestavelo protoze ekonomicky rozvoj by k tomu jeste nedospel.Ovsem cena za dodani umele energie nejakym red bullem byva nasledovana vycerpanim, tam se nachazime ted a sledujeme nabihajici dluh, za kterym nic konkretniho nevidime, protoze neexistuje srovnani s tim kdyby zadny dluh nebyl.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lada Kičmerová
Absolventka žurnalistiky a mediálních studií na FSV UK a programu MBA na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ještě během studií nastoupila v roce 2006 jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!