Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pražská parkovací daň

| 5. 4. 2008

Vlády a úřady odjakživa vybírají daně. V historii se vyskytly rozmanité formy daní. Některé zanikly, jako například daň z oken, krbů nebo komínů. Jiné ztratily na významu, zejména zemědělské daně a cla. Prvořadou roli získala daň z přidané hodnoty, daň spotřební a daně z příjmů. Proč?

Pražská parkovací daň
Důvody změn daňové struktury vycházejí z praktických poznatků i z teorie. Nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz formuloval několik zásad, jaké má splňovat „dobrá“ daň: Za prvé, daň má být ekonomicky efektivní. Neměla by překážet hospodářskému růstu.

Pokud je například jeden typ podniků daňově zatížen více než jiný, deformuje se struktura ekonomiky. Totéž platí pro daňovou zátěž různých skupin obyvatelstva. Za druhé, daň má být administrativně jednoduchá. Náklady na její výběr mají být co nejnižší. Za třetí, daň má být flexibilní, tedy snadno upravitelná v případě změny ekonomických podmínek. Čtvrtým kritériem je transparentnost.

Poplatníci by měli znát výši své daňové zátěže. To je mimochodem důvod, proč by všichni pracující měli znát výši své „superhrubé“ mzdy, protože teprve pak vidí, kolik vlastně státu platí (a často bývají šokováni). Kritériem číslo pět je daňová spravedlnost. Co to znamená? Ekonomie rozeznává dva druhy daňové spravedlnosti: horizontální a vertikální.

Horizontální daňová spravedlnost znamená, že dva poplatníci, kteří mají stejný příjem, zaplatí stejný obnos na daních.Tedy - je lhostejné, zda je někdo zaměstnanec či podnikatel, burzovní spekulant anebo profesionální sportovec, kdo vydělá za rok milion, platí stejnou částku.

Známe-li horizontální spravedlnost, pak existuje i spravedlnost vertikální: každý poplatník odevzdává státu obnos úměrný své ekonomické aktivitě. Klasickým příkladem vertikálně spravedlivé daně je spotřební daň: Je absolutně lhostejné, zda jedete autem párkrát ročně anebo zda plníte nádrž dvakrát týdně.

Spotřební daň z benzinu či nafty zaplatíte přesně úměrně ke své spotřebě dané pohonné hmoty. Zejména daň z přidané hodnoty je učebnicovým příkladem spravedlivé daně, kdy každý platí přesně úměrně své spotřebě.

Existuje učebnicový příklad špatné daně? Ano. Praha zavedla daně z parkování pod eufemistickým označením „zóny placeného stání“. Pražské parkovací daně porušují všech pět principů správného danění.

Jsou ekonomicky neefektivní, protože doslova devastují drobné podnikatele v postižených částech a snižují hodnotu bytů k pronájmu. Administrativní „pojednání“ pražské parkovací daně je doslova očistec. Vinou nekvalitní práce pražských radních je chybně definováno, kdo platí sníženou sazbu (700 Kč ročně) a kdo má platit desítky tisíc za právo nebýt během deseti minut odtažen na záchytné parkoviště.

Pokud jde o flexibilitu, pražská parkovací daň bude v následujících letech bezpochyby zvyšována směrem vzhůru, protože apetit radnic po finančních příjmech je neomezený. „Rezidenti“, těšící se z doposud nízké sazby, budou mít asi vyvalené oči. O transparentnosti hanba mluvit. Pokud jde o daňovou spravedlnost, pražská parkovací daň je výsměchem slušným lidem, kteří v hlavním městě žijí a pracují, anebo Prahu jen navštěvují.

Zkrátka, pražští radní zřejmě vstoupí do učebnic ekonomie. Zřejmě ovšem jinak, než by si přáli. Pro ostatní česká města je nynější pražský chaos, stres a dopravní infarkt mementem, jak se to nemá dělat.

Autor je ředitel pro strategii Partners. Článek vyšel v listu Deník.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Marek Hajn | 5. 4. 2008 22:02

No prostě je to děs a hrůza a očividně to projde naprosto bez problémů a lidé si to zase nechají líbit. A pražští radní nás budou perzekuovat za to, že vůbec jezdíme po Praze autem. Co nás čeká dál? po vzoru Londýna zpoplatněný vjezd do centra? Hon na majitele SUV pod zástěrkou boje za ekologii. To je hnus velebnosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 5. 4. 2008 16:27

Nevím proč třeba pražský magistrát nepodporuje výstavbu nových garáží (třeba nabídnutí danových úlev) v těchto zasažených místech, ale naopak trestá lidi. Ostuda!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 5. 4. 2008 18:22
reakce na Arsen Lazarevič | 5. 4. 2008 16:27

Na sedmičce zařídila radnice nové parkoviště. Bohužel pouze odtahové. Návštěvník sedmičky nezaparkuje, a pak mu "pomocníci a ochránci" odtáhnou auto. Pro radnici i firmu, která odtahuje, je to lukrativnější, než provozovat komerční parkoviště.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 7. 4. 2008 00:38
reakce na Pavel Kohout | 5. 4. 2008 18:22

Hmm, není to náhodou čtvrť jménem Holešovice? Také jsem měl tu čest hledat a nenajít místo k zaparkování.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 7. 4. 2008 12:00
reakce na Pavel Hanzl | 7. 4. 2008 00:38

Přesně. Mimochodem, zástupce starosty Neuberg do námitky, že parkování podnikatelům hodně komplikuje situaci, odpovídá: "To je jejich problém."
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Filip Glasa | 5. 4. 2008 09:20

máte chybu v titulku:Paržská...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!