Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Další zvadlý tulipán?

| 6. 4. 2008

Cena některých komodit vzrostla za rok téměř o dvojnásobek. Většina investorů v těchto těžkých časech akciím už moc nevěří a komodity berou jako jistotu. Může se jejich předpoklad zhroutit jako někdejší byznys s tulipány?

Další zvadlý tulipán?
Všechno to začalo v Holandsku, tehdy jedné z nejvyspělejších zemí v Evropy. Tamní obchodníci si přivezli z území Turecka první tulipány. Rostliny si sice musely zvykat na nové evropské „ostré“ klima, ale přesto se tulipány uchytily a během chvíle se staly hitem.

Dokonce to dospělo tak daleko, že je musel mít každý. Lidé byli ochotni prodávat i své domy, aby je měli. Z tulipánů se navíc stal skvělý nástroj spekulace, cena tudíž rostla každým dnem. Dokonce už ani půda nestačila, a tak se do Holandska musely tulipány dovážět z většiny západní Evropy.

V roce 1636 však nastal tulipánový „černý pátek“. Den, kdy nabídka mnohonásobně převýšila poptávku a cena tulipánů se dostala na takovou úroveň, kde se tyto rostliny staly téměř bezcennými.

Někteří lidé to brali jako boží trest a začali tulipánové cibulky spalovat, většina však konečně prozřela z hezkého „voňavého“ snu o zbohatnutí. Ačkoliv spousta lidí přišla téměř o vše, stal se tulipán symbolem země a také dnes odsud tulipány putují do celého světa. V Aalsmeeru se nachází největší květinová burza a v dnešní době se v ní denně prodá téměř 14 milionů květin.

Tato bublina měla tehdy vliv nejen na holandské hospodářství, ale i na okolní země, jež do Holandska tulipány vyvážely. Můžeme si vzít poučení? Nehrozí něco takového s potravinářskými komoditami?

Vždyť cena některých komodit vzrostla za rok téměř o dvojnásobek! Při tomto tempu růstu brzy může nastat nová bublina a budou zase plakat všichni, kdo dnes na růstu vydělávají.

Navíc většina investorů v těchto těžkých časech akciím už moc nevěří a komodity berou jako jistotu. Může se to celé zhroutit jako někdejší byznys s tulipány? Moje odpověd zní: Nikoliv.

I když se ceny za některé komodity zdají velice nadsazené, není tomu tak. Podívejme se na tulipány: ceny rostly neustále, mnohem razantněji a hlavně bez racionálních důvodů. U potravin můžeme vyjmenovat mnoho důvodů růstu.

Kupříkladu stále lepší životní úroveň obyvatelstva a s ní intenzivně rostoucí poptávka, kterou nedokáže „doprovázet“ pozvolně rostoucí produktivita v zemědělství. Navíc nabídka spíše kvůli ekologických iniciativám evropské unie klesala, stejně jako nynější trendy v bio zemědělství, jež nedovolí intenzivnější využití půdy.

Potraviny jsou tedy dobrou ochranou proti inflaci a ve střednědobém horizontu by měly nejspíše růst. A nakonec, lidé se stále tulipány jíst nenaučili, na rozdíl od obilí, rýže, kukuřice a dalších rychle rostoucích potravinářských komodit.

Autor je student ekonomie.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (1 komentář)

Jan Dvořák | 6. 4. 2008 20:21

Souhlasím s autorem, korekce je možná, ale v horizontu let bude býčí trh zemědělských komodit jako celku nejspíše pokračovat.Zemědělské plodiny jsou dosud v mysli drobného investora spojeny se spekulacemi na futures trzích a o těch má zafixováno, že je to nejlepší cesta jak přijít o peníze a tak zcela ignoruje tento segment.Vývoj finančních instrumentů pokročil, a tak k participaci na růstu cen zemědělských komodit postačuje přes svého brokera nakoupit odpovídající ETF.Příklady:Powershares DB Agricultural Fund (DBA) - představuje koš zemědělských plodin (kukuřice, pšenice, sojové boby a cukr)ELEMENTS Rogers International Commodity Agriculture ETN (RJA)Certifikáty na konkrétní surovinyNa londýnské burze se začaly obchodovat Exchange Traded CommoditiesP.S. Mezi velké "bulls" zemědělských komodit patří i Jim Rogers
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!