Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak jsme vyhráli válku

| 4. 10. 2008

Během německé okupace u nás klesala produktivita práce natolik, že ke konci války už nedosahovala ani poloviční úrovně, jakou měla před okupací.

Jak jsme vyhráli válku

Lenost a pasivita bývají ve firmách tvrdě trestány, vždyť jejich vliv je velmi nežádoucí. Firmy vynakládají nemalé prostředky, aby neustále zvyšovaly produktivitu svých zaměstnanců. Často to ovšem hraničí s efektivitou – firmy někdy své zaměstnance doslova „vysávají“.

Každá mince má však rub i líc. Například v období druhé světové války dokázala pasivita občanů společně s četnými sabotážními akcemi ochromit německou válečnou mašinérii a přispět tak svým dílem i k ukončení války.

Během německé okupace u nás klesala produktivita práce natolik, že ke konci války už nedosahovala ani poloviční úrovně, jakou měla před okupací. V závodech se vyráběly i makety nebo vozidla s různými závadami. Defekty uměli zaměstnanci maskovat natolik, že Němci problém odhalili často až na frontě, kdy už bylo pozdě.

Výpadky produktivity se Německo snažilo kompenzovat ještě razantnější konfiskací majetků a zvyšováním zaměstnanosti. Ta vzrostla o celých 35 % a v březnu 1945 pracovalo celkem 54 % zaměstnanců v hutním a kovozpracujícím průmyslu, zatímco v lehkém průmyslu jich zůstalo pouze 26 %. Nejvíce se rozvíjelo letectví, kde v roce 1945 pracovalo více než 131 tisíc osob.

Nejcitelněji byl odliv pracovní síly poznat v zemědělství. Plodiny se směly prodávat pouze Říši, a navíc za regulovanou cenu. Černý trh byl trestán, za nedovolené poražení zvířete hrozila smrt. Část půdy byla násilně zabrána pro vojenské účely, a tím pádem klesla zemědělská produkce o 25–50 %.

V roce 1941 okupovalo Německo většinu kontinentální západní Evropy. Pod jeho moc se tak dostalo několik nejvyspělejších zemí světa, v nichž se Němci snažili maximálně využívat veškeré lidské a surovinové zdroje.

V zaostalém SSSR byla válečná mobilizace mnohem úspěšnější, jelikož už v roce 1943 Sovětský svaz vyráběl více vojenské techniky než nacistické Německo. USA se snažily z úspěchu SSSR těžit a přesvědčovaly své občany, že dopomohly k vítězství na východní frontě. Skutečnost je však taková, že jejich pomoc tvořila pouhá 4 % válečné výroby SSSR.

Nejhorší dopady měla válka v Sovětském svazu na zemědělství. Panoval nedostatek potravin, protože nejúrodnější oblasti Krymu byly obsazené a většina mužů byla odvelena do armády. Během války pracovaly v zemědělských závodech ze tří čtvrtin ženy. Podobně jako v USA začaly ženy docházet do zaměstnání a jejich zapojování do společnosti bylo po válce pochopitelně ještě mnohem viditelnější a razantnější.

Netřeba říkat, že život ve válce není žádný med. Všechno je totiž naruby. Platí to i o práci – někdy je zkrátka lepší nedělat. Až nám tedy zase někdo ze starší generace řekne: „Jo, hochu, za našich mladých let se muselo makat, to nebylo jako teď!“, můžeme s klidem opáčit: „Kdyby se makalo tak, jak říkáte, i za druhé světové války, visí tu nad námi fašistická vlajka.“

Repro: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Johny | 18. 9. 2015 01:22

Státy okupované Němci.nasazení dělníků v tovarnách.dělníci sabotovali výrobky zbraně ,které se v továrnách neprojevily jako závada.závada se projevily při delším používáním na bojišti.a tím německo nemělo učiné zbraně a začalo prohrávat bitvy a pomalu i celou válku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Johny | 18. 9. 2015 00:44

Souhlasim s p.Lazarveričem.zajímám se o odbojovou techniku 2.sv války.a ekonomika k tomu patří.nejrozšířenější byla německá.víc druhů a míň sériové výroby.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Milan Švajcr | 5. 10. 2008 23:22

„Kdyby se makalo tak, jak říkáte, i za druhé světové války, visí tu nad námi fašistická vlajka.“Aha,takže díky tomu,že Češi řádně nepracovali,Hitler prohrál válku.Pro upřesnění je nutno dodat,že tuto taktiku vymyslel Jára Cimrman a s úspěchem použil již v 1.světové válce.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 4. 10. 2008 10:59

Podle jiných zdrojů byla válečná pomoc USA, VB a dalších spojenců asi 10% potřeb válečného materiálu všeho druhu. Nicméně v některých komoditách byla výpomoc podstatně vyšší, až 50% (myslím že hliník či jiné spec. kovy).Ovšem v letech 1941-43 rozhodovala každá puška, kulka, pneumatika.Kdo má podobné údaje o letech 1948-89 v ČSSR?Tak mne napadá: Pro nás Čechy je smutné, že heroický výkon sovětských vojáků byl zdegradován následnou komunistickou totalitou. Dělejme rozdíl mezi vojákem a jeho hrdinstvím a bolševickou věrchuškou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vlad Ender | 4. 10. 2008 10:33

4% to asi nejsou, nicmene opravdu ciste "vojenskeho&quo t;materialu dodalo L&L celkem malo. Napr. za celou valku dodali 6196 tanku, zatimco SSSR vyrabela cca 24 tisic rocne (od 42), cca 14 tisic letadel (Rusove vyrobili pres 150 tisic za valky) apod.Na druhou stranu, SSSR mohla tahle zurive vyrabet proto, ze nemusel vyrabet jine veci jako potraviny (spam :), L&L dodalo pres 900 tisic tun masa v konzervach - sovetsti vojaci jim rikali druha fronta :)), boty (pres 14 milionu paru), nakladaky (pres 360 tisic), vlaky (pres 1900), koleje (52% vsech polozenych za valky), med, hlinik, spojovaci drat (pres 1,6 milionu kilometru), radia, vybusniny apod. dostavala pres L&L.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Hek | 4. 10. 2008 07:58

Hm, vskutku zajímavé čtení na víkend. Vcelku by mě zajímalo z jakých pramenů jste tentokrát čerpal. Zřejmě nějaký archív komunistických novin. Zvláště věta " Skutečnost je však taková, že jejich pomoc tvořila pouhá 4 % válečné výroby SSSR. " Vás usvědčuje z pouhého papouškování revizionistických žvástů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 4. 10. 2008 13:21
reakce na Pavel Hek | 4. 10. 2008 07:58

Ty 4 procenta jsem si skutečně nevymyslel. Vycházel jsem z knihy "hospodářské dějiny a ekonomické teorie" (mimochodem skvělá počtení do tramvaje :) ), kde to bylo definováno jako "válečná výroba". Taktéž si pamatuji na tento údaj i ze základní školy z učebnice dějepisu, ale název a autora už Vám bohužel neřeknu :). A jak píše pan Müller "Pro nás Čechy je smutné, že heroický výkon sovětských vojáků byl zdegradován následnou komunistickou totalitou" Ještě bych dodal, že podobně jak SSSR užíval své úspěchy k propagandě, tak totéž činila i USA kolem své sféry vlivu, i když její díl na ukončení války byl podstatně menší. Je navíc škoda, že jste si nepřečetl moje další články. Třeba v tomto http://www.finmag.cz/clanek/5790/ jsem doložil na konkretních informacích devastující efekt totality pro naše hospodářství společně s oddalováním od západní Evropy. Příště bych Vám doporučil méně zapojovat emoce a více hlavu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hek | 5. 10. 2008 21:08
reakce na Arsen Lazarevič | 4. 10. 2008 13:21

Vaše ostatní články jsem četl a shledávám je zajímavými. Děkuji za Vaše doporučení, snažím se používat více rozum a poté až emoce, vám bych na oplátku doporučil ověřovat informace z více zdrojů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 14. 10. 2008 21:06
reakce na Pavel Hek | 5. 10. 2008 21:08

Dobrý den. Lidem jako prof. Václav Průcha CSc. nebo doc. Ing. Pavel Sirůček PhD. naprosto věřím a považuji je za dostatečné autority k tomu, abych věřil správnosti jednotlivých údajů a informací. Konkretní údaj sem si navíc pamatoval i z jiného zdroje. Spíše bych viděl problém v definici slova válečná výroba, protože za jistých podmínek to číslo samozřejmě mohlo být jiné. To však nic nemění na faktu, že USA mohla být ve válce mnohem aktivnější a kdyby nedělala mrtvého brouka v začátcích (podobně jak to dělala i západní evropa) tak se pravděpodobně přepíšou dějiny. Nevím a nechápu proč USA nezasáhla v mnoha potřebných případech i v nedávných dobách (hlavně v případě Afriky a Balkánu) zatímco aktivně zasahovala v zemích, kde napáchala mnohem více škod než užitku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!