Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dušičkový briefing

| 1. 11. 2008

Před pár lety touhle dobou jsme šli s manželkou a tehdy šestiletým synem procházkou navštívit na hřbitov prababičku. Cestou jsme sbírali kaštany.

Dušičkový briefing

U hrobečku jsme postáli, zavzpomínali, poklidili, zapálili svíčku. Kluk vedle svícnu naskládal nasbírané kaštany. Při odchodu se ještě otočil, ukázal na ně a směrem k náhrobku pronesl přísně: „A nesněz si to všechno najednou!“

Se ženou jsme neovládli smích, kluk se urazil a od té doby se odmítal k věci vracet. Nevíme tedy, proč v jeho dětských očích měla dušička moudré a podnikavé prababičky schopnost plánovat spotřebu asi tak na úrovni roztomilého štěněte.

Stáří sice podle mě neprovází kdovíjaká moudrost, jak se tradičně tvrdí, ale v úsporném životním stylu jsou myslím dnešní důchodci skutečnými přeborníky.

Zeptal jsem se tří ekonomů: Umějí důchodci dobře hospodařit s penězi? Dokázal byste vyjít s průměrnou penzí?

Jiří Rusnok, ING

"S průměrným důchodem, tedy čistým příjmem okolo 9000 Kč, jistě není lehké vyjít celý měsíc. Nicméně jak ukazuje realita všedních dnů velká skupina českých důchodců si s tím dokáže poradit. To myslím nejlépe svědčí o tom, že naši senioři ve velké většině umí velmi dobře a efektivně hospodařit.
Klíčové jsou náklady na bydlení a s ním spojené služby. Potvrzuje se tak stará pravda, že každá rozumná investice do vlastního bydlení a snížení jeho energetické náročnosti jsou dobře vynaložené peníze. Kdyby nebylo zbytí, myslím, že bych si i s touto situací dovedl poradit."

Tomáš Skřivánek, E15

"Myslím, že umějí vyjít velmi dobře. Ve svém okolí znám několik babiček a dědečků, kteří i s průměrnou či podprůměrnou penzí dokáží ještě spořit svým dětem a vnoučatům. Současní důchodci mají výhodu v tom, že se jedná o předválečnou či válečnou generaci lidí, kteří dokáží žít velmi skromně.
Problém bude mít v penzi spíše generace dnešních padesátníků až šedesátníků. Jedná se o generaci, která si v aktivním věku zvykla užívat, ale ještě neměla dostatek příležitostí investovat soukromé peníze na penzi. Nebyli na to na trhu ani vhodné produkty."

Tomáš Sedláček, ČSOB

"Umějí, protože musí. Rozhodně hospodaří lépe než stát, protože průměrný důchodce se zadlužit moc nemůže, zato průměrný stát má v dluhu více než celý svůj ročni příjem z dani. Důchodci tedy nezbývá nic moc jiného než vyjít. Tedy kromě varianty nevyjit...
Já osobně bych z průměrného důchodu nevyšel ani z bytu. Ale to si myslím, že je přirozené. Mladý (sic!) člověk má přeci jen násobně vyšší náklady než důchodce (zabezpečení nové rodiny, bydlení, pracovní náklady atd). Kvaltováni mladého človeka je přeci jen nákladnější."

Jak to vidí čtenáři Finmag?

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (1 komentář)

Otazník | 1. 11. 2008 14:16

„A nesněz si to všechno najednou!“"Nevíme tedy, proč v jeho dětských očích měla dušička moudré a podnikavé prababičky schopnost plánovat spotřebu asi tak na úrovni roztomilého štěněte."Podle mého názoru toto vyjádření Vašeho dítěte nemá nic společného s posouzením schopnosti plánovat spotřebu babičky. Chlapec jen řekl babičce to co sám slýchal v podobné situaci od ní, nebo od nějakého dospělého. A pokud se odmítal k věci vracet, tak právě proto, že viděl, že došlo k nepochopení jeho akce z Vaší strany což ho zřejmě frustrovalo.A co se týká schopnosti důchodců dobře hospodařit s penězi, tak podle mého názoru je v ČR obecně špatná schopnost hospodařit s penězi, protože k tomu nebyl drtivé většiny lidí žádný důvod, zvlášť když jim bolševici ulehčili "práci" tím, že zavedli zálohy na mzdu, takže měli jistotu nějakého příjmu co 14 dní. Dodnes si vzpomínám na pro mě neskutečnou příhodu z 80. let u první výplaty na vysoké škole, kde jsem pracoval, když jsem s úžasem sledoval ranní frontu u pokladny na peníze, ve které vedle sebe stáli řadoví zaměstnanci školy spolu s profesory a netrpělivě od rána čekali na peníze, jakoby je odpoledne už neměli dostat. A nezdá se, že by se dnes situace zásadně změnila, nehledě k tomu, že nějaké základní vzdělání v tomto směru je utopie, což je ovšem škoda, protože pak se řeší zadlužené domácnosti, které si neumí spočítat ani nakolik je přijde úrok z půjčky, takže slepě naletí každému trochu poučenému "obchodníkovi&q uot;s penězi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Majer
Původní profesí novinář, od roku 2001 pracoval jako finanční poradce. V dalších letech publikoval vedle poradenské činnosti články ve finančních rubrikách...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!