Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak vyhrát ve Sportce

| 15. 12. 2007

Je lepší sázet stále stejná čísla, nebo pokaždé novou kombinaci? Odpovězme si hned na začátku - je to úplně jedno.

Jak vyhrát ve Sportce
Ve Sportce tipuje sázející šest čísel ze čtyřiceti devíti, která budou tažena při slosování. Z osudí je pak postupně vylosováno šest čísel. Po vylosování těchto čísel je ze zbývajících čtyřiceti tří čísel vylosováno ještě dodatkové číslo.

Kdo se trefil do všech šesti čísel, vyhrál. Druhý je ten, kdo uhodl pět čísel a k tomu dodatkové číslo. Pět čísel bez dodatkového znamená třetí místo atd.

Jediným faktorem, který rozhoduje, je samozřejmě náhoda. Čísla v osudí nemají paměť, stejně jako hrací kostky. Kombinace z jednoho tahu nijak neovlivňuje výsledek následujícího tahu.

Lidé přesto v nahodilosti hledají nějakou magii, která při určité konstelaci zajistí, aby štěstí dopřálo právě jim. Ve skutečnosti jejich "šťastná" nebo "magická" čísla mají stejnou šanci jako kombinace 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Jak tedy sázet? I když je to z pohledu pravděpodobnosti prašť jako uhoď, odborníci doporučují čísla pokaždé měnit. Redaktor Robert Matthews, který v listu The Sunday Times vede rubriku o vědě, vysvětluje proč: "Představte si, že celé roky sázíte stejná čísla. Pořád nic, a tak vás napadne, že je čas je změnit a vymyslíte si novou kombinaci. Vsaďte se, že právě v ten moment vyhrají vaše stará čísla."

Myslíte, že takové doporučení popírá výše uvedené zákonitosti? Jen zdánlivě. Jedno pravidlo totiž platí zcela bezpečně. Totiž to, že náhoda je blbec.

Kdyby se stalo to, s čím straší Matthews, bylo by to pro člověka upnutého na svou životní šanci tragické. A protože sázením stejných čísel hráč nijak nezvyšuje pravděpodobnost výhry, je lepší čísla úplně nahodile střídat a raději tak podobné psychické újmě předejít.

Dalším argumentem, proč nespoléhat na šťastná čísla, je možnost, že stále stejnou kombinaci sází více lidí. Někteří totiž "svá" čísla odvozují od číselných řad, na jaké mohli vsadit i jiní.

Typickým příkladem je právě zdánlivě originální kombinace 1, 2, 3, 4, 5, 6, případně 21, 22, 23, 24, 25, 26 apod. Velmi populární jsou také čísla 4, 8, 15, 16, 23, 42. Diváci seriálu Ztraceni už vědí.
 
Tato tajemná čísla, označovaná jako "lost numbers", se v seriálu objevují v různých souvislostech a prolínají se osudy hrdinů. Jeden z nich, Hurley, vsadil tuto kombinaci v loterii a vyhrál 114 milionů dolarů.

Mimochodem, Hurley v seriálu občas mluví o svých 156 milionech. Čtenáři finančního webu to na rozdíl od ostatních diváků nemusí považovat za záhadu, nesrovnalost nebo důkaz, že je Hurley blázen. Vyhrané peníze zkrátka zhodnotil o těch 42 milionů (ergo kladívko - zase jedno z "lost numbers"!), jak se v průběhu seriálu dozvídáme.

V případě výhry by oddané příznivce seriálu, sázející jako Hurley čísla 4, 8, 15, 16, 23, 42, čekala po prvotním nadšení studená sprcha. Výhra by se totiž dělila mezi všechny, kteří uvažují stejně. V případě české Sportky jde odhadem o desítky, možná stovky lidí.

Reagujte na článek

Kvalitní příspěvky budou publikovány jako komentáře k článku nebo jako samostatné články na Finmag.cz.

Komentáře čtenářů:

"Kdysi jsem viděl statistiku, která ukazovala „četnost/oblíbenost“ čísel při sázení Sportky. Lepší úvaha při volbě čísel je tedy asi vsadit nejméně oblíbená čísla. Šance na výhru je stejná, ale roste pravděpodobnost, že se o ni nebudete dělit."
Petr Kuchařík

"Bylo by jistě zajímavé, kdybyste vypočítal nutnost vložit takové prostředky do sázky, aby pravděpodobnost 1. pořadí byla 100%. Kdysi jsem na tohle téma dělal program v pascalu, to bylo tak 25 let zpět. I na tuhý socialismus s protireaganovskou rétorikou to bylo silné kafe. Musel bych vsadit drobné – nějakých 32 mld Kčs… Mohl jsem se mýlit, ale jde tuším o jeden ze základních vzorců kombinatoriky.
Od té doby se na sázející spoluobčany dívám lékařskýma očima. Doufám, že nesázíte. To byste mě zklamal. Jako poradce a novinář jste a budete úspěšný se smrtelnou jistotou. Úspěch si najde osoby, které mají vizi a mají odvahu jít za ní."
Pavel Hanzl, Fincentrum

"Zdravím, pane Hanzle. Nebojte, nesázím. Vlastně ani nevím, kde a jak  se to dělá. To téma mě pro víkendový chill-out-článek zaujalo v knížce Everyday Mysteries of Science, odkud cituji Roberta Matthewse. Ale připomněl jste mi milou vzpomínku - před sedmi lety jsem vsadil v britské National Lottery, kamarád mi podstrčil v trafice ten papírek a vyřídil to za mě. A hned jsem trefil tři nebo snad dokonce čtyři čísla. Chvilku jsem žil v domnění, že to bude balík. Pro ten pocit se to hraje a je to fajn. Ale nakonec z toho bylo jen deset liber. Myslím, že jsem tím vyčerpal své hypotetické šance na výhru :-) Ale počítat pravděpodobnosti se mi nechce."
Jan Majer, Partners

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Petr Svatoš | 13. 4. 2010 13:38

Myslím si , že je to všechno jinak než jak je vytvořen obraz imaginární zkutečnosti. To co všichni považují za skutečnost o číslech je jen fikcí vytvořenou tvůrci sázek a číselných her, kterří zabudovali do hry o peníze čísla místo jiných pomůcek, jako skořápky , karty a další šidítka která odpoutají pozornost sázejícího od skutečné podstaty. Podstatou je zisk peněz od dobrovolných dárců. Navíc tento hazard je posvěcen státní mocí , čímž se stal legálním a jakoby poctivým. Opak je pravdou. Samotné sázkové kanceláře ve svých prohlášeních uvádějí na kolik procent je nastaven zisk sázkové hry. Již několikrát jsme se mohli přesvědčit v přímém přenosu tahu sportky , jak byl podnapilý notář u kontroly tahu sportky. Proto se upustilo od přímého přenosu. Při dnešní dokonalosti výpočetní techniky není problém zajistit nastavení tažených čísel tak aby byl zisk pro kancelář co největší. Kdysi v historii byl spravedlivý způsob losování, za účasti veřejnosti a televizních kamer. Bohuželod toho se upustilo a nikdo se neptá proč. Nehledme na náhody čísel. Platí zde staré Murphyho zákony. Dokonce i jedeno staré české pořekadlo říká , " NEHODA NENÍ NÁHOSDA " , a takovou malou nehodou je i to že jsem vsadil a nevyhrál a svádí se to na osud. Ne osud je řízen tím kdo jej zorganizuje. Pokud budeme mluvit o sázkových číselných loteriích nehledejte osud v éteru ale v organizátorovi vaší sázky. A nezapoměňte že každý s kým se o něco sázíte je ve výhodě , pokud tuto sázku navrhl a vymyslel.

+3
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

ivan | 22. 6. 2010 16:01

vše je o tom že kdo jak co si zaslouži. ten člověk ktery ma vyhrat , je vyvolenej tak jako vědci ,a jini lide kteři nam obyčejnym lidem usnadnuji život na zemi to je muj nazor .to neni nahoda věřte my lidi.to je OSUD.ZPOZDRAVEM IVAN.

-2
+
-

Další příspěvky v diskuzi (31 komentářů)

B.Branau | 16. 9. 2010 17:05

Sportka a její skvělé výhry. Jsou dvě věci, které mne vždy napadnou, kdykoliv si na tuto loterii vzpomenu. Sazka trvala na online losování v hlavním vysílacím čase TV, což nechtěla TV uvolnit. A tak se losování pouší později ze záznamu. To je opravdu tak důležitý časový termín losování, aby se raději přešlo k vysílání ze záznamu? Nebo je to záměr? V této zemi, kde se podvádí na všech úrovních se hned nabídne otázka, proč tomu tak je? Finančně zainteresovat přítomný personál a dohlížitele a odvysílat tažená čísla až v dalším tahu? Je to opravdu tak děsná představa? Další co Vás napadne je frekvence výher. Vždyť každou chvíli někdo vyhraje a sebere Jackpot. Co když je pravděpodobnost tak malá že trefit 6 čísel se stává vskutku jen ojediněle. A pak tedy ta frekvence výherců je jen součástí obchodní strategie s cílem přesvědčit hráče, že vyhrát jde snadno, vždyť každou chvíli někdo vyhrává. A ještě jedna poznámka. Sportka a asi i jiné loterie jsou určeny pro typickou skupinu lidí a proto se nikdo nepozastaví nad pravidly pro získání podzimní, jarní, velké letní a vánoční prémie 30-50 miliónů plus Jackpot s jednou podmínkou a to vyplnění celého tiketu, uhodnutí 6 čísel a uhodnutí čísla tiketu zvaného šance. To už musí být opravdu skvělá náhoda. Toto je moje reakce na článek uvedený v předmětu mailu. S pozdravem B.Branau
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

ivan | 22. 6. 2010 16:01

vše je o tom že kdo jak co si zaslouži. ten člověk ktery ma vyhrat , je vyvolenej tak jako vědci ,a jini lide kteři nam obyčejnym lidem usnadnuji život na zemi to je muj nazor .to neni nahoda věřte my lidi.to je OSUD.ZPOZDRAVEM IVAN.
-2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

MIRINHO | 14. 4. 2010 10:25

Nevím, kde jste vzal tu kombinarotiku, ale při dnešní ceně sportky by vsazení všech kombinací vyšlo na 223 milionu Kč, je necelých 14 mega kombinací , krát 16 korun.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

miroslav | 2. 8. 2015 16:27
reakce na MIRINHO | 14. 4. 2010 10:25

134 milionů
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

b | 23. 11. 2010 12:11
reakce na MIRINHO | 14. 4. 2010 10:25

je to tak ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Svatoš | 13. 4. 2010 13:38

Myslím si , že je to všechno jinak než jak je vytvořen obraz imaginární zkutečnosti. To co všichni považují za skutečnost o číslech je jen fikcí vytvořenou tvůrci sázek a číselných her, kterří zabudovali do hry o peníze čísla místo jiných pomůcek, jako skořápky , karty a další šidítka která odpoutají pozornost sázejícího od skutečné podstaty. Podstatou je zisk peněz od dobrovolných dárců. Navíc tento hazard je posvěcen státní mocí , čímž se stal legálním a jakoby poctivým. Opak je pravdou. Samotné sázkové kanceláře ve svých prohlášeních uvádějí na kolik procent je nastaven zisk sázkové hry. Již několikrát jsme se mohli přesvědčit v přímém přenosu tahu sportky , jak byl podnapilý notář u kontroly tahu sportky. Proto se upustilo od přímého přenosu. Při dnešní dokonalosti výpočetní techniky není problém zajistit nastavení tažených čísel tak aby byl zisk pro kancelář co největší. Kdysi v historii byl spravedlivý způsob losování, za účasti veřejnosti a televizních kamer. Bohuželod toho se upustilo a nikdo se neptá proč. Nehledme na náhody čísel. Platí zde staré Murphyho zákony. Dokonce i jedeno staré české pořekadlo říká , " NEHODA NENÍ NÁHOSDA " , a takovou malou nehodou je i to že jsem vsadil a nevyhrál a svádí se to na osud. Ne osud je řízen tím kdo jej zorganizuje. Pokud budeme mluvit o sázkových číselných loteriích nehledejte osud v éteru ale v organizátorovi vaší sázky. A nezapoměňte že každý s kým se o něco sázíte je ve výhodě , pokud tuto sázku navrhl a vymyslel.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

TH | 26. 4. 2010 10:25
reakce na Petr Svatoš | 13. 4. 2010 13:38

Já myslím, že je to tak, že opravdu Sazka pustí jen minimální výhry, které jsou nastavené. Na příklad když je před Vámi ve frontě člověk a sází velkou sumu, a Vy po něm vsadíte třeba jenom dva náhodné sloupce, máte velkou šanci, že přístroj Vám vylosuje sloupek s třemi výherními čísli. Víc nic, je to řízené Sazkou, ale náhoda je blbec.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Hruška Jaroslav | 7. 3. 2010 11:46

SAZKA povím vám jak to skutečně je,je to tak zě lidi si vsadí třeba sportku ale v SAZCE už před slosováním třeba cca v 18.00 kdy se sázky uzavírají vědí kolik lidí vyhrálo,mají na to program aby byl minimální počet výher no a potom vytáhnou čísla která ji m zajistí to aby je to nezrujnovalo věřte mi že tak to je řekl mi to člověk který v SAZCE pracoval prostě jeden velký podvod a státní zástupce ten taky,v televizi při slosování nepoznáte nic maj to vymakaný radim vám rači nevsázejte
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Čížek | 9. 9. 2016 22:39
reakce na Hruška Jaroslav | 7. 3. 2010 11:46

Přesně tak proč by to dělali prosimtě? Vždyt jim de 50% ze vsazených částek to znamená, že nemají důvod něco takového dělat. Já tomu věřím, hold se podle mě vyplácí sázet jen jednou začas a doufat ve štěstí dliuhodobě na tom asi nikdo nezbohatne podle mě.... Nemají prostě podvody zapotřebí, jediné čemu bych věřil, tak že občas nepadne dlouho žádný velký jackpot, tak že to mohou zdržovat schválně aby začalo sázet zase víc lidí, ale to by byla jejich nenažranost a myslím si, že takovou věc by si nedovolili, i když ted to tak vypadalo, že chtějí druhou nejvyší výhru v historii.. Co padla ted ve středu: https://vyhraj.com/druha-nejvyssi-vyhra-v-historii-sportky-sazkar-vyhral-pres-200-milionu-kc/ Ale nevím no asi to je blbost, ale jen tak mě to napadlo :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ronnie Richsoon | 17. 3. 2010 10:12
reakce na Hruška Jaroslav | 7. 3. 2010 11:46

Sazka nemusí dělat to, co uvádí pan Hruška. Je to proto, protože na výhry převádí jen část vsazených peněz cca 40%. Ostatní si vždy ponechá. je jí tudíž jedno (svým způsobem) kolik bude výher a jakých.Nezajímá je tedy ani počet výherců, kteří se o výhry vždy dělí.Když je vsazeno(skoro vždy) milionem lidí, od každého řekněmě 14 možností, a teoreticky dá každý jinou, musí výhra padnout. Oni nemusejí dělat nic. Riziko mají sázkovky, které jdou na násobek výhry a uspokojují všechny výherce. Takové sázkovky však mají ve svých pravidelch jiná zabezpečení. Ale riziko mají teoreticky větší. Jim by se nějaké fígle mohli hodit, nicméně pochybuji, že by to dělali, protože se taková věc nezřídka může otočit proti nim.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 7. 3. 2010 14:24
reakce na Hruška Jaroslav | 7. 3. 2010 11:46

To je absolutní nesmysl. Sazka rozděluje na výhry polovinu vybraných sázek, takže mají zaručený zisk i bez podvodů. Nemají žádnou potřebu nějak minimalizovat počet výher. Jediné, co potřebují, je velký Jackpot, na který reklamou nalákají spoustu lidí, kteří vidí jen šanci vyhrát a už ne tu pravděpodobnost výhry. Není to podvod, ale psychologie. Nicméně nevsázet radím také. (-;
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martas | 4. 1. 2010 17:12

Opravdu jo, můj kamarád dal čísla 5,10,25,30,20 ....... a pak si nějaký vymyslel a 2krát po sobě vyhrál.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Joe | 10. 9. 2009 02:57

Vyhrát ve Sportce je triviální úkol. Stačí vsadit tolik tiketů, kolik existuje kombinací a výhra je vaše. Kombinací je celkem (49 nad 6) = (49*48*47*46*45*44)/(6*5*4*3*2 *1)= 13.983.816
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

cricket | 10. 3. 2010 20:54
reakce na Joe | 10. 9. 2009 02:57

tak si to vynasob cenou za jednu kombinaci a vyjde ti pekne cislo....takovy jackpot jeste nebyl.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Paja | 2. 8. 2009 23:40

Hodně často uvažuji, že vsadím tzv. sytémovou sázku s pár známíma.Ale jsou to strašné pálky, už za 7 čísel chce Sazka myslím asi 112 kč. a za 15 šísel na jeden sloupec 80 000kč.Ale je to 15 čísel ze 49 a losuje se 6+1. Človek nikdy neví.Někdo mi říkal, že to takle delají veliké firmy, či bohatí podnikaltelé. Udajně vesměs první výhry jsou ze systémových sázek...tak nevím
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Johny | 9. 9. 2009 14:57
reakce na Paja | 2. 8. 2009 23:40

Já tedy také nevím...ale systémovou si můžete vsadit třeba ve Šťastných 10 už za 10 Kč.Mám ale jiné dilema: Když vsadím, skoro vždycky vyhraju - ale jen malé častky. platí to na všechny číselné hry a jednou jsem zkoušel i automaty. Např. vsadím 30 a vyhraju 70, jindy zase nic a tak se bajočko vrací jen to co do toho vložím.Mám pokračovat? Nebaví mě to a nevím, zdyli VELKÁ výhra přece jen časem nepřijde...anebo si se mnou osud jen tak zahrává?Co myslíte?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jolana | 25. 7. 2009 14:44

Rodiče sází již 20 let Sportku. Nedávno jse k nim přišla na návštěvu a na otázku co je nového mi matka odpověděla, že uhodla 6 čísel ze 6. Bylo to asi 15 mil.korun.A pointa pro čtenáře, ale i pro mě?!-byl to středeční tah a naši tyto čísla měli na neděli:-)To nic odpověděla jsem, BLESK MŮŽE PŘECE UDEŘIT I 2 KRÁT NA STEJNÉ MÍSTO !!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Alf | 18. 5. 2009 23:42

aby pravděpodobnost 1. pořadí byla 100%. Kdysi jsem na tohle téma dělal program v pascalu, ... nějakých 32 mld KčsJaký program? Jakých 32 mld? Jednoduchým vzorcem se zjistí, že možností ve sportce je necelých 14 mil. tedy za komančů x 6 Kčs rozhodně nejsou miliardy. Miliardy to nejsou ani dnes kdy sloupec stojí tuším 16 Kč.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ronnie Richsoon | 19. 5. 2009 10:34
reakce na Alf | 18. 5. 2009 23:42

Těch 32 mld, tak to se Ti hodně nepovedlo. Je to méně než 224 milionů. I tak je to hodně, ale dá se s tím dělat a trochu vím jak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

časd | 10. 5. 2009 19:33

škoda že zatim možna nejsou vypočty pro vyhru ve sportce sazka. to by se vyhrávalo......
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Majer
Původní profesí novinář, od roku 2001 pracoval jako finanční poradce. V dalších letech publikoval vedle poradenské činnosti články ve finančních rubrikách...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!