Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investice do fondů: Komu svěřit peníze?

| 21. 11. 2016

Nejlépe velkým renomovaným správcům s dlouhou a úspěšnou historií. Existují i fondy s téměř devadesátiletou historií a s výnosy deset až dvanáct procent ročně

Investice do fondů: Komu svěřit peníze?

Když vybírám konkrétní fondy do klientských portfolií, sleduji mnoho kritérií. Největší váhu má relativní historická výkonnost v porovnání s konkurencí. Menší váhu má také historická volatilita, nákladovost fondu, obrátkovost portfolia nebo míra diverzifikace portfolia. U dluhopisových fondů mě pak kromě historie zajímá zejména průměrný výnos do splatnosti v poměru s průměrným kreditním ratingem dluhopisů v portfoliu fondu a s průměrnou durací. U akciových fondů zase sleduji průměrné fundamentální ukazatele akcií v portfoliu fondu.

Vedle toho mě ale zajímá také to, kdo fond spravuje. Pokud mám na výběr, dávám přednost renomovaným správcům. Koho můžeme považovat za renomovaného správce? Každý poradce má své oblíbenější a méně oblíbené správcovské společnosti. Já na výběr pohlížím tak, že není bezpodmínečně nutné, aby konkrétní fond měl dlouhou historii, ale rozhodně chci, aby jeho správce měl dostatečně dlouhou a úspěšnou historii.

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Nejnověji na Finez.cz:

Největší správci fondů na světě

Úspěšnost se dá jakžtakž posuzovat u konkrétních fondů či strategií, ale jak ji posoudit za celou správcovskou společnost? To dost dobře nejde. Nicméně vodítkem nám může být celkový objem kapitálu, který má daná společnost pod správou. Není to dokonalé měřítko všeho, ale dost nám napoví. Dobrý a úspěšný správce přitahuje víc a více kapitálu. Naopak méně úspěšný správce by nedokázal udržet velký kapitál, pokud by konkurence byla v něčem výrazně úspěšnější.

Pokud si tedy vybírám partnera, aby mi spravoval příštích třicet let úspory na důchod, dávám automaticky přednost správcům s globální působností, kteří se správou fondů už mají minimálně těch třicet let zkušenosti a kteří z globálního pohledu spravují významný kapitál.

Největší správci fondů, kteří působí v Česku

Společnost

Aktiva pod správou (miliardy eur)

BlackRock

4398

Fidelity Investments

1830

J.P. Morgan Asset Management

1361

Amundi

985

Franklin Templeton Investments

703

AXA Investment Managers

669

UBS Asset Management

597

BNP Paribas Investment Partners

530

Allianz Global Investors

442

Generali Investments Europe

396

Aberdeen Asset Management

394

HSBC Global Asset Management

390

Credit Suisse

297

Pioneer Investments

224

NN Investment Partners

187

KBC Asset Management

100

PineBridge Investments

78

Erste Asset Management

56

Stone Harbor Investment Partners

36

Raiffeisen Capital Management

29

Zdroj: Investment & Pensions Europe

Pro srovnání: 10 největších českých investičních společností podle objemu aktiv pod správou

Společnost

Aktiva pod správou (miliardy eur)

Generali Investments CEE (dříve ČP Invest)

10,3

Česká spořitelna

8,3

ČSOB Asset Management

7,5

Investiční kapitálová společnost KB

5,4

NN Investment Partners C.R.

4,0

AXA Investiční společnost

2,3

Conseq Investment Management

1,7

Raiffeisenbank

1,1

J&T investiční společnost

0,8

AVANT investiční společnost

0,8

Zdroj: AKAT ČR

Největším správcem fondů na světě podle objemu kapitálu pod správou je dnes společnost BlackRock, která vznikla teprve v roce 1988. Na špičku se vyšvihla převzetím fondů State Street od společnosti MetLife a fondů společnosti Merill Lynch. V roce 2009 také koupila společnost Barclays Global Investors včetně platformy indexových fondů iShares, které dnes tvoří největší byznys skupiny BlackRock.

Fondy s nejdelší historií

Druhým největším správcem fondů působícím v Česku je společnost Fidelity Investments. Fidelity má proti BlackRock mnohem delší historii, velmi úspěšnou historii. Jejich nejstarší otevřený podílový fond Fidelity Fund byl založen v roce 1930 a od té doby až dodnes vydělal investorům přibližně deset procent ročně.

Z tradičních velkých správců působících v Česku se ještě o fous delší historií pyšní společnost Pioneer Investments. Jejich akciový fond Pioneer Fund byl založen již v roce 1928 (těsně před krizí), dodnes funguje a po téměř 90 letech se pyšní historickým výnosem necelých dvanáct procent ročně.

Mezi největší a nejzkušenější správce patří také Franklin Templeton Investments. Historie této společnosti se začala psát těsně po druhé světové válce. Jejich nejstarší fungující fondy Franklin Growth a Franklin Income byly založeny v roce 1948. Oba mají na kontě po téměř 70 letech existence historický výnos od založení deset procent ročně. Franklin Income je jeden z nejstarších smíšených dividendových fondů na světě, téměř 70 let distribuuje podílníkům část výnosu formou dividendy. Další z ikon mezi fondy, fond Templeton Growth založený v roce 1954, se zase může chlubit historickým výnosem dvanáct procent ročně.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. To je: Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty. To bude asi tak nejjistější.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit!

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Investování do fondů má smysl

Často se setkávám s názorem, že investovat dlouhodobě nemá smysl, protože během příštích třiceti let přeci musí dojít ke znárodnění, hyperinflaci, měnové reformě nebo jinému podrazu ze strany státu. Má odpověď bývá, že právě proto je důležité kapitál dobře investovat a rozumně ho rozložit na více hromádek.

A fondy? „To už vůbec ne, vždyť žádný z nich tak dlouho nebude fungovat,“ myslí si spousta lidí. Ano, mnoho fondů tu za třicet let nebude, časem je převezme někdo jiný, lepší. Ale existují i fondy, které vznikly dávno před tím, než se mnozí z nás narodili. Mají velmi úspěšnou historii, spravují je největší správci fondů na světě a je poměrně velká pravděpodobnost, že budou úspěšně fungovat i příštích 30 let. Je to daleko jistější cesta, než si vybrat 15 dividendových akcií a doufat, že všechny ty firmy budou příštích 30 let úspěšně fungovat a vyplácet dividendy. Mám rád dividendové investice. Miluju je. Ale klientům vždycky říkám: „Proč to řešit složitě, když to jde i jednodušším způsobem a s menším rizikem?“

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Petr Vorlíček | 22. 11. 2016 18:53

Ale no tak, pane Traxlere,
Zkuste nestřílet naslepo, a zveřejněte tady jeden jediný fond, který za své existence zhodnotil prostředky v průměru o 10% ročně (tedy za 7 let fond zdvojnásobí vklad), a to po započtení vstupního poplatku, poplatku za vedení a výstupního poplatku. Nejde to že?
Zmínění Tepletoni se u nejtlačenějších fondů (BRIC, Brasil) ještě nedostali do plusu, a jestli index BRIC brzy nezdvojnásobí hodnotu (což s Trumpem půjde asi hodně těžko), na ty desítky procent zaplacené za tučné poplatky už fond nikdy nevydělá.
Jenže ono to vůbec nevadí - fond se zruší, založí se nový, a jedeme na novo. (mrkněte se na fondy na Pioneer.cz - většinu fondů už také přezaložili, většinou na datum po roce 2009, jak jinak.. jeden tam ale ještě zůstal s historii od roku 2000 (tedy hodnocení z vrcholu trhu na vrchol). Akciový fond je za 16 let ve ztrátě, a od toho si ještě odečtěte poplatky. Přitom když toto období srovnáte s vývojem prostého indexu SaP, máte 50% zhodnocení, a žádné poplatky...
Pro zájemce níže přikládám namátkově pro srovnání ETF IWM - tedy Russell 2000 (small cap.) Za těchto posledních 16 let výkonnost 160%.
No jasně, že sem tohle pan Traxler nemůže dát, to by všichni portfoliomanageři vypadali jako totální Vlci z Wallstreetu...
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

PAVEL ČANČARA | 21. 11. 2016 23:30

V seznamu chybí Vanguard. Aktiva po správou k 06-2016: €3,298mld. Jenže ten se špatně prodává v distribuční síti. Má totiž celkové poplatky na pod 0,1%, na poradce proto nezbývá. Možná je to důvod, proč není v distribuční síti a proč jej pan Traxler nezařadil. Bohužel není ani v ČR - tedy co se týká fondů, ETF lze zakoupit (fyzická replikace, nikoliv virtuální).
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Mann | 22. 11. 2016 10:57
reakce na PAVEL ČANČARA | 21. 11. 2016 23:30

Jestli to nebude tím nadpisem tabulky :-)
"Největší správci fondů, kteří působí v Česku"
pokud vím, Vanguard v ČR nemá schválení k prodeji a oficiálně zde nepůsobí. (I když každopádně jeho ETN/ETF jdou koupit přes jakéhokoli brokera s nástupem na USA burzy.)
Pokud bychom měli brát největší správce globálně, tak by ten seznam vypadal poněkud jinak.

A k panu Traxlerovi, pokud vím, není pro něj problém zařadit do porfolia ETN/ETF, pokud by to bylo vhodné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!