Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ferrari na burze: Investovat na plný plyn?

| 19. 10. 2015

Slavný výrobce luxusních automobilů nabídne tento týden svoje akcie veřejnosti. Je dobrý nápad hned po nich skočit?

Ferrari na burze: Investovat na plný plyn?

„Neprodáváme auta, prodáváme sny,“ řekl o Ferrari Lapo Elkann, významný akcionář skupiny Fiat Chrysler a vnuk automobilového magnáta Gianniho Agnelliho.

Vzpomeňte si na něj, až zavolá makléř a nadšeně vám začne popisovat skvělou investiční příležitost – například teď zrovna čerstvé akcie Ferrari. I ten makléř totiž prodává sen. Jenže kdo by odolal, když si může koupit kousek legendy!

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Zrádná známost

Písnička je to vlastně pořád stejná, ať už jde na burzu kdokoliv. Při takovém IPO (initial public offering, tedy první veřejná nabídka akcií) prý vyděláte patnáct nebo dvacet procent během několika dní či týdnů. Jen musí jít o dostatečně známou značku, aby upoutala pozornost. Na fejsbúku jsme všichni, tak si koupíme jeho akcie

Co dělat, když vám zavolá mladě znějící hlas ze zprostředkovatelské firmy, o které slyšíte prvně, a bude vám takovou investiční příležitost nabízet?

Uctivě poděkovat a zavěsit.

Zjevný háček je, že takzvaný „IPO efekt“ není vůbec jistý. Řada firem po vstupu na burzu skutečně raketově stoupla. Zmiňovaný Facebook spadl jako cihla. (Růst přišel o rok později, ale to už asi řada původních investorů ztratila nervy.)

Znalostní test pro vlčata

Proč by akcie měla nebo neměla po vstupu na burzu nadprůměrně růst, to je složitější otázka. Jádro pudla je ale jinde. Ve většině případů ji budete kupovat podstatně dráž než sofistikovaní investoři.

Vtip je v tom, jak vlastně takové primární nabídka akcií funguje. Mnozí mladí aspiranti na vlka z Wall Street to možná sami nevědí, takže malé opáčko pro ně i jejich potenciální klienty.

Když se akcionáři soukromé firmy rozhodnou získat od investorů peníze na její další rozvoj a/nebo prodat svoje podíly a užívat si života, pověří tím jednu nebo více investičních bank. Bankéři emisi propagují mezi investory a sbírají jejich objednávky.

Jak přesně akcie rozdělí mezi klienty, to je trochu alchymie, ale na velikosti rozhodně záleží. Na drobné investory se nemusí vůbec dostat. Tím spíš u „horkých“ emisí, kde poptávka výrazně převyšuje nabídku.

Pokud nejde o emisi v Praze či na jiném blízkém trhu, váš „naháněč“ vám nejspíš bude nabízet nákup akcií nikoli v tomto „předprodeji“, ale v první den veřejného obchodování. A to je velký rozdíl.

V květnu 1997 vstupuje na burzu internetový obchodník Amazon. Firmě jsou tři roky, je několik milionů ve ztrátě. Do konce roku přesto cena akcie vzroste o 190 procent. V dalším roce přidá 980 procent. Kdo koupil akcie hned při vstupu na burzu, vydělal balík. A určitě i v tuhle chvíli probíhá první veřejná nabídka akcií nějakého nového Amazonu nebo Apple.

Investiční chyby Martina Tománka:

Čas jsou peníze

Cenu, za kterou akcie prodají původní akcionáři, stanovuje firma ve spolupráci se zmíněnými investičními bankéři. V první den obchodování na burze si ale cena může začít žít vlastním životem. A taky začne. Může se vyšplhat výrazně nad cenu upisovací, celý vtip je ale v tom, že to bude okamžitě při otevření trhu.

Malý příklad: upisovací cena akcií Twitteru byla 26 dolarů, první den na burze už ale akcie otevřela na 45,10 dolaru. Na této ceně se zkrátka potkaly prodejní a nákupní pokyny dychtivých investorů. Na konci dne byla cena dokonce o něco níž a v dalších několika týdnech výrazně nerostla.

Suma sumárum: pokud vás makléř zlanaří k nákupu akcií v první den obchodování, ve skutečnosti sloužíte jako bankomat pro velké investory. Jistě, vydělat můžete i tak, ale naskakujete do značně rozjetého vlaku (či auta).

Luxusní akcie za luxusní cenu

A že zrovna Ferrari je rozjeté slušně. Ono se totiž ve skutečnosti na burze už obchoduje – tvoří něco přes polovinu hodnoty mateřského koncernu Fiat Chrysler. Ten prodává zhruba desetinu Ferrari, dalších 80 procent rozdělí na přelomu roku mezi svoje stávající akcionáře.

Na růst Ferrari jde tedy poměrně snadno spekulovat koupí akcie Fiat Chrysler Automobiles – samozřejmě s rizikem, že zbývající polovina firmy může v ceně klesnout.

I tady ovšem platí poznámka o rozjetém dopravním prostředku. Trh není slepý, takže za poslední rok, od prvních zpráv o plánovaném prodeji Ferrari, stoupla cena akcií Fiat Chrysler o 81 procent. Jenže před rokem vám nejspíš žádný makléř nevolal.

Akcie má být oceněna na víc než dvacetinásobek ročního zisku, v odvětví jsou přitom běžná poloviční čísla. Ferrari se tak řadí spíš mezi výrobce luxusního zboží, jako je třeba LVMH, než mezi automobilky.

Je to férová cena? Na to v tomto článku odpověď nenajdete, ale můžete si přečíst třeba blog povolanější autority, slavného profesora financí Aswatha Damodarana. Jemu vychází hodnota firmy na něco přes šest miliard eur. Ocenění při IPO se přitom odhaduje na deset miliard eur. „Hodnotoví“ investoři se asi budou muset poohlédnout jinde.


Tento článek nemá za cíl znectít investování při IPO nebo do akcií obecně. Jen musí být podložené nějakou seriózní analýzou, ne tipem od hošíka, který včera shlédl Vlka z Wall Street, a už se vidí ve vlastním luxusním voze…

Úvodní foto: Sergey Kohl / Shutterstock.com

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Bobby | 19. 10. 2015 20:59

Stejný princip funguje taky u fondů kolektivního investování pro malý investory nebo penzisty. Ty spravují zvyčejně těžkopádní správci velkobank nebo institucí, kterých prvoradým cílem je schrástnoust své "investory" o povinní roční poplatek z portfolia, který nezávisí od (ne)výkonnosti fondu.
Obyčejní lidé, investující v těchto kolektivních fondech věří, že jejich správcové pracují v jejich dobro, ale netuší, že jsou obětí pravidelních kriz (azijské, dot.com, US stavební bubliny), přičemž správcové mají svůj podíl jistý a šlehačku zlíznou spekulanti z jimých fondů - které vlastní miliardáři.

To je princip současného akciového trhu a ano nemylte se, akce FB by išli dávno nadůl, kdyby nebylo záplavy peněz, které rozdávají centrální banky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 19. 10. 2015 11:25

Pokud někdo věří podobným názorům: http://waitbutwhycz.blogspot.cz/2015/08/publikovano-zde-19.html
, tak by se měl zamyslet, s kým se po té exponenciále může svézt.
Budou to konzervativní a dividendové akcie jako CocaCola, Exon, Johnson, Unilever? Já tam tu exponenciálu nevidím (což ale nutně nemusí nic znamenat).
Daleko spíše nás po té exponenciále svezou biotechnologie, Google, Amazon, Apple, Tesla, Bitcoin, atd...
Nebo nějaký startup, o kterém jsme doposud ani neslyšeli.

Každopádně kdo ty budoucí tvůrce exponenciály či singularity trefí aspoň zlomkem svého portfolia, může se uklidňovat, že za 30 let sice svým senilním mozkem nebude změněný svět chápat, ale aspoň bude mít příjemný život.

Jen to nemusí nastat v ČR/EU, nemusí to jít tak hladce a také se může něco stát a ta křivka bude směřovat spíše do podlahy - nebylo by to poprvé, kdy místo světlých zítřků přišla doba temna. Ale zajistit se lze pro oba případy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek.Mann@email.cz | 19. 10. 2015 23:51
reakce na Jan Altman | 19. 10. 2015 11:25

obávám se, že problematika efektivního a reálného "svezení se" bude složitější,
- z pohledu investování,
zrychlující se rozvoj přináší nové příležitosti, beze sporu. Doba uplynulá mezi nulou a mld. tržního ocenění společnosti se zkracuje, jenomže se/to zároveň bude zrychlovat odcházení substitutů ze scény. Vsazení si na 3-4 společnosti, s dobrým nápadem, tak skutečně může vést k velmi rychlému zbohatnutí. Ale zaváhání ve vystoupení z, může stejně tak rychle k návratu na původní bod bohatství bohatýra. :-) Shrnuto, volatilita - frekvence i rozkmit se zvyšují. Proto bude hrát klíčovou roli pick stopping a časování.
Na druhou stranu, pokud nad tím přemýšlím, ty nápoje, jídlo, drogérie, sice nebudou tržní trhači tvořící a trhající trendy, ale budou ostrůvkem stability a jistoty. Protože laik-ů se zatím nikdo nenakrmil. Nakonec se musí každý z nás nějak někdy něčeho napást.
A zákonitě si musím položit otázku, jak jsem rizikově odolný, hazard s hi-tech hračkami hopkajícími hore, nebo budoucnost budovaná bytím v bezpečných bondech a akciích „starého“ průmyslu?
- z pohledu společenského,
debaty o zrychlujícím se technologickém rozvoji vedou k otázkám, jak rychle jsem schopni se na změny adaptovat na jako druh. Kolik člověků vypadne z kolotoče, co a kam s nimi, vytváření zcela nových myšlenkových, ekonomických, společenských elit, atd …. Shrnuto – kam povede zrychlování technologické vyspělosti a jeho dopad na sociální systém je oblast s mnoha velkými otazníky. A prostup otazníku do ekonomiky je také zřejmý.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 19. 10. 2015 07:24

Volali mi ze dvou či tří firem. Ale ani jeden vlčík neuměl odpovědět na otázky - OK, kolik je zisk a účetní majetek na jednu akcii? A na které burze se bude obchodovat? A po zkušenosti s FCB a Alibaba, jsem se rozhodl, že počkám až bude obchodováno a až nastane nějaký průšvih v segmentu - pak nakoupím. Škoda jen, že Ferrari nepoužívá dieslové motory od VW .-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš TůmaAleš Tůma
Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!