Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nejen zlato: Komodity jsou nejlevnější za deset let

| 4. 8. 2015

Ceny burzovně obchodovaných komodit pátým rokem vytrvale klesají. Mnohé jsou na desetiletém minimu. Je za tím převis nabídky nad poptávkou a silný dolar.

Nejen zlato: Komodity jsou nejlevnější za deset let

Poslední rok se v médiích hodně mluvilo o ropě, jejíž cena od loňského léta během šesti měsíců spadla na polovinu. Teď se po delší době začalo zase víc hovořit o zlatu. Cena zlata totiž od poloviny června prudce klesá. Po třech letech vzdoru, kdy už to několikrát vypadalo, že by cena zlata mohla opět začít růst, prolomilo naopak zlato technickou hranici podpory na úrovni 1150 dolarů za unci a mnoho analytiků teď očekává, že se brzy zlato podívá až na „magickou“ hranici 1000 dolarů za unci.

Ceny zlata: pět roků

Zdroj: Peníze.cz

Jenže nejde jen o ropu nebo zlato. Klesají ceny většiny burzovně obchodovaných komodit, už dobrých pět let. Ceny většiny komodit se dnes pohybují na mnohaletých minimech. Celokomoditní index Dow Jones Commodity klesl na stejnou hodnotu jako při pádu cen komodit v roce 2008. Na stejné úrovni se předtím pohyboval v letech 2004–2005.

Index Dow Jones Commodity

Zdroj: Peníze.cz

Ve všech celokomoditních indexech včetně indexu Dow Jones Commodity má pochopitelně největší váhu ropa. Vývoj její ceny zpravidla dovede pohnout celým indexem. Ale tentokrát to vážně není ten případ. Zobrazíme-li si názorně změnu cen komodit za tři a pět let hemží se to v tabulce červenou barvou, s výjimkou hovězího a několika málo dalších zemědělských komodit. Nicméně i cena hovězího poslední měsíce klesá.

Změna ceny vybraných komodit za tři roky a pět let (v americkém dolaru)

Komodita

tři roky

pět let

Komodita

tři roky

pět let

Energetické komodity

Zemědělské komodity

Zemní plyn

-14 %

-42 %

Hovězí na výkrm

52 %

85 %

Uhlí

-30 %

-37 %

Kakao

32 %

-6 %

Uran

-33 %

-34 %

Pomerančový koncentrát

13 %

-16 %

Ropa WTI

-45 %

-39 %

Mléko

-10,49 %

10,68 %

Drahé kovy

Bavlna

-11 %

-19 %

Platina

-30 %

-37 %

Dřevo

-11 %

21 %

Zlato

-33 %

-8 %

Vepřové maso

-14 %

1 %

Stříbro

-47 %

-18 %

Řepka

-26 %

2 %

Průmyslové kovy

Rýže

-27 %

11 %

Hliník

-14 %

-24 %

Palmový olej

-28 %

-16 %

Zinek

5 %

-4 %

Káva

-28 %

-29 %

Cín

-11 %

-17 %

Oves

-38 %

-7 %

Olovo

-11 %

-18 %

Sója

-40 %

-1 %

Měď

-30 %

-28 %

Pšenice

-44 %

-25 %

Nikl

-30 %

-48 %

Cukr

-50 %

-43 %

Železná ruda

-60 %

-64 %

Kukuřice

-54 %

-4 %

       

Zdroj: FINEZ Investment Management

Vývoj ceny vybraných komodit

Ještě výmluvnější je pohled na grafy cenového vývoje jednotlivých komodit. Určitě není náhodou, že mají nejen podobný trend vývoje, ale často i velmi podobný tvar křivky.

Grafy: FINEZ Investment Management

Srovnejte si to s námi

Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.

Ceny tlačí dolů převis nabídky nad poptávkou

Proč jdou ceny dolů? V prvé řadě za tím stojí klasické tržní síly – převis nabídky nad poptávkou a související růst zásob. Shodou okolností se tento převis nabídky nad poptávkou aktuálně týká prakticky všech komodit. Těží se víc ropy, než se spotřebuje. To samé platí pro uhlí, železnou rudu a prakticky všechny těžené komodity. Tato situace trvá už několik let. Velcí těžaři jen pomalu omezují těžbu a malí hráči to stále nechtějí zabalit.

Nicméně ačkoliv současnou těžbu nikdo moc neomezuje, zároveň nikdo ani moc neinvestuje do dalších nalezišť. Postupem času se některá stávající naleziště vyčerpají, což samo přispěje k rovnováze na trhu a ustálení ceny. (A až bude uzavíraných dolů ještě víc, dost možná je nebude čím nahradit, pak bude větší poptávka než nabídka – a tak pořád dokola. Tak dlouhodobě funguje trh. Pár let ale tohle „překlápění“ může ještě trvat.

Také u zemědělských komodit poslední tři roky nabídky poptávku poráží. Počasí poslední roky zemědělcům ve světě docela přálo. Úroda byla vesměs velmi dobrá.

Kdy ceny zemědělských komodit vyrazí zase vzhůru je v rukou přírody. Jediné, co můžeme na základě historické zkušenosti říct, je to, že zatím vždycky nakonec přišel rok, kdy úroda základních plodin, jako jsou pšenice, kukuřice nebo sója, byla slabá.

Samozřejmě nevím, kdy k tomu znovu dojde. A rozhodně nechci nikoho navádět ke spekulacím s komoditami. Ale přijde opět den, kdy ceny zemědělských komodit strmě porostou a dotkne se to našich peněženek. Minimálně u komodit, které v Česku nepěstujeme, jako například káva nebo kakao.

Ve vedlejší roli silný dolar

Vedle klasických tržních sil můžeme částečně děkovat za levné komodity také silnému americkému dolaru. Většina komodit se primárně obchoduje v dolarech, mnoho se jich ale těží a pěstuje mimo USA. Vývoj kurzu dolaru má na ceny komodit podstatný vliv, se zápornou korelací. Česky řečeno, když kurz dolaru významně posiluje, zpravidla ceny komodit v dolarech klesají. Když naopak dolar oslabuje, ceny komodit v dolarech zpravidla rostou. Tento vztah platí na dlouhodobějším horizontu, nelze ho sledovat na denní ani měsíční bázi, ale na pětiletém horizontu je krásně pozorovatelný.

Americký dolar za posledních pět let posílil k euru a většině dalších měn zhruba o dvacet procent. Na následujícím grafu vidíme, jak kurz eura k dolaru od roku 2011 výrazně klesá. Od roku 2011 také výrazně klesá cena většiny komodit. Tvar křivky eurodolaru je až nápadně podobný vývoji indexu Dow Jones Commodity.

Dolar k euru za posledních pět let

Zdroj: Peníze.cz

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na Investujeme.cz, Finmagu a Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Blíží se obrat?

Zda bude dolar dál posilovat a tlačit ceny komodit ještě více dolů, to je ve hvězdách. Od března si každopádně dolar dává pauzu, což ovšem nejde říct o komoditách. Jisté je jen to, že ceny komodit už klesly na velmi nízkou úroveň a nebudou klesat na věky věků. Znovu opakuji, že nechci nikoho nabádat ke spekulacím s komoditami. Ale rád bych psychicky podpořil investory, kteří mají nějaké peníze v komoditních fondech a už několik let sledují, jak hodnota majetku v tomto fondu prudce klesá. Teď rozhodně není vhodná doba brát nohy na ramena. Vydržte. Možná že už obrat klepe na dveře, možná to ještě pár let potrvá, ale přijdou zase i tučné roky.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Jan Železný | 6. 8. 2015 15:37

Největší problém propadu cen ropy resp. i dalších komodit vidím v návaznosti na obří těžařské společnosti a jejich úsporná opatření, která dopadají na reálnou ekonomiku. Výsledky těžařů za 2Q15 nebyly dobré (viz Chevron), což vedlo k omezení investic do nalezišť, technologií a k propuštění. Četl jsem i studie o velmi negativním vlivu na vývoj HDP především v USA, kdy je propad cen ropy spojován se zpomalováním růstu v hodnotě až přes 0,5 %. Na druhé straně nízké ceny pohoných hmot se zatím příliš neprojevují a spotřebitelé ušetřené peníze do ekonomiky, zdá se, příliš nepřepouští. Je to trochu začarovaný kruh. Více o tom píšu ve svém blogu: http://coffeebreaker.cz/ern-zlato-kolabuje-peij-ropn-tai-budoucnost/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Honza Staromuž | 4. 8. 2015 11:56

U zlata je myslím docela rozdíl mezi futures kontrakty (navíc zde dochází k backwardaci, což ledacos napovídá), fyzickým trhem a případně (naked) short sellingem.

Coby zajisťvač, využívám poklesu ceny k částečnému doplňování rezervy FYZICKÉHO kovu.

Coby trader, obchodník s "virtuálním" elektronickým zlatem, ještě částečně vsázím na pokles - v souvislosti se zvyšováním sazeb FEDem. I když ona ta vazba nemusí být tak přímočará. Říká se, že zlato reaguje na inflační očekávání (a FED sazby bude zvedat mimo jiné právě kvůli růstu inflace). Ale ještě důležitější je toto: investoři se rozhodují, kam prostředky, které mají k dispozici, investují. Jdou za nejvyšším možným zhodnocením (samozřejmě s přihlédnutím k riziku). Jde o opportunity cost - pokud očekávám, že zlato díky inflačním očekáváním poroste o 3% ročně, ale akcie jasně a dlouhodobě rostou o víc, uzavřu pozice na zlatě a prostředky přealokuju tam, kde je zhodnotím ještě více. Důsledkem odklonu od zlata je, že klesá, důsledkem příklonu k akciím je, že rostou až nezdravě (vzhledem k vývoji P/E).

Otázka možného (jsou tací, kteří v něj nevěří) zvyšování sazeb FEDem tedy je, jaký bude dopad na akcie. Pokud investoři budou věřit, že to růst akcií zastaví, může zvýšení sazeb paradoxně pomoci zlatu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Bck | 4. 8. 2015 11:43

A čím si tedy vysvětlujete backwardaci na zlatě?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr | 4. 8. 2015 06:44

Ceny v grafech jsou uvedeny v USD, což člověka vydělávající Kč moc nezajímá. Když se podíváte na stejné grafy vyjádřené v Kč, tak zjistíte, že za posledních 10 let bylo i levněji (např. v říjnu 2013).
Vzhledem ke stavu eura a očekávání zvýšení úrokových sazeb FEDem se spíš dá čekat další posilování dolaru. Tedy pokles cen komodit v DOLAROVÉM vyjádření.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 4. 8. 2015 11:44
reakce na Petr | 4. 8. 2015 06:44

Možná. Ale také se dá čekat, že ČNB dříve či později přestane intervenovat proti koruně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 4. 8. 2015 13:00
reakce na Jan Altman | 4. 8. 2015 11:44

Ano. Nedá se však čekat, že po ukončení intervence koruna opět stoupne pod 19 kč/$
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 4. 8. 2015 13:16
reakce na Petr | 4. 8. 2015 13:00

To ne, ale i když třeba během roku půjde na 23, tak to lidem držící dolarová aktiva pošramotí roční výnos - a samozřejmě se to netýká jen akcií a dluhopisů, ale i třeba zlata a bitcoinu. A držitelé eurových akcií a dluhopisů asi budou ještě smutnější - tzn. výzvy některých portfoliomanažerů ohledně slibných perspektiv evropských firem je třeba vnímat i touto optikou (a minimálně zvážit kurzové zajištění).

Je jasné, že koruna byla poškozena nevratně. Tzn. i když ČNB intervence (nákup eur za nově "vytištěné" koruny) zastaví, existující rezervy si zřejmě ponechá, čili intervencí "natištěné" koruny nebudou "zničeny". Intervence znamenala přerušení dohánění západu v příjmech obyvatelstva. A i když začneme znovu dohánět, promeškaný čas už nám nikdo nevrátí - leda že by ČNB ta nakoupená EURa poslala na účty lidem, podle průměrné výše jejich bankovních korunových zůstatků či obratů za období intervence :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!