Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akciové trhy se přehřívají. Přijde pád?

| 7. 4. 2015

Ceny akcií jsou silně nadhodnocené a maržové obchody na rekordní úrovni. To nemůže dopadnout dobře. Otázka by tedy spíš měla znít: Kdy přijde pád?

Akciové trhy se přehřívají. Přijde pád?

„A zase ten Traxler a jeho předpověď, že přijde krach akcií,“ říká si teď asi mnoho čtenářů. Ano, už přes rok opakovaně říkám, že akcie jsou dnes drahé – všeobecně a v USA zejména – a že se blíží další velký propad. Mezitím ceny akcií trhají prakticky každý týden nové rekordy. Někteří kolegové z branže se mi posmívají, že akorát straším lidi. A občas se někde dočtu i něco takového, jako že jsem „studený a bezohledný správce“, který „zabránil sobě a lidem vydělat desítky a stovky procent“.

Ano, je to tak. Zabránil jsem našim klientům vydělat posledních dvacet procent růstu ze zhruba 160procentního nárůstu hodnoty indexu S&P 500 od roku 2009. 

Standard & Poor’s 500: Posledních pět let

Zdroj: Peníze.cz

A zabránil jsem našim klientům vydělat čtyřicet procent na růstu hodnoty indexu DAX za posledních šest měsíců. Poslední rok a půl totiž s klienty zaujímáme tržně neutrální pozice, abychom zajistili portfolia před případným propadem.

DAX: Posledních pět let

Zdroj: Peníze.cz

O přehřátí akciových trhů mluvím delší dobu. V říjnu jsem publikoval stručnou analýzu, ze které vyplývá, že akcie v USA jsou fundamentálně drahé, podle mnohých ukazatelů už dražší než v roce 2007. Poměrem k čistým ziskům nebo k účetní hodnotě jsou americké akcie na srovnatelné úrovni s rokem 2007. Poměrem k tržbám už dokonce překonaly i hodnoty z roku 2000.

Růst akcií neodpovídá růstu domácího produktu

Svůj názor dnes doplním ještě o další dva zajímavé grafy. První znázorňuje tzv. Buffettův indikátor, což není nic jiného než srovnání tržní kapitalizace všech amerických akcií s hrubým domácím produktem USA. Jedná se o vcelku logický dlouhodobý ukazatel ocenění akciového trhu. Na velmi dlouhém horizontu vývoj HDP koresponduje s vývojem cen akcií, vždyť jde o spojené nádoby.

T jako Technická

Mnoho amerických firem má nadnárodní charakter, lepší vypovídací hodnotu než hrubý domácí produkt by tedy měl teoreticky mít spíš hrubý národní produkt. Nicméně ten je zhruba 17,9 bilionu dolarů a dlouhodobě se od HDP liší plus minus o procento, srovnání tedy vychází obdobně.

Na obrázku níž můžeme vidět, že celková tržní hodnota všech amerických akcií je aktuálně nějakých 21,8 bilionu dolarů, což je zhruba o 23 procent víc než hrubý domácí produkt Spojených států amerických (17,7 bilionu dolarů). Vyšší nadhodnocení měly akcie ve Spojených státech v historii pouze v roce 2000, když vrcholila internetová bublina.

Historický vývoj HDP USA a tržní kapitalizace amerických akcií

Zdroj: www.gurufocus.com

Maržové obchody na rekordní úrovni

Varovný signál, že se akciový trh v USA přehřívá, vydává i následující obrázek. Maržové obchodování dosahuje historického rekordu. Celková bilance maržových účtů poukazuje na přehnaný optimismus investorů, podobně jako tomu bylo v letech 2000 a 2007. Zároveň je třeba si uvědomit, že maržové obchody fungují jako akcelerátor propadu. Při výraznějším poklesu cen akcií dochází k automatickému uzavírání maržových obchodů, což pak ještě více umocňuje propad. Do takto rozjetého vlaku pak naskočí short spekulace ze strany hedgeových fondů a vlak už se nedá zastavit.

S rostoucími cenami dosahuje i zadlužení investorů historických rekordů

Zdroj: www.dshort.com

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Stojíme před propadem?

Já neříkám, že hned zítra začnou ceny akcií padat dolů. Ani si netroufám odhadovat, kam až by mohla klesnout hodnota indexu S&P 500, pokud bychom se v dohledné době rozsáhlejšího propadu cen akcií dočkali. Pouze s vytrvalostí vyhladovělého medvěda již druhým rokem varuji, že se akciové trhy silně přehřívají. Třeba se budou přehřívat ještě další rok nebo dva. Možná se díky uvolněné měnové politice centrálních bank a pod tíhou miliard eur a jenů, které se nyní v rámci penzijních fondů přesouvají z dluhopisů do akcií, dočkáme další velké akciové bubliny a hodnota indexu S&P 500 v následujících dvou letech stoupne až na 3000 bodů. Kdo ví.

Nicméně bylo by pošetilé přehlížet různé varovné signály. Riziko propadu roste. Nepovažuji za moudré snažit se dnes za každou cenu ještě chytit nějaké to procento potenciálního růstu cen akcií. Proto budu raději nadále bezohledný správce, který zabrání lidem vydělat desítky procent – ale také jim zabrání desítky procent prodělat.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Původně jsem měl rozepsaný článek o Warrenu Buffettovi a jeho investicích (dostaneme se k němu někdy příště). Ale pak jsem si řekl, že to počká, že raději znovu postraším lidi. Právě totiž začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí 2015. Ve čtvrtém čtvrtletí vykázala pětistovka největších amerických akciových společností z indexu S&P 500 po delší době pokles zisků, a to vůči předchozímu čtvrtletí o citelných 17 procent. Analytikové poslední dobou vytrvale snižují odhady zisků. Pro první čtvrtletí se v tuto chvíli sice počítá s mezikvartálním růstem zisků o osm procent, ve srovnání s rokem 2014 jde ale o pokles o jedno procento.

Pokud by navíc reportované výsledky zaostaly za očekáváním, může se poměrně rychle rozjet vlak směrem na jih – a směr jih jak asi víte znamená v investorské hantýrce pokles. Pokud výsledky naopak pozitivně překvapí, můžeme se ještě dočkat nových rekordů... a v létě pak budu pravděpodobně znovu volat, že se trh nezdravě přehřívá. To je bohužel vedlejší důsledek uvolněné měnové politiky centrálních bank. Zcela jistě stojíme před propadem, jen nikdo neví, kdy k němu dojde a z jaké výšky budou trhy nakonec padat. Každopádně bylo by dobré, abyste na takový scénář byli připraveni.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Aleš Kubík | 8. 4. 2015 19:06

Zdravím, díky za článek a názor, dovolím si svůj pohled. Jak bylo diskutováno i v komentářích, argumentů pro i proti přehřátí akciových trhů je mnoho. Jenom pro srování a vyvážení názoru v článku, pár argumentů, proč možná ještě dlouho větší korekce nepřijde:
- 20letý klouzavý průměrný výnos amerických akcií je na průměru (kolem 9%), 15letý je dokonce pod průměrem...
- americká aktiva nejsou jedniné, celosvětově jsme jenom lehce nad rokem 2007 a rozvojové trhy (nejenom BRIC, o němž jste taky ve Finmagu psali) jsou ještě níž
- přítoky peněz do akcií zdaleka nedosahují úrovně kolapsových let (uklízečky se ještě o akcie nezajímají, zdá se že ani průměrní investoři :)
Myslím, že akcie nejsou levné, ale vzhledem k volnému kapitálu na trhu, drahým dluhopisům a těžko hledaným investičním alternativám jsme daleko od větší než 10-20% korekce. Co je ale důležitější, nesnažme se časovat trh. Ten bere v potaz jak fundament, tak psychologii a mísí to v koktejl, který nikdo nemůže předvídat. Proto doporučuji průběžně investovat a nechat si v záloze vždy nějaké peníze pro případ korekcí, kdy se nakupuje nejlíp. Ale to je jiné téma...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 7. 4. 2015 16:00

Pokud se intenzivně nafukuje peněžní zásoba, ty peníze někam jít musejí.
Výnosy dluhopisů jsou stlačeny k nule, takže tam to nebude.
Resp. dluhopisy jsou podle mne ve větší bublině, než akcie, protože jejich výnos je nižší, než reálná inflace.
Je samozřejmě možné, že trh v USA se zakucká, protože výsledky nemusejí naplnit očekávání a FED (údajně) zastavil QE a hrozí zvyšováním sazeb.
Ale politici nebudou chtít dopustit další krizi (vzhledem k rozhašenosti ekonomik by to taky mohla být ta poslední) a tak QE klidně obnoví a klidně i ve větším objemu a s širším spektrem vykupovaných aktiv (podnikové dluhopisy, dluhopisy obcí, třeba i akcie - tedy vlastně takové znárodnění v sametových rukavičkách).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marek Sveceny | 7. 4. 2015 08:50

aneb stejne clanky na stejne brdo podporene desitkami zarucene prukaznych a vserikajicich grafu cteme uz poslednich 6 let, a budeme urcite i nadale cist dalsich 10 let na tisicich a jednom serveru....
A co na to trhy? Je jim to jak vidime zdela ukradene, a i dal jim to ukradene bude, nemaji totiz s fundamentem a realitou uz velmi davno nic spolecneho.
Tak proc mame neustale snahu je s fundamentem porovnavat...?!?
Ano, ze po umelem rustu poslednich let prijde opet nejaky umely kratkodoby konec sveta je statisticka jistota, ale to je tak vse co o tom vime, jestli to bude za rok anebo za ctyri nezalezi na grafech ani krivkach, ale az bude zmacknut ten "spravny" knoflik elitnimi politiky. Prozatim drzi ruku na knofliku zelenem (a mozna na nem maji zavazi a ani neplanuji jej dalsi dva roky sejmout).
Netvrdim ze budeme rust do nebe, pravdepodobnost ze indexy budou na konci tohoto roku na plovicnich hodnotach je totiz uplne stejna jako ze budou o 30 procent vys, "vim ze nic nevim" zde plati vic nez kde jinde...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Novák | 7. 4. 2015 06:28

Rozbíte prasátka, bude výprodej.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Hatlapatka | 7. 4. 2015 05:34

Jako bych už od autora podobný článek četl a skutečně
18.4.2013 Jsou akcie drahé?
17.6.2013 Analýza: přišel čas prodat akcie?
13.1.2014 Akcie loni a letos: Euforie předchází pád
Cituji: "Netajím se tím, že momentálně spekuluji na pokles akcií. Zajímavou alternativou pro méně odvážné spekulanty jsou dnes reverse bonus certifikáty, kde k úspěchu investice postačí, aby ceny akcií nestouply nad určitou předem definovanou úroveň." Chudáci klienti.

Což o to, každému z nás se stane, že vývoj neodhadneme a proděláme. Co mne ale absolutně odrovnalo je autorův závěr, kde naznačuje, kde naznačuje, že jeho jsou skvělé a že to nevyšlo je chyba centrálních bank. Přesně podle mustru neodpovídá-li reality mým představám, tím hůře pro realitu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Risik | 7. 4. 2015 20:19
reakce na Michal Hatlapatka | 7. 4. 2015 05:34

Nuz, zasahy centralnych bank dost potlacaju realitu, to nemozno popriet.
Nebyt centralnych bank, akcie by asi naozaj poklesli.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 7. 4. 2015 23:53
reakce na Martin Risik | 7. 4. 2015 20:19

Souhlasil bych, pokud by FED provedl v uplynulém roce něco, s čím autor ve své predikci nemohl počítat. Ale promiňte, že by to v ankapu a Půlnočním království "platilo" opravdu nelze brát jako argument.
PS. Omlouvám se za zvýšený výskyt chybějících a přebývajících slov v mém předchozím příspěvku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!