Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Warren Buffett a záchrana Goldman Sachs: Další skvělý počin nejznámějšího investora

| 2. 4. 2013

Warrenu Buffettovi se podařila další fenomenální investice. Bez utracení jediného centu se zařadí mezi největší akcionáře investiční banky Goldman Sachs.

Warren Buffett a záchrana Goldman Sachs: Další skvělý počin nejznámějšího investora

Když Warren Buffett v roce 2008 přispěchal s pětimiliardovou injekcí kapitálu pro kolabující investiční banku Goldman Sachs, mnozí se škrábali na hlavě, co to má zase za lubem. Postupem času se ale ukázalo, že to nebyla vůbec špatná investice. Právě naopak! Podívejme, jakou hru to světoznámý investor přezívaný Mudrc z Omahy rozehrál. 

Spása jménem Buffet

Píše se rok 2008 a kreditní krize právě přivedla nejednu velkou banku na pokraj krachu. Pomoc zoufale hledá i americký investiční gigant Goldman Sachs. Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway proto poskytuje bance pět miliard dolarů výměnou za preferenční akcie ve stejné hodnotě a „záruku“ (warranty) na nákup běžných akcií za dalších pět miliard dolarů za tehdejší cenu 115 dolarů za akcii. 

Ještě dodejme, že u u preferenčních akcií si Buffett dojednal roční desetiprocentní dividendu. Banka si zase ponechala možnost akcie při výplatě dividendy odkoupit a této možnosti v roce 2011 využila. Při odkupu ale musela banka vyplatit Buffettovi jednorázovou dividendu ve výši 1,64 miliardy dolarů. Z investovaných pěti miliard dolarů se tak Buffettovi za tři roky vrátilo třikrát po půl miliardě dolarů (10% roční dividenda) a navíc 1,64 miliardy dolarů za „předčasné splacení dluhu“. Za tři roky tedy vydělal celkem 3,14 miliardy dolarů, což dává „velmi solidní“ výnos ve výši 63 procent. 

Show must go on!

To ale stále není všechno. Buffettova společnost Berkshire Hathaway totiž nadále vlastní „záruku“ (warranty) na nákup dalších akcií Goldman Sachs za cenu 115 dolarů za akcii v celkové hodnotě pět miliard dolarů. Aktuálně se cena jedné akcie banky pohybuje na burze v New Yorku mezi 145 a 150 dolary. Tyto pětileté „záruky“ bude moci Buffett uplatnit v říjnu tohoto roku. Pokud by cena akcií Goldman Sachs zůstala na dnešní úrovni, vydělá na tomto obchodě Buffett dalších přibližně 1,4 miliardy dolarů. Jeho celkový výnos z této investice tak překročí 4,5 miliardy dolarů, zhruba 90 procent investice. To není zlé, co říkáte? 

Vývoj ceny akcií Goldman Sachs

 

Zdroj: Reuters 

Mezi hlavními akcionáři Goldman Sachs

Minulý týden pak vyplula na svět další zajímavá informace. Warren Buffett se prý dohodl s bankou, že nevyužije svého předkupního práva na nákup zhruba 43 milionů akcií (za 5 miliard dolarů při ceně 115 dolarů za akcii), čímž by získal skoro desetinový podíl na této bance. Místo toho s Goldmany vypořádá „záruky“ bez použití kapitálu: Banka vyplatí Buffettovi rozdíl mezi tržní cenou akcií a nominální hodnotou „záruky“, tedy již zmiňovaných přibližně 1,4 miliardy dolarů. Pointa? Tato částka ale nebude vyplacena v hotovosti, nýbrž ve formě akcií Goldman Sachs! 

Berkshire Hathaway se tak stane při stávající ceně jedné akcie vlastníkem zhruba 9,5 milionů akcií Goldman Sachs a se zhruba dvouprocentním podílem se tím pádem zařadí mezi její největší akcionáře. Buffett přitom za nákup akcií neutratí ani cent. Vše získal za to, že bance před pěti lety půjčil pět miliard dolarů s desetiprocentním úrokem. 

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway

 

Zdroj: Reuters 

Buffett ještě nepatří do starého železa

Takhle se to dělá s velkými penězi! Kdyby drobný investor v roce 2008 koupil akcie Goldman Sachs za cenu 115 dolarů, vydělal by za pět let 28 %, ani to není špatné, Warren Buffett ale dokázal investicí do Goldman Sachs ve stejném období vydělat 90 %. 

Buffett opět všem ukázal, že ještě nepaří do starého železa a moc dobře ví, co dělá. Snad nikdo na světě se nemůže chlubit tolika úspěšnými investicemi jako právě on. Myslím, že se všichni máme ještě hodně co učit a měli bychom využít toho, že Buffett je stále aktivní a sledovat jeho kroky.

Jan Traxler je odborníkem na akcie, zakladatelem a ředitelem společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jan Altman | 2. 4. 2013 12:09

WB má předně exkluzivní politické konexe (a informace).
Dopředu ví, jaká finanční instutuce se nachá padnout a která naopak bude zachráněna. Dopředu ví, která odvětví a které podniky obdrží pobídky a dotace. A pravděpodobně toto rozhodování dokáže i účinně ovlivňovat. Dokonce má konexe dostatečné pro to, aby mohl ovlivňovat legislativní proces (tzn. "podniká" podobně, jako p.Babiš).

A velké TOP banky ala GS mají zajištěný penězovod od FEDu, mají jistotu, že jsou TBTF (a jejich šéfové jsou TooBigToJail). Tyto banky dopředu vědí, kolik bude stát/FED kupovat/prodávat dluhopisů a mají tak zisk jistý.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Antonín | 2. 4. 2013 10:03

Drobný investor mohl tuto strategii v roce 2008 zrealizovat paralelně pomocí obcí a diskontních certifikátů ten celkový rizikový profil a čistý zisk by byl podobný,
myslím že není důležité kolik peněz má někdo k dispozici ale s jakou strategii pracuje, a to je to co Buffet velice dobře umí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 2. 4. 2013 08:13

Jojo, Goldman Sachs - to je ta banka, co tvrdila, v r. 2008 že ropa vzroste na 200 USD za barel? To jsem se divil. Za rok byla za 50.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Bedrich Navratil | 2. 4. 2013 04:20

Zase to má pán z pojišťovny zcela obráceně. Warren Buffett vzal úplatek od zločinné organizace GS a spolupracuje s těmi zločinci. To je jedna z nejhorších investic od Buffetta. Je to nemorální a je to něco jako úplatek a korupce.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milan Fiedler | 3. 4. 2013 19:48
reakce na Bedrich Navratil | 2. 4. 2013 04:20

Pane Navrátile, v čem vlastně spočívá váš příspěvek? Nechápu, co tím urážlivým komentářem chcete říct...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!