Bilancování – akcie v roce 2011

| 9. 1. 2012

Rok 2011 nebyl pro akcie vůbec příznivý. Vyjma USA všechny hlavní trhy ztrácely. Nejhůř dopadli majitelé řeckých akcií. Nejlépe si vedly akcie – na Jamajce.

Bilancování – akcie v roce 2011

Rok 2011 nebyl pro akcie vůbec příznivý. Index MSCI World zakončil rok ve ztrátě 4,5 procenta. Většina trhů však dopadla mnohem hůře. Například akcie německých a francouzských firem poklesly v průměru o 17 procent, polských o 30 procent a rakouských a indických o 36 procent. Ještě hůř dopadli investoři s akciemi v Egyptě s minus 47 procenty. Absolutně nejhorší vývoj mají za sebou akcie řeckých firem, které průměrně spadly o 62 procent, tj. téměř na třetinu hodnoty ze začátku roku, a oproti roku 2007 mají pouze desetinovou hodnotu.

 PIIGS – Relativní vývoj indexů MSCI Portugal, Ireland, Italy, Greece a Spain

  PIIGS – Relativní vývoj indexů MSCI Portugal, Ireland, Italy, Greece a Spain

Zdroj: MSCI

Akcie v USA hlavním tahounem

Nejúspěšnějším akciovým trhem byla v roce 2011 Jamajka, kde akcie posílily o 30 procent měřeno indexem MSCI Jamaica. Otěže ale držely hlavně akcie v USA, kde ke konci roku vykazovala ekonomika velmi dobrá čísla (rostoucí PMI, klesající nezaměstnanost), a tak akcie umazaly zpět ztráty ze srpna, kdy agentura Standard & Poor’s snížila Spojeným státům úvěrový rating na AA+. Právě zásluhou amerických akcií tak nakonec index světových akcií MSCI World skončil jen v malé ztrátě.

Díky pozitivnějšímu vývoji americké ekonomiky (navíc na pozadí evropské dluhové krize) zpevnil americký dolar. Český investor tudíž v konečné bilanci po přepočtu do korun mohl na amerických akciích vydělat zhruba šest procent. Slováci a další euroinvestoři by vydělali tři procenta.

 Svět – Relativní vývoj indexů MSCI World, Emerging a Frontier

 Svět – Relativní vývoj indexů MSCI World, Emerging a Frontier 

Zdroj: MSCI

Emerging markets ztrácely

Jak už tomu při poklesech bývá, rozvíjející se trhy výrazně zaostaly a v průměru poklesly o 18 procent (index MSCI Emerging Markets). Nejhůře si vedly akcie v Indii, kde ztratily dokonce 36 procent. Čínský a ruský trh spadl „pouze“ o 18 procent a brazilský o 22 procenta. Dařilo se naopak Indonésii. Akcie firem čtvrté nejlidnatější země na světě zpevnily v průměru o 7,5 procenta. Relativně dobré výsledky přinesly i akcie dalších asijských draků – Malajsie (0 %), Filipíny (0 %)a Thajsko (-2 %).

Méně rozvinuté rozvíjející se trhy (tzv. frontier markets) dopadly ještě hůře, index MSCI Frontier Markets poklesl o 20 procent. Dolů ho táhly zejména akcie ve Vietnamu (-38 %), Argentině (-41 %), Bangladéši (-42 %) a na Ukrajině (-44 %). O lepší průměrný výsledek se zasloužily arabské trhy Katar (+8 %), Omán (-14 %), Jordánsko (-14 %) nebo Spojené arabské emiráty (-17 %).

 BRIC – Relativní vývoj indexů MSCI Brazil, Russia, India a China

 BRIC – Relativní vývoj indexů MSCI Brazil, Russia, India a China 

Zdroj: MSCI

Je na čase začít postupně nakupovat

Přesně před rokem jsem při bilancování roku 2010 psal, že je na čase realizovat zisky a raději prodat akcie, než přijde další pokles. Dnes je na čase začít opět s nákupy. V roce 2012 se dle mého názoru prohloubí dluhová krize v Evropě a celý svět včetně Číny a dalších rozvíjejících se trhů upadne do hospodářské recese. Ceny akcií tento scénář částečně už odrážejí, ale v případě jeho naplnění dál poklesnou. Ovšem to donutí Fed a Evropskou centrální banku k novému kvantitativnímu uvolňování a ještě v tomto roce může dojít na akciových trzích k obratu.

Proto i když si nemyslím, že už jsou ceny akcií na dně, doporučuji postupně nakupovat. Dno totiž nikdo trefit nedovede a obrat může přijít velmi rychle a nečekaně. Osobně ho nečekám dřív než na podzim, ale člověk nikdy neví. Zvlášť pokud si vybíráte k investici jednotlivé akcie, jež v uplynulém roce zaznamenaly výrazný propad a u kterých očekáváte zlepšení situace, pak nemá smysl čekat na obrat. Než člověk uvěří, že akcie dosáhly svého dna, tak ceny zpravidla vyrostou o desítky procent a to už bývá na nákupy pozdě. Nejlepším řešením je tudíž rozložit zamýšlenou investici na více dílů a v následujících cca 6-9 měsících postupně nakupovat.

Autor je ředitel a hlavní investiční manažer FINEZ Investment Management

Vložit komentář

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Pokud ještě nemáte svůj účet, tak se zaregistrujte.

Jste si jistí, že již na Finmagu učet máte, a nemůžete se přihlásit? Po přechodu na nový redakční systém si musíte změnit své heslo. Jak to udělat, zjistíte zde.

Jan TraxlerJan Traxler
Od roku 2004 pracuje jako investiční poradce. V roce 2007 založil společnost FINEZ Investment Management poskytující privátní investiční poradenství. Věnuje...více o autorovi.

Diskuze

Tomáš Najman | 30. 7. 2014 22:47

Křesťanství, Komunismus, Islám, Nacismus, ...a všechna další náboženství (tedy povýšení konkrétní ideologie a mixu rituálů do oblasti, ve které odmítá zpochybnění, sebereflexi a zapovídá právo nesouhlasit) mají v podstatě......více

Konspirační teorie: Islámské spiknutí

pavel kratochvil | 30. 7. 2014 21:28

Patřím ke skupině lidí, kteří vidí v islámu jen další náboženství. Slovo neškodné bych nepoužil, ale islám v tomto není žádnou vyjímkou. Že jsou židé a křesťané civilizovanější není způsobeno jejich vírou ale jiným civilizačním......více

Konspirační teorie: Islámské spiknutí

Petr Hampl | 30. 7. 2014 16:41

Ještě k tomu mojžíšovskému džihádu. Jestli se někdy na ty pasáže podíváte, všimnete si, že je tam spousta poznámek typu "tenkrát", "za těch časů", "tomu místu se tak říká až dodnes" atd. Je to psáno jako učebnice dějepisu,......více

Konspirační teorie: Islámské spiknutí

Jan Altman | 30. 7. 2014 14:30

A opět budete vymýšlet ideální systém a až s ním (vy? já? paní Vomáčková? většina? Babiš? Bezděk?) budete spokojen, tak ho ostatním stát vnutí násilím?

Státní systém nikdy nemůže být spravedlivý a jednotný systém......více

Vladimír Bezděk: Deficit penzijního systému nebude tragický. Když se bude zvyšovat důchodový věk

Zdeněk Gardelka | 30. 7. 2014 13:58

Jako jeden z potrefených islamofobů, který se zároveň považuje za libertariána bych rád reagoval.

Celkem přesně zapadám do toho jaké názory autor připisuje islámofobům na islám. Ale ohradil bych se proti tomu jaké......více

Konspirační teorie: Islámské spiknutí

Jiri Salek | 30. 7. 2014 13:46

Doslovnost Bible záleží na denominaci. Mnoho křesťanských fundamentalistů bere celou Bibli doslova, ti ostatní jen jako podobenství nebo inspiraci. Jenže nikdo nenásleduje příkladu Mojžíše, který vyhlásil džihád za dobytí......více

Konspirační teorie: Islámské spiknutí

Facebook

Přihlášení

Nemáte regstraci? Zaregistrujte se zde!