Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

ETF a contango: pořádný tanec s vašimi penězi

| 1. 3. 2012

Mantra posledních let zněla „investuj do komodit, investuj do komodit, investuj do komodit“. A protože ne každý si může zaparkovat na zahradním jezírku tanker s ropou, hledali jsme pomocníky. S fondy ETF je to jednoduché. Aspoň na první pohled.

ETF a contango: pořádný tanec s vašimi penězi

To, že komodity byly v posledních několika letech jako investice tolik „in”, má několik důvodů:

  • Komodity jsou v poslední dekádě v horní části „supercyklu”. Těžební firmy v 80. a 90. letech moc neinvestovaly a s příchodem Číny a spol. na scénu je najednou komodit nedostatek.
  • Komodity jsou „opravdové” (i když v praxi to funguje tak u zlata a stříbra, neznám nikoho kdo doopravdy fyzicky vlastní tanker plný ropy). Hodně lidí je tudíž považuje za obranu proti inflaci (jak moc to platí, je na samostatný článek).
  • A v neposlední řadě jsou komodity konečně přístupné i řadovému investorovi.

Podívejme se lépe na ten poslední bod. Pokud jste chtěli investovat do komodit před deseti lety, a nebylo to zrovna zlato/stříbro, měli jste velice pravděpodobně smůlu. Většina investic byla přes deriváty obchodované na burzách (většinou futures), a malý investor (kterého bych v tomto případě definoval jako někoho, kdo má v investicích míň než aspoň milion dolarů) mohl tak maximálně koupit akcie těžebních společností jako třeba BHP Billiton, BP, Shellu a podobně.

Situace se dramatický změnila s příchodem ETF, exchange traded funds, neboli investičních fondů obchodovaných na burze. Speciálně pasivních indexových fondů, tedy fondů, které sledují/replikují nějaký index, například cenu ropy WTI.

Doslova přes noc se tak malým investorům otevřely dveře ke komoditnímu ráji. A bankovní krize k oblíbenosti komodit a komoditních ETF jenom přispěla.

Contango

Teoreticky jsou ETF krásný produkt, který umožňuje levné investování do všeho možného – od klasických akcií a dluhopisů až po pšenici či pomerančovou štávu. Jsou velice průhledné, likvidní a mají minimální poplatky za správu. Co víc si přát?

Jenže jednoduchost ETF je spíš zdálnivá, zvlášť u komodit.

Většina fondů nemůže držet reálnou komoditu (výjimkou jsou některé fondy drahých kovů). Například u ropy by byl nutný nájem tankerů či jiných prostor k uskladnění – ale ty nejsou nafukovací. Na rozdíl od ETF fondů. Když například jeden den do fondu investoři nalijou (nebo z něj vyberou) dalších 100 millionů dolarů, fond je najednou o tolik větší (či menší), což, pokud by měl skladiště, znamená, že musí okamžitě koupit/prodat komoditu v hodnotě 100 millionů. To je ale docela drahé.

Většina ETF komoditních fondů proto investuje nepřímo, přes deriváty, většinou pomocí už zmíněných futures na komoditních burzách.

Zde je ale zakopaný pes, o kterém drtivá většina malých investorů nikdy neslyšela. Jmenuje se contango (a s latinskoamerickými tanci nemá nic společného). Zjednodušeně: contango znamená, že cena komodity k dodání v budoucnosti je vyšší než cena k dodání dnes („spot“). Včera například byla jedna „spot“ (k dodání ihned) jednotka plynu za $ 2,5384. Stejná jednotka k dodání v dubnu za 2,746, a v květnu za 2,849.

Poznamenám, že situace „vyšší ceny v budoucnu“ je obvyklá a celkem nic neříká o tom, jestli „spot“ ceny opravdu budou vyšší. Důvodů je hodně, jedním z nich je právě ta cena uskladnění.

Vše to sice zní ezotericky, ale pro investora do komoditního ETF to má reálný dopad.

Jaký růst budete potřebovat?

Jak jsem napsal, tyto fondy investují nepřímo – přes futures. Řekněme, že jste manažer amerického fondu UNG, který  investuje do zemního plynu. Dnes tedy nejpíš vlastníte kontrakty futures k dodání v březnu, přesněji 1. března. To není daleko – a vy nemáte prostory na uskladnění plynu, který by vám 1. března dodali. Takže někdy příští týden musíte tenhle kontrakt prodat a koupit nový, k dodání 1. dubna. Tím okamžitě proděláte cca 20 centů na každém kontraktu. Skoro osm procent!

Pro snazší pochopení s vymyšlenými cenami: řekněme, že je cena za jednotku k dodání dnes jeden dolar a k dodání za měsíc dva dolary. Vy máte „poukaz“ na dvě jednotky plynu, které dnes musíte prodat, za což dostanete 2 $ = 1 $ × 2. Musíte ale vzápětí koupit další kontrakt, který stojí dva dolary – takže můžete koupit jen jednu jednotku. Na konci máte sice stejnou hodnotu (dva dolary), ale jen polovinu plynu, co jste měli. Bude-li cena plynu za měsíc pořád kolem jednoho dolaru, máte padesátiprocentní ztrátu.

Takže ETF na komoditu která je v contangu, pomalu každý měsíc krvácí peníze. Chytřejšími strategiemi, než jsem popsal nahoře (a kterou mimochodem UNG praktikuje), se dá krvácení zpomalit, ale ne úplně zastavit.

Jinými slovy, pokud se vrátíme k příkladu se zemním plynem a reálnými čísly, aby ceny akcií UNG šly nahoru, musí cena plynu za další měsíc stoupnout alespoň o osm procent. Možné to, samozřejmě, je, ale jak pravděpodobné?

Pokud jste malý investor a začnou vám povídat o tom, jak je dobré investovat do komoditních ETF, zeptejte se na contango. Pokud to budou brát za výzvu k tanci, je čas změnit (investičního) partnera. 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

František Marčík | 1. 3. 2012 20:05

Pane Endere, díky za článek. Je vám známa tato studie? http://www.unctad.org/en/docs/gds20111_en.pdf

A související:
"I have discovered a completely new business within the oil branch. Owning large oil storage capacity has become a profitable activity. Normally, the oil market operates so that one can buy and sell oil on a daily basis and be certain that, nevertheless, at the end of the day one does not own any oil. In this way oil is sold around nine times before it is finally used. Alternatively, one can actually buy oil at an attractive price and store it to sell later at a higher price. An oil tanker carries around 2,000,000 barrels so playing this game requires a lot of cash but it can also lead to enormous profits. One of the players that I spoke to had storage capacity of this order and told me that, at the moment, their storage held oil bought at $86 per barrel that could be sold at a profit of over $25 per barrel, i.e. a total profit of $50 million."
http:// aleklett.wordpress.com/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 2. 3. 2012 12:06
reakce na František Marčík | 1. 3. 2012 20:05

Presne tuhle studii jsem nevidel, ale videl jsem nekolik podobnych. V podstate je to stejne u vseho - pokud existuje trh s derivaty ktery nema "realne" omezeni (napr. ze musit byt schopen primout fyzicke doruceni komodity a bez nej nemuzete obchodovat), derivaty v konecnem dusledku budou vest cenu komodity, specialne smerem nahoru (smerem dolu je to omezeno neb producenti muzou omezist/zastavit tezbu a realna poptavka existuje).

Technicky je kolem toho docela hodne zjimavych veci, progooglujte si napr. "dark oil inventory".

V seto samozrejme vliv na cenu ma - nicmene to je zase na uplne jiny clanek.

Clanek jsem psal spise abych upozornil male investory na contango jako neviditelnou, a docela vysokou, "dan", kterou plati (pokud je dana komodita v contangu, pokud je v backwardation tak to muze byt naopak bonus) pri koupi komoditnich ETF aniz by o tom vedeli. Neboli ze investovani do komodity porad neni trivialni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!