Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nameee.com: Nová pyramida na tekutém písku

| 1. 4. 2011

Sociální sítě poskytují nové, uvěřitelné kulisy finančním pyramidám. Ty se teď objevují v novém kabátku, jako je česká kopie Facebooku jménem Nameee.

Nameee.com: Nová pyramida na tekutém písku

V půlce devadesátých let jsem navštívil přednášku o tom, jak snadno a bez práce vydělat peníze. Stačí koupit tohle a prodat to tamtěm, kteří to už sami prodají dalším. Když jich bude aspoň tolik a tolik, což vlastně není moc, musím, prostě musím, vydělat majlant. Bylo mi čtrnáct. Došel jsem domů, pochlubil jsem se, táta mě proliskal a bylo.

Revival prostě frčí: devadesátky jsou zpátky

Až do loňska jsem měl za to, že tyhle pyramidy se utopily ve finančním slizu devadesátých let. Proto mě vyděsilo, když mě loni oslovil důležitý pán v elegantním obleku s podobnou nabídkou. Měl jsem mu pomoci dostat do světa jeho „originální finanční produkt“. Nad podklady k zakázce se mi vybavilo trauma z dětství: opět po letech jsem před sebou měl nefalšovanou pyramidu. Nezměnilo se skoro nic. Devadesátková rétorika i grafika, pět barev a deset typů písma v narychlo spíchnutém wordovském dokumentu.

Pokud jste spokojení s Vaší finanční situací,tak prosím nevstupujte! Mohlo by Vás pohoršit,jak snadno se v informačním věku jednadvacátého století dají vydělávat peníze.

Teď na rovinu: jsem spam?

V devadesátkách byla hnacím motorem těchto pololegálních finančních her neznalost kapitalistického systému a hesla o rychlém (a zaručeném) výdělku. Dnes sází jejich tvůrci na jiný buzzword: na sociální sítě. Facebook a sladkou pohádku o Zuckerbergovi, nejmladším dolarovém miliardáři, znají snad všichni. Příběh o rychlém zbohatnutí má díky tomu nové, konečně zase uvěřitelné, kulisy.

Takže když se na začátku března objevila česká sociální síť Nameee s pyramidovou strukturou, všechno do sebe zapadlo. Roční poplatek je 50 dolarů (chceme přece působit světově), má čtyři patra a uvnitř vypadá do písmene stejně jako Facebook, liší se od něj jen oranžovým nátěrem a detaily. Pastičky na čas se taky shodují s těmi facebookovými, můžete psát aktualizace svého stavového okénka, sdílet fotky a video. Ovšem za tisícovku ročně.

Logika tvůrců Nameee je krásně neprůstřelná. Proč je jejich síť zpoplatněná? Abyste měli svoje data pod kontrolou! Poplatek má zaručit, že vás na síti nebudou obtěžovat falešné profily. Je celkem jedno, že jde z mnoha důvodů o nesmysl. Svou cílovou skupinu si tenhle výkřik do tmy najde. Jde vlastně o dokonalé využití mediální hysterie kolem ztráty soukromí na Facebooku a cílovka Nameee se nijak neliší od vyděšených diváků Novy. Masáž o bezpečnosti dat začíná hned na titulní stránce výkřikem „Zpoplatněno 50 USD. A vždy bude.“ (Což je mimochodem podařená parodie slavného Zuckerbegova hesla „Facebook is free. And always will.“) Když se vás Nameee mezi neustálým opakováním mantry o bezpečnosti zeptá, jestli určitě, ale stoprocentně nejste spam, iluze je perfektní. A nezbývá než obdivovat dokonalost pyramidy, kterou autoři vystavěli na tekutém písku.

Nelezte tam, spadne to

Přitom je jasné, že o žádnou sociální síť nejde. Tím méně sociální síť se zářivou budoucností, jak inzerují její tvůrci. Řídí se totiž pravidly klasické pyramidové hry-Ponziho schématu-letadla, říkejte si tomu, jak chcete: Jakmile se nabalí několik pater, dojde stavební materiál – noví uživatelé s dalšími penězi – a celá konstrukce se zřítí. Pod ní „kupodivu“ nikoho nenajdete, hlavní páni architekti už většinou dávno bydlí někde za mořem, nebo aspoň pořádnou zdí. Kromě nich už na hře může rozumně vydělat jen pár lidí z druhého nejvyššího patra. Které je podle všeho naplněno dávno před otevřením vrátek pro veřejnost.

Pokud teď obdivujete českou vynalézavost (nebo se vám nad ní chce brečet) není důvod. Stejně nepůvodní jako design je i nápad na sociální pyramidu – loni v říjnu byla spuštěna anglojazyčná sociální síť SideTick s vkladem sto dolarů. Zbytek už je jednoduchý: pořídit si vlastní sociální síť ve stylu Facebooku stojí kolem stovky dolarů, prefabrikovaný balíček vám připraví třeba služba Faceclon.

Sociální server z ulice nočních podniků

Nameee se od začátku pohybuje na hranici zákona. Ať už příliš doslovným opisováním od svých vzorů, tak samotným principem. Pyramidové hry u nás jsou sice povoleny, ale jen za velmi přísných podmínek. Trestní zákoník, § 213 O provozování nepoctivých her a sázek, říká: „Kdo provozuje peněžní nebo jinou podobnou hru nebo sázku, jejíž pravidla nezaručují rovné možnosti výhry všem účastníkům, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“ Přitom se „za peněžní hru považuje řetězové hra, při které počet jejích účastníků vzrůstá geometrickou řadou, přičemž dříve zapojení účastníci hry mají získat několikanásobek svého vkladu do hry, a to na úkor účastníků hry, kteří se do ní zapojili později.“ Názor si udělejte sami.

V článku na serveru TyInternety najdete zajímavé podrobnosti o majitelích Nameee. „Společnost Nameee.com, která je dokonce akciovou společností se základním jměním dva miliony korun, kontrolují kromě několika dalších lidí zejména členové rodiny Drahokoupilů,“ píše Vojtěch Bednář, „kteří mají své trvalé bydliště shodně ve známé pražské ulici Ve Smečkách. A to přímo na adrese, kde sídlí podnik Darling Cabaret. Dále mezi členy představenstva patří také Petr Halva, který je zase společníkem v jiné firmě s názvem Darling Models.“ V diskuzi najdete spoustu dalších angažovaných členů (snad si přijdou povídat i za námi) a veselou zmínku, že u netradičního pohovoru na místo manažerky se „pan Drahokoupil představil jako David Darling“.

Co dodat? Z Nameee jsou příliš cítit devadesátá léta, než aby mohlo jít o projekt zajímavý pro 21. století. Působí dojmem, že devadesátkový podnikatel potkal mladého a talentovaného social media hajzlíka a společně dokázali přesvědčit spoustu dalších, kteří projektu pravděpodobně opravdu věří. Dohromady „nastavují zrcadlo“ české mediální a finanční gramotnosti: posunuli jsme se od éry pyramid někam dál, nebo jsme pořád stejně blbí?

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Dawid Ferenczy | 4. 10. 2011 13:06

"David Darling" je možná Drahokoupilovo alter-ego, viz např. http://rejstrik.penize.cz/ares/12465178-david-darling
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Boček | 1. 4. 2011 11:09

Vladimíre: vycházím z tohoto, na http://www.nameee.com/about-nameee. "Jak můžeš vydělávat? 1. Z prodeje licencí k užívání Nameee – Tento poplatek se platí každý rok, pokud chce uživatel zůstat VIP uživatelem a dále vytvářet svůj tým."

Petře: díky za upřesnění. Není to ale jen otázka terminologie? Standardně se používá rozlišení multi-level marketing vs. pyramida/letadlo, kde jsou oba termíny synonyma.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Doležal | 1. 4. 2011 17:06
reakce na Jan Boček | 1. 4. 2011 11:09

Opět si dovolím protestovat :-) Pyramida a letadlo nejsou synonyma. Pyramidová struktura je naprosto běžná součást každodenního života a dále též všech multi-level marketingů (byť spousta z nich ji různě maskuje). Letadlo je neetické nebo rovnou nelegální zneužití pyramidy. Prostě tak jako každý koňak je brandy a ne každá brandy je koňak, tak každé letadlo je pyramida, ale ne každá pyramida je letadlo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Boček | 3. 4. 2011 08:22
reakce na Petr Doležal | 1. 4. 2011 17:06

"Pyramidové schéma (označované také jako pyramidová hra nebo letadlo) je dlouhodobě neudržitelný a podvodný model, který slibuje výdělek především za získávání dalších účastníků takového schématu." (Wiki)

Pořád si myslím, že pojem "pyramida" je v pořádku. Neznamená v tomhle smyslu "pyramidová struktura", ale "pyramidová hra".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vladislav Kalina | 1. 4. 2011 10:34

Na první pohled profesionální web, ale vtipně působí to, že je to celé v angličtině, ale video je česky, když v anglickém registračním formuláři kliknu na otazníček u políčka "Partner code", tak dostanu vysvětlivku v češtině :-)

Jinak podle toho co já tam vidím, tak uživatel dostává provize jen z reklam které zadá zákazník, kterého dohodí. Nevidím tam nikde, že by uživatel dostával podíly z těch 50 dolarů které zaplatí za členství další uživatelé - to bych pak chápal jako letadlo. Ale takhle? Takhle to vnímám jen tak, že chtějí platit za něco co všichni ostatní dávají zdarma. Nebo informace o letadlu člověk dostane, až když se zaregistruje?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Doležal | 1. 4. 2011 09:45

Dobrý den, zajímavý článek. Tahle česká aktivita mně nějak ušla...
Dovolím si malé upřesnění v pojmech: Pyramida je naprosto v pořádku, protože pyramidovou strukturu potkáváme dnes a denně ve všech oblastech života: armáda, policie, školství, zdravotnictví, církev, všechny továrny a větší firmy atd. To, o čem píšete, je klasické LETADLO. Neboli speciální případ pyramidy, kde se tvoří zisk - provize - pouze ze vstupního poplatku, který se rozděluje směrem vzhůru.
Jsou firmy, v síťovém marketingu, které jsou opravdu etické a na jejich obranu každou chvíli někomu vysvětluji rozdíl mezi pyramidou a letadlem a vy teď napíšete toto :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Boček
Autor je publicista na volné noze a blogger k tomu. Nejraději píše o sociálních mediích, autorském právu, světě indie her a rebeliích ve veřejném prostoru....více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!