Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Reality v Číně: Chystá se nový Immofinanz?

| 8. 8. 2011

AKTUALIZOVÁNO O VYJÁDŘENÍ ČNB! Finanční poradci prodávají v Česku uzavřené fondy slibující zajímavé výnosy z čínských nemovitostí. Skvělá nabídka? Možná trochu postavená na hlavu, možná ne... Určitě ale ne bez otazníků.

Reality v Číně: Chystá se nový Immofinanz?

Mnoho Čechů si ještě líže rány utrpěné při investici do Immofinanz. Rozlet této realitní firmy skončil spolu s realitní bublinou – problém byl v tom, že mnozí poradci akcii prodávali málem jako garantovanou investici. Reality ale navzdory konci bubliny nejsou mrtvé. Přinejmenším ne podle německé společnosti Shedlin Capital, jejíž investiční fondy se nabízejí i u nás. Jedinečnou příležitost mají skýtat rozvíjející se trhy, konkrétně Čína, Blízký východ či Latinská Amerika.

„Story“ Číny už zlidověla – je to nejpočetnější země a brzy i nejsilnější ekonomika světa, zkrátka předlužený Západ převálcuje. Číňané bohatnou a stěhují se do měst. To znamená, že je třeba stavět, stavět, stavět. A na tom lze vydělávat, vydělávat, vydělávat. V propagačním videu je všechno krásné. Stejně tak v internetových diskuzích, kde se to hemží nadšenými (anonymními) klienty.

Některé reportáže z Číny ale malují úplně opačný obrázek. Na něm se skví realitní bublina, ve srovnání s kterou byla americká jen bublinka z bublifuku:

Zdroj: You Tube

Čína prochází realitním boomem, to je nepochybné. Ovšem byty ve velkých městech se prodávají za astronomické částky. Venkovan, který se právě přistěhoval přes půl země za lepším životem na východním pobřeží, nemůže zaplatit 6 000 eur za metr čtvereční bytu v Šanghaji (to nemůže ani autor tohoto článku, nechutně dobře placený za sprosté a bezdůvodné pomlouvání konkurence).

Je to bublina, není to bublina?

Abychom jen nestrašili – analytická společnost Lombard Street Research v nedávném článku tvrdí, že Čína se od „subprime“ USA výrazně liší. Velká část nové výstavby bytů je financována z úspor, ne na úvěr. Byty zkrátka plní roli slamníku či prasátka. Firma z toho vyvozuje, že v Číně nehrozí dramatická vlna nucených prodejů a korekce cen nemovitostí o více než 20 procent je nepravděpodobná.

Každopádně na trhu, kde jsou celá „velkoměsta duchů“, v nichž nikdo nebydlí, je něco špatně. Alokace kapitálu v ekonomice je narušená. Úspory, které by mohly financovat třeba nové firmy, místo toho leží v rychle chátrajících panelácích, jejichž kvalita se blíží kvalitě produkce některých českých developerů. To není dlouhodobě udržitelný ekonomický model.

Rizik si je správce fondu vědom a tvrdí, že regionální rozdíly jsou obrovské a zdaleka ne všechny realitní trhy jsou přehřáté jako Šanghaj.

Investice skrytá pod burkou

Tím ale informační otevřenost končí. V materiálech je uvedený jeden vzorový projekt ve městě Wuxi (Wu-si) s předpokládaným vnitřním výnosovým procentem 15 procent ročně. Najdeme tu i zmínky o diverzifikaci do dalších plánovaných projektů, ale žádné finanční výkazy či výroční zprávu. Poslední rozvaha uvedená v prospektu je z roku 2008.

Podobně tajnůstkářský je i druhý fond s názvem Middle Eeastern Healthcare. Jím financovaný projekt nemocnice v Abú Dhabí funguje, ale opět bez podrobnějších veřejně dostupných finančních informací.

Diverzifikace a motivace

Immofinanz nepřipomínáme náhodou. Mnoho poradců, kteří jej prodávali, poučky o diverzifikaci nikdy neslyšelo nebo je hodili za hlavu, takže klienti investovali značné částky do jediné akcie. Fondy Shedlin uvádějí minimální investici 15 tisíc eur. Snadno lze spočítat, jak velkého klienta musí poradce najít, pokud budeme za optimální podíl realit v portfoliu považovat kupříkladu 15 procent. Odolají poradci pokušení hodit v zájmu provize diverzifikaci za hlavu a „bouchnout“ fond klientovi bez ohledu na to, jak moc nebo málo likvidních aktiv klient má?

Autor článku se setkal s případem klienta, jehož poradce neodolal. V jiném případě zase poradce klientovi tvrdil, že peníze může kdykoliv vybrat. Přestože uzavřené fondy z podstaty věci podílníky na požádání nevyplácejí.

Neregistrované partnerství

Nabídek netradičních investičních fondů je na trhu více. Lze se setkat i s nabídkou společnosti Venture Plus, opět z Německa, která nabízí investování do začínajících firem. Venture kapitál je běžně záležitost pro větší investory (na způsob pořadu Den D), tato firma nabízí možnost investovat od řádově tisícikorun. Daní za to je ale nemožnost z investice vystoupit.

Žádný z uvedených fondů není registrovaný u České národní banky. Přitom spadají do kategorie takzvaných speciálních fondů, které mají v Evropské unii menší volnost pohybu než fondy standardní. Jejich působení v ČR musí regulátor povolit. Každý zahraniční fond tu pak musí mít kontaktní banku a plnit informační povinnost.

V případě fondů Shedlin zjevně právníci došli k závěru, že se mohou českému dohledu vyhnout, protože jej nabízejí zástupci zahraniční firmy (Ertrag & Sicherheit), která zde může v rámci volného obchodu volně působit. Co jiného ale představuje veřejnou nabídku fondu v ČR než fakt, že se řada poradců nabídkou fondů Shedlin chlubí na svých webových stránkách?

Abychom předešli obvinění z pomlouvání nevinných – z výše uvedeného nevyplývá, že jde o tunel či podvod, a rozhodně není záměrem článku vyvolávat paniku. Investor do jakéhokoliv cenného papíru či fondu ale musí znát rizika, a tudíž má právo na informace. Měl by se tedy distributora fondu ptát:

  • kde je do češtiny přeložený prospekt fondu obsahující veškeré relevantní informace včetně upozornění na rizika a
  • kde jsou hospodářské výsledky. Veřejně dostupné materiály fondu obsahují v roce 2011 pro uplynulé roky 2009 a 2010 stále pouze předpověď...

Co na to ČNB?

Redakce se obrátila na nejpovolanější: poslali jsme do České národní banky následující modelový příklad s dotazem, zda jde o porušení zákona o kolektivním investování: Zahraniční investiční zprostředkovatel nebo obchodník s cennými papíry podniká legálně v České republice. Nabízí však investorům speciální fond, který nemá povolení ČNB k veřejné nabídce v ČR.

Vyjádření z ČNB přišlo jednoznačné: Osoba legálně podnikající v České republice v oblasti cenných papírů může aktivně nabízet jen cenné papíry fondů s povolením k nabízení v České republice. Každý, kdo nabízí fond bez povolení, jedná v rozporuse zákonem o kolektivním investování. Horní hranice pokuty, která mumůže být udělena, je 20 milionů korun.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Milank Kováč | 8. 8. 2011 18:55

Sú to nezmysly, autor nepozná ani názov fondu Middle East Health Care, a nemá ani šajnu že je to združený projekt dvoch špičkových kliník, kde k dnešnému dňu existuje vyše 15 ponúk na kúpu projektu.
Proste, autor zámerne a cielene špiní firmu, ktorú sa rozhodli niektorí hráči na trhu čo najviac pošpiniť. Avšak ten, komu na konto pípne výnos z investovaných peňazí vie svoje. Jeho podobné bludy nezaujímajú, on rozmýšľa o ďalšej výnosnej investícii. Autorova snaha tak či tak vyjde z dlhodobého hľadiska naprázdno. Pravdu nemožno umlčať. Tak to proste je.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 9. 8. 2011 08:45
reakce na Milank Kováč | 8. 8. 2011 18:55

Já se v téhle problematice nevyznám, ale selský rozum mi říká, že kde nejsou uživatelé projektu, tam projekt brzo zkrachuje.
A selský rozum a zkušenosti mi říkají, že princip letadla, kdy první hráči opravdu dostanou velký výnos, se může na první pohled jevit zdravě. Až teprve po čase se zjistí, že je to letadlo...
Na jakých reálných hodnotách je tedy založená ziskovost fondu a zaručená funkčnost podobných investic i v budoucnosti?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milank Kováč | 10. 8. 2011 00:10
reakce na Ferdinand Mácha | 9. 8. 2011 08:45

Mne zasa ten váš selský rozum vraví, že nemusí byť všetko pravda, čo nejaký jojo napíše. Takto ste neskúšali selsky uvažovať??? Jeho slová beriete ako svätú bibliu? Tak to je ozaj super selský rozum... no comment.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 10. 8. 2011 12:48
reakce na Milank Kováč | 10. 8. 2011 00:10

Já osobně se neřídím tím, že bych poslechl názor jednoho joja, pokud se ptáte na tohle. :-)
Porovnávám názory jiných a jejich zkušenosti a srovnávám je i se svou zkušeností. Pak si tvořím úsudek.

To, že jsem podezřívavý k vaším výrokům, neznamená, že výroky jiných přijímám bez výhrad, přeci. A nedostatek konkrétních údajů o pozadí investic nápadně připomíná Business Angels Investment.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Milank Kováč | 8. 8. 2011 18:51

Článok dáva zmysel, avšak kto nepozná podrobnosti, nadobudne absolútne skreslený a opačný dojem. A o to pánovi Tumovi ide. Očierniť, pošpiniť, nakydať, a pekne dostať zaplatené. A schválne to v článku povie na rovinu akože s humorom, lenže on nemá chrbtovú kosť. Napíše čokoľvek ak dostane prachy.
Poďme k faktom. Projekt Wuxi je už ukončený a vyplatený. Investori-klienti dostali 24% p.a plus dividendy počas obdobia. A ak niekto nevie ako funguje uzavretý podielový fond, je to jeho neinformovanosť. Najprv sa projekt postaví, a až na konci sa odpredá so ziskom, takže počas prvých 3-4 rokov tam asi výnosnosť nebude. To nie je otvorený podielový fond s každodennou likviditou, ale uzavretý. Ak niekto nechápe rozdielu, je to jeho problém. Pán Tuma si splnil svoju povinnosť, už po niekoľkýkrát samozrejme, pošpiniť rastúcu firmu so spokojnými klientmi, pretože ak zastupuje nejakú kamennú inštitúciu, tak ich klienti istotne nie sú spokojní, ale zdieraní z kože.
Proste za prachy napíše čokoľvek, klasická bezchrbtová špina. Nemáte dlhú životnosť pán Tuma, dojdete na svoju bezchrbtovosť, pamätajte na to. Niekoľko rokov si vás budú kupovať finančné domy, ktoré zdierajú svojich klientov, a za tieto peniaze vy potom napíšete podobné bludy. Ste ako prostitútka bohatých pasákov, avšak nemáte za sebou nikoho, okrem finančných pasákov...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 8. 8. 2011 22:21
reakce na Milank Kováč | 8. 8. 2011 18:51

Dobrý den, můžete raději uvést argumenty, proč nemovitosti v Číně nejsou bublinou a proč investice do tohoto fondu by měla být zisková v dalším období? Děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milank Kováč | 10. 8. 2011 00:04
reakce na Arsen Lazarevič | 8. 8. 2011 22:21

Uviedol som, že kliento odpredaného projektu mali 24% p.a plus dividendy počas štyroch rokov. Ak sa vám to nezdá, v pohode, hádať sa s vami nebudem, ja viem svoje.
A nikde som netvrdil, že v Číne nie je bublina. No to, že v Číne sa črtá realitná bublina ešte neznamená, že v celej Číne nenájdete realitný projekt, ktorý môže byť veľmi zaujímavo ziskový. Alebo to sa vám tiež nezdá?
Ale v pohode... vy viete svoje, ja zasa viem svoje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 9. 8. 2011 08:57
reakce na Arsen Lazarevič | 8. 8. 2011 22:21

Arsene, argument proč by ne vše mělo být bublina, je uvedený v článku, a dokonce tam fond chválím že tohle riziko výslovně zmiňuje.Kritika se týká pouze neprůhlednosti a obcházení českého zákona.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 9. 8. 2011 08:58
reakce na Aleš Tůma | 9. 8. 2011 08:57

Pro srovnání viz výroční zpráva fondu REICO, kde jsou podrobné údaje o jednotlivých nemovitostech i jejich nájemnících...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milank Kováč | 10. 8. 2011 00:07
reakce na Aleš Tůma | 9. 8. 2011 08:58

Ak sa projekt po dostavbe odpredáva, alebo rozpredáva, tak tam asi ťažko nájdete údaje o nájomníkoch. Že REICO má iný uzavretý fond postavený na nájomníkoch neznamená, že všetci v uzavretých podielových fondoch budú mať svoju stratégiu založenú na nájomníkoch. Čiže žiadne také dáta tam ani nájsť nemôžete. Radšej si overte fakta predtým ako vám niekto zaplatí za okydávanie a dobre sa ráno pozrite do zrkadla a 10 krát si opakujte - "Už nebudu lhát" "Už nebudu lhát" "Už nebudu lhát" .... 10x
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 10. 8. 2011 10:00
reakce na Milank Kováč | 10. 8. 2011 00:07

Neslovíčkařte. Nikdo nepožaduje, aby fond zveřejňoval nájemníky, když je nemá. Měl by prostě zveřejnit relevantníúdaje o hospodaření. Dokud to neudělá, je jakákoliv další diskuze bezpředmětná. A opakovat před zrcadlem by si měli hlavně tuzemští prodejci fondů - "nebudu porušovat ZKI, nebudu porušovat ZKI ... " :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 8. 8. 2011 16:15

Skvělý článek, video také! Díky Aleši!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš TůmaAleš Tůma
Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!