Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nejlepší příležitosti se rodí z krize

| 22. 9. 2011

Jsme na prahu velké krize. Neměli bychom ale házet flintu do žita – právě v krizích se rodí nejlepší nápady a příležitosti.

Nejlepší příležitosti se rodí z krize

Poslední týdny se mě lidé ptají: „Jak to, že jsi najednou takový pesimista? Proč tolik strašíš lidi?“ Ano, už tři měsíce píšu samé negativní výhledy, jsem ohledně dalšího vývoje v Evropě i USA velkým pesimistou. Straším lidi, že situace v Evropě je vážná, euro už dlouho nevydrží, že se blíží skutečná krize a že globální hospodářská recese už je v plném proudu, ačkoliv to statistiky potvrdí zhruba s půlročním zpožděním.

Doporučuji jim, aby prodali akcie, zejména veškeré pasivní indexové produkty, než bude situace ještě horší. Sám jsem s klienty začal prodávat akcie pozdě, začali jsme ve větším prodávat až od června, měli jsme tak učinit hned koncem loňského roku. Ale pořád lepší realizovat ztrátu dvacet procent než procent padesát. Momentálně držíme pouze vybrané silně podhodnocené nebo silně růstové akcie.

Doporučuji jim také zbavit se eur a nemít velký kapitál u evropských bank a ve fondech peněžních trhů, které by mohly být citelně zasaženy dluhovou spirálou a pádem eura. V žádném případě bych nechtěl mít v portfoliu evropské dluhopisy. A vyhýbal bych se i americkému dolaru.

Dieta může být užitečná

Zároveň jsem ale i optimista, protože právě v krizích se rodí nejlepší podnikatelské a investiční příležitosti. Nikomu neradím, aby si na zahradě vykopal skrýš a schoval se do ní. Naopak povzbuzuji lidi, aby s možností velké krize počítali, připravili se na ni a využili příležitostí, které nám naskytne.

Klesající tržby nutí podnikatele vymýšlet nové nápady na zlepšení výrobků nebo poskytovaných služeb a zvýšení konkurenceschopnosti. Proto se říká, že hospodářská recese je užitečná – pročistí trh od neefektivností a stimuluje nové nápady. Každý úspěšný podnikatel mi dá zapravdu, že těžké časy jsou vždy nepříjemné, ale pro rozvoj byznysu jsou nepostradatelné.

Krize může být také požehnáním pro investory, pokud mají připravený kapitál k nákupům a pevné nervy. Ceny akcií, nemovitostí i komodit by měly v následujících měsících klesat. Můžete si tak po třech letech opět nadělit pod stromeček nějakou tu akcii z vánočních výprodejů. Na nákup investiční nemovitosti je, myslím, stále ještě pár let čas, než ceny opravdu klesnou na zajímavou úroveň.

V krizích se rodí nápady a příležitosti

Sám mám tedy smíšené pocity. Na jednu stranu mám velké obavy z krize a děsím se toho, kam až může vývoj v následujících měsících dospět. Na druhou stranu vím, že v roce 2009 jsme po „krizičce“ (v porovnání s krizí, která se blíží, to byla opravdu jen malá krizička) vydělali s klienty 75 procent. Bude rok 2012 podobně úspěšný? Věřím, že ano.

Zatímco v tomto roce se nám vůbec nedaří, spálili jsme si ruce na účetních podvodech u akcií čínských firem, realizovali jsme i další nepovedené investice a po dvou úspěšných letech jsou nyní klienti od ledna ve ztrátě 20–25 procent, rok 2012 by mohl být opět rokem investičních příležitostí.

Z podnikatelského hlediska mě „doba temna“ nutí přemýšlet a hledat cesty, jak zajistit firmě stabilnější příjmy. Když nejsou klienti v zisku, není ani podíl na zisku, a tudíž nejsou ani peníze na pracovníky. Takže musím hledat jiné možnosti. Proto jsme také od srpna spustili službu FINEZ Research a chceme ve větší míře dělat kurzy pro investiční poradce. To jsou pro firmu pevné příjmy bez ohledu na vývoj na trzích. A to vše by se nezrodilo, kdyby mě k tomu nenutily „těžké časy“.

Takže ať už jste podnikatel, investor, finanční poradce, nebo třeba švadlena, vězte, že krize s sebou vždy přináší špatné i dobré. Pomalé, neflexibilní a málo kreativní stáhne ke dnu. Bystřejší lidé, otevření inovacím, naopak z krize vychází posíleni. Má rada na závěr zní: „Zařaďte se do správného tábora a buďte připraveni jednat.“ 


Autor je ředitel a hlavní investiční manažer FINEZ Investment Management

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Juraj Vyskočil | 28. 9. 2011 09:47

> Doporučuji ... nemít velký kapitál u evropských bank

Toto by ma zaujimalo. Ake su moznosti mat likvidne zdroje ulozene mimo europskeho bankoveho domina?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miloš Kebrdle | 22. 9. 2011 10:59

Kurzy pro investiční poradce, to je tedy super. Proč nedělají nemocnice kurzy pro chirurgy, třeba na kyčelní klouby? Jsou dlouhé čekací doby, takže "díra" na trhu, podnikatelská příležitost. Chudák, který na takového vyškoleného "poradce" narazí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 22. 9. 2011 12:25
reakce na Miloš Kebrdle | 22. 9. 2011 10:59

Takze kdyz soucasni "investicni poradci" neabsolvuji zadne kurzy, tak je to lepsi stav?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 22. 9. 2011 14:28
reakce na Adam Čabla | 22. 9. 2011 12:25

Od investičního poradce (tedy člověka, který se živí tím, že jiným radí jak mají investovat) bych si nikdy nenechal radit, ale rada od investora (člověka, který se živí investováním) bude jistě užitečná.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Kocourek | 22. 9. 2011 09:42

S autorem článku sice souhlasím, ale fakt, že krize přináší nové příležitosti a lze na ní dobře vydělat, je již dlouho známá věc, kterou takový Robert Kiyosaki hlásá už roky. Škoda, že článek neobsahuje žádné detailnější informace, protože takhle se mi zdá pouze jako reklama na autorovu firmu...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

tomáš j. kouba | 22. 9. 2011 15:43
reakce na Tomáš Kocourek | 22. 9. 2011 09:42

Dobrý den. Souhlasím. Jan Traxler píše články asi především jako reklamu na své služby. Na druhé straně, kdyby v článku napsal třeba, že akcii XY je výhodné nakoupit okolo 15.listopadu, dost by se u mne shodil. Jeho názory jsou pro mne zajímavé, ale křišťálovou kouli myslím nemá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!