Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Penzijní fondy nevydělávají

| 26. 2. 2010

Penzijní fondy lze srovnávat podle celé řady ukazatelů. Chlubí se počtem svých klientů nebo objemem spravovaných úspor. Jediný ukazatel, který klienty v dlouhodobém horizontu právem zajímá, je ale výše připisovaného zhodnocení.

Penzijní fondy nevydělávají

Přestože penzijní fondy budou zveřejňovat zhodnocení za loňský rok až za několik měsíců, z dosud dostupných údajů je již možné připisované zhodnocení odhadovat. Na základě dat o výši prostředků účastníků penzijních fondů ke konci roku 2008 a 2009 zveřejněných Asociací penzijních fondů totiž lze vypočítat průměrnou hodnotu prostředků klientů. Pokud s ní podělíme výnos, který penzijní fond rozdělí mezi klienty, získáme připsané zhodnocení za rok 2009.

Penzijní fond rozděluje nejméně 85 %, maximálně 95 % hospodářského výsledku. V naprosté většině dochází k rozdělení 85 %. Pět procent je určeno na navýšení rezervního fondu a zbylých deset procent náleží akcionáři. Výsledky výpočtu jsou zachyceny v tabulce. Skutečně připsané zhodnocení však může být ve finále jak vyšší, tak i nižší, neboť jeho hodnotu je možné ovlivnit různými účetními postupy.

Odhad připsaného zhodnocení

Penzijní fond

Odhad 2009

 Skutečnost 2008

Aegon PF

 -

 3,5 %

Allianz PF

3,0 %

 3,0 %

AXA PF

2,0 %

 0,0 %

ČSOB PF Progres

0,9 %

 0,02 %

ČSOB PF Stabilita

1,4 %

 0,05 %

Generali PF

2,3 %

 2,0 %

ING PF

0,1 %

 0,04 %

PF České pojišťovny

1,1 %

 0,2 %

PF České spořitelny

1,3 %

 0,4 %

PF Komerční banky

0,2 %

 0,58 %


Dobrou zprávou je, že hospodaření všech penzijních fondů skončilo za loňský rok v kladných číslech. U většiny fondů se bude zhodnocení za loňský rok pohybovat mezi jedním až dvěma procenty. Předpokládané průměrné zhodnocení prostředků účastníků je 1,1 %. Ve srovnání s předloňským rokem tak sice došlo k oživení kapitálového trhu a k dosažení meziročně vyššího výnosu, avšak nižšího než se čekalo. Penzijní fondy proto za loňský rok připíší nižší zhodnocení, než jaké bylo možné získat na spořicích účtech u bank. Jedinou útěchou pro klienty tak zůstává státní příspěvek.

Co říci k loňským výsledkům?

Penzijnímu fondu Allianz se zatím stále vyplácí konzervativní investiční strategie bez akcií v portfoliu a dlouhodobě nízké náklady. AEGON PF i přes nulový zisk nejspíš připíše nenulové zhodnocení, a bude tak klienty dotovat. ING penzijní fond v roce 2009 odprodal všechny akcie a realizoval vysokou ztrátu. Je proto spíše zázrak, že skončil hospodaření s "černou nulou".Pro klienty to však nic nemění na faktu, že již druhý rok za sebou nevykazuje prakticky žádné zhodnocení. Generali PF má druhý nejlepší výsledek, tak jak se očekávalo (malý penzijní fond). Naopak sesterský fond České pojišťovny má předpokládané zhodnocení pouze 1,1 %. Úspory z velikosti v tomto případě nejspíše nefungují. Přesněji - velikost je podmíněna akvizičními náklady a ty snižují zisk pro klienty. Nečekaným poraženým se zřejmě stane PF Komerční banky.

Napsáno s využitím dat webu www.produktovelisty.cz

Autor je analytikem společnosti Partners

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Tomáš Pavelka | 1. 3. 2010 09:41

Já se divím, že ještě většina lidí kouká na připisované zhodnocení. Nevím jak pro ostatní,ale výnos na penzijku je pro mě státní podpora a příspěvek zaměstnavatele. Ty úroky navíc co tam občas spadnou jsou tak zanedbatelné, že je skoro nevnímám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Kubát | 1. 3. 2010 15:00
reakce na Tomáš Pavelka | 1. 3. 2010 09:41

Záleží na tom jak jste s penzijním připojištěním daleko. Až na něm budete mít třeba 100 tis., zjistíte, že o procento lepší zhodnocení dělá za rok 1 tis. Kč navíc, za 5 let 5 tis. atd. Rozdíl jediného procenta hravě přebije státní podporu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

cml11 | 26. 2. 2010 17:24

Státní přípspěvek není pro mladí ročníky u PP vůbec zajímavá položka. PP se jim vyplatí jen a pouze za předpokladu, že na tento produkt výrazně přispívá zaměstnavatel. Státní příspěvěk je zajímavý pouze pro ročníky které mají důchod na dosah, nebo už v důchodu jsou. Každopádně dnešní systém PP je postavený špatně a ukazuje se býti nefunkčním k původně zamýšlenému účelu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Kubát | 26. 2. 2010 16:50

Kdybych nedostával příspěvek od zaměstnavatele, peníze bych do tohoto produktu nedával. Mizerné zhodnocení nespraví na dlouhodobém horizontu ani státní příspěvek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 26. 2. 2010 17:13
reakce na Radovan Kubát | 26. 2. 2010 16:50

Ale zase je tu ta prijemna moznost 1x rocne penzijko zrusit, dostat zpet svoje prispevky a prispevky zamestnavatele zdanene 15%.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Kubát | 26. 2. 2010 20:09
reakce na Libor Kosour | 26. 2. 2010 17:13

Peníze v penzijním připojištění beru jako železnou rezervu. Každý rok rušit a zakládat penzijní připojištění považuji za docela náročné. Navíc můj penzijní fond účtuje poplatek 800 Kč pokud ukončím smlouvu dříve než za 5 let. Až budu opouštět současného zaměstnavatele, určitě zvážím i zrušení penzijního připojištění. Záležet bude především na tom, zda už budu mít 5 let od založení PP a zda bude nový zaměstnavatel ochotný přispívat nebo ne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

petr | 26. 2. 2010 15:16

Nevíte někdo důvod, proč penzijní fondy zveřejňují výši zhodnocení s několika měsíčním zpožděním? Chápu, že to asi nemohou udělat k prvnímu lednu, protože majetek fondu a účastníků není oddělen jako v podílových fondech, ale nebýt schopný zhodnocení zveřejnit ani po prvním kvartále roku, to už zavání záměrem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Dušan Šídlo
Vystudoval VŠE v Praze, od roku 2001 pracuje jako analytik pojištění a v médiích komentuje aktuální dění na pojistném trhu. Jako jeden z prvních publikoval...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!