Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nudí vás pražská burza...

| 26. 10. 2010

Pražské burze se, měřeno indexem PX, minulý týden příliš nedařilo. Zatímco americký index S&P 500 posílil o 0,6 % a německý DAX Xetra dokonce o 1,7 %, index PX ztratil 0,4 %. Souvisí to hlavně s akciemi ČEZ. Bude tento týden, kdy zaznamenaly české akcie raketový nástup, příznivější? Událostí minulého týdne byl vstup akcií sázkové společnosti Fortuna na pražskou burzu. Debutovaly na ní se zhruba půlprocentním ziskem.

Nudí vás pražská burza...

Nijaký vývoj v Praze přiměl stále více domácích investorů k tomu, že se poohlížejí po zahraničí. Do středy 27. října do 16.00 hodin si je možné koupit akcie Varšavské burzy. Nabízí je například Fio banka. Tentokrát již snad bude tato burza privatizována. V minulosti byla totiž několikrát odložena. Polská vláda ale potřebuje financovat rozpočtový, deficit a tak je každá koruna, pardon zlotý, dobrý.

Na burze se má objevit 26,79 milionu akcií Varšavské burzy série B. Minimální cena jedné akcie byla stanovena na 36 zlotých, maximální na 43 zlotých. Konečná cena bude tedy stanovena v rozmezí zhruba 224 až 267 korun. Stát hodlá prodat 64 procent akcií. Ponechá si jen blokační minoritu. V minulosti se spekulovalo o tom, že IPO Varšavské burzy mohlo být odloženo i kvůli tomu, aby takto nezískala majoritu Vídeňská burza. Ta ale vynaložila velké peníze na nákup jiných burz, včetně té pražské, takže není jisté, zda nemá tentokrát příliš hluboko do kapsy. S akciemi Varšavské burzy se ve Vídni začne obchodovat 9. listopadu.

O úpis akcií polských společností je většinou velký zájem, zejména ze strany polských penzijních fondů, ne vždy se tak dostalo na české zájemce. Těžko říci, zda tomu bude tentokrát jinak.

Desítky adeptů pro vstup na burzy?

Jednu z cest, jak hledat potenciální kandidáty na další primární emise akcií, a to i mezi českými firmami, představuje přehled 50 nejdynamičtějších společností regionu Technology Fast 50 Central Europe, který každoročně zveřejňuje poradenská společnost Deloitte. Vychází z růstu tržeb za posledních pět let. Podle tohoto kritéria zvítězila polská firma Netmedia, jejíž tržby za uvedené období vzrostly o 15 005 procent, čtvrtá je česká Kentico software, která se může pochlubit růstem tržeb „jen“ o 1781 procent.

Dvacátá v tomto žebříčku je KIT Digital, jejíž akcie již na pražské burze jsou od počátku letošního roku, následuje 27. Insia, o níž se hovoří jako o kandidátu na IPO, hned za ní najdete Logio. Třicátá je firma Datasys, 31. Trask Solutions, 35. firma For Internet a 44. StringData. Je tu ale problém. Pokud by zmíněné společnosti dál rostly takto dynamickým tempem, objeví se některé z těchto společností na pražské burze, nebo půjdou raději někam jinam? Třeba právě do Varšavy, případně zamíří jako výrobce antivirových programů AVG na přední světové trhy?

Komodity nahrávají Jižní Americe

Jinou alternativou kam investovat představuje v souladu s čerstvou zprávou Mezinárodního měnového fondu Latinská Amerika, která tak trochu zůstává ve stínu asijských zemí, zejména těch východních. MMF ovšem upozorňuje, že domácí poptávka přinesla řadě států v regionu oživení.

Reálný růst hrubého domácího produktu zemí Latinské Ameriky a karibské oblasti by měl podle fondu v letošním roce dosáhnout 5,7 % a příští rok 4 %. Růst řady zemí je přitom založen na domácí poptávce, což v praxi znamená, že krátkodobé vyhlídky tohoto regionu by měly zůstat příznivé i v případě, kdy oživení ekonomik vyspělých zemích oslabí.

Vyhlídky jednotlivých zemí v tomto regionu jsou ovšem rozdílné. Většina jihoamerických států, jejichž ekonomika je založena na vývozu komodit, těží z jejich vysokých cen a snadného přístupu k zahraničním zdrojům. Jejich růst by tak měl letos překročit sedm procent. MMF ale varuje před rizikem přehřátí jejich ekonomiky.

Také předpověď Fondu pro středoamerické ekonomiky je pozitivní, hovoří ovšem o mírnějším tempu růstu, které by mělo letos v průměru dosáhnout tří procent, a to kvůli většímu napojení na zpomalující americkou ekonomiku. Ve většině karibských zemí oživení teprve začalo a jejich vyhlídky jsou díky rozsáhlému dluhu veřejného sektoru a slabým příjmům z turistiky kvůli omezení cest z USA a dalších vyspělých zemí velmi omezené.

Zelená pro dividendové fondy?

Jinou na první pohled jistější příležitostí, je již poněkud obnošené téma – dividendové tituly. Na věc je ale možné jít i trochu jinak. Zkuste vsadit na fondy, které investují do společností s nadprůměrnou dividendou. Jejich počet je v Česku omezený. Pomineme-li fond HSBC, jehož data nejsou na internetu dostupná, má investor k dispozici tři takto koncipované fondy ING, další KBC, případně i fondy jiných zahraničních správců. Z fondů ING si zatím nejlépe vede korunový, investující globálně, který investorům letos vydělal asi sedm procent. Další fond ING, investující do evropských dividendových firem, vykazuje minimální zisk. Třetí globálněji zaměřený fond s obdobnou strategií má o něco zajímavější výnos, je ovšem denominován v eurech, takže pro českého investora není kvůli dlouhodobě sílící koruně příliš zajímavý. Podobné je to s eurovým fondem KBC.

Investorům, kteří se zaměřují na zahraničí, mohou ale nabídnout zajímavou inspiraci a porovnání s tituly, do nichž sami investují. Korunový fond ING Global High Dividend měl koncem září největší pozice v energetických titulech, jako jsou Eni, Chevron, EON, Total Spa, Royal Dutch Shell, Exxon, dále ve firmách Gdf Suze, Vivendi, Pitney Bows nebo AT&T.

Vybrali byste si mezi nimi? Nebo preferujete jiné akciové tituly, třeba i nedividendové?

Autor je redaktorem serveru www.penize.cz

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Jan Traxler | 27. 10. 2010 12:01

"Třetí globálněji zaměřený fond s obdobnou strategií...".ING ma jeden globalni dividendovy fond, onen "korunovy fond" je pouze jina menova trida stejneho fondu... cili to neni fond s obdobnou strategii, to je jeden a tentyz fond!.Globalni fond je sice globalne diverzifikovany, ale je prediverzifikovany (ma v portfoliu cca 100 akcii... coz je obecne problem takrka vsech ING fondu)..Evropske ING dividendove fondy (jeden fond celoevropsky a jeden pouze eurozona) maji sice horsi historickou vykonnost, ale zase maji lepsi fundamenty - nizsi prumerne P/E a vyssi dividendovy vynos..ING ma jeste jeden dividendovy fond Asia-Pacific, ten ma historicky nejvyssi vykonnost, ale jeho portfolio se mi momentalne vubec nelibi. Na dividendove investice jsou lepsi evropske akcie, v Asii jsou zase zajimavejsi rustove akcie..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

lulinak | 26. 10. 2010 09:30

obecne se z PX stala spis parodie na burzu, jediny titul ktery ma jeste smysl nejak ochodovat je CEZ, polovina dalsich titulu ma primarni trh nekde jinde (Erste viden, CETV US, NWR londyn) a druha polovina nestoji za rec, protoze pri tech pidiobjemech si s kursem dela kazdy trochu vetsi subjekt co chce, takze kdo se chce na PX realizovat dostava se u nekterych titulu spis do pozice jizde na centovych titulech v US ktere se vlni za minmalnich objemu sem a tam jak hadr na holi, nebo za velkych jako Koba, ale plati totez...Vetsina investoru nebo spis traderu myslim stejne casem prijde na to, ze investovat do individualnich titulu nikam nevede a prejde na CDF obchodovani indexu jako takovych...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pete | 26. 10. 2010 01:11

Pražská burza nás sice nudí, ale pro drobné investory, kteří investují v řádech desetitisíců na obchod, jsou poplatky mnohem nižší než investování do akcií US, Latinskoamerických (to ani nevím, přes kterého brokera v ČR bych nakoupil) nebo různých fondů..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 27. 10. 2010 11:10
reakce na Pete | 26. 10. 2010 01:11

Vsechny vetsi latinskoamericke akcie se zpravidla obchoduji i v New Yorku, kam ma pristup snad kazdy cesky broker.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 26. 10. 2010 08:03
reakce na Pete | 26. 10. 2010 01:11

I když Vás chápu a poplatky hrají nemalou roli, tak se snad akcie nekupují jen kvůli nim.Jinak nevím, zda latinskoamerické akcie, tedy spíše brazilské, mexické, případně i některé další, koupíte přes nějakého brokera, řekl bych, že nikoliv. Fondy, které do nich investují, ale myslím objevíte i tady. Pokud jde o poplatky fondů, ne, že by byly levné (brokerům ostatně taky něco dáte), jde ale přece spíše o výnosy z investice. Což je v současnosti u řady fondů problém. Ale nejen u nich.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pete | 27. 10. 2010 16:34
reakce na František Mašek | 26. 10. 2010 08:03

Akcie se samozřejmě nekupují kvůli poplatkům, nicméně do strategie a výnosnosti investice poplatky promlouvají. Samozřejmě, pokud někdo investuje po 10000 USD do jednotlivých akcií, poplatek 20USD neocítí, ten, kdo použije 500-1000USD na nákup jednotlivých akcií, tomu broker ukousne značnou část zisku..Poplatky fondům jsou kapitolou sama o sobě, vstupní poplatek se platí nezávisle na budoucím zhodnocení, kdy zhodnocení často jen kopíruje indexy..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 27. 10. 2010 20:43
reakce na Pete | 27. 10. 2010 16:34

No podobné investice jsou poměrně malé. A je otázka, zda mají, nejen z hlediska poplatků, smysl. Viděl bych vstupní investici spíše minimálně na dvojnásobku. Právě kvůli poplatkům. Což platí i pro fondy. Pokud jde o jejich vstupní poplatky, v tom s Vámi souhlasím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 27. 10. 2010 11:33
reakce na František Mašek | 26. 10. 2010 08:03

Zrovna fondy zamerene na latinskou Ameriku maji vynikajici vykonnost, na petilete periode kolem 10 % p.a. (po prepoctu do korun), nektere dokonce prekonavaji index..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 27. 10. 2010 12:12
reakce na Jan Traxler | 27. 10. 2010 11:33

Že mají fondy zaměřené na Latinskou Ameriku zajímavou výkonnost vím. I když ten průměr po přepočtu do korun přesně neznám. Myslel jsem fondy obecně. Pokud to vyznělo jinak, tak se omlouvám. Díky tedy za upřesňující informaci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!