Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Policie viní Edbusy z podvodu

| 29. 1. 2009

Na polici se včera sami přihlásili šéf představenstva brněnské společnosti Edbusy Martin Žouželka a předseda dozorčí rady této společnosti Lukáš Přibyl, kteří byli od prosince loňského roku celostátně hledáni. Skončili v policejní cele.

Policie viní Edbusy z podvodu

 Jak uvedl v této souvislosti Roman Skřepek, mluvčí policejní složky, zabývající se závažnými hospodářskými trestnými činy a bojem proti korupci, oba totiž čelí od konce roku 2008 obvinění z podvodu a neoprávněného podnikání. Pokud by se nakonec prokázala jejich vina, mohou být vězněni až dvanáct let.

Dvojice podnikatelů provozovala podle policie podnikatelský systém Edbusy, zaměřený na zprostředkování finančních produktů Schopná půjčka a Rentiér-PIL. S klienty uzavírali až milionové půjčky. „Neměli však investora na splnění závazků, takže nebyli schopni slibované úvěry zajistit. Tento fakt ale klientům samozřejmě nesdělili. Vzniklá škoda dosáhla výše nejméně 228 milionů korun,“ uvedl rovněž Skřepek.

Licence? Nepotřebujeme

Podle informací policie přijali muži zálohové platby od 4191 klientů. Z nich pak vyplatili 33 zákazníkům přes 22 milionů korun. Podnikali přitom v oboru, na který neměli podle kriminalistů bankovní licenci a další povolení. Na nejasné aktivity firmy, k nimž je třeba licence, upozornila rovněž Česká národní banka, regulující finanční trh.

Čtenáři Finmagu si snad vzpomenou na dva články, které byly v souvislosti s aktivitami Edbusy publikovány na našem serveru. Kromě diskuse na téma, zda lze v současných podmínkách garantovat dvanáctiprocentní zhodnocení peněz, se hovořilo především o řadě dalších nejasností, hraničících i s možným podvodem.

Nejasné aktivity Edbusy zaměstnávají média řadu měsíců. Její vedení ovšem jakékoliv pochybnosti či pochybení odmítalo. V médiích se dokonce objevila informace, podle níž může Česká republika čelit arbitráži za to, že společnost nemohla díky zdlouhavému policejnímu vyšetřování pokračovat v činnosti. Mělo při ní jít až o 1,7 miliardy korun.

Dotazy bez odpovědí

Na aktuální dění v Edbusy se Finmagu ptalo několik čtenářů. Když si Finmag minulou středu na stránkách policie ověřil informaci čtenářky, podle níž po dvou členech vedení společnosti pátrá policie, poslal tiskovému mluvčímu Edbusy mailem následující dotazy:

1) Jeden ze čtenářů se na nás obrátil s dotazem, zda firma běžně funguje. Půjčuje tedy Edbusy dál klientům peníze a dodržuje tak závazky, které má vůči zákazníkům, kteří jí poskytli zálohy? Kolik klientů tedy Edbusy má a kolik jim půjčila peněz?

2) V jakém stádiu je policejní šetření?

3) Jak je tomu s arbitráží, jíž hrozila Edbusy státu kvůli tomu, že nemůže (kvůli policejnímu šetření) uskutečňovat své aktivity?

4) Jak došla firma k výpočtu částky 1,7 mld. Kč, o kterou údajně díky špatné činnosti policie přišla, o níž informovala média?

5) Jak je tomu s vedením firmy? Na stránkách Ministerstva je informace, podle které policie hledá šéfa Edbusy Martina Žouželku a předsedu její dozorčí rady Lukáše Přibyla. Kdo nyní firmu vede?

Tyto otázky zůstaly více než týden bez odpovědi. Pomůže na některé z nich odpovědět policie? Bez ohledu na to Finmag samozřejmě uvítá i stanovisko vedení Edbusy a odpovědi na uvedené dotazy.

Otazníky kolem arbitráže

Není to sice zjevně na pořadu dne, v souvislosti s možnou arbitráží Edbusy vůči českému státu kontaktoval nicméně Finmag dva právníky. Oba uvedli, že pokud nemá Edbusy zahraničního majitele, těžko může být případ řešen tímto způsobem. Aribráž se totiž vztahuje na ochranu zahraničních investic, nebo na speciální případy, o něž u této firmy těžko půjde.

Z obchodního rejstříku přitom nevyplývá, že by měla firma jiné než české vlastníky. I kdyby tomu tak bylo, byla by zřejmě arbitráž problematická. 

Pokud by šlo o dva české subjekty – stát a Edbusy - musely by mít mezi sebou uzavřenu dohodu s arbitrážní doložkou, nebo se na řešení sporů před arbitrážním soudem dohodnout dodatečně. Což jistě není tento případ. Edbusy ale může samozřejmě řešit případný spor prostřednictvím běžného soudu.

Policie podle Skřepka případ dál šetří. Vyhodnocení důkazů a zejména výslech svědků, jichž je velký počet, dává tušit, že případ nebude hned tak uzavřen. Na základě výsledků šetření by pak měl státní zástupce rozhodnout, zda kauza skončí před soudem, nebo nikoliv.

Věřme jen, že tento případ bude – i vzhledem k pozornosti, která je mu v ČR věnována – vyřešen navzdory velkému počtu svědků v  nejkratším možném termínu.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Mirek | 7. 3. 2009 14:27

Vytisknout článek Edbusy: druhá strana minceMožná že případ Edbusy bude brzy považován za největší policejní skandál. Skandál policie ve svobodném státě, která s Edbusy na něčí příkaz naložila na způsob „banánové republiky“.Reportáže o tom, že není možné vymyslet projekt, který by české domácnosti zbavil rekordní zadluženosti, vysílala na svém prvním programu Česká televize i TV Nova – a na mušku si vzaly brněnskou společnost Edbusy (EDucation BUsiness SYstem), na kterou se zaměřila i policie – jednotky rychlého nasazení české policie vpadly po zuby ozbrojené do sídla Edbusy a také do bytů majitelů společnosti, aby zabránily „trestnému činu možného podvodu“.Od této události uplynuly skoro dva měsíce, a nikdo z Edbusy nebyl ani obviněn, ani vyslýchán. Majitelé Edbusy a. s., klienti, investoři ani občanské sdružení, které mezitím vzniklo, aby chránilo zájmy klientů Edbusy, nevědí, proč jim policie zabavila vybavení a zablokovala účty, a stále ještě nemají šanci se bránit. Nevědí před čím, protože jediné, co klienty Edbusy poškodilo, byl právě zásah policie a masmédií.V České republice byl vymyšlen originální zákonný způsob krádeží – tunelování. Zrodily se tu ikony těchto podvodů Viktor Kožený a Boris Vostrý. Harvardské fondy, Motoinvest, CS Fondy, Agrobanka, Česká spořitelna, Komerční banka, IPB, Plzeňská banka či Banka Bohemia jsou jen několika významnými příklady proslulého tunelování.V první polovině 90. let u nás vzniklo více než 50 bank, z toho 18 skončilo v konkurzu či v likvidaci. Z dalších pěti zůstaly jen akciové společnosti bez bankovní licence. Termín tunelování používaný pro cílené a organizované vyvádění financí z bank s úmyslem nikdy je nevrátit není přesný, protože vystihuje jen jednu z uskutečňovaných praktik.Vhodnější se jeví pojem pumpování, neboť banky byly doslova pumpovány, a řadu z nich to přivedlo až k bankrotu. Banky sloužily jako pumpa peněz, kam si vyvolení mohli kdykoli přijít a napumpovat si. Základním způsobem pumpování bylo ztrátové úvěrování a cílené tunelování managementem, obo
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vladimír Vlk | 30. 1. 2009 17:50

A co situace, kdy do EDBUSY mohl být vložen kapitál zahraničního investora a s daným státem má ČR smlouvu na ochranu investic ? Jaká je potom možnost arbitráže ?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Miloslav Vašulka | 7. 5. 2009 12:38
reakce na Vladimír Vlk | 30. 1. 2009 17:50

Cha cha.Zahraniční kapitál?Žouželka vyučený klempíř z Tetčic a Přibyl jeho švagr ze Zakřan...Hahaha.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Alfa Omega | 3. 4. 2013 02:40
reakce na Miloslav Vašulka | 7. 5. 2009 12:38

Dobry den,
dane dva pany znate? LP je fakt svagr MŽ? Mohli bychom se prosim spojit napr. pres email competitiontender@gmail.com? Me nedavno uplne nahodou kontaktoval LP a tvrdil mi ze je v tom jen nahodou nevinne jako IT a ze je jiz propusten doma v Zakranech na svobode. Dekuji za odpoved!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 30. 1. 2009 21:34
reakce na Vladimír Vlk | 30. 1. 2009 17:50

Nejsem právník, takže dovozuji z toho, co jsem se dozvěděl. Pak ta možnost existuje.Nekomentuji samozřejmě její úspěšnost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!