Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tvrdé přistání fondů

| 10. 2. 2009

Hotovost je stále králem, řada Čechů má hodně peněz na relativně dobře úročených bankovních depozitech a ti, kteří se nejvíc bojí dopadů finanční krize či recese, dokonce spolu s cennostmi v bezpečnostních schránkách, o něž je enormní zájem. Na depozita dokonce prozatím sází i někteří manažeři působící na finančním trhu, u nichž by to člověk vůbec nepředpokládal.

Tvrdé přistání fondů

Není divu. Celkový objem aktiv, která obhospodařují klientům správci majetku, patřící mezi členy Asociace pro kapitálový trh (AKAT), sice loni vzrostl o sedm miliard na 722,7 mld. Kč, objem majetku fondů využívaný k investování většinou drobných investorů ale klesl o více než pětinu – z 315,23 mld. koncem roku 2007 na loňských 243,88 mld. Kč.

Že kvůli prudkému poklesu akciových trhů výrazně ztratí akciové či smíšené fondy, bylo možné očekávat. Důvěrou investorů ve fondy ovšem notně zamávaly nečekané ztráty dluhopisových fondů a hlavně fondů peněžního trhu, považované dosud za výnosnější alternativu k poměrně bezpečným bankovním vkladům. Dluhopisové trhy, které kvůli obavám z finanční krize či recese zamrzly, si vybraly krutou daň.

Předseda AKAT Josef Beneš odhaduje, že prostřednictvím fondů investuje několik milionů Čechů. Většina z nich fondy neopustila, ale spíše diverzifikovala své investice. Kolektivní investování ovšem čelí silné ztrátě důvěry, kterou bude obtížné obnovit.

Smutná bilance

Ze statistik AKAT vyplývá, že aktiva fondů peněžního trhu loni klesla o 18,34 % na 88,06 mld. Kč, zatímco hodnota majetku dluhopisových fondů se snížila o 26,77 % na 26,53 mld. Kč. Akciové fondy přišly o více než polovinu aktiv – koncem roku činila jejich hodnota 23,46 mld. Kč, smíšené fondy (26,07 mld. Kč) ztratily třetinu aktiv a fondy fondů (12,90 mld. Kč) 31 procent. Mírně si polepšily zajištěné fondy, jejichž aktiva koncem roku 2008 dosáhla 65,11 mld. Kč a nemovitostní fondy, jejichž majetek stoupl o 45,20 % z 1,21 na 1,75 mld. Kč. Jde ale o výsledky jediného fondu.

Růst aktiv zajištěných fondů přispěl k tomu, že objem majetku v zahraničních podílových fondech s téměř 123 mld. Kč poprvé převýšil aktiva domácích fondů (120,88 mld. Kč), a také k tomu, že největším zprostředkovatelem (a správcem) fondů v ČR je ČSOB, která předstihla Českou spořitelnu.

Celou tiskovou zprávu i další souhrnné informace najde čtenář na webové adrese: http://www.akatcr.cz/, v rubice Novinky a aktualizace.

Z celkových 71,35 mld. Kč, o které se loni snížila hodnota majetku fondů jednotlivých členů Asociace, připadá podle Benešova odhadu 45–50 mld. Kč na zpětné odkupy. Zbytek pak souvisí s negativním vývojem trhů. Při více než čtyřicetiprocentním poklesu akcií tedy investoři akciové a smíšené fondy příliš neopouštěli, výrazný pokles jejich aktiv souvisí hlavně se zmiňovaným nepříznivým vývojem trhů.

Odliv zájmu investorů zaznamenaly naopak především fondy peněžního trhu a dluhopisové. Ti je opouštěli hlavně z psychologických důvodů. Roli sehrál podle Beneše především předpoklad, že tyto fondy investují bezpečně. Přesto skončily v minusu.

Vzhledem k obavám z dalšího vývoje finančních trhů odliv investorů z fondů pokračuje. Beneš ale věří, že se může při očekávaném uklidňování trhů koncem čtvrtletí zpomalit a postupně by se mohl tento trend obrátit.

Co s penězi?

Řada investorů má velký objem peněz v depozitech, ale také v hotovosti. Navíc končila či končí splatnost velkého počtu zajištěných fondů. Je tedy otázkou, co bude s těmito penězi.

Letos by mohly být, pokud se nestane nic závažného, což neočekává, podle Beneše zajímavé investice do fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů. Jejich aktuální výnos do splatnosti (průměrný roční výnos investora, který drží zakoupený dluhopis do jeho splatnosti, či průměrný roční výnos dluhopisů v portfoliu fondu) činí v případě fondů peněžního trhu 3 % a u dluhopisových fondů 5–6 % a měl by dále růst.

Vzhledem k zamrzlým dluhopisovým trhům nebylo totiž možné při stanovení hodnoty aktiv těchto fondů vycházet z reálných tržních cen dluhových cenných papírů a byly tedy stanoveny konzervativním odhadem. Při uklidňování situace na dluhopisových trzích by měla tedy hodnota těchto cenných papírů (a tím i výnos fondu) stoupat.

Investoři tomu ovšem, jak přiznává Beneš, zatím příliš nevěří. Fondům peněžního trhu či dluhopisovým navíc v současnosti konkurují relativně zajímavé úrokové sazby u spořicích účtů. „Koncem roku budou ale podle mého názoru vynášet jen tak procento ročně,“ řekl Finmagu Beneš.

Firemní dluhopisy a emerging markets

Zajímavé jsou hlavně podnikové dluhopisy. Člen vedení AKAT Roman Pospíšil upozorňuje především na dluhopisové fondy zaměřené na rizikové dluhopisy s vysokým výnosem (tzv. high-yield) nebo rozvíjející se trhy. Ty mohou vynést 40–50 % ročně. Jde samozřejmě o riskantní investici, pokud ale tvoří portfolio těchto fondů 90–100 i více titulů, toto riziko významně klesá.

Není ovšem možné předpokládat, že v současné nejisté situaci budou banky, které se v ČR velkou měrou podílejí na prodeji fondů, kvůli obavám z případné ztráty reputace masově nabízet podobné produkty. Spíše budou preferovat typizované produkty.

Pokud jde o atraktivitu zajištěných fondů, jsou nyní diskuse na téma, kdy a pro koho má podobná investice smysl zbytečné. Jejich potenciální výnos by byl kvůli výraznému poklesu úroků a drahým derivátům, které využívají, poměrně nízký a správci je proto zájemcům zatím nenabízejí.

Jak se budou letos vyvíjet akcie, zůstává letos otázkou. Pro dlouhodobé investory s alespoň desetiletým investičním horizontem je ovšem podle Beneše rozhodně vhodná doba pro nákup akcií. „Typický investiční horizont českého investora činí ale šest až devět měsíců,“ upozorňuje Beneš.

I tak jde ale podle jeho slov o dostatečně dlouhou dobu, aby mohl investor, který investoval do dluhopisového fondu, z této investice odejít, kdyby letos začala, což nevylučují někteří experti, prudce růst inflace. V letošním prvním pololetí, ale ani třetím čtvrtletí ovšem Beneš nic podobného neočekává.

Nepříznivé výsledky řady fondů vedly k velké ztrátě důvěry investorů vůči fondům. Někteří zvažují, že budou investovat sami, nebo se zajímají o investiční certifikáty. Bude tede zajímavé sledovat, zda či v jaké míře se bouřlivý vývoj na trhu odrazí na poli investic. Snad přitom bude u certifikátů či dalších produktů k dispozici alespoň tolik údajů, jako je tomu v případě fondů.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Jan Traxler | 11. 2. 2009 10:34

Je zajimave, ze lide se skutecne zacinaji ve vetsi mire poohlizet po certifikatech a ETF... pricemz nyni po dlouhe dobe nastava zase era, kdy fondy mohou snaze vytvaret alfu (nadvynos oproti trhu), ovsem samozrejme se to bude darit jen nekterym..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Pavelka | 11. 2. 2009 14:03
reakce na Jan Traxler | 11. 2. 2009 10:34

Jsem stejného názoru - aktivně řízené fondy by při tomto vývoji v příštích letech logicky měly být ve výhodě nad indexy. Bude to zajímavý test kvality portfoliomanagerů a docela se na to těším :-) V přechozí růstové vlně, kdy rostlo defakto všechno a všude, se toho moc zkazit nedalo.Jak praví klasik - HYN SA HUKÁŽE !
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vlad Ender | 10. 2. 2009 16:05

Riziko v dluhopisovych trzich je ted ale bohuzel docela vysoke. Kvalitni korporatni dluhopisy uz az tak levne nejsou - specialne ty, ktere maji maturity v nedaleke dobe (1-2 roky). Delsi maji dve ruzna rizika. Kvalitni maji riziko propadu ceny (inflacni scenar by znamenal vyssi urokove sazby => propad ceny dluhopisu). Nekvalitni maji relativne vysoke riziko defaultu.Bohuzel ted uz moc tech ktere jsou "mezi" nejsou, na rozdil od napr. listopadu/prosince lonskeho roku kde byla prilezitost k vylozene dobrym nakupum (pokud jste mohli neco koupit, neb likvidita byla celkem mala).Osobne si myslim, ze nejlepsi investice je v soucasne dobe prima selektivni investice do relativne dobre spravovanych stredne velkych firem, bohuzel vetsina z nas nejsou panove Buffet nebo Kellner.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 11. 2. 2009 11:11
reakce na Vlad Ender | 10. 2. 2009 16:05

Vidim to stejne, jen to jeste trochu doplnim. Vladni bondy na rozvinutych trzich jsou uz za zenitem. O neco lepsi je situace treba v CR, kde preci jen muze dluhopisovy fond zamereny na vladni dluhopisy tech cca 5% za rok 2009 prinest. Korporatni dluhopisy investicniho stupne byly velmi atraktivni v listopadu a prosinci, dnes uz ceny techto dluhopisu zase povyrostly a vynosy do splatnosti tudiz poklesly na adekvatni uroven. Pro rizikove odolnejsi investory tak zustavaji uz jen high yield dluhopisy, nebo dluhopisy z emerging markets. Zde jsou ceny nizke a vynosy do splatnosti vysoke. Situace odpovida defaultum srovnatelnym s 30.lety. Pokud budou defaulty nizsi, pak je zde prostor pro zajimave vynosy. Ale jak uvadite a jak je rec i v clanku, odpovida tomu zvysene riziko. Navic je zde i pomerne vysoka volatilita. Spise nez high yield bych preferoval emerging markets. Zde hraje pro dluhopisy jeden podstatny faktor, snizovani urokovych sazeb na rozvijejicich trzich neni pravdepodobne ani v pulce cesty. Opacne ale zase pusobi menove riziko, u vetsiny EM hrozi pokracujici pokles meny vuci USD..K akciim, opet souhlas, ale nemusi jit jen o nakup vyznamneho podilu ve firme, i obycejny nakup par kousku akcii na burze muze prinest stejny efekt. Vcera jsem nasel dalsi tri atraktivni tituly, uz jich sleduji 21. ;-).Jan TraxlerFINEZ Investment Management.P.S. Pro hodnoceni se mi objevuje jen policko "neutralni" ;,ale dal bych "souhlas". ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 10. 2. 2009 17:00
reakce na Vlad Ender | 10. 2. 2009 16:05

Přemýšlím, kam dle našich nových kolonek zařadit svoji odpověď. Asi by byl přesnější souhlas i nesouhlas.Rozhodně nemám důvod pochybovat o Vašich slovech. Stejně jako o tom, že jsou nyní korporátní dluhopisy riskantní investice, a že jejich dřívější nákup (pokud byl možný), byl daleko zajímavější než nyní. Tuším, že jsem podobné transakce pro rizikovější investory již loni doporučoval.Na druhé straně si říkám, že i když se dá dění na trhu těžko odhadnout, tak snad šéfové investičních společností vědí, co říkají. A že tedy snad existuje v případě ocenění obligací, které drží fondy z jejich finanční skupiny, ještě nějaká řekněme "rezerva". Pan Beneš o tom alespoň hovořil. Existují samozřejmě rizika, o nichž hovoříte. Proč tedy doufám v tuto "rezervu"? Nechce se mi totiž věřit, že by se po loňském neúspěšném roce chtěli správci fondů opět blamovat. Po loňském direktu by to byla další tvrdá rána nejen pro investory, tak zejména pro ně. Třeba v některých případech i osobního rázu.No uvidíme, jak to dopadne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 11. 2. 2009 09:30
reakce na František Mašek | 10. 2. 2009 17:00

No, ono prave ted si myslim, ze poznate dobreho managera fondu :).V co se tyce rezervy - tady hodne zalezi na detailech.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 11. 2. 2009 09:43
reakce na Vlad Ender | 11. 2. 2009 09:30

To rozhodně. Jsem zvědav, nakolik budou v případě těch korunových, odpovídat jejich výsledky výsledkům z dřívějška. Samozřejmě nejen u dluhopisů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 10. 2. 2009 22:13
reakce na František Mašek | 10. 2. 2009 17:00

Že dělali fondy ocenění konzervativně, tomu bych věřil. Jde o míru rezervy a pohyb trhu..Tady bude zajímavé sledovat vývoj rizikové prémie bezrizikového výnosu..Současné globální extrémně nízké úroky jsou podle mne v horizontu roka těžko udržitelné, výnosy US bondů už teď začínají stoupat.Obávám se, že se situace na trzích ještě zhorší a nahoru půjde i riziková prémie. Nic moc pro bondy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 11. 2. 2009 08:49
reakce na Jan Dvořák | 10. 2. 2009 22:13

Souhlasím. Řekl bych nicméně, že v horizontu půl roku až devíti měsíců může jít - viz článek - o zajímavou investici. Tím spíše, že v ČR je ještě možné očekávat pokles úroků.Jsou tu ale určitě rizika. Je to tedy rozhodně spekulace. Jinou alternativou je nechat peníze v dluhopisech (kolik lidí je má) či v dluhopisovém ovém fondu být a doufat, že trh časem vše dožene. Onen čas ale může být dlouhý a hektický a kdo by to tedy dělal.Můžeme si také klást otázku, zda nebude předpokládaný vývoj v ČR díky určitým specifikům (třeba se tolik nezadlužíme a nejsme stále podle mého názoru tolik finančně propojeni se světem jako vyspělá Evropa)trochu jiný.Úroky v ČR jsou ale rovněž poměrně dole a časem porostou. Korunových dluhopisů je navíc omezené množství, o korporátních vůbec nemluvě.Takže ještě jednou souhlas.Přesto zůstává podle mého názoru pro část riskantněji uvažujících investorů otázka, zda do toho na půl či tři čtvrti roku nejít. Třeba místo selektivního výběru akcií.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!